Avtor
Maja

Znanstveniki razkrili podrobnosti o podvodnem plazu, ki je trajal dva dni

07. 06. 2021 21.30

Znanstveniki so razkrili, da se je v začetku lanskega leta v Afriki zgodil podvodni plaz, ki je trajal kar dva dni, na dnu Atlantskega oceana pa se je raztezal več kot kilometer daleč. Plaz bi zlahka ostal neopažen, če ne bi ob drsenju pretrgal dveh podvodnih telekomunikacijskih kablov. Po teh kablih poteka več kot 99 odstotkov vsega podatkovnega prometa med celinami, vključno z dnevnimi nakazili v vrednosti več milijard dolarjev.

Grčija: Turčija je varna država za večino migrantov, zato naj za azil zaprosijo tam

07. 06. 2021 18.00

Grčija je sosednjo Turčijo označila za varno državo, v kateri bi morala mednarodno zaščito iskati večina prosilcev za azil, ki se s turških obal odpravljajo v Grčijo. Prosilci za azil iz Sirije, Afganistana, Pakistana, Bangladeša in Somalije namreč po oceni Grčije v Turčiji niso v nevarnosti zaradi svoje rase, vere, državljanstva, političnih prepričanj ali članstva v določeni družbeni skupini.

Truplo dečka, ki je utonil med prečkanjem Rokavskega preliva, odkrili na Norveškem

07. 06. 2021 15.56

Na novoletni dan so na obali Norveške našli truplo 15-mesečnega kurdsko-iranskega dečka, ki je umrl v Rokavskem prelivu. Deček je umrl skupaj s štirimi družinskimi člani, ko je oktobra lani potonila ladja, s katero je družina potovala. Zdaj bodo dečka vrnili v Iran, kjer ga bodo pokopali.

V nedeljo 57 novih okužb, Logarjeva: Situacija se delno umirja

07. 06. 2021 09.47

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 1329 PCR-testov, potrdili pa "le" 57 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 4,3-odstoten. Hospitalizirani so 203 covidni bolniki, od tega jih 51 potrebuje intenzivno terapijo. Umrli sta dve osebi s covidom-19. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 242. "Slovenija izpolnjuje lastne kriterije za prehod v zeleno fazo, vsekakor pa to ne velja za evropske kriterije, po katerih smo še vedno v rdeči fazi," je na novinarski konferenci dejala vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Pod Ratitovcem našli neodzivnega planinca, policisti so ugotovili, da je bil pijan

07. 06. 2021 11.09

Prejšnji vikend je delo začela dežurna ekipa za helikoptersko reševanje v gorah, sporočajo s Policijske uprave (PU) Kranj. Gre za vsakoletno skupno aktivnost Policije, Gorske reševalne zveze Slovenije, zdravstva in Slovenske vojske, poteka pa med poletno sezono. Ekipa, v kateri je ta vikend sodelovala posadka policijskega helikopterja, je opravila štiri helikopterska reševanja, so povedali na PU Kranj – eno v petek in tri v soboto.

Izbruh ognjenika: Slabo upravljanje botrovalo prepoznemu ukrepanju?

06. 06. 2021 16.42

Raziskovalci vzhodnega kongovskega observatorija za vulkane so povedali, da bi smrtonosni izbruh gore Nyiragongo v maju lahko predvideli, če njihovega dela ne bi oviralo domnevno slabo upravljanje in poneverbe. V izbruhu ognjenika je umrlo vsaj 31 oseb, uničenih pa je bilo tudi 3000 domov. Več sto otrok, ki so se med bežanjem ločili od staršev, je medtem še vedno pogrešanih.

Nad Cresom ogromen oblak cvetnega prahu, v Požegi hude poplave

06. 06. 2021 15.27

Na Hrvaškem je Zagreb zajela huda nevihta, težave z meteorno vodo pa imajo tudi v Požegi in okoliških krajih. Na otoku Cres pa so zabeležili nenavaden prizor. Močan veter je v zrak dvignil ogromen oblak cvetnega prahu, ki je posledica razcveta oljk, ki so na tem območju zelo gosto posejane.

