AvtorLeja Hrovat

Prebivalci Gradišča: V gozd ne hodimo, medvedka se okoli sprehaja z mladiči
23. 07. 2025 20.50
Ženska, ki jo je konec maja v vasi Gradišče nad Škofljico brutalno napadel medved, je danes v domači oskrbi. Domačini pa so še vedno zaskrbljeni. "V gozd ne hodimo," pravijo, skrbi jih tudi za njihove otroke, ki po gozdni poti hodijo v šolo na avtobus. Ker se medved po dogodku ni več pojavil oz., kot pravijo na ministrstvu, s tem ne ogroža več zdravja in varnosti ljudi, odstrela ne bo. Kljub zadržanju odstrela 206 medvedov iz narave, je namreč ta še vedno mogoč na podlagi posebnega dovoljenja. Kakšnega, kdaj in koliko podobnih dogodkov bo še potrebno, da bodo pristojni začeli ukrepati in se bodo ljudje počutili varne?

Brezplačno počitniško varstvo za vse otroke – bo vlada prisluhnila?
21. 07. 2025 19.54
Medtem ko šolarji uživajo v težko pričakovanih poletnih počitnicah, pa te za marsikaterega starša vsako leto predstavljajo ogromno breme, saj to pomeni, da otrok v času njihove službe potrebuje varstvo. Inštitut 8. marec je zato na vlado naslovil pobudo za dostopno in brezplačno počitniško varstvo otrok za vse. Predlagajo oprostitev plačila DDV storitev, kar bi lahko tako varstva pocenilo za več kot petino. Pa jim bo vlada prisluhnila?

Za smrt italijanskega turista v Sloveniji kriva okužba z E. coli
20. 07. 2025 21.13
Obdukcija italijanskega turista, ki je umrl med potovanjem po Sloveniji, je končana. 22-letnik, ki se je med drugim kopal v Bohinjskem jezeru, je umrl zaradi sepse. To je povzročila okužba z bakterijo Escherichia coli (E. coli) in ne cianobakterija, ki so jo našli v jezeru.

Je medvedov vsako leto več ali so se le navadili človeške bližine?
19. 07. 2025 20.57
Okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green je pojasnila, zakaj je sprožila upravni spor na odločbo za odstrel 206 medvedov, ki jo je ministrstvo za naravne vire in prostor izdalo konec maja. Prepričani so, da odločba temelji na modelu, ki močno precenjuje število medvedov, in da bi odstrel tolikšnega števila pomenil izgubo kar tretjine populacije. Pritožbe ljudi, ki živijo s to zverjo, pa se medtem vrstijo. Medvedi vdirajo v vrtove, garaže, eden od mladičev se je pred nekaj dnevi celo okopal v bazenu pred hišo.

Hit poletja: z ročnimi ventilatorji v boj proti vročini
03. 07. 2025 19.37
Poletje je v polnem razmahu in temperature podirajo rekorde. Medtem ko se eni hladijo pod klimo, pa je med drugimi zaživel nov trend. To so ročni ventilatorji. Letos so očitno postali pravi hit. Barviti, lahki in prenosni, vsekakor so za mnoge nepogrešljiv dodatek v marsikaterem žepu ali torbi. Koliko jih prodajo, koliko stanejo?

Pri kateri hitrosti je treba vzpostaviti reševalni pas?
30. 06. 2025 21.12
Na cestah lahko prav vsak trenutek odloča o življenju ali smrti – a se včasih tega premalo zavedamo. Na štajerski avtocesti, kjer bi moral biti ob prometni nesreči oblikovan reševalni pas, smo v soboto videli vse prej kot to – nekateri so se sprehajali, spet drugi obračali kar na avtocestnem odseku. V poletnih mesecih je prometa več, vozniki pa so manj pozorni in se pogosto prepočasi odzivajo, ko se zgodi nesreča. V prometu tako pogosto odpovedujemo prav tam, kjer bi morali pokazati največ odgovornosti – kjer štejejo sekunde.

MZEZ: Črna pomeni, da zaradi resnih varnostnih razmer zapustite državo
18. 06. 2025 20.19
Bližajo se težko pričakovane šolske počitnice, z njimi pa tudi poletna potovanja. Večina Slovencev najraje dopustuje v mediteranskih državah, marsikoga pa vleče tudi v bolj eksotične kraje. Zaradi zaostrenih varnostnih razmer v svetu so na zunanjem ministrstvu pripravili priporočila za čim bolj varna in brezskrbna potovanja. Države so porazdeljene tudi na pet barv glede na stopnjo tveganja.

Vroče bo, na Primorskem se lahko ogreje nad 35 stopinj Celzija
11. 06. 2025 06.18
Senca, krema in hidracija. Vse to bomo potrebovali, prihaja namreč prvi letošnji vročinski val. Po hladnejšem začetku tedna bo Slovenijo – sploh na Primorskem – zajel v drugi polovici tedna. Vročina je že dosegla Iberski polotok in Sredozemlje. V Španiji so že konec maja namerili skoraj 43 stopinj, v južni Italiji pa beležijo več požarov, povezanih prav z visokimi temperaturami. Kje bo najbolj vroče in kako dolgo bo vročina vztrajala?

Z raziskavo v Planici pomagajo pripravljati astronavte
28. 05. 2025 20.16
Kako je videti 60-dnevno ležanje v postelji? Tako namreč poteka raziskava, ki bo pomagala človeškim misijam v vesolje. Težko bi šlo brez Slovenije, ki znova dokazuje, da ne skrbimo za športni duh le na domači zemlji, ampak tudi daleč nad našimi glavami, kjer vladajo zahtevni pogoji breztežnosti. Prav zato Nordijski center Planica igra ključno vlogo z vsemi raziskovalci, zdravniki, preizkuševalci.