AvtorMaja

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?
25. 05. 2024 07.06
Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Na 'prestolu' ostaja Grčija, zanimanje pa raste tudi za bolj unikatne kraje
28. 04. 2024 16.18
Temperature so bile že v začetku aprila marsikod po Sloveniji poletne. In čeprav je kasneje sledila ohladitev, je marsikdo že takrat z mislimi odpotoval v bolj ali manj oddaljene kraje. Zdaj pa so pred vrati že prvomajske počitnice, ko bodo številni te "sanje" tudi uresničili. Kam se odpravljajo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja in kakšni so letošnji prvomajski potovalni trendi? No, med njimi zagotovo ne najdemo več "last minute" potovanj, vse bolj priljubljeni pa so tudi poleti kar z ljubljanskega letališča. Kako pa na povpraševanje vpliva inflacija?

'Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne'
28. 04. 2024 07.00
1. maja 2004 je Slovenija postala polnopravna članica Evropske unije. To je bila peta in največja ter najbolje pripravljena širitev Evropske unije v njeni dosedanji zgodovini. Na predvečer slovenske priključitve evropski družini sta se na mejnem prehodu Rožna dolina srečala tedanji slovenski predsednik vlade Anton Rop in takratni predsednik Evropske komisije Romano Prodi. "Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne," dve desetletji kasneje na mestu, kjer se je pisala zgodovina, pripoveduje Rop.

Prvomajska potovanja: kakšna so priporočila glede držav Bližnjega vzhoda?
23. 04. 2024 16.21
Izrael in Iran, poleg njiju pa tudi Sirija, Libanon, Irak in Jemen. To so države, za katere ministrstvo za zunanje in evropske zadeve med prvomajskimi prazniki odsvetuje potovanje. Zanje namreč velja najvišja oz. druga najvišja stopnja varnostnega tveganja. "Še vedno menimo, da je trenutno generalno varno potovati v države, kot so Turčija, Egipt in Jordanija," je dejal vodja konzularnih služb Viktor Mlakar, ki medtem opozarja tudi na določena območja v Evropi, za katera je povečana stopnja teroristične ogroženosti.

Nočno nebo nad Slovenijo 'prestrelil' hudičev komet
20. 04. 2024 21.31
Nad Slovenijo lahko v noči s sobote na nedeljo opazujemo prav poseben pojav. Nebo nad Slovenijo je namreč "obiskal" hudičev komet. Gre za periodični komet, ki naš planet obišče vsakih 71 let. Naslednja priložnost za opazovanje bo tako prišla šele čez več desetletij.

Kako ostati zdravi, vitalni in gibljivi po 40. letu?
20. 04. 2024 09.35
40. leta veljajo za prelomna. Po dopolnjenem četrtem desetletju starosti se namreč vsi začnemo intenzivneje starati, hitreje začnejo upadati hormoni, upočasni se metabolizem. Ženske se okoli 50. leta spopadejo še z menopavzo, medtem ko hipogonadizem – moška menopavza – doleti približno vsakega desetega moškega. Padec testosterona moški namreč lahko ohranjajo z redno telesno aktivnostjo, medtem ko se ženska hormona estrogen in progesteron pri vseh ženskah z leti zmanjšujeta. Kako ženske občutijo padec hormonov, je odvisno od tega, kako dobro telesno in umsko pripravljene vstopijo v "kritična" leta. Dejstvo namreč je: bolj ko ohranjamo psihofizično kondicijo, bolj podaljšujemo svojo vitalnost, gibljivost in moč.

Zunanje ministrstvo spremenilo stopnjo tveganja za Iran: Zapustite državo
19. 04. 2024 15.53
"Vsem svetujemo, da zaradi resnih varnostnih razmer zapustite državo," sporoča ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Zaradi zaostrenih razmer so namreč spremenili stopnjo tveganja za potovanja v to azijsko državo. Vsem slovenskim državljanom, ki se še nahajajo tam, svetujejo, da v lastni organizaciji in na varen način zapustijo državo. Po oceni konzularnega sektorja se v Iranu trenutno nahaja do 10 Slovencev. In kako v luči zaostrenih razmer postopajo slovenske turistične agencije, ki sicer organizirajo potovanja v Iran?