Britanska ministrica: Družbena omrežja promovirajo nevarno migrantsko pot

06. 06. 2021 15.07

Britanska ministrica za notranje zadeve Priti Patel je za povečan pretok migrantov čez Rokavski preliv obtožila družbena omrežja, ki po njenem mnenju promovirajo to nevarno pot do Združenega kraljestva. Tihotapci namreč videoposnetke, ki so objavljeni na spletu uporabljajo za promocijo svoje trgovine. Izvršni direktor sveta za begunce je britanski vladi medtem očital, da njen pristop k reševanju prehodov prek kanala ne deluje in da mu je usojeno, da propade.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov

06. 06. 2021 12.29

Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

Tigrasti morski psi pred orkanom ne bodo pobegnili na odprto morje

06. 06. 2021 11.19

Ena od študij je pokazala, da se bo večina morskih psov med nevihtami izognila plitvinam, v katere se pogosto ujamejo, in zatočišče poiskala na odprtem morju, vendar pa to ne velja tudi za tigraste morske pse. Ta razvpita vrsta namreč uživa v nemirnem morju in ob močnem vetru. "Število teh morskih psov se je po nevihti celo povečalo," je dejal eden izmed raziskovalcev, ki je sodeloval v študiji.

Nasa v vesolje poslala več kot 100 mladičkov lignjev

06. 06. 2021 10.39

Nasa je v vesolje izstrelila več kot 100 mladičkov lignjev in še 5000 drugih mikroskopskih živali. Lignji imajo imunski sistem, ki je podoben človeškemu, zato znanstveniki upajo, da jim bodo poskusi pomagali bolje razumeti učinke vesoljskih poletov. Preden se bodo živali vrnile nazaj na Zemljo, jih bodo zamrznili.

'Najnižja davčna stopnja je podobna tistim, ki jih zaračunavajo v davčnih oazah'

06. 06. 2021 09.55

Ob sprejetju zgodovinskega dogovora, ki za multinacionalne družbe določa višji davek, so se pojavile številne kritike, da bi moral biti davek višji. Dobrodelna organizacija Oxfam je tako na primer dejala, da je dogovorjena 15-odstotna najnižja stopnja davka prenizka, da bi lahko kar koli spremenila.

Predsednik El Salvadorja želi uvesti bitcoine za zakonito plačilno sredstvo

06. 06. 2021 09.20

Predsednik El Salvadorja pravi, da bo kriptovaluto bitcoin naredil za zakonito plačilno sredstvo. Če bo njegov načrt podprl kongres, bo ta srednjeameriška država prva država na svetu, ki bo tudi formalno sprejela digitalno valuto. Uporabljali bi ga skupaj z ameriškim dolarjem, ki je sicer uradna valuta Salvadorja.

Prenova črnovaške ceste zelo zahteven, a nujno potreben projekt

05. 06. 2021 18.14

Črnovaška cesta, sicer priljubljena kolesarska pot proti Podpeči, je dotrajana in ni ravno vzor varnosti, saj je brez pločnika in kolesarskih površin. MOL že več let načrtuje njeno celovito obnovitev, ki se bo zdaj le začela. Poleg ureditve cestišča, pločnika in kolesarske steze bo projekt vključeval prenovo komunalnih in drugih vodov. Delavci te dni pripravljajo teren, predvidoma 21. junija 2021 bodo pričeli z gradbenimi deli. Promet na tem območju bo zaradi tega oviran.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave

05. 06. 2021 17.41

V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Potujoča čreda slonov na Kitajskem povzročila za več kot 900.000 evrov škode

05. 06. 2021 15.50

Na Kitajskem je čreda 15 divjih slonov poškodovala 56 hektarov poljščin in povzročila za več kot 900.000 evrov škode. Oblasti si prizadevajo, da bi čredi preprečili ustvarjanje nadaljnje škode, saj čreda še vedno nadaljuje s svojo odpravo, ki se je začela 500 kilometrov od naravnega rezervata na jugozahodu Kitajske.

