Avtor
Maja

Bo Ljubljana uspela nadoknaditi zaostanek pri cepljenju?

30. 03. 2021 06.00

Zakaj Ljubljana, največji cepilni center pri nas, zaostaja za povprečjem države? Okoli devet tisoč starejših od 70 let še čaka na cepljenje. Protokol predvideva naročanje pri svojem osebnem zdravniku, čeprav so se drugod organizirali veliko bolj proaktivno. V Mariboru so denimo vzpostavili lastno centralno spletno aplikacijo za naročanje, v Kranju so na pomoč poklicali vojsko, v Kočevju pa organizirali cepljenje v avtomobilih.

Ameriški raper Lil Nas X izdal 'satanske čevlje', ki vsebujejo človeško kri

29. 03. 2021 19.04

Ameriški raper in pevec Lil Nas X je izdal kontroverzne 'satanske čevlje', na katerih je bronasti pentagram, obrnjen križ, izdelane pa so tudi iz prave človeške krvi. 666 parov čevljev je, kot kaže, predelava kolekcije Nike Air Max 97s. Priljubljena znamka športnih oblačil se je že distancirala od oblikovalca, nova kolekcija pa je na spletu sprožila številne odzive tako ogorčenja kot podpore.

Velikonočna krasitev vatikanske bazilike odpade, a kako bi jo okrasila Slovenca?

29. 03. 2021 15.45

Florista Sabina Šegula in Peter Ribič slavno vatikansko baziliko preoblačita v velikonočno zgodbo že od leta 2011. Tudi letos je sveti sedež zaupal krasitev njima, a je zaradi epidemije covida-19 tik pred zdajci omejil vse aktivnosti v Vatikanu. Slovenska florista, ki sta do zdaj baziliko za veliko noč in božič okrasila že 17-krat, v Vatikan tako ne potujeta. Sta pa v župnijski cerkvi v Grosuplju predstavila, v kakšni velikonočni podobi bi zažarela bazilika.

Dve tretjini prometnih nesreč povzročili motoristi in kolesarji sami

27. 03. 2021 13.17

Obeta se nam lepše, toplejše vreme, nenazadnje se je začela koledarska pomlad. To med drugim pomeni, da bo ceste in pločnike zasedlo več pešcev, kolesarjev, motoristov in mopedistov. Agencija za varnost prometa vse voznike motornih vozil nagovarja k največji previdnosti, saj je za prometno nesrečo dovolj že pogled na mobilni telefon.

Zaradi krajše policijske ure nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas

26. 03. 2021 06.27

V obalno-kraški, goriški in koroški regiji, ki so glede na epidemiološko stanje znova