Avtor
Luka

Ste si kdaj predstavljali, da se bo morala zaradi cen kebaba oglasiti vlada?

28. 02. 2023 07.00

Vse višje cene najbolj priljubljene hrane žurerjev in študentov so pri nemških potrošnikih povzročile val kritik in celo proteste. Če je povprečen nemški kebab pred koronakrizo stal okoli štiri evre, bomo danes zanj odšteli več kot sedem evrov. Podatki ene od raziskav kažejo, da je kebab kot hitra hrana po priljubljenosti prehitel tudi tradicionalno nemško klobasico. Kritike je komentirala celo nemška vlada, kar kaže na to, da kebab postaja eden izmed tradicionalnih nemških obrokov.

Ministrica: Proti meni so leteli predmeti. Švarc: Na shod niste bili povabljeni

17. 02. 2023 06.00

Protest, nedostojen gasilcev, in slaba folklora, so bile vladne ocene protestnega shoda poklicnih gasilcev, ki so na protestu uporabljali pirotehnična sredstva, zanetili ogenj, izžvižgali Ajanović Hovnikovo, ki je s protesta odšla v spremstvu Policije, kot tudi predsednik sindikata poklicnih gasilcev David Švarc. So šli gasilci čez rob in so na shodu ogrozili ministričino varnost? Ministrici Hovnikovi so odprtje še druge fronte napovedali tudi v sindikatu Sviz, kjer so zaradi odpovedi sestanka z njimi napovedali možnost protestnega shoda ali pa bodo šli neposredno na enodnevno splošno stavko.

Na terenu z veterinarskimi inšpektorji: shiranost, zanemarjenost, poškodbe

14. 02. 2023 06.00

Pes naj bi bil človekov najboljši prijatelj, a pogosto ravnanje človeka s to štirinožno živaljo ni prav nič prijateljsko. Naša ekipa je na terenu spremljala delo veterinarskih inšpektorjev, ki so ob spremstvu Policije in oskrbnika zavetišča na Dolenjskem preverjali prijave o surovem ravnanju. Med njimi so tudi takšni lastniki, ki inšpektorje pričakajo z grožnjami, tudi z noži in sekirami, za sankcije pa jim največkrat ni mar. V kakšnih pogojih živijo psi in kaj je prinesel tokratni inšpekcijski nadzor?

Smučišče v Kranjski Gori polno slovenskih, italijanskih in nemških smučarjev

11. 02. 2023 07.00

Drugi teden šolskih počitnic je vreme odlično zimsko. Slovenska smučišča obratujejo. Tudi Kranjska Gora je te dni polna turistov, največ domačih, pa tudi Hrvatov, veliko jih je prišlo še iz Nemčije in sosednje Italije. Na smučiščih je treba seveda upoštevati pravila in skrbeti za varnost. Tam so tudi policisti, ki za neupoštevanje predpisov napišejo kazen. Kako se je smučalo na petem največjem smučišču v Sloveniji, je preveril Luka Černe.

Smo v Sloveniji dobro pripravljeni na morebiten silovit potres?

07. 02. 2023 06.00

Ali smo v Sloveniji dobro pripravljeni na morebiten silovit potres? Študija fakultete za gradbeništvo in geodezijo je pokazala, da ne. Potresno ogroženih je okoli 100.000 stavb, ki bi jih morali v bližnji prihodnosti obnoviti oz. nadomestiti.

Na Ljubljanici plavajoče hiške z jacuzzijem z udobjem luksuznih jaht

04. 02. 2023 06.57

Plavajoče hiške z jacuzzijem bodo nudile udobje luksuznih jaht in kje jih najdete? Na Ljubljanici bosta prvi plavajoči hišici na Špici od aprila na voljo za turiste. Koliko boste za nočitev odšteli, še ne razkrivajo, se pa novosti veselijo tudi rečni kapitani, ki so do lanskega poletja na ladjicah lahko ponujali le panoramske vožnje.

'Nobeno zavetišče ne izpolnjuje pogojev za dolgotrajno oskrbo psov'

03. 02. 2023 06.00

"Humoristi eni, zaprli bomo zavetišča," ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko sporočajo slovenska zavetišča za zapuščene živali. Na podlagi novega pravilnika bi jim dnevno za hrano in vodo država namreč namenila največ 40 centov za mačke in največ dva evra za pse. "Zavetišče ni le en briket in deciliter vode," so ogorčeni skrbniki zapuščenih živali. A še večja težava so kapacitete. "Zavetišča so polna. Mi lahko dobimo 30 evrov na dan na psa, težava je, da ni prostora," je poudaril Dušan Hajdinjak, vodja zavetišča Meli Trebnje.