Za prenovo 'italijanskega Alcatraza' načrtujejo 70 milijonov evrov

05. 06. 2021 14.20

Srhljiv, razpadajoč in zapuščen. Santo Stefano je majhen nenaseljen vulkanski otok med Rimom in Neapljem, kjer vlada tišina. A še pred kratkim ni bilo tako. Nekoč je bil ta otok 'italijanski Alcatraz', danes pa se mu obeta živahna prenova. Italija za njegovo oživitev načrtuje 70 milijonov evrov, nekdaj mračni otok pa bo spremenila v muzej na prostem in pravo turistično žarišče.

Skupina G7 z 'zgodovinskim' dogovorom o obdavčitvi multinacionalk

05. 06. 2021 13.58

Skupina naprednih gospodarstev G7 je dosegla "zgodovinski" dogovor o obdavčitvi multinacionalnih podjetij, je dejal britanski finančni minister Rishi Sunak. Med prizadetimi podjetji bi lahko bili tehnološki velikani, kot sta Amazon in Google. Dogovor sedmih držav bo pritiskal tudi na druge države, naj sledijo njihovi odločitvi.

Izbruh morske sluzi na turški obali največji do zdaj

05. 06. 2021 12.23

Turčija se na obali Marmarskega morja spopada z največjim izbruhom morske sluzi. Onesnaženje ogroža tako morsko življenje kot tudi ribiško trgovino. Vlada in znanstvena skupnost že iščejo rešitve za ta problem, ki bi lahko močno škodoval tudi njihovemu turizmu. Župan bližnjega mesta Kocaeli Tahir Büyükakın opozarja, da Marmaro že leta obravnavajo kot "greznico".

Je Slovenija Meka za mafijske združbe in krvoločne klane?

05. 06. 2021 11.46

Racija za racijo, zaseženih na stotine kilogramov drog, pa denarja in orožja. Črnogorski Kavački klan, ki je svoje nasprotnike predeloval v čevapčiče, je imel pri nas veliko celico, tako številčno, da je celo imela svojo podcelico. Ali je bilo s to povezano tudi 17 pridržanih v zadnji akciji, ki so tihotapili droge iz Dominikanske republike, policija še preiskuje. So organi pregona razkrili le vrh ledene gore? O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril vodja Oddelka za prepovedane droge v Upravi kriminalistične policije na Generali policijski upravi Mišo Radovančevič.

Junaška podgana, ki je odkrivala mine, odhaja v pokoj

05. 06. 2021 10.50

Podgana Magawa, ki je bila za svoje junaštvo ob odkrivanju min nagrajena celo z zlato medaljo, se bo upokojila. V svoji petletni karieri je v Kambodži izvohala 71 min in več deset neeksplodiranih predmetov. V tej državi jugovzhodne Azije naj bi bilo sicer do šest milijonov min.

V vesolju zaznali fenomenalno eksplozijo gama žarkov

05. 06. 2021 09.58

Znanstveniki iz Namibije so zaznali fenomenalno eksplozijo v vesolju, ki bi lahko spremenila naše razumevanje vesolja. Ta se je zgodila eno milijardo svetlobnih let stran in je tako po kozmičnih merilih neverjetno blizu Zemlje. Navadno namreč podobne izbruhe zaznavajo 20 milijard svetlobnih let stran.

Pol milijona evrov nagrade za odrezano glavo skesanca

04. 06. 2021 06.00

To ponuja šef brutalne kriminalne združbe Radoje Zvicer za tistega skesanca, ki je policistom naznanil člane slovenske celice Kavčkega klana, in več milijonov za umor srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Zvicer je sicer kljub mednarodni tiralici še vedno na begu pred srbsko policijo. Grozodejstva Kavačkega klana je v spektakularnih racijah februarja letos razkrila hiša groze v Beogradu, kjer je klan najmanj deset svojih žrtev predelal v čevapčiče, ki naj bi jih Zvicer celo pojedel z gorčico in čebulo. Gre zdaj za obup preganjanega Črnogorca, potem ko so racije v Črni gori, Srbiji in pri nas klanu prekrižale načrte o tihotapljenju droge in pranju denarja?