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50
Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Oči, uprte v nebo, zaklenjene šole, vrnitev Melanie in poletna vročina
13. 04. 2024 07.00
Temperature, kot bi bili sredi poletja, dan, ki se spremeni v noč, šole z zaklenjenimi vrati. Zdi se, da je minuli teden vse stvari nekoliko postavil na glavo. Temperaturni rekordi, ki smo jih zabeležili pred dnevi, kažejo, kako pomembno je skrbeti za naše okolje, pa tudi za našo prihodnost in prihodnost tistih, ki pridejo za nami. Ta bi morala biti varna ne le pred podnebnimi spremembami, temveč tudi pred nami samimi. Poleg okolja je namreč ta teden zagotovo zaznamovala tudi beseda "varnost".

Po poti z Jezusom? 'Sram naj vas bo, da uničujete naravo'
13. 04. 2024 10.35
Živo rdeče črke, naslikane na zidove, mostove, avtocestne ograje, zdaj pa tudi na skale ob planinskih poteh. Grafit "Jezus" se je pojavil tudi ob poti na Nanos, kar je razjezilo tako izletnike kot tudi lokalno planinsko društvo, ki prostovoljno vzdržuje pohodniške poti. "Takšni neestetski napisi v takšni obliki ne sodijo nikamor, še najmanj v naravo. Kazijo okolico in prijetno izkušnjo pohodnikov," pravijo, vandalizem pa so že prijavili tudi Policiji. S Policijo pa se bodo kmalu sestali tudi predstavniki Darsa, ki se s takšnimi in drugačnimi grafiti neprestano soočajo tudi ob avtocestah in hitrih cestah.

Parlament podprl uveljavitev pravice do splava kot temeljne pravice EU
11. 04. 2024 14.09
Evropski poslanci so po dvodnevnem zasedanju v Bruslju Svet Evropske unije pozvali, naj Listina Evropske unije o temeljnih pravicah doda tudi spolno in reproduktivno zdravstveno varstvo ter pravico do varnega in zakonitega splava. S tem države članice pozivajo, naj v celoti dekriminalizirajo splav ter odpravijo ovire za varen in zakonit splav. "To mora postati univerzalna, neodtujljiva in nedeljiva pravica po vsej Evropi," je jasen slovenski evroposlanec Matjaž Nemec.

'Zgodovinski korak' pri preprečevanju medvrstniškega nasilja na spletu
10. 04. 2024 14.15
Kako preprečiti medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu? Vprašanje, ki je ob vse bolj napredni tehnologiji še kako pomembno in terja odgovor ter rešitve. "Spletno nasilje je kompleksen problem, zato smo letos moči združili z več ministrstvi in tudi številnimi organizacijami," pravi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Šest ministrstev je zdaj naredilo zgodovinski korak na področju preprečevanja tovrstnega nasilja. Podpisali so namreč skupni memorandum, s katerim se zavezujejo, da stopajo na pot k sistemskim ukrepom.

Življenje brez noge: pogovor s 25-letnim Tomijem Jakšo, ki ima podkolensko protezo
07. 04. 2024 09.28
V naš Popkast smo tokrat povabili mladeniča, ki je pri 18. letih zbolel za kostnim rakom. Na nogometni tekmi si je poškodoval gleženj, zdravniki sprva niso ugotovili vzroka za poškodbo, a ker so bili Tomi in njegova družina trmasti, ker so vztrajali, so naredili dodatno diagnostiko in prišli do šokantne diagnoze: osteogeni sarkom. "Ko sem izvedel, da imam raka, se mi je sesul svet, brezskrbnost se je v hipu prevesila v brezup," se spominja. Zdravil se je na Pediatrični kliniki, tam se je odločil, da se ne bo predal. Po mesecu kemoterapij so mu kirurgi povedali, da ima dve možnosti: rekonstrukcijo noge ali amputacijo. Odločil se je za slednjo.

