AvtorMaja

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni
22. 11. 2021 09.48
V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

'Kris je super, govori in hodi v vrtec'
22. 11. 2021 11.42
Minevata dve leti, odkar je Kris na kliniki v Los Angelesu prejel revolucionarno zdravilo Zolgensma. Slovenke in Slovenci so pokazali izjemno empatijo in za njegovo zdravljenje zbrali denar v tednu dni. Ima namreč redko dedno bolezen, spinalno mišično atrofijo. Njegovi starši so se ob tej priložnosti na družbenih omrežjih zahvalil vsem, ki so mu pomagali napredovati: "Skupaj smo močnejši in zmoremo preko vseh zaprek." Njegova mama je srečna, ker nam danes lahko pove: "Sam je in pije, je bister fantek."

Salvadorski predsednik napovedal prvo bitcoin mesto na svetu
21. 11. 2021 19.35
Predsednik Salvadorja Nayib Bukele je napovedal, da bo njegova vlada na dnu vulkana zgradila prvo bitcoin mesto na svetu. To bo sprva financirano z obveznicami, ki bodo podprte s kriptovaluto bitcoin. Kot je dejal predsednik, bo mesto, ki naj bi stalo v vzhodni regiji La Union, iz vulkana pridobivalo geotermalno energijo, v mestu pa bodo zaračunavali le davek na dodano vrednost.

Na italijanskem otoku Vulcano zaradi povečane aktivnosti odredili delno evakuacijo
21. 11. 2021 16.17
Župan italijanskega otoka Vulcano je zaradi povečane vulkanske aktivnosti in uhajanja plinov ukazal evakuacijo več kot sto oseb, turistom pa je prepovedal dostop do otoka. Italijanska agencija za civilno zaščito je oktobra lani izdala opozorilo za ta majhen otok, ki se nahaja v Tirenskem morju, približno 25 kilometrov severno od Sicilije.

Hrvaška policija bo v preiskavi neprijavljenega shoda uporabila posnetke mestnih kamer
21. 11. 2021 14.47
Hrvaška policija išče organizatorje protestov, ki so v soboto potekali v Zagrebu in napadalce na novinarja. Storilce bodo iskali tudi s pomočjo posnetkov mestnih kamer. Ob tem so na Hrvaškem v soboto zabeležil 4262 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 60 covidnih bolnikov.

Zdravil covidne bolnike, nato se je okužil sam. 'Šel je v službo, domov se ni vrnil nikoli'
21. 11. 2021 07.06
Po devettedenski bitki z novim koronavirusom in le dva meseca po tem, ko se je pridružil covidnemu oddelku za intenzivno nego, je umrl britanski zdravnik Irfan Halim. Bil je najboljši prijatelj mnogih in steber moči, ga opisuje njegova družina in prijatelji. "Šel je v službo, nikoli pa ni prišel domov. To je bila najdaljša izmena," je po njegovi smrti dejala zdravnikova žena.

Na območju Jezerske Kočne avstrijska planinka zdrsnila po pobočju in umrla
20. 11. 2021 20.39
Lepo vreme je v hribe znova zvabilo pohodnike, a rekreacija pri vseh ni potekala brez zapletov. Med drugim so gorski reševalci iskali izgubljeno planinko, ki so jo tudi že našli in varno pospremili v dolino, drugi pa so oskrbeli zlomljeno roko. Na območju Jezerske Kočne pa se je smrtno ponesrečila Avstrijka. Policijska uprava Kranj ob tem poziva k previdnosti.

