AvtorMaja & Jure

Ali z beljenjem zob lahko dosežemo bleščeč ameriški nasmeh?
22. 02. 2025 13.21
Beljenje zob je modni trend. Je estetski zobozdravstveni postopek, ki je v zadnjih letih nedvomno v porastu. To so za 24UR Inšpektor potrdili trije zobozdravniki, ki so pojasnili, katere metode beljenja poznamo, koliko stanejo in zakaj se zobje obarvajo. Za koliko odtenkov se zobe lahko pobeli? Pa tudi, ali so hollywoodski nasmehi posledica pobeljenih zob ali morda česa drugega?

Odstranjevanje dlak: kaj je najbolj varno, učinkovito, kaj se najbolj splača?
23. 11. 2024 13.03
Naše telo je z izjemno ustnic, dlani in podplatov v celoti poraščeno z dlakami. Ljudje imamo na telesu približno 5 milijonov foliklov, iz katerih rastejo dlake. Različne vrste dlak pa pokrivajo različne predele telesa. Dlake imajo svojo funkcijo. V pradavnih časih je bila ta predvsem termalna, dlake so torej ljudi grele, medtem, ko nas danes v sodobnem svetu predvsem varujejo pred denimo prašnimi delci in umazanijo. Kljub temu je fiziološki pomen dlak v ozadju, v ospredju pa vse bolj in predvsem estetika.

EKSKLUZIVNI POSNETKI: Ruska vohuna z družino poletela iz Slovenije, Biden telefoniral Golobu
01. 08. 2024 17.12
Obsojena ruska vohuna sta Slovenijo zapustila skupaj z otrokoma. Nekaj pred 13. uro je letalo Cie s sklicem Twilight 564 skupaj s pripadniki Sove poletelo proti turški prestolnici. Pridobili smo tudi zvočni posnetek slovenskega dovoljenja za vzlet. V Ankari se mu je pridružilo še več letal z osebami, ki so bile del izmenjave. Operacija je bila izjemno zahtevna tudi s področja varnosti, dogovor o izmenjavi med Zahodom in Rusijo pa je bil v razmerju 1:2 – za enega vrnjenega ruskega zapornika je Zahod prejel dva.

Podrobnosti s sojenja: vloga ruskih vohunov pomembnejša, kot smo mislili
01. 08. 2024 12.16
Sojenje ruskima vohunoma bi se moralo zaključiti šele jeseni. A čeprav sta vse od aretacije obtožbe kategorično zanikala, sta v sredo ploščo popolnoma obrnila. Po naših neuradnih informacijah sta slednje storila po naročilu ruske ambasade v Sloveniji. Kot smo še izvedeli, je par več kot 10 let gradil rusko vohunsko mrežo v Sloveniji, njuna krinka naj bi stala več milijonov evrov. Vendar pa njuna funkcija ni bila le logistična. S svojim delovanjem naj bi namreč skušala streti javnomnenjsko podporo vojaški zvezi Nato.

Nična vidljivost in 800 stopinj Celzija pod stropom: 'Prebijali smo se s tipanjem'
15. 07. 2024 09.33
Gasilci so dan po začetku intervencije v Portorožu dokončno pogasili obsežen požar, ki je praktično pogoltnil priljubljeni lokal Alaya. Na kraju so trenutno kriminalisti in kriminalistični tehniki, vendar pa zaradi statične nestabilnosti objekta ogleda še ne bodo mogli opraviti. Znano je sicer, da bo materialna škoda ogromna, po prvih neuradnih ocenah naj bi znašala najmanj tri milijone evrov. Vzrok požara še ni znan, so pa ponovno odprli obalno cesto, ki je bila zaprta vse od začetka intervencije. In kako je potekalo gašenje poslopja? Nična vidljivost zaradi gostega črnega dima in 800 stopinj Celzija pod stropom, pripoveduje vodja intervencije.

Zakulisje Lige prvakov: vse, česar niste videli v prenosu!
08. 06. 2024 12.00
Da nogomet ni le šport in tekma ne zgolj športni dogodek, je že dolgo jasno. Finala Lige prvakov si nismo zapomnili le po nogometnem dogajanju na travniku Wembleyja, pač pa tudi po vsem, kar se je dogajalo okoli nogometnega spektakla. Naša 10-članska ekipa, ki je poročala iz Londona, je imela različne naloge. Novinarja Tadej Vidrih in Andraž Hočevar ter snemalca Goran Bojić in Aleš Boskovič so lovili predvsem športne trenutke in o njih vsak dan poročali v oddaji 24 ur. Novinar Marko Juvan je za našo spletno stran napisal nekaj izjemnih člankov, tudi o zakulisju, ki sva ga s snemalcem Davidom Brankovićem v treh dneh dodobra spoznala in prečesala. Za organizacijo in naše nemoteno delo sta iz ozadja skrbela producent športnega programa Jure Rot in urednik Luka Lazar. Ne smemo pozabiti še na našega komentatorja Tomaža Lukača. Pojasnil nam je, koliko podatkov ima v glavi pred tako pomembno tekmo, kot je finale največjega evropskega klubskega tekmovanja.