Poklon Petru Prevcu
24. 03. 2024 07.00
V dolini pod Poncami je bil poseben dan. Od smučarskih skokov se je namreč poslovil šampion, ki je leta razveseljeval množice navijačev. Prav v Planici je leta 2016 osvojil svojo največjo lovoriko – veliki kristalni globus. V tej sezoni, njegovi najuspešnejši, je nanizal 15 zmag, 22 uvrstitev na stopničke, osvojil je rekordne 2303 točke. Zmagal je na prestižni novoletni turneji, dobil je zlato snežinko za zmago na svetovnem prvenstvu v poletih. V svoji bogati zbirki ima štiri olimpijske medalje in osem kolajn s svetovnih prvenstev. Peter Prevc je najuspešnejši slovenski smučarski skakalec. Zgled mladim. Šampion, športnik, vzornik.

Redni obiskovalec Zemlje s sijočim repom. Kako ga lahko vidite?
16. 03. 2024 19.02
Obišče nas vsakih 71 let, ko z žarečim repom navdušuje vse opazovalce neba. Ker gre za periodični nebesni pojav, so ga "odkrili" celo dvakrat. No, zdaj pa se k nam vrača ponovno. Komet 12P/Pons-Brook je na večernem nebu po koncu mraka sicer viden že več mesecev, a sij mu bo s približevanjem Soncu še naraščal, pravi astrofizičarka ter članica Astronomske skupine Dunja Fabjan. Koliko časa ga bomo lahko spremljali, s čim ga je najbolje opazovati in kje se trenutno nahaja?

'Človeštvo bo prvič poznalo več zvezd in galaksij, kot je ljudi na Zemlji'
10. 03. 2024 18.25
Na drugem koncu sveta raste observatorij s prav posebnim teleskopom, ki nam bo omogočil še globlji vpogled v vesolje. Observatorij Vere Rubin v Čilu. Slovencem sicer dostop do južnega neba omogoča že več teleskopov in držav, s katerimi sodelujemo. A tisti v Veri Rubin bo še toliko bolj izjemen, saj bo znanstvenikom v le treh dneh omogočil dostop do podatkov, za katere bi pred 20 leti potrebovali desetletje, da bi jih dobili. "Kot pravi znanstveni vodja oz. direktor observatorija Vere Rubin, profesor Željko Ivezić, bo to prvič, ko bo človeštvo poznalo več zvezd in galaksij, kot je živih ljudi na Zemlji," pove astronomka in astrofizičarka Andreja Gomboc, s katero smo govorili tudi o pomenu razvoja vesoljskega sektorja in vesoljski tekmi med državami.

Kaj bomo videli v jutrišnjem 24UR Forumu z naslovom (Ne)javno zdravstvo?
10. 03. 2024 09.52
Jutri ob 20.00 bo na naši televiziji posebna oddaja, ki smo jo poimenovali 24ur Forum. To bo naš drugi Forum, v prvem lani smo govorili o medvrstniškem nasilju, tokrat naslavljamo še eno družbeno relevantno temo: to je zdravstvo. In če smo bili lani v Celju, tokratni 24ur Forum selimo v Maribor.

Slovenska častnica na ladji: za las ušli orkanu Katrina in se spopadli s pirati
10. 03. 2024 07.00
Kako nevarna je plovba po odprtem morju? O tem smo povprašali nekdanjo prvo častnico Živo Cankar, ki je obplula ves svet, in sicer že na svoji prvi plovbi. Doživeli so ekstremno slabo vreme, za las se jim je na primer uspelo izogniti orkanu Katrina, ki je leta 2005 opustošil jugovzhod ZDA. Spoprijeli pa so se tudi s pirati, ki so prežali na njihov tovor.