91-letnik, ki je na smučeh več kot 100 dni na zimo

02. 02. 2023 06.18

Padajoče sedežnice, doma narejene smučke in kup volje, da se na več kot 1800 metrov visoko odpraviš peš. Vse to je doživel Kranjčan, ki skoraj ne izpusti dneva, da se ne bi postavil na smuči in to pri 91 letih. Legenda Krvavca je na smučeh več kot 100 dni na zimo, še njegovi mlajši prijatelji priznavajo, da je Lada Peneša na belih strminah težko ujeti.

Zrl smrti v oči, po dveh dneh pa znova na snegu, vetru in 15 metrov nad tlemi

27. 01. 2023 07.00

V visokem snegu in vetru je na poti na telefonski oddajnik, ki okoliškim prebivalcem omogoča stik s svetom, v začetku tedna skoraj zmrznil vzdrževalec Ivan. Kljub temu se je v četrtek pri -8 stopinjah Celzija in močnem vetru spet odpravil na bližnje hribe k oddajnikom. Spremljala ga je ekipa 24UR ZVEČER.

'Topel začetek zime nam je vsaj prihranil nekaj denarja'

07. 01. 2023 07.00

V začetku letošnjega leta so rekordno visoke temperature namerili kar v osmih evropskih državah, nižje ležeča smučišča so zaprta, na neobičajne razmere opozarjajo tudi kmetje. Leto 2022 je bilo najtoplejše leto v zgodovini Slovenije, so potrdili tudi na Arsu. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj pravi, da temperature znanstvenikov niso presenetile, da je bil presenetljiv le obseg, saj spremembe res postajajo globalne.

Ali smo v Sloveniji tik pred odkritjem najgloblje jame v Evropi?

22. 08. 2022 20.08

Jamarji prav zdaj odkrivajo, kako globoka je in kako se nadaljuje jama na Kaninu. To je več kot 1200 metrov globoko Skalarjevo brezno, ki bi ga jamarji radi povezali s slapom Boka. Če ta povezava obstaja, potem imamo najglobljo jamo v Evropi in tretjo najglobljo na svetu.

Hrvati v enem dnevu zaslužili 26 milijonov, mi še ne dosegamo leta 2019

15. 08. 2022 19.39

Čeprav so v naši najbolj turistični občini hoteli tudi letos skoraj polno zasedeni, je marsikaj drugače kot v preteklih dveh letih, ki jih je zaznamovala epidemija. Več je gostov iz tujine in manj rezervacij v zadnjem trenutku. A še vedno nismo na ravni rekordnega leta 2019. Na sosednjem Hrvaškem pa je letošnja sezona rekordna. Po prvih ocenah bodo turisti tam zapravili kar sedem odstotkov oziroma 800 milijonov več kot v predkoronskem letu 2019. Prejšnji teden so tako v enem samem dnevu zaslužili kar 26 milijonov evrov.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove

15. 08. 2022 19.25

Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

V načrtu pogozdovanja na Krasu tudi inovativni načini sajenja dreves

12. 08. 2022 19.41

Škoda po uničujočem gozdnem požaru na Krasu je tako velika, da bo potrebnih več desetletij, da bodo na ožgani planoti spet zrasla drevesa, pravijo na Zavodu za gozdove. Ravno zato so že začeli pripravljati načrt pogozdovanja, v katerem bodo sodelovali tudi domačini. Na trg pa prihajajo inovativni načini sajenja dreves na nedostopnih terenih s pomočjo dronov – bi jih lahko uporabili tudi na Krasu?

Ko se pomerijo mojstri koktajlov

03. 08. 2022 20.42

Že triindvajsetič so se na Vrhniki na pokalu argonavtov mojstri koktajlov tradicionalno pomerili, kdo lahko v sedmih minutah naredi najbolj izvirno poletno pijačo. Petčlanska žirija je devet tekmovalcev iz Slovenije in Avstrije ocenjevala pri izdelavi dekoracije, mešanju in predstavitvi koktajla. In kdo je s svojim izdelkom najbolj prepričal?

