AvtorMaja & Jure

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?
18. 10. 2020 19.18
Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

Petletnika obravnavali nestrokovno? 'Če je poseg nujen, ga je treba izvesti brez odlašanja'
13. 08. 2020 06.09
Zaradi vnetja rane po poškodbi noge so starši s petletnim sinom prišli na celjsko urgenco. Otroka so kljub bolečinam in visoki vročini, ki je bila posledica sepse, poslali domov, saj da morajo za nadaljnjo obravnavo najprej pridobiti izvide testa na koronavirus. Deček je bil operiran šele po 21 urah, ko je zdravnik ocenil, da je stanje preresno, da bi še naprej čakali na rezultat. Je osebje na celjski urgenci ravnalo nestrokovno? In še – zakaj v takšnih primerih ne uporabijo hitrih testov, pri katerih zdravnik dobi izvid že v dobri uri?

'Ob pol štirih zjutraj sem opazil vrsto luči, ki so se zelo hitro premikale'
08. 08. 2020 16.59
Ameriško podjetje SpaceX je v petek izstrelilo več deset satelitov, ki so ponoči razsvetlili nebo tudi nad našimi kraji. Medtem ko podjetje v vesolje pošilja vse več satelitov, okoli Zemlje jih kroži že več kot 500, pa astronomi opozarjajo na porast vesoljskih smeti.

Kdo bi največ iztržil in koga bi predčasne volitve izbrisale s političnega prizorišča?
27. 01. 2020 19.24
So pred nami, po nenadnem odstopu premierja Marjana Šarca, predčasne volitve, ali se bo morebiti oblikovala nova koalicija? Večina strank je, sodeč po izjavah, bolj naklonjena predčasnim volitvam, a te bi lahko nekatere stranke izbrisale s političnega prizorišča. Obstaja pa tudi možnost, da se, v času do volitev, pojavi nova stranka.

Slovenija dobila 76 novopečenih policistov
09. 10. 2019 17.46
Na Policijski akademiji v Tacnu je zaprisegla tretja redna generacija – 16 študentk in 60 študentov. Za kadrovsko podhranjeno policijo je to velika pridobitev, čeprav se zavedajo, da bo treba vložiti še veliko truda, da jih bodo v svoje vrste privabili še več. Trenutno bi namreč Slovenija potrebovala še okrog 700 policistov.

Zoran Janković: Jaz sem najbolj oškodovan
18. 09. 2019 22.20
Policija je začela pregled dokumentov v zvezi s prisilno poravnavo podjetij Electa, ki bi jim skozi poenostavljeno prisilno poravnavo sodišče odpisalo 29 milijonov evrov dolgov oziroma terjatev upnikov. Obenem je KPK, ki ugotavlja korupcijska tveganja pri županovanju Zorana Jankovića, dala pobudo za odpoklic župana. Kaj bo v tem vročem ozračju storil Zoran Janković, smo izvedeli iz prve roke.

'Kdo je tu nor?' se očitno ne sprašujejo več samo Štajerci
06. 09. 2019 06.00
Razburjenje med ljudmi zaradi odpisa dolgov sinovoma Zorana Jankovića ne pojenja, celo stopnjuje se. Bliskovito pa se širi tudi komentar Franca Kanglerja na odločitev o odpisu 29 milijonov evrov dolga, ki ima na Facebooku že 260.000 ogledov. Zakaj je družina Janković nedotakljiva? Kako dolgo ga bo, ob vse težjem nahrbtniku, še lahko podpiral Milan Kučan?

Družini Janković odpisali skoraj 29 milijonov evrov dolga
31. 08. 2019 07.00
Kako pa lahko z milijonskimi minusi postaneš solventen in celo dosežeš odpis dolgov? Poslovni imperij družine Janković jo je odnesel skoraj brez praske. Potrjena je še zadnja poenostavljena prisilna poravnava, tokrat nad Electo Holdingom, kar pomeni, da je tako kot v primeru Electe Inženiring in Electe Naložbe odpisanih 95 odstotkov dolga, skupaj skoraj 29 milijonov evrov.