Uspešne ženske mladim dekletom: 'Bodite pogumne, sprejmite izziv, vztrajajte'
09. 03. 2024 14.14
Astrofizičarka in astronomka, generalna vodja skladišč in nekdanja prva častnica na tovorni ladji. Tri uspešne ženske na sicer tradicionalno "moških" področjih smo spoznali že ob mednarodnem dnevu žena. Kaj pa svetujejo mladim dekletom, ki se danes odločajo za karierno pot? In kakšne besede bi namenile sebi, če bi se lahko vrnile v preteklost? Predvsem to, da naj si zaupajo in sledijo svojemu srcu. Ter da ne obupajo, "ne glede na to, koliko izzivov ali padcev se pojavi na njihovi poti".

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09
Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Mediana: 73 odstotkov prebivalk Slovenije meni, da imajo pri karieri manjše možnosti kot moški
08. 03. 2024 06.00
"Podatki kažejo skrb vzbujajočo sliko glede naraščajoče neenakosti ter nasilja nad ženskami," poudarjajo v inštitutu Mediana. Tri izmed štirih prebivalk Slovenije so mnenja, da imajo v službi in karieri manj priložnosti kot moški, ugotavlja raziskava, ki so jo izvedli pred mednarodnim dnevom žena. "Pri izenačevanju spolov na delovnih mestih bo treba opraviti še veliko dela," ocenjujejo v inštitutu. Podatek, ki še dodatno zmrazi, pa: na svetovni ravni delež žensk, ki so žrtve fizičnega ali psihičnega nasilja, iz leto v leto narašča. Od lani se je povečal tudi v Sloveniji. Višji pa je tudi odstotek spolnega nasilja nad ženskami.

Kdaj bo potekala nevtralizacija bomb in evakuacija Novogoričanov?
06. 03. 2024 09.16
Z Mestne občine Nova Gorica so sporočili, da so prvotno predvideni datum evakuacije prebivalcev in nevtralizacije bomb prestavili za en teden, torej 17. marca. V preteklem tednu so na območju novogoriške železniške postaje pirotehniki našli dve neeksplodirani letalski bombi iz časa druge svetovne vojne. Obe bombi tehtata več kot 200 kilogramov, prva je sicer britanske, druga pa ameriške izdelave.

'Družinski zdravniki ne moremo biti zavarovalni agenti'
06. 03. 2024 07.42
Pred ponedeljkovim 24UR Forumom, ki bo na sporedu ob 20. uri na POP TV, smo v POPkast povabili družinskega zdravnika Jako Strela. Dotaknila sva se tudi tem, ki jih bomo razdelali v naši posebni oddaji: delovanje zdravstvenega sistema na primarni ravni, zakaj se javno zdravstvo lomi, kaj to pomeni za vse nas, kje smo in kakšno zdravstvo si želimo? Pa tudi o neodzivnosti politike sva govorila.

Merjasec Bruno, 'svojevrsten izziv' in pokali, ki ostajajo doma
03. 03. 2024 12.03
"Pokal ostaja doma!" Besede, ki sta jim sledila bučen aplavz in navdušeno vzklikanje ob razglasitvi zmagovalcev MAHLE 7. Eco Rallyja. Že drugo leto zapored je namreč naslov prvakov obranila domača posadka. Franku Špacapanu in Sebastjanu Kobalu zmage ni mogla odnesti niti mokra in spolzka cesta. Kljub hudi konkurenci sta se na stopničke povzpela tolikokrat (nagrade za posamezne kategorije), da se je voditelj podelitve Vlado Krivec naposled pošalil kar z besedami: "Ne morete ugotoviti, kdo bo dobil naslednjo nagrado!"