V torek potrdili 374 okužb. Madžarska nam je posodila 300.000 doz cepiva

02. 06. 2021 09.53

Po podatkih Ministrstva za zdravje smo v torek v Sloveniji opravili 4166 PCR-testov in potrdili 374 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 9-odstoten. Slovenija si je od Madžarske izposodila 300.000 odmerkov cepiva proizvajalca AstraZeneca. Po besedah predsednika vlade Janeza Janše bomo "na ta način do poletja ustavili epidemijo in lahko računamo na sproščeno poletje". V skladiščih imamo trenutno po podatkih NIJZ sicer še okoli 250.000 doz cepiva, od tega jih je več kot 100.000 proizvajalca AstraZeneca.

Požar v stanovanjskem bloku v Celju je povzročil 42-letni Slovak

01. 06. 2021 12.11

S PU Celje so sporočili, da so kazensko ovadili 42-letnega Slovaka, ki je oktobra lani na Gosposki ulici v Celju povzročil požar. V dogodku je bilo evakuiranih 10 stanovalcev, k sreči ni bil nihče poškodovan, je pa nastala materialna škoda v višini 54.000 evrov. Slovaka, ki pri nas nima prijavljenega stalnega prebivališča, je slovenska policija obravnavala že večkrat. Zaradi kazenske ovadbe je za njim razpisan ukrep iskanja.

Na avtocesti pri Vrhniki so zaradi nesreče nastali večkilometrski zastoji

01. 06. 2021 07.18

Po poročanju Prometno-informacijskega centra se je na primorski avtocesti pred nekdanjo cestninsko postajo Log okoli pol sedme ure zgodila prometna nesreča. Dobri dve uri sta bila zaprta vozni in prehitevalni pas proti Ljubljani. Nastajali so zastoji, ki so bili dolgi tudi več kot deset kilometrov. V nesreči so trčila tri osebna vozila in kombi. Dve osebi sta bili poškodovani in prepeljani v UKC Ljubljana.

Ris Tris se je podal na težje dostopno Kukovo špico

31. 05. 2021 15.26

Risi, ki jih ekipa projekta LIFE Lynx v slovenske gozdove doseljujejo zato, da bi zaradi parjenja v sorodu preprečila njihovo izumrtje, so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami. Na ta način strokovnjaki spremljajo, kje se kosmatinci gibljejo. Pred dobrim mesecem so v gorenjske gozdove izpustila pet risov. Glede na prve podatke je vseh pet ostalo na širšem območju, kjer so jih izpustili. 'Triglavski ris' Tris pa se je zagnal celo na 2427 metrov visoko Kukovo špico.

Direktne povezave LPP za zaposlene v osrednjih ljubljanskih bolnišnicah

31. 05. 2021 11.22

Več kot 10.000 zaposlenih v ljubljanskem UKC in na Onkološkem inštitutu se bo odslej lahko vozilo na delo z novima avtobusnima mestnima linijama P+R, kar jim bo omogočilo udoben in ugoden dostop do delovnega mesta. Predvsem pa se bodo lahko ognili stresnim situacijam, ki so jih doživljali zaradi iskanja parkirnih mest. MOL namreč v sodelovanju z javnima podjetjema LPP in LPT uvaja direktni povezavi z območij P+R Stožic in Barja.

'Tudi pri nas bomo začeli s cepljenjem otrok od 12. leta dalje'

31. 05. 2021 09.41

V nedeljo so v Sloveniji opravili 1501 PCR-test, pri tem pa potrdili 91 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 6,1-odstoten. Umrl je en bolnik s covidom-19. V bolnišnicah se zdravi 254 bolnikov s covidom-19, sedemdnevno povprečje pa znaša 276, kar nas sicer po vladnem semaforju sproščanja ukrepov že uvršča v zeleno fazo. Da se bo tudi pri nas začelo cepljenje otrok od 12. leta naprej, in sicer s cepivom Pfizer, je napovedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović.

Visokošolski sindikat v podporo RŠ: ŠOU naj se najprej sama pogleda v zrcalo

30. 05. 2021 17.02

Visokošolski sindikat Slovenije je po vdoru na študentskih kampus in kritikah Študentske organizacije Univerze v Ljubljani v odprtem pismu izrazil podporo Radiu Študent. Med drugim so zapisali, da je imel ta študentski radio v 80. letih odločilno vlogo pri demokratizaciji. "Radio Študent je ohranil kritično držo tudi v času tranzicije in vse do danes," so zapisali.