AvtorMaja

Pediatri opozarjajo, naj otrokom omejimo uporabo telefonov in tablic
21. 11. 2019 08.45
Poziv slovenskih pediatrov, naj otrokom omejimo uporabo telefonov in tablic. Če ne bomo ukrepali, se lahko zgodi, da naši otroci ne bodo sposobni za normalno življenje, ko bodo odrasli, saj ne bodo znali ločiti, kaj je realno in kaj ne. Pri nas so odvisni že štiriletniki. Je osnovnošolec sploh lahko lastnik pametnega telefona, tablice?

'Imeti moramo ničelno toleranco do finančnih 'lumparij', ki uničujejo gospodarstvo'
19. 11. 2019 17.56
Finančni kriminal, kibernetske prevare, korupcija, davčne utaje, netransparentnost državnih poslov, razpisi … prevare, ki eni strani prinašajo ogromne dobičke, drugi izgube. Samo stroški korupcije v Sloveniji znašajo 3,5 milijarde evrov. Prevare so globalni problem, do katerih je treba imeti ničelno toleranco in jih je treba razkrivati. To je glavna misel, ki so jo izpostavili udeleženi strokovnjaki otvoritvene slovesnosti Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah.

'Več bo podjetnosti, bolje bomo živeli'
19. 11. 2019 06.19
Medtem ko se vlada Marjana Šarca ukvarja sama s sabo in svojim obstojem, ne pa z razvojem Slovenije, so pobudo v svoje roke prevzeli tako imenovani garažisti, podjetniki, ki so v devetdesetih letih začenjali v svojih garažah in se v 20 letih razvili v najboljša nišna podjetja na svetu. Predstavili so vseslovenski program za podjetno Slovenijo, s katerim želijo spodbujati podjetnost v naši družbi kot vrednoto.

Preddvorski župan skrival, da je občina na račun dobila 4,7 milijona evrov?
18. 11. 2019 12.31
Občina Preddvor je prejšnji mesec od neznanega vplačnika na prehodni davčni podračun prejela 4,7 milijona evrov. Sredstva so delno že porabili za odplačilo kreditov, tri milijone evrov pa bodo porabili za naložbe. A zdaj na župana padajo očitki, češ da svetnike o svojih odločitvah, kam bo šel denar, ni niti seznanil niti jih ni vprašal za mnenje.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?
16. 11. 2019 07.00
Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

Razmere v hribih resne: zdrsnil in se poškodoval
15. 11. 2019 10.43
Planinec je pri sestopu z Vodiške planine zdrsnil na listju in se poškodoval. Reševali so ga radovljiški gorski reševalci. V hribih so razmere postale resne, saj je v višjih legah zapadel sneg, v nižjih pa listje prekriva poti. Oboje zelo drsi in močno povečuje možnosti za padce in zdrse.

Samohranilki, ki je zaradi birokratske napake skoraj ostala brez stanovanja, obljubili nov dom
08. 11. 2019 15.37
Kaj lahko pomeni birokratska napaka? Za mater samohranilko velik problem – grozi ji, da se bosta morali s hčerko izseliti iz stanovanja, ki je v lasti občinskega podjetja Nepremičnine Celje. Mati je pravočasno oddala vlogo za podaljšanje najema in Nepremičnine so ji ga podaljšale za osem let. Ko pa je mati z notarjem mesec dni pozneje določila datum podpisa nove najemne pogodbe, so jo isti dan poklicali iz Nepremičnin in rekli, da so se zmotili ter da je v stanovanju lahko le še pol leta.

Četrti najbogatejši poslovnež na Balkanu svetuje mladim podjetnikom
06. 11. 2019 06.42
Mladi podjetniki, ki se komaj podajo na svojo poslovno pot, so prisluhnili Branku Rogliću, enemu najboljših podjetnikov v Srednji Evropi, ki je poslovno pot na območju nekdanje Jugoslavije začel prav v Sloveniji. Letni promet skupine Orbico znaša kar 2,5 milijarde evrov, njegov lastnik pa je po nekaterih ocenah četrti najbogatejši poslovnež na Balkanu. Njegova podjetja imajo v lasti 41 jaht.

Prvič v zgodovini Slovenije več moških kot žensk
05. 11. 2019 06.00
Prvič po 160 letih, odkar preštevamo prebivalce, imamo pri nas uradno več moških kot žensk. Tako so prebivalce Slovenije prešteli na Statističnem uradu RS. Pa čeprav še vedno velja, da ženske pri nas živijo dlje od moških. Neenakopravnemu položaju po višini plač in zasedanju vodilnih mest se je zdaj pridružila še številčnost, vendar se upad števila žensk ne dogaja le pri nas.