Tabor za študente in dijake nekoliko drugače

15. 07. 2022 20.44

Skupina 77 dijakov in študentov se je odločila počitniške rekvizite zamenjati z vojaškimi škornji in puško. Ta konec tedna se na Bohinjski Beli zaključuje tabor Slovenske vojske. Poleg streljanja, veščin preživetja v naravi, bojnih premikov in delovanja na robu svojih zmogljivosti so na taboru dobili tudi življenjsko lekcijo.

Ali bomo na Kaninu sploh še lahko smučali?

14. 07. 2022 19.44

Ministrstvo za gospodarstvo je objavilo, katera smučišča bodo prejela sredstva za vlaganje v turistično arhitekturo, na veliko presenečenje pa med njimi ni smučišča Kanin. Prijava občine Bovec na razpis namreč ni bila veljavna, pravijo na ministrstvu, župan pa trdi, da je bila njihova vloga popolnoma v skladu z razpisom. Kakšna bo torej usoda našega drugega največjega smučišča, ki mu zdaj grozi celo zaprtje?

Na 24. olimpijske igre za gluhe se odpravlja tudi slovenska četverica

26. 04. 2022 18.51

Iris Breganski, Marino Kegl, Leja Glojnarič in Tadej Enci so štirje izmed številnih športnikov, ki se v življenju spopadajo z gluhoto, a jih njihova oviranost v življenju ni ustavila. Četverica se namreč odpravlja v Brazilijo, v mesto Caxias do Sul, kjer bodo tekmovali na 24. olimpijskih igrah za gluhe. Kdo so ti športniki, ki so svojo omejitev postavili ob stran in se povsem predali ljubezni do športa, kako so premagali svoje omejitve in sledijo svojim sanjam?

Neznanci ptujske cvetlične gredice uničili s herbicidi

14. 03. 2022 19.17

Pomlad se šele začenja in prve cvetlice že cvetijo v različnih barvah, a ne v mestnem parku na Ptuju, kjer so se neznanci spravili kar na neškodljivo cvetje. Konec februarja naj bi se nepridipravi spravili na ptujske cvetlične gredice, ki so jih poškropili s herbicidi. Ti naj bi poleg cvetja uničili tudi prst, ki jo bodo morali zdaj zamenjati. Kakšni so stroški in kdaj bo Ptuj znova obarvan z značilnimi mačehami?

Potni list Združenih arabskih emiratov med najbolj zaželenimi na svetu

14. 03. 2022 18.47

V vojnem času je bolj kot kdaj koli jasno, kako dragocena je človekova svoboda. Prehajanje državnih meja in vračanje, kadar želimo, je privilegij miru. A tudi takrat za prehod meje potrebujemo potni list. Pa bi bili lahko potnim listom, kot jih poznamo, šteti dnevi? Govorili smo s prof. dr. Kočenovom, ki se udeležuje strokovne konference mariborske fakultete Alma Mater Europea. Po rodu je Rus, ima nizozemski potni list, živi pa na Madžarskem. Sam zagovarja tezo, da potni listi spodbujajo rasizem in nacionalizem, zato se zavzema za njihovo odpravo in prost prehod med državami.

V Ljubljani znova zaživelo nočno dogajanje

22. 02. 2022 18.45

Življenje se počasi vrača v stare tire. Nočni klubi, bari in restavracije so v torek zvečer prvič po več kot treh mesecih znova lahko obratovali po 22. uri, kar so mnogi izkoristili za večerne zabave in druženje s prijatelji. Kako je bilo prvi večer po odpravi ukrepov videti nočno življenje v Ljubljani, kje so se najbolj zabavali?

Zastave, harmonika in glasno navijanje najzvestejših navijačev zlate skakalne ekipe

07. 02. 2022 19.23

Slovenci smo znova spisali olimpijsko pravljico. Kako so pesti za naše skakalke in skakalce stiskali njihovi domači? Veselje, ples, objemi in poljubi so pospremili naše zlate skakalke in skakalce do najvišje stopničke. In ker tekma ni postregla s pretirano dramatičnimi trenutki, si je družba tekmo še dodatno popestrila.

Predela se zgolj četrtina gospodinjske embalaže

24. 01. 2022 18.43

Koliko plastike, ki je romala v koš, ste imeli danes v rokah? Kar težko je vedeti, katera embalaža vsebuje plastiko, sploh mikroplastiko. Morda bi bilo dobro, da bi se začeli s tem vprašanjem bolj ukvarjati. Strokovnjaki namreč napovedujejo, da bo leta 2030 v svetovnih morjih več plastike kot pa rib. Zdaj je to razmerje ena proti tri. Problem odpadne plastike je iz leta v leto večji, zato se tudi posamezna podjetja aktivno ukvarjajo z njeno predelavo. Kaj vse se predela in kaj nastane?

