Avtor
Ma.K.

Postanite Mladi up 2021

22. 09. 2021 10.59

Slovenija se lahko pohvali s številnimi izjemnimi mladimi talenti, ki za uspešno kosanje s konkurenco in preboj med najboljše nujno potrebujejo finančna sredstva. Prav zato Zavarovalnica Triglav in zavod Vse bo v redu tudi letos nadarjene mlade športnike, parašportnike, umetnike in znanstvenike vabita k sodelovanju pri projektu Mladi upi! Podpora mladim talentom je odlična motivacija za dosego zadanih ciljev in celotni družbi prinaša dodano vrednost, kjer so volja, trud in predanost pošteno poplačani. Zato ne odlašajte, pridružite se deveti generaciji mladih upov in uresničite svoje sanje!

Si upate napovedati zmagovalca?

05. 05. 2021 07.41

Le še nekaj dni nas loči do težko pričakovanega superfinala šova Mali šef Slovenije, v katerem se bodo pomerili štirje osnovnošolci, ki so s svojimi kuharskimi veščinami in znanjem v preteklih oddajah najbolj navdušili stroge žirante. Prišepnemo vam lahko, da bo boj izjemno napet, le en par pa bo domov odšel z laskavim nazivom Mali šef 2021 in najvišjo finančno podporo svoji šoli, ki jo prispeva Mercator.

Erjavec v daljšem pogovoru: Interpelacije se ne bojim

08. 05. 2019 13.43

Minister za obrambo Karl Erjavec je na tem položaju dobrih 7 mesecev in je prvi minister 13. vlade, ki se bo očitno zagovarjal na interpelaciji. Za našo spletno stran je odgovarjal o razrešitvi brigadirja Škerbinca, očitkih o zlorabi obveščevalno-varnostne službe, Počku, stanju v vojski in vročem političnem poletju, ko ga bo poleg interpelacije ponovno čakala tudi afera z arbitražnimi prisluhi.

Tako si lahko znižate davčno osnovo

11. 12. 2018 12.24

December je čas, ko pregledamo bilance iztekajočega se leta in naredimo vsaj osnovne načrte za naprej. Tudi na področju financ. In ker je že dolgo jasno, da bomo morali za svojo finančno varno prihodnost poskrbeti sami, je sedaj pravi čas, da razmislite tudi o dodatnem varčevanju za pokojnino v okviru prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, v okviru katerega vam država poleg varčevanja za pokojninsko rento omogoča tudi uveljavljanje posebne davčne olajšave, ki neposredno znižuje dohodninsko osnovo. Vsekakor nekaj, kar se splača izkoristiti!

Če je danes vaša plača 1.100 evrov, bo vaša pokojnina znašala samo še ...

14. 11. 2018 10.59

Če bi vas vprašali, kaj se vam zdi v življenju bolj pomembno – čas za najbližje ali denar – kaj bi odgovorili? Na prvo žogo bi večina verjetno izbrala čas, a če pogledamo podrobneje, odgovor ni tako enostaven: časa resda ne moremo zaustaviti, a z denarjem lahko poskbimo, da si bomo v vseh življenjskih situacijah brez skrbi in slabe vesti lahko vzeli čas za tiste, ki jih imamo radi - pa tudi zase. Kako torej poskrbeti, da boste z razpoložljivimi finančnimi sredstvi imeli dovolj časa za uživanje z najdražjimi? S pravočasnim in pravilnim načrtovanjem!

Strokovnjakinja: 'Nasilni so običajno otroci nasilnih staršev!'

01. 10. 2018 15.07

Otroci že dober mesec dni ponovno gulijo šolske klopi, življenje se je po počitnicah vrnilo v ustaljene tirnice. Za otroke to pomeni ponovno zgodnje vstajanje, vsakodnevno delanje domačih nalog in mučno učenje, za starše pa usklajevanje službe z otrokovimi šolskimi in obšolskimi dejavnostmi ter domačimi gospodinjskimi opravili. Skrbi in obilo stresa na obeh straneh, torej. Dobra organizacija je v takih primerih ključnega pomena, prav tako ni odveč niti medsebojna pomoč in dobro sodelovanje med starši in otroki, zlasti v domačem okolju. A ravno s sodelovanjem imajo glede na ugotovitve strokovnjakov družine največ težav.