Priznanja za junake, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi
08. 12. 2023 15.51
Policija in notranje ministrstvo sta se na proslavi zahvalila junakom iz vrst Policije, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi. "Našim junakom smo se zahvalili za njihova dejanja in jim podelili medalje Policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva," so sporočili s Policije. Medalje je prejelo 59 posameznikov.

Energije za celo tovarno, nesrečna 13, ki je ni želel nihče, in lov za kravama
10. 09. 2023 07.00
Nevidne točke, prepoznavni obrazi, boj med očetom in sinom, pobegli kravi, vraževerje in enormna energija 20 dirkalnikov, ki so kasneje v prometu "vijugali" med avtomobili. Vse to smo lahko videli na že šesti ediciji tekmovanja MAHLE Eco Rally. Pa naj še kdo reče, da eko reli ne more biti zanimiv. V Novi Gorici so se pomerile dvojice iz 10 različnih držav, a največji dvoboj se je odvijal znotraj ene družine. Franko Špacapan je naposled osvojil Bridgestone FIA pokal, medtem ko je vrh lestvice za slovenski pokal na mestu sovoznika Aljoše Makaroviča zasedel kar njegov sin Tadej Špacapan.

'V členu preživetja so pomembni vsi – od laika do zadnje službe'
09. 09. 2023 08.32
"Moj otrok! Moj otrok!" "Pomagajte, padel je!" "Ne diha!" Takšni kriki so minuli konec tedna odzvanjali na Jezerskem. Reševalci so hiteli na pomoč s čolnom, na nebu je krožil vojaški helikopter, na terenu ob tem tudi kar 19 ekip prvih posredovalcev. A na srečo je šlo tokrat zgolj za zaigrane scenarije reševanj, ki pa so bili sicer, kot je poudaril glavni organizator že šestega tekmovanja prvih posredovalcev Dejan Rogelj, zelo realni. Ekipe so se namreč pomerile v reševalnih akcijah, s katerimi se pogosto srečujejo tudi v resničnem življenju.

'Hvaležen sem, čeprav finančno od tega v tem okolju nisem imel ničesar'
08. 07. 2023 09.03
Legendarni alpski smučar Jure Franko, ki je leta 1984 na Olimpijskih igrah v Sarajevu Sloveniji in Jugoslaviji prismučal prvo olimpijsko kolajno, je na vprašanje, kaj mu je ta dosežek prinesel, kaj je od te medalje imel, odgovoril z besedami: "Hvaležen sem, čeprav finančno od tega v tem okolju nisem imel ničesar." Bili so drugi časi, pripoveduje, takrat zaslužki v športu niso bili visoki. A medalja mu je po smučarski upokojitvi na tujem odprla marsikatera vrata.

Preboj skupine Joker Out: nastopili bodo v finalu Evrovizije
11. 05. 2023 23.08
V drugem predizboru tekmovanja za pesem Evrovizije je nastopilo 16 držav, med katerimi je bila tudi Slovenija. In skupina Joker Out je s pesmijo Carpe Diem očitno prepričala evrovizijsko občinstvo in se uvrstila v finale tekmovanja. Skupaj s 25 drugimi državami se bo tako v soboto potegovala za zmago na tekmovanju. Vendar pa to ne bodo edini Slovenci, ki bodo nastopili na finalnem odru tega pevskega tekmovanja. Že v prvem predizboru so se namreč s srbskim pevcem v finale uvrstili tudi štirje slovenski plesalci.

Upnikom Damjana Jankovića namesto 5,5 milijona le dobrih 40 tisočakov
16. 03. 2023 06.00
Medtem ko se ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviču zapleta pri izgradnji kanala C0, ki na noge dviga lastnike zemljišč in del mestne opozicije, ki občino poziva, naj projekt ustavi, pa se njegovemu sinu Damjanu Jankoviću, ki je v osebnem stečaju, ta razpleta kot kaže v njegovo korist, upniki pa bodo dobili le drobtinice. Načrt poplačila upnikov Damijana Jankovića namreč razkriva, da bo največ – dobrih 28 tisoč evrov – prejel serijski odkupovalec terjatev družine Janković, Jan Bec.