Vid Pintarič s ponočevanjem v gorah navdušuje Slovence

03. 01. 2022 18.58

Zagotovo ste že slišali za pustolovca Beara Gryllsa, ki je svet navdušil s svojimi preživetvenimi sposobnostmi v naravi. S posnetki na družbenih omrežjih pa Slovence s svojimi podvigi v gorah navdušuje Vid Pintarič, ki svoj prosti čas preživlja tako, da obiskuje najvišje slovenske vrhove in tam prenoči, pa naj bo sonce ali sneg.

Na avtomobilih obvezna zimska oprema

15. 11. 2021 20.12

15. november je dan, ko je na avtomobilih obvezna zimska oprema. Kazen v višini 40 evrov boste prejeli, če vozila niste opremili z zimsko opremo, z globo do 200 evrov vas lahko kaznujejo, če ne boste, ko zapade sneg, primerno očistili vozila, do 500 evrov kazni in pet kazenskih točk pa vas lahko doleti, če ovirate promet zaradi neprimerne predpisane opreme. Kdaj po nove pnevmatike ter kaj vse sodi med obvezno zimsko opremo v vozilu?

Lani v Evropski uniji prijavljenih kar milijon spolnih zlorab otrok. Kako zlorabe prepoznamo?

12. 11. 2021 18.27

Pravnomočno obsojeni duhovnik, ki je med službovanjem v Pomurju spolno zlorabil mladoletnico, je bil junija odslovljen z duhovniškega poklica, in pridržani 41-letnik z območja Ljutomera, ki naj bi zlorabljal 10-letnico iz širšega družinskega kroga ter ji pošiljal pornografske posnetke, sta le zadnje dva izmed mnogih krutih primerov spolnih zlorab mladoletnih oseb pri nas. O problematiki spolnih zlorab med otroki, ki jih je notranji minister danes označil kot najbolj zavržna kazniva dejanja, so popoldan razpravljali tudi notranji ministri EU, Zahodnega Balkana in Europola. Kako prepoznati znake spolne zlorabe, kako jih preprečiti in se z njimi soočiti?

Miši v Pliskovici poskrbele za televizijski in internetni mrk

28. 10. 2021 19.05

"Ko mačke ni doma, miši plešejo" pravi stari rek. Na Krasu so doma tako mačke kot domačini, miši pa imajo vseeno veselico. V vasici Pliskovica so poskrbele za televizijski in internetni mrk. Mali glodavci so težave nakopali lokalnim turističnim ponudnikom, domačini pa so čez vikend dobili čas za kakšno knjigo, priljubljene oddaje ali poročila pa so morala počakati.

Lipicanka Thais postala najlepša kobila v Evropi

23. 09. 2021 19.06

Slovenci smo bogatejši še za en naslov, tokrat lepotni – osvojila ga je naša lipicanka, kobila Thais. Prvič po letu 2002 smo se Slovenci znova zavihteli na stopničke na lepotnem tekmovanju za konje. Naši lipicanci so osvojili kar pet prvih mest in eno drugo v različnih starostnih kategorijah.

Posebno prijateljstvo: Rusinja dneve preživlja z gozdnim medvedom

22. 09. 2021 19.11

Medtem ko se ljubitelji živali navadno stiskajo s svojimi domačimi ljubljenčki, pa se Rusinja Veronika Dička objema s pravim medvedom, tistim gozdnim. Skupaj preživljata dan za dnem, imata skupne hobije, sta skratka prava prijatelja. Njune dogodivščine pa Dičkova dokaj redno objavlja na Instagramu. Rusija je res daleč, a tudi v Sloveniji lahko najdemo ljudi, ki imajo medvede kar doma. Kakšno je življenje z medvedom in ali se ga sploh da udomačiti?

Redek cvet agave so v Cerkljah na Gorenjskem čakali skoraj pol stoletja

21. 09. 2021 18.53

Agava, ki v višino meri dobrih sedem metrov, je te dni navdušila družino Koritnik, ki je na ta poseben trenutek čakala dolgih 50 let. Gre sicer za rastlino, ki uspeva na bolj sušnih območjih in preživi temperaturo do – 5 stopinj, a kaže, da so ji tudi naše nekoliko bolj mrzle zime ustrezale. Po dolgih letih čakanja je tako s cvetom razveselila lastnika.