Tako boste plačali manj dohodnine!

18. 09. 2018 02.40

V Sloveniji za dostojno pokojnino dodatno varčuje več kot 500 tisoč ljudi oziroma 60 odstotkov vseh zaposlenih, kar je več kot v številnih razvitih državah sveta. Zasluge za to gredo predvsem tudi davčni olajšavi, saj se celoten znesek, ki ga v tekočem letu vplačate za varčevanje, upošteva kot davčna oljašava in se za toliko zniža vaša skupna neto davčna osnova. Tako lahko z leti samo pri dohodnini prihranite več tisoč evrov.

Za vsako bolezen obstaja rešitev – če le greste pravočasno do zdravnika!

29. 08. 2018 07.36

Kolikokrat vas boli glava, pa vzamete protibolečinsko tableto ali dve, da ohromite bolečino? Kolikokrat imate občutek, da ste vse bolj utrujeni in imate vse manj energije, pa je za to kriva stresna služba, v kateri vas ožemajo kot gobo? Najbrž ni potrebno naštevati naprej: dejstvo je, da bolečino, utrujenost in slabo počutje vse bolj jemljemo kot nekaj vsakdanjega, nekaj kar je posledica vse hitrejšega tempa življenja in s čimer se moramo pač naučiti živeti. Pa kdaj pomislite, da gre morda za kaj hujšega?

Koliko stane šolar?

16. 08. 2018 10.21

Čez slabe tri tedne se bo začelo novo šolsko leto, ki je vsako leto poseben izziv tako za šolarje, dijake in mesec pozneje še študente kot tudi za njihove starše. Čeprav je javno šolstvo v Sloveniji brezplačno, s sabo namreč vsakokrat prinese nezanemarljive stroške, ki jih veliko staršev komajda poravna – ali pa sploh ne. Posledično so otroci prikrajšani za nove zvezke, potrebščine in oblačila ter s tem lahka tarča premožnejših vrstnikov. Kaj lahko starši storite, da to preprečite?

Slovenka odločena: čas je, da obrne nov list v svojem življenju

27. 06. 2018 20.41

Zdravje je naše največje bogastvo, a se tega ponavadi žal začnemo zavedati šele, ko nam preneha služiti. Prej nimamo časa razmišljati o tem, saj nas zaposluje na tisoče drugih, po našem prepričanju bolj pomembnih stvari. A ko enkrat zbolimo, to običajno ne vpliva samo na naše življenje, temveč tudi na življenja naših najbližjih. In ni malo primerov, ko bolezen ali zanemarjanje zdravja privedeta do hudih partnerskih ter družinskih težav. To sta pred nedavnim na lastni koži občutili tudi naši bralki, Hajdi in Vera.

Bi bila Slovenija lahko druga Švica?

02. 07. 2018 20.31

Statistike kažejo, da gre slovenskemu gospodarstvu vse bolje, tudi napovedi za prihodnja leta so optimistične. Zakaj torej kljub temu tujci ne želijo investirati pri nas? Zakaj med prebivalstvom vlada slabo vzdušje? Zakaj večina kljub poštenemu delu in rednim plačam komajda shaja iz meseca v mesec? In zakaj se vse več mladih odloča priložnost poiskati v tujini? Veliko vprašanj, ki zahtevajo konkretne odgovore, veliko izzivov, ki bi ob ustreznem pristopu Slovenijo resnično lahko spremenili v drugo Švico. Kaj torej delam(j)o narobe?

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?

02. 07. 2018 15.34

Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

Bi manj regulacije izboljšalo kakovost našega življenja?