'Ko reševalci človeka iz ruševin potegnejo v vreči, ugotoviš, da to ni hec'
06. 02. 2023 11.11
Turčijo in Sirijo je stresel eden najhujših potresov v zadnjih desetletjih. Hujši celo od uničujočega potresa leta 1999, ki je v Turčiji terjal več kot 17.000 smrtnih žrtev. Vodja konzularne službe Andrej Šter je dejal, da za zdaj nimajo indicev, da bi potres prizadel Slovence, ki se trenutno nahajajo v tej državi. Se je pa v središču kaosa znašel Slovenec, ki se trenutno nahaja v Siriji. "Niti ni šlo za tresenje, ampak kar za premikanje sobe," je dejal Rok Lavrenčič, ki je v objektiv kamere ujel rušilno moč narave in kaos, ki je sledil potresu.

Steklo in kovina: možna 'krivca' za samovžige odpadkov na deponijah
09. 08. 2022 07.00
Vsako leto poročamo o vsaj enem požaru na slovenskih deponijah, ko odpadki zagorijo sami od sebe. Zadnji primer domnevnega samovžiga, zaradi česar je zgorelo 150 ton kosovnih odpadkov, se je zgodil v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu minuli teden. Zanimalo nas je, kako se lahko ogenj zaneti na deponijah kar sam. Eden izmed problemov so napačno odloženi odpadki.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'
21. 01. 2022 07.00
Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

V Sloveniji bomo lahko večji asteroid, ki bo prešel Zemljo, s teleskopi opazovali v začetku noči
18. 01. 2022 15.13
Kot smo že poročali, se bo Zemlji danes močno približal eden večjih asteroidov. Asteroid (7482) 1994 PC1, ki je velik več kot en kilometer, so znanstveniki odkrili že pred 28 leti. Nekaj pred 23. uro se bo Zemlji približal na razdaljo 1.982.172 kilometrov. Ljubitelji nočnega neba ga sicer s prostim očesom ne bodo mogli videti, bo pa asteroid mogoče opazovati že z manjšim teleskopom. V Sloveniji ga bo na nebu mogoče opaziti do 21. ure v smeri ozvezdja Kit. "Ker bo nizko na nebu, ga je priporočljivo opazovati z visokega mesta, kjer ni velikih ovir na obzorju," pravi astronom Jure Japelj.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'
17. 01. 2022 18.12
Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Kako izbrati pravi parfum?
18. 12. 2021 10.28
V nocojšnji rubriki 24UR Inšpektor bo dišalo po parfumih! Izdelovanje dišav je namreč skozi stoletja postalo prava umetnost. Začelo se je v Franciji, danes pa je ponudba parfumov izjemno pestra – na trgu najdemo vse od uveljavljenih blagovnih znamk do nišnih in naravnih parfumov. V čem se razlikujejo med seboj? Koliko stanejo, kateri so najdražji? Zakaj nam vsem ne diši isti vonj? In zakaj je voh v vsakdanjem življenju tako zelo pomemben? Kaj je tisto, kar nas vodi, ko kupujemo dišavo? Pa zgodbe, ki so parfume naredile večne ...

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06
V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti
25. 11. 2021 17.39
Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

Laboratorij za preučevanje človeške ribice bi radi odprli tudi za obiskovalce
29. 10. 2021 15.47
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je obiskal jamski laboratorij Tular v Kranju. V edinem laboratoriju za preučevanje človeške ribice v Sloveniji so ministra seznanili s projektom informacijskega centra, ki ga želijo urediti v sodelovanju z Mestno občino Kranj.

Iz Jeriševe jame izvlekli 500-kilogramski razpadajoči avtomobil
25. 10. 2021 14.35
Ljubljanski jamarji so Jeriševo jamo v občini Sežana, ki bolj kot na jamo spominja na smetišče, razbremenili kupa vseh mogočih odpadkov. Dela so se lotili že pred enim mesecem – odpadke so zbrali v velikih vrečah – zdaj pa so jih s pomočjo 40 ton težkega žerjava izvlekli na plano. Pravi podvig je bil izvlek starega avtomobila, saj je bil v slabem stanju, po teži pa ravno na meji zmogljivosti žerjava. V jami sicer ostaja še okrog 10 vozil.

Zmerjanje, kletvice, grožnje: 'Ljudje ne razumejo, da smo vsi na istem čolnu'
29. 09. 2021 06.00
Pred dvema tednoma je v veljavo stopil vladni odlok, po katerem pogoj PCT potrebujemo tako rekoč povsod. Čeprav gre predvsem za politično odločitev, se v praksi kaže, da njeno breme velikokrat nosijo predvsem tisti, ki s sprejemanjem ukrepov nimajo nič. Govorili smo z Ano, receptorko v zdravstvenem domu, varnostnikom Rokom, prodajalko na bencinskem servisu Ines in natakarico Anjo. Povedo podobno: ljudje večinoma razumejo, da je preverjanje pogoja pač postalo ena od njihovih delovnih nalog, vsak dan pa se najde vsaj eden, ki vso jezo in gnev strese nanje – in delo v takšnih razmerah je včasih že na meji znosnega.