Združenje Onko Net: Naj epidemijo covida-19 izrine epidemija solidarnosti in človečnosti
20. 11. 2021 18.33
Slovensko združenje organizacij bolnikov z rakom Onko Net prosi ljudi, naj z upoštevanjem ukrepov in odgovornim ravnanjem ter cepljenjem pomagajo zajeziti epidemijo covida-19, odločevalce pa poziva, naj kljub še tako zaostrenim razmeram v slovenskih bolnišnicah ne ustavljajo onkološkega zdravljenja in presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka. Zaskrbljeni so namreč, da bi lahko nadaljnje naraščanje števila covidnih bolnikov vodilo v krčenje onkoloških programov. "Vsako odlašanje z zgodnjo diagnostiko in zdravljenjem raka je namreč življenje ogrožajoče, za nekatere bolnike z rakom pa lahko pomeni tudi smrtno obsodbo," opozarjajo.

WHO zaskrbljena nad epidemiološko situacijo v Evropi, Češka zaostruje ukrepe
20. 11. 2021 16.44
Rekordno visoka stopnja okužb v številnih evropskih državah skrbi Svetovno zdravstveno organizacijo, ki opozarja, da bi lahko do marca, če ne sprejmemo potrebnih ukrepov za zajezitev epidemije, zabeležili še okoli 500.000 novih smrtnih žrtev. Pri tem bi močno pomagala že uvedba ukrepov, kot je nošenje zaščitnih mask, je še ob tem izpostavil. Na Češkem so medtem zabeležili novo rekordno število okužb z novim koronavirusom na dnevni ravni, ob vse slabših zdravstvenih razmerah pa bo tako v državi od ponedeljka na številnih področjih treba izpolnjevati pogoj PC.

Edinstvena raziskava o propadanju človeškega telesa v vesolju: 20 žensk bo lebdelo na vodi
20. 11. 2021 14.44
Kako hitro propade človeško telo v vesolju? Ker se raziskave, v kateri bi iskali odgovor na to vprašanje, v vesolju ne da izvesti, so raziskovalci pripravili najboljši približek bivanja v vesolju oziroma mikrogravitaciji – lebdenje na vodi. Raziskava bo kot prva preučevala ženske, 20 jih bo v okviru raziskave kar pet dni lebdelo na vodi. Znotraj raziskave bodo med drugim preučevali upadanja mišične mase in spremembe mišične presnove. Raziskava bo potekala šest mesecev, pri njej pa bo sodeloval tudi slovenski inštitut za kineziološke raziskave.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00
Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

50 odstotkov mladih pri sebi opaža porast stisk in tesnobe
20. 11. 2021 07.00
20. november je dan, ki ga je Unicef namenil otrokom. Letos ga v Sloveniji posveča duševnemu zdravju mladih. Številni strokovnjaki namreč opozarjajo, da se je med covidno epidemijo stiska otrok in mladostnikov izjemno povečala. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Rdeča nit Unicefove kampanje je: Kako se počutiš. In ker otroci želijo biti slišani, je Unicef Slovenija posnel poseben video, kjer so mladi spregovorili o duševnem zdravju. Svoje misli o stiskah mladih pa je z nami delila 16-letna Žana.

Druga neuspešna interpelacija šolske ministrice. Kustečeva ostaja
20. 11. 2021 00.23
Več kot 14-urna burna razprava o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec opoziciji ni prinesla želenega rezultata. Za interpelacijo je glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Kustečeva tako še naprej ostaja na ministrskem stolčku.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Ugrabljenega afganistanskega psihiatra našli mrtvega
19. 11. 2021 17.09
Družina ugrabljenega afganistanskega psihiatra Naderja Alemija je sporočila, da so, dan po tem, ko so ugrabiteljem plačali več sto tisoč evrov, 66-letnika našli mrtvega. Na njegovem truplu so medtem odkrili tudi znake mučenja. Alemija je septembra v mestu Mazar-i-Sharif ugrabila skupina oboroženih moških.