22. 06. 2018 19.27

V zadnjih letih smo priča vse večjemu begu možganov oziroma odseljevanju izobražene delovne sile, ki je zaradi visoke obdavčitve dela, birokratskih ovir ter drugih državnih omejitev priložnost za boljše in bolj kakovostno življenje primorana poiskati na tujih tleh. Za selitev se odloča tudi vse več inovatorjev, posameznikov z dobrimi poslovnimi idejami in uveljavljenih podjetij – v tujini za zagon obrata namreč potrebujejo vsega mesec ali dva, pri nas tudi več let. A Slovenija ob vseh teh dejstvih ne stori ničesar. Kot da čaka – na kaj že?

O tem se v predvolilni kampanji praktično ni govorilo!

01. 06. 2018 12.51

V preteklih tednih smo v predvolilnih soočenjih praktično na dnevni ravni poslušali, kaj vse je v naši majhni državici narobe, kaj bi bilo potrebno spremeniti in kako. Slišali smo precej podobne, če ne celo identične floskule kot pred prejšnjimi parlamentarnimi volitvami … in pred skoraj vsemi do sedaj. Veliko je bilo povedanega o zdravstvu, sociali, gospodarstvu, bolj malo pa o negativnih vplivih regulacije in poseganju države v življenja lastnih prebivalcev.

'Made in China' – blagoslov ali poguba?

31. 05. 2018 07.27

Ljudje smo potrošna bitja. Praktično ga ni moškega, ki si ne bi želel kakšne inovativne tehnološke naprave, prav tako je težko najti žensko, ki bi se branila modne torbice, sončnih očal ali oblačil prestižne blagovne znamke. In ker so originalni izdelki za večino našega delavskega naroda enostavno predragi, številni rešitev poiščejo na spletu, kjer naročijo cenovno dostopne ponaredke iz Kitajske, Hongkonga, Turčije, Bosne ... A takšno nakupovanje je kaznivo, saj pomeni zlorabo intelektualne lastnine. Kljub temu pa se zdi, da naša država ob zlorabah intelektualne lastnine zamiži na obe očesi. Čemu torej sploh regulirati to področje?

Z novimi trošarinami nad socialno najšibkejše – kaj pa zdravje?

25. 05. 2018 11.27

Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav že več let razmišlja o uvedbi dodatnih trošarin na nezdravo hrano in pijačo. Vladni strokovnjaki ob tem v ospredje ves čas postavljajo skrb za zdravje, a vse več analitikov je prepričanih, da gre samo za poskus, kako obogatiti državno blagajno in že tako revne pahniti v še večjo bedo. Strokovnjaki so namreč medtem dokazali, da se da zdravje izboljšati tudi z drugačnimi pristopi.

Črni trg: ko je birokracije enostavno preveč!

28. 05. 2018 16.16

Slovenija se po delu in zaposlovanju na črno uvršča v zgornjo polovico držav Evrope, saj se je delež aktivnosti na črnem trgu v zadnjih desetih letih občutno povečal. V evropskem prostoru smo tako na žalost bližje državam, ki imajo na splošno težave s sivo ekonomijo, torej Vzhodu in Jugu, ne pa razvitemu Zahodu, kot bi si želeli. Dejstvo je, da tiste države, ki jih je zadnja finančna kriza bolj zadela zaradi strukturnih in drugih težav, bolj občutijo težave sive ekonomije. In težava niso samo 'prestopniki', temveč pogosto tudi država sama, sajbs prekomerno regulacijo svoje državljane praktično prisili v ilegalna dejanja.

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!

24. 05. 2018 15.14

Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?

Regulacija kriptovalut – zaščita pred tveganji ali želja po nadzoru vaših financ?

27. 04. 2018 12.19

V zadnjih nekaj letih je veliko ljudi, še posebej tistih, ki se zanimajo za finančne trge, postalo domačih s terminom kriptovaluta. Glede na to, da se vse, od nakupovanja do izobraževanja počasi a vztrajno seli v digitalni svet, ni bilo posebno presenečenje, da je temu sledil tudi denar. Rodil se je bitcoin, sledile so druge kriptovalute, trenutno stanje pa naj bi po mnneju nekaterih zahtevalo takojšnjo regulacijo, medtem ko so drugi prepričani, da bi bilo vmešavanje držav na kripto trg nesmiselno. Kdo ima (bolj) prav?