Odmevna slovenska znanstvena objava o smrtno nevarni bolezni
24. 09. 2021 06.00
Danes zaznamujemo svetovni dan družinske hiperholesterolemije – gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi. Pred nekaj dnevi pa so bili objavljeni prvi rezultati globalnega registra družinske hiperholesterolemije v strokovni reviji The Lancet (s faktorjem vpliva 79,3, ki je drugi najvišji nasploh med vsemi revijami). "Gre za vrhunski znanstveni dosežek slovenske skupine raziskovalcev, med glavnimi avtorji članka pa je tudi Urh Grošelj s pediatrične klinike," so sporočili z UKC Ljubljana.

'Ko stopiš za vogal, za katerega ni pogledal še nihče, je občutek res svojevrsten'
19. 09. 2021 16.16
Člani Društva za raziskovanje jam Ljubljana že 111 let odkrivajo skrivnosti jam, jih dokumentirajo in se aktivno vključujemo v njihovo varovanje. Na leto opravijo čez 200 različnih jamarskih akcij, ki trajajo od nekaj minut do več kot teden dni. Septembra so se lotili dveh vidnejših spustov v zemeljske globine. Na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra so presegli globino 1000 metrov in odkrito jamo dodali na seznam kot deseto več kot 1000 metrov globoko jamo v Sloveniji. Jeriševo jamo, ki je spominjala na smetišče, pa so razbremenili kupa odpadkov.

Znanstveniki so odkrili fosile malega krokodila iz obdobja jure
07. 08. 2021 17.04
Fosili majhnega krokodila, ki je po našem planetu hodil v obdobju jure, paleontologom ponujajo vpogled v razvoj sodobnih plazilcev. Vrsta, ki je v dolžino merila manj kot en meter, si je Zemljo delila z ogromnimi dinozavri, paleontologi pa ugotavljajo, da je imel ta prednik krokodilov verjetno veliko bolj pokončno držo kot njegovi današnji sorodniki.

Med hospitaliziranimi le dva cepljena, oba z oslabljenim imunskim sistemom
12. 07. 2021 15.07
Na UKC Ljubljana se trenutno zdravi 33 od skupno 41 covidnih bolnikov v Sloveniji. Od tega sta dva bolnika že bila cepljena z obema odmerkoma, so nam sporočili. "Obe osebi imata zaradi osnovnih bolezni oslabel imunski sistem ter posledično pričakovani slabši odgovor na cepljenje," obenem izpostavljajo na UKC Ljubljana. V mariborski bolnišnici pa imajo trenutno osem covidnih bolnikov, nihče od njih še ni bil cepljen.

Skakali v reko, preprečili samomore, reševali življenja s hitrim oživljanjem
16. 06. 2021 13.28
20 policistov in 14 občanov so zaradi svojega poguma in izjemnih dejanj v kritičnih situacijah prejeli medalje za požrtvovalnost in hrabrost. Skoraj polurno oživljanje mladoletnice v prometni nesreči, skok v Ljubljanico in oživljanje osebe, ki ji je zdrsnilo v reko, plezanje na štiri metre visoki vagon zaradi reševanje mladoletnika, ki ga je zadela strela, so le tri izmed vseh tokratnih junaških zgodb.

Janković za 50.000 evrov na dražbi kupil pol vrta svojega sina
10. 06. 2021 06.00
Ljubljanski župan Zoran Janković je kupil polovico 1400 kvadratnih metrov velikega vrta svojega sina Damijana Jankoviča v stečaju, ocenjenega na 138.000 evrov. Na zadnji dražbi je varščino vplačal samo župan, a za vrt je odštel le 50 tisoč evrov. Gre za zadnje premoženje v osebnem stečaju sina Damijana, ki očitno ostaja v rokah družine Janković.

Bitcoin: bo najbolj znana kriptovaluta podrla vse rekorde?
02. 12. 2020 06.00
Bitcoin je nazaj. Rekordnega mejnika 20 tisoč dolarjev oziroma dobrih 15.200 evrov najbolj prepoznana kriptovaluta v torek sicer ni dosegla, ni pa več daleč. Gre spet za balon, ki bo počil kot pred tremi leti? Spomnimo, takrat je bitcoin v enem samem dnevu padel za četrtino svoje vrednosti. Gost v oddaji 24UR ZVEČER je bil Jure Pirc iz Bitcoin društva Slovenije.