Novi solidarnostni dodatki in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov
19. 11. 2021 11.56
Vlada z novim interventnim zakonom predlaga izplačilo posebnega dodatka najranljivejšim skupinam, je napovedal finančni minister Andrej Šircelj. Do njega bodo upravičeni upokojenci s pokojnino, nižjo od 714 evrov, invalidi in kmetje z dohodki pod 591,2 evra (starejši od 65 let), ki niso prejemniki pokojnin. Dnevni dodatek v višini 30 evrov bodo prejemali pripadniki civilne zaščite, dijaki in študentje prostovoljci, ki pomagajo v zdravstvenih ustanovah, pa v višini 25 evrov. Podaljšala se bo veljavnost turističnih bonov, in sicer do 30. junija 2022.

V slovenske bolnišnice na pomoč 30 zdravnikov in medicinskih sester italijanske vojske
18. 11. 2021 09.44
Kot je sporočil minister za obrambo Matej Tonin, bo italijanska vojska Sloveniji pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami v boju proti covidu-19. Zdravstveni sistem v Sloveniji je namreč zaradi priliva covidnih bolnikov na robu zloma. Kot je na novinarski konferenci dejal minister, je odziva naših sosedov zelo vesel, pomoč pa pričakuje v najkrajšem možnem času. Ob tem je dodal, da so se glede pomoči pogovarjali za letošnje leto, nato pa pričakujejo, da se bodo številke toliko znižale, da se bo slovenski zdravstveni sistem z okužbami uspel spopadati sam.

Logarjeva: Ukrepi ostajajo takšni kot v prejšnjem tednu
18. 11. 2021 06.27
Vlada je znova razpravlja tudi o epidemioloških razmerah. Kljub alarmantnim razmeram pa vlada dodatnih zaostrovanj ni sprejela. Ukrepi ostajajo torej enaki kot prejšnji teden, stavijo predvsem na dosledno izpolnjevanje in preverjanje pogoja PCT. Stroka je sicer predlagala omejitev predavanj na fakultetah, a kot je povedala vodja svetovalne skupine, so ugotovili, da univerze dobro sledijo okužbam. Opozorili so še na preveliko gnečo in slabo preverjanje PCT-ja v javnem prometu in se zavzeli za delo od doma, gospodarstva pa zaenkrat ne bi omejevali.

Koča na Okrešlju skoraj pod streho
18. 11. 2021 13.19
Če smo začetek julija še poročali, da je Frischaufov dom na Okrešlju, ki je pred dvema letoma zgorel, zgrajen do prve gradbene faze, so delavci med poletjem, pa vse do pozne jeseni, krepko vihali rokave. "Prišli smo zelo daleč, samo še streha ni pokrita," je zadovoljen predsednik Planinskega društva Celje Matica. V naslednjih dneh zaključujejo z deli, ki jih bodo nadaljevali spomladi.

Na gorenjski avtocesti je zaradi prometne nesreče nastal daljši zastoj
18. 11. 2021 07.12
Na gorenjski avtocesti se je pri priključku Brnik v smeri Ljubljane zgodila prometna nesreča. Zjutraj so zato nastajali večkilometrski zastoji, promet je zdaj že sproščen.

Samotestiranje v šolah, tudi pri najmlajših, steklo gladko: 'Otroci znajo sami'
17. 11. 2021 10.05
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus je v šolah po večini steklo brez večjih težav, tudi pri najmlajših. Da so otroci dokazali, da zmorejo sami, pravi Marko Primožič, ravnatelj Osnovne šole Ivana Groharja v Škofji Loki. Učencev, ki so zaradi nestrinjanja staršev s tem ukrepom ostali doma, je le za vzorec. So pa ponekod organizirali shode pred šolskimi zgradbami. V Škofji Loki je nekaj staršev tudi klicalo Policijo, češ da ravnatelj njihovim otrokom onemogoča dostop do pouka. Policija jim je ob pomoči šolskega pravnika na kraju razložila, da takšna prijava seveda ni mogoča.