Kako najhitreje do zdravnika specialista?

19. 04. 2018 13.02

Slovenski zdravstveni sistem se je v zadnjih letih pogosto znašel v središču pozornosti: po eni strani zaradi vrhunskih dosežkov naših specialistov, ki odmevajo po vsem svetu, po drugi strani pa zaradi kaosa pri organizaciji dela in vse številčnejših nepravilnosti v delovanju. Posledice tega najbolj občutijo pacienti, ki morajo pred vsako obravnavo pri zdravniku specialistu najprej do osebnega zdravnika po napotnico, nato pa tudi po več let čakajo v vrsti in upajo, da jih morebitna bolezen ne bo prehitela. Je res nemogoče, da bi bili na vrsti prvi?

Kaj pa če ne bova sposobna odplačevati kredita?

11. 04. 2018 06.00

'Dom je tam, kjer je srce,' pravi pregovor, a vsi vemo, da samo to običajno ni dovolj. Da pridete do dolgoročnega najemniškega stanovanja ali lastne nepremičnine, je namreč potrebnega tudi kar nekaj denarja, pa še nekaj sreče in predvsem pravočasnega razmišljanja o prihodnosti. Ključnega pomena je varčevanje pa tudi ustrezno zavarovanje – kot je razvidno iz zgodbe našega bralca, nesreča in bolezen namreč nikoli ne počivata.

Kdo bo odločal o tem, kaj bomo jedli, pili in kaj počeli?

22. 03. 2018 12.35

Ljudje smo se skozi zgodovino morali neprestano boriti za svobodo in zdi se, da ta boj nikoli ne bo končan. Čeprav so naše pravice in svoboščine opredeljene v različnih mednarodnih pravnih dokumentih, ustavah in zakonih, se vedno znova izkaže, da nimamo svobodne izbire oziroma da je ta pogosto omejena. Kako uspešni bomo pri uveljavljanju svoje svobodne odločitve, je v veliki meri odvisno od nas samih, pa tudi od institucij, ki so nam pri tem zlasti z osveščanjem in izobraževanjem lahko v veliko pomoč.

BREZPLAČNO: Od A do Življenjskega zavarovanja!

21. 03. 2018 13.49

Mnogi izmed nas so prepričani, da zavarovanja ne potrebujejo in da jih želijo zavarovalnice s svojimi paketi zavarovanj samo ogoljufati. A to prepričanje navadno velja le dokler se jim kaj ne zgodi. Takrat je še kako pomembna ustrezna finančna zaščita tako oškodovanca, kot njegove družine. Ker vam želimo pomagati razumeti zavarovalniški jezik, ki je osnova za izbiro ustreznega paketa zaščite za vas in vaše najbližje, smo v sodelovanju s Prvo osebno zavarovalnico pripravili brezplačnen priročnik, v kateri so v splošnem jeziku pojasnjeni najbolj pogosti pa tudi pomembni zavarovalniški pojmi, dodana pa je še kopica nasvetov o tem, na kaj biti pozorni, ko sklepate zavarovanje.

Do 50. leta ni poznal bolniške, nato pa ...

28. 02. 2018 20.55

Bodoče študentke in študenti imajo le še slab mesec dni časa za vpis na želeno fakulteto. S tem bodo bolj kot ne zakoličili svojo karierno pot in se podali na lov za izkušnjami, dodatnim znanjem in kompetencami. Čeprav pozneje vsi ne bodo delali tega, za kar so se izučili, bodo nekoč zagotovo pomemben člen podjetja, v katerem se bodo zaposlili. A strokovnjaki svarijo: na krilih uspeha v delovenem okolju nikar ne pozabite na odgovorno ravnanje ter vedno razmišljajte o prihodnosti! In če načrtujete nakup hiše ali stanovanja oziroma bi se radi lotili varčevanja za ta projekt, pa ste se ob tem znašli pred kakšnim izzivom ali vprašanjem, so naši strokovnjaki pravi naslov za vas!

Bodo po cigaretah v enake embalaže zapakirani še alkohol in prigrizki?