Kje se začne sreča in kaj nas naredi srečne?
25. 05. 2019 17.22
Zakaj nas vedno bolj izpopolnjena tehnologija, družbena omrežja in ostala sodobna zabava ne napolnijo z občutkom, ki smo ga tako željni? Pogovarjali smo se s Hanan Selim, ki je v mednarodnem svetu poznana kot 'farmacevtka prihodnosti', in Richardom Williamsom, Princem Ea. Vsak iz svojega zornega kota vidita in pristopata k sreči. Skupna nit obeh pa je, da se sreča kuje na individualni ravni, v nas samih.

'Pri izobraževanju potrebujemo pot do dosežkov'
18. 05. 2019 11.43
Družbena omrežja, nove tehnologije, umetna inteligenca – nam sodobni svet lajša življenje ali nas preizkuša, če bomo moč napredka zlorabili? Kako usmeriti prihodnje generacije, da bodo etično uporabljale tehnologijo? Je to sploh mogoče? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Marcom Prenskyjem, svetovalcem in inovatorjem na področju izobraževanja ter ustanoviteljem neprofitne organizacije Globalno izobraževanje za prihodnost.

'Ne znamo se pogovarjati, kakšni bosta naša prihodnost in vloga v svetu'
12. 05. 2019 07.00
Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se naglo spreminja, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. Digitalizacija je prinesla nov način komuniciranja tudi v politične vode, kar pogosto ustvarja pole. Kako vlada komunicira v tem razdvojenem svetu in kaj je glavni problem brexita? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali s Craigom Oliverjem, ki je obvladoval komuniciranje vlade Davida Camerona.

Digitalna komunikacija politikov – dolgoročni trend ali modna muha?
11. 05. 2019 07.00
Digitalni svet piše novo zgodbo tudi v političnih vodah, moderna komunikacijska orodja so novi stik z ljudstvom. Kako jih vlade uporabljajo, da se približajo ljudem? Je Trumpov način komuniciranja trend ali fenomen? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Rogerjem Fiskom, strokovnjakom, ki je imel ključno vlogo pri volilnih zmagah ameriškega predsednika Baracka Obame v letih 2008 in 2012.

Radikalizirani posamezniki iz Slovenije
15. 03. 2019 08.19
Boštjan Skubic in Rok Žavbi, Matevž Mustafa Cvetkovič, Jure Korelc, Rok Šogorič, Denis Delanović, zdaj pa še Selvir in Nelvir Duraković ter Selim Ljubijankić. Vse se je povezovalo s skrajnim bosanskim pridigarjem Bilalom Bosnićem, nekateri so tudi potovali na bojišča v Sirijo.

'Otroci Kekca ne doživljajo več kot pastirja v gorah, ampak le še kot junaka'
24. 02. 2019 07.00
Vandotov pastirček Kekec je literarni lik, a ga večina bolj pozna kot filmskega junaka. Čeprav je dopolnil 100 let, zaradi svojih številnih dobrih lastnosti ni utonil v pozabo. Kako ga otroci dojemajo danes in ali je še vedno njihov junak ter s katerimi novimi liki se poistovetijo otroci?

Slovenski projektant mostov razkril, kateri so njegovi najljubši
26. 08. 2018 07.00
Ključna stvar pri mostovih je harmonija, razmišlja Marjan Pipenbaher, slovenski projektant mostov, ki je s svojim izjemnim talentom, srčnostjo in delovno vnemo predan ogromnim skulpturam že od študentskih let. Njegova dediščina, več kot 200 mostov, je cenjena in poznana po vsem svetu. A kako sploh so nastale te umetnine? Kako zraste most, ki mora biti varen, odporen na vremenske vplive in se obenem zlije še z okoljem?

'Leta 1967 je na dan peljalo čez do 4.000 tovornjakov. Danes 20.000'
25. 08. 2018 06.50
Dejstvo je, da tako trdnih mostov, kot so rimski, ki držijo že 2000 let, ne gradimo več. A kako je mogoče, da konstrukcije, o katerih mislimo, da so praktično nezrušljive, na koncu klonijo? Zakaj se je zrušil most v Genovi? Je danes, ko se uporabljajo trdnejši materiali, možnosti za take nesreče manj? Kakšna je prihodnost mostov? Pogovarjali smo se s slovenskim projektantom svetovnega kova Marjanom Pipenbaherjem.

Kaj se skriva v ozadju medalj slovenskih gozdnih delavcev?
11. 08. 2018 07.00
Srebrna medalja v seštevku vseh disciplin in zlata v štafeti Ines Frančeškin, bron Janeza Medena v skupnem seštevku in srebro v podiranju dreves, peto mesto slovenske ekipe. To so rezultati naših gozdnih junakov, ki so na svetovnem prvenstvu gozdnih delavcev dokazali, da vihtijo motorne žage na najvišji ravni. A kaj vse stoji za tem, kaj gre lahko narobe? Kakšen je poklic gozdarja, ki sodi med najnevarnejše poklice na svetu?

Dobili svetovno podprvakinjo v vihtenju motorne žage
07. 08. 2018 15.09
Slovenci smo dokazali, da smo vrhunski mojstri gozdov. Na Norveškem je potekalo svetovno prvenstvo gozdnih delavcev, kjer je slovenska reprezentanca poleg medalj požela tudi odlične uspehe. Prvič v zgodovini tekmovanj so žage zapele tudi v rokah deklet in naša dijakinja se je zavihtela tik pod vrh.

FOTO: 'Tisti, ki se mu naježi koža, ko pod Poncami zapojejo fanfare, je pravi planiški delavec'
22. 03. 2018 10.41
Kdo piše uspehe planiške zgodbe? Kdo stoji za tem, da kljub morebitnim slabim vremenskim pogojem in težavam največji slovenski športni praznik uspe? To je ekipa več kot 600 ljudi, Slovencev, ki so lepotici pod Poncami predani zato, ker čutijo pripadnost in jim tradicija veliko pomeni. Planiški junaki so teptači snega, zastavonoše, skrbniki naleta in celotne skakalnice, vozniki teptalnih strojev, mizarji, monterji …

Juretu Robiču v spomin
23. 09. 2011 17.36
Zmagujem zato, ker se kljub neznosni bolečini in smrtni utrujenosti nočem ustaviti, so besede Jureta Robiča, najuspešnejšega ekstremnega kolesarja. V Gozdu - Martuljku so se ga leto dni po tem, ko se je ponesrečil, spomnili z odkritjem obeležja.

Vampirji v Istri
20. 07. 2011 18.12
Za praočeta vseh vampirjev velja legendarni Drakula. A prve zgodbe o krvosesih prihajajo iz srednjeveške Srbije, prvi literarni model vampirja pa iz Istre.

Snežna pravljica
26. 03. 2008 11.54
Za vaše očke pošiljava utrinek snežne pravljice, posnete 25.3. na čudovitih Blokah.

V čakalnici za lepo vreme
29. 07. 2005 00.00
Ubijalska gora tiho preizkuša Tomaža Humarja, saj mu vreme še vedno preveč nagaja, da bi lahko plezal. Morda mu bo uspelo naslednji teden.

Dvojno označevanje cen v trgovinah?
26. 10. 2004 00.00
Slovenski trgovci nasprotujejo takojšnji uvedbi dvojnega označevanja cen, v tolarjih in evrih, dokler tečaj evra ne bo fiksen. Po njihovem mnenju bi cena izdelka, zapisana v obeh valutah, ob sedanjem spremenljivem tečaju evra zavajala potrošnike.