Moški so lani v povprečju umirali tri leta mlajši od njihove pričakovane življenjske dobe
17. 11. 2021 14.31
Pred mednarodnim dnevom moških, ki ga že od leta 1999 obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil novo statistiko, ki med drugim kaže, da je med delovno aktivnim prebivalstvom z izobrazbo na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij kar 90 odstotkov moških, da je med moškimi z otroki stopnja delovne aktivnosti višja kot med moškimi brez otrok ter da imajo moški nižjo pričakovano življenjsko dobo, čeprav ocenjujejo svoje zdravje z boljšimi ocenami kot ženske. Največ novorojenih dečkov je medtem že 21. leto zapored dobilo ime Luka.

Začetek obveznega samotestiranja. Policija poziva k dostojnemu izražanju stališč
17. 11. 2021 06.28
Učenci in dijaki se morajo po novem v šolah trikrat tedensko obvezno samotestirali na novi koronavirus. Tisti, ki niso ne cepljeni ne preboleli covida-19, se morajo začasno izobraževati na daljavo. Zdravstveni minister Janez Poklukar in šolska ministrica Simona Kustec poudarjata, da gre za nujen ukrep za ohranjanje odprtih šol. Od petka bo medtem za ljubljanske šolarje, ki bodo na samotestiranju pozitivni, veljala nova vstopna točka. Ta bo v ljubljanskih Stožicah.

Zdravstvenim inšpektorjem v Ljubljani prerezali gume
17. 11. 2021 11.37
Inšpektorji so v zadnjem tednu opravili povečano število nadzorov v zvezi s spoštovanjem PCT-pogoja, in sicer v več kot 5900 objektih in pri več kot 25.000 osebah, je povedala zdravstvena inšpektorica Deana Potza. Daleč največ nepravilnosti so ugotovili v gostinstvu in trgovini, nekaj pa je bilo tudi kršitev glede nespoštovanja odrejenih karanten na domu. V Ljubljani se je ob koncu tedna zgodil tudi incident, ko so službenemu vozilu inšpektorjev prerezali pnevmatike.

V torek potrjenih 4276 okužb, delež pozitivnih testov 42,6-odstoten
17. 11. 2021 08.28
V torek je bilo potrjenih 4276 okužb z novim koronavirusom. Ob odvzetih 10.046 brisih s PCR-testi to predstavlja 42,6-odstoten delež pozitivnih testov. V bolnišnicah zdravijo 1095 covidnih bolnikov, 251 jih potrebuje intenzivno nego, 19 jih je umrlo. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, so že v ponedeljek opozarjali v obeh največjih slovenskih bolnišnicah, UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'
16. 11. 2021 11.44
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem
16. 11. 2021 10.35
Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00
Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

Kustečeva: Če želimo imeti šole odprte, je izvajanje samotestiranja nujno
15. 11. 2021 07.34
Z današnjim dnem bi moral v veljavo stopiti nov vladni odlok o obveznem samotestiranju vseh učencev in dijakov v šoli. A ta ukrep se bo zdaj začel izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli. V skladu s sklepom šolskega ministrstva se bodo izobraževali na daljavo. Ravnatelje skrbi, kako bodo zagotovili izvajanje tega ukrepa, sploh pri najmlajših. Ministrica Kustečeva jim odgovarja, da je to edini način, če želimo, da šole ostanejo odprte.

Znamenita tajska plaža iz filma The Beach kmalu znova odprta
15. 11. 2021 15.31
Uradniki na Tajskem so objavili datum ponovnega odprtja ene najbolj priljubljenih znamenitosti v državi. Maya Bay, zaliv, ki je zaslovel leta 2000, potem ko so v njem posneli del filma 'The Beach', v katerem je igral glavno vlogo Leonardo DiCaprio, bo znova odprla vrata za turiste 1. januarja 2022, so napovedali predstavniki tajskega Oddelka za narodne parke. A za razliko od številnih znamenitosti, ki so se na Tajskem znova odprle v zadnjih mesecih, prvotno zaprtje Maya Baya ni imelo nobene zveze s pandemijo covida-19.