26. 02. 2018 22.29

Slovenija je v letu 2017 sprejela Zakon o omejevanju uprorabe tobačnih izdelkov, ki je prinesel tudi enotne embalaže za pakiranja tobaka ne glede na proizvajalca. Toda v enotno embalažo bi bili v prihodnje lahko zapakirani tudi alkohol, sladke pijače, sladkarije in slani prigrizki. Mnogi se ob tem sprašujejo, če se bomo morali povsem odpovedati svobodnemu odločanju o tem, kaj bomo jedli, pili in počeli.

Kako otroku pomagati, da hitreje sprejme vašega novega partnerja?

24. 01. 2018 15.12

Vsak med nami bi si želel ljubečega partnerskega odnosa, v katerem ne bi bilo prepirov in nesoglasij, a take zveze so žal prej izjema kot pravilo. V vrtincu partnerskih težav sta se znašli tudi naši bralki Maša in Maja (resnični imeni sta znani uredništvu), ki sta se po nasvet obrnili na naše strokovnjake. Preverite, kaj so jima svetovali! Če pa imate vprašanje o tem, kako do zanesljive zaposlitve, uspešne kariere, višjega položaja v podjetju in spodobne pokojnine, pa hitro izpolnite spodnji vprašalnik! Naši strokovnjaki bodo z veseljem odgovorili na vaše vprašanje.

Strokovnjakinja svetuje, kako do bolje plačane službe!

21. 11. 2017 09.28

Služba bi morala biti pomemben faktor osebnega zadovoljstva, dajala naj bi občutek sposobnosti, pripadnosti in izpopolnjenosti. A slabo plačilo za opravljeno delo, nazadovanje, reorganizacija zaposlenih, ki pogosto prinese odpuščanja, je le nekaj najpogostejših dejavnikov, zaradi katerih so slovenski delavci vse prej kot srečni na svojih delovnih mestih. Med njimi so tudi naše bralke in bralci, ki so se po pomoč obrnili na naše strokovnjake. Ti lahko pomagajo tudi vam!

Dilema vseh staršev: ostati skupaj zaradi otrok?

08. 01. 2018 08.03

Leto se počasi poslavlja: nekaterim bo ostalo v lepem spominu, pri drugih bo pustilo grenak priokus. Zagotovo si ga bodo zapomnile tudi Janja, Petra in Mojca, ki so se v času, ko se večina veseli, zabava in praznuje, znašle v izjemno težkih življenjskih situacijah: težijo jih ločitev, prevara, otroci, smrt. Preverite, kaj so jim svetovali naši strokovnjaki. Če pa ste se tudi vi znašli v dilemi, pa naj gre za medsebojne odnose, otroke, stanovanje, zdravje, službo ali denar, zastavite svoje vprašanje v obrazcu na dnu članka in poskrbite, da bo leto 2018 lepše, mirnejše in bolj veselo!

Podajte se z nami na raziskovanje trgovskih polic!

04. 01. 2018 15.44

Se še spomnite našega simpatičnega Blaža, ki je potoval po Sloveniji in s prostovoljci preverjal kakovost in svežino izdelkov, ki jih ponujajo v trgovinah? Ker je bila prva misija iskanja najboljšega nakupa več kot uspešna in je močno pripomogla h kakovosti trgovske ponudbe v Sloveniji, bomo letos akcijo ponovili. Zato ne odlašajte, prijavite se in postanite naš raziskovalec! Pomagajte nam najti najboljši nakup.

Kebab – tako priljubljen, da mu EU ne more do živega

15. 12. 2017 12.13

Da so na svetovnem trgu na voljo bolj zdravi prigrizki, kot je kebab, ni niti skrivnost, niti presenečenje. A do sedaj so bile težava predvsem nezdrave omake, maščobe ter vprašljivost sestave mesa v kebabu. Pred dnevi pa se je dvom v primernost uživanja kebaba zavrtel v povsem novo smer: izziv so postali fosfatni aditivi. Ali kebab res predstavlja tako pomembno tveganje za naše zdravje, da mora o primernosti njegovega uživanja odločati EU?