Bratuškova dala 'zeleno luč' za ženski lik na semaforju in požela val kritik
04. 11. 2019 17.14
Alenka Bratušek je spremenila pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah, ki med drugim dovoljuje, da je na semaforjih za pešce silhueta s krilom. Do konca letošnjega leta naj bi jih nekaj zaživelo ob državnih cestah. Odločitev ministrice pa na družbenih omrežjih dviguje prah – javnost se sprašuje, ali je ženska s krilom na semaforju res tako pomembna, da ji je treba posvečati pozornost.

'Kokos niso samo tropske sanje, kokos je življenje'
02. 11. 2019 09.41
Kokos je lahko rešitev, sta se domislili Slovenka in njena prijateljica iz Poljske, ki živita na indonezijskem otoku Lombok, kako bi lahko pomagali domačinom, ki jih je lani močno prizadel potres. Nastal je projekt Coconesia, ki vsem na svetu omogoča, da posvojijo kokosovo palmo. Podporniki prejmejo izdelke iz palme, domačini pa na ta način dobijo delo.

HACCP sistem: trn v peti gostincev in živilcev?
30. 10. 2019 06.00
Inšpektorji so pri nadzoru pekarn in gostiln ugotovili, da se številne ne držijo pravil, ki zagotavljajo, da bi potrošniki kupili ali na krožnik dobili neoporečno in varno hrano. Ta pravila so sicer izdelana in jasno zapisana – imenujejo se HACCP sistem. A kaj pravzaprav določa HACCP, kaj je njegov glavni namen? Pogovarjali smo se s strokovnjakinjami iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana in obiskali njihov Center kulinarike in turizma.

Šarec o dodatku za delovno aktivnost, zlorabah socialnih pravic, ter o krofih in klobasah
26. 10. 2019 21.03
Da stranka LMŠ nima ničesar z menjavo vodstva Petrola, da "niti ni tako pomembno", če je kdo v tem primeru, podobno kot v aferi Kralj, deloval za njegovim hrbtom, je v pogovoru za 24UR Fokus dejal premier Šarec. Spregovoril je tudi o ukinitvi dodatka za delovno aktivnost in socialnih pravicah, kjer pravi, da je "ogromno zlorab".

Podpora vladi padla, SDS tesno za petami LMŠ
25. 10. 2019 12.14
Burna politična jesen, afere, ki pretresajo stranke, vladno nategovanje elastike z Levico, zaposlovanje premierjeve znanke v Sovi... vse to se odraža v javnomnenjski podpori vladi Marjana Šarca, kažejo rezultati Mediane.

Kaj za telo pomeni igranje s časom?
26. 10. 2019 07.50
Premiku ure, kot kaže, še ne bije zadnja ura. V nedeljo bomo spali uro dlje, marca naslednje leto spet uro manj. Evropska direktiva o opustitivi premikanja ure je trenutno obstala, predvsem zato, ker se države članice ne morejo dogovoriti, ali bi imele zimski ali poletni čas. O tem, kaj pomeni igranje s časom in kakšne posledice lahko povzroči, so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali s somnologinjo, dr. Lejo Dolenc Grošelj s Centra za motnje spanja v UKC Ljubljana.

'Analizi sta pokazali, da je elektrofiltrski pepel nenevaren odpadek'
24. 10. 2019 11.58
HSE-Energetska družba Trbovlje je začela prevzemati in skladiščiti elektrofiltrski pepel iz Energetike Ljubljana. Medtem ko civilna iniciativa temu močno nasprotuje, češ da odpadek škoduje zdravju in okolju, je trboveljski občinski svet pepelu prižgal zeleno luč, čeprav je sprva nasprotoval, da bi se skladiščil v njihovi občini. Z občine so nam pojasnili, zakaj so si premislili.

'Ali smo v Trbovljah res željni pepela na vso domačo onesnaženo podlago?'
23. 10. 2019 10.19
Potem ko je sredi poletja prebivalce Trbovelj močno vznemirilo, da bo tamkajšnja energetska družba začela skladiščiti pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni Energetika Ljubljana, ga bo zdaj zares začela prevzemati. Iz HSE-Energetske družbe Trbovlje zagotavljajo, da gre za nenevaren odpadek, ki ga bodo predelali v gradbeni material. Trboveljčani jim ne verjamejo, proti pepelu se bodo borili naprej.