Našli še eno letalsko bombo, skrivala se je pod masivnim kovinskim drogom
29. 02. 2024 15.36
V bližini novogoriške železniške postaje so člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi okoli 10. ure našli še eno neeksplodirano letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne. Bomba je ležala okoli 50 metrov od tiste, ki so jo odkrili v ponedeljek. Gre za ameriško letalsko bombo z enim mehanskim vžigalnikom, ki je v dobrem stanju. Tako kot prva je tudi ta težka 250 kilogramov.

V Novi Gorici našli letalsko bombo, ki tehta več kot 200 kilogramov
26. 02. 2024 14.38
Na območju železniške postaje v Novi Gorici so našli eksplozivno sredstvo. Civilna zaščita je sredstvo identificirala kot letalsko bombo iz 2. svetovne vojne, angleške izdelave. Zaenkrat so bombo zasuli z zemljo, nato pa bodo pregledali celotno progo.

Golob o grožnjah z ukrepi: Govorijo stvari, ki se na sestanku niso zgodile
23. 02. 2024 10.43
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je pozvala k začasni prekinitvi zdravniške stavke, saj da je dovolj merjenja moči na plečih pacientov. Slednje je popoldan sindikat zdravnikov pozval tudi premier Robert Golob, ki ga Fides obtožuje, da jim je v tem tednu "dvakrat odkrito grozil z ukrepi". A kljub številnim pozivom so v sindikatu odločeni: "Na pritiske vlade zdravniki ne pristajamo." S stavko torej nadaljujejo, vlado pa pozivajo, da udejanji, kar je že podpisala. Golob pa medtem: "Pogajanj o izboljšanju finančnega položaja ne moremo imeti v stavkovnih razmerah. Če se zdravniki nočejo zavedati, da so tu zaradi pacientov in ne zaradi svojih finančnih koristi."

Obsežno operirali bolnika, ki raka prostate ni imel. Inštitut prevzema odgovornost
21. 02. 2024 11.00
Minuli teden je prah dvignil primer, ko so bolniku, ki raka ni imel, odstranili želodec. A kot kaže, ne gre za prvi takšen incident. Na Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete na ljubljanski univerzi so maja 2023 napačno diagnosticirali raka na prostati in pacienta operirali obsežneje, kot bi ga sicer. Inštitut za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je za napako prevzel celotno odgovornost. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje pa meni, da skrb za kakovostno obravnavo v naših zdravstvenih zavodih, ki se pojavlja med pacienti, ni potrebna.

Teden, ko so na ulicah kraljevali šeme, študentje, navijači in kmetje
17. 02. 2024 18.16
Pustno rajanje v Sloveniji in pri naših zahodnih sosedih, čarobni ples zelenih luči na severu, polet proti skrivnostnemu južnemu polu Lune in zmagoslavje v rdeče odetih navijačev čez lužo, ki pa se je naposled spremenilo v pravo nočno moro. Grozljivi prizori trpljenja pa se še naprej širijo tudi z Bližnjega vzhoda in iz Ukrajine, kjer še vedno divjata vojni. Ruski predsednik Vladimir Putin je o tem prvič spregovoril s kontroverznim ameriškim komentatorjem. Katere fotografije so ovekovečile pretekli teden? Morda kar prizori traktorjev na slovenskih (in svetovnih) ulicah? "Ko kmeta ne bo več, boste praznih ust zrli v nebo," je bilo sporočilo razočaranih kmetov pri nas.

Razvoj umetne inteligence in skrb njene zlorabe: iz besedila nastane video
17. 02. 2024 13.45
Napredek tehnologije je naša življenja na marsikaterem področju močno olajšal. Vendar pa zadnje novosti in rast umetne inteligence prinašajo tudi vedno večje nevarnosti. Strah pred prihodnostjo, ki jo napoveduje takšen razvoj tehnologije, so že izrazili številni strokovnjaki na tem področju. Marsikdo namreč dezinformacij ne zna ločiti od resnice, vse te umetno ustvarjene zgodbe pa bodo lahko zdaj dobile tudi lažne foto in video dokaze. Orodje Sora namreč omogoča prav to, da zapisane besede spremenimo v videoposnetek.