Ameriški producent Anthony: 'Zgodba izpod Mangarta je našla mene'
21. 10. 2019 17.25
Znamenita smučarska tekma na Mangartu takoj po vojni, junija 1945, kjer so tekmovali ameriški vojaki 10. gorske divizije, je že skoraj utonila v pozabo, zdaj pa jo obujamo na obeh koncih oceana. Upokojeni brigadir Janez Kavar je o dogodku izbrskal najmanjše podrobnosti in z zgodbo tako navdušil ameriškega producenta hiše Warren Miller Chrisa Anthonyja, da je o tekmi posnel dokumentarec. Uradna svetovna premiera bo junija 2020 v Bovcu.

Čez travnike, gozdove in vasi okoli Triglava
19. 10. 2019 10.20
Medtem ko tuji mediji že nekaj časa pišejo, opevajo in čakajo, da zaživi nova slovenska pohodniška pot okoli Julijskih Alp – Juliana Trail, je ta zdaj uradno ugledala luč sveta. Gre za 270 kilometrov dolgo pot, ki obkroži Triglav, a nanj ne stopi. Bistvo Juliane Trail je, da razkrije manj obljudene kotičke in pripomore k razbremenitvi krajev, ki jih turizem preveč duši.

'Naše izkušnje kažejo, da revščina močno vpliva na otrokov razvoj'
17. 10. 2019 17.13
Zakaj morajo otroci izstopiti iz avtobusa, če jim njihovi starši ne morejo plačati šole v naravi? Zakaj ne smejo plesati na valeti, če starši nimajo denarja za plačilo plesnih vaj? O tem, da bi morali imeti vsi otroci enake možnosti in kako neenakost zaznamuje njihova življenja, so ob mednarodnem dnevu boja proti revščini spregovorile tri predstavnice programa Botrstvo in ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?
16. 10. 2019 05.00
Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.23
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Razkrivamo: več kot 260 kršiteljev, kar 44 gostinskih obratov začasno zaprtih
14. 10. 2019 16.06
V uredništvu smo na podlagi Zakona o dostopu do informacij javnega značaja pridobili inšpekcijske odločbe, ki jih je v lanskem letu izdala Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Na zemljevidu lahko preverite, katere gostilne so bile sporne, in preberete o kršitvah, ki so jih inšpektorji zaznali. Velika večina je nepravilnosti odpravila, a nekateri so prepovedi dobili tudi večkrat.

Dva od treh slovenskih voznikov dandanes ne bi opravila vozniškega izpita
12. 10. 2019 07.00
Dva od treh voznikov, ki vozijo po slovenskih cestah, danes ne bi opravila vozniškega izpita. To ugotavljajo strokovnjaki, ki sposobnosti voznikov preverjajo tudi s simulatorjem. Rezultati kažejo, da se vozniki radi precenjujemo. In napake, ki jih delamo med vožnjo, se lahko hitro končajo z nezgodo.

Slovenija dobila 76 novopečenih policistov
09. 10. 2019 17.46
Na Policijski akademiji v Tacnu je zaprisegla tretja redna generacija – 16 študentk in 60 študentov. Za kadrovsko podhranjeno policijo je to velika pridobitev, čeprav se zavedajo, da bo treba vložiti še veliko truda, da jih bodo v svoje vrste privabili še več. Trenutno bi namreč Slovenija potrebovala še okrog 700 policistov.

Ameriški Slovenci ponosni na svoje korenine, kaj pa Melania?
09. 10. 2019 06.00
Medtem ko so v Ljubljani Američani iskali svoje slovenske korenine, se je seveda postavilo tudi vprašanje, ali se Melania Trump slovenskih korenin sramuje. Doma smo do zdaj ujeli le njenega očeta, francoski ugledni časnik pa je že lani trdil, da Sevničanka ob srečanjih s slovenskimi poslovneži vztrajno govori angleško.

Zadnja leta so v modi kratka imena
06. 10. 2019 07.09
Slovenci smo poimenovani s skoraj 57.000 različnimi imeni. Na lestvici najpogostejših še vedno zasedata prvi mesti Franc in Marija, čeprav se starši zdaj le še redko odločijo za ti dve imeni. Znova je postal bolj priljubljen Marko, saj se je ime povzpelo s tretjega na peto mesto. Kar 70 odstotkov imen od vseh imen Slovencev se je lani pojavilo samo po enkrat.

Poklical gorske reševalce, nato pa sam sestopil v dolino
04. 10. 2019 12.04
Čeprav je navadno jesen v hribih lepa in ob sončnih dnevih gore kličejo k osvajanju vrhov, se razmere v tem času precej spremenijo. To s sabo prinese več možnosti za nesreče, zato se je treba ustrezno opremiti in prilagoditi razmeram. Dober in slab primer intervencije so obravnavali gorski reševalci iz Tržiča in Mojstrane.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali
04. 10. 2019 10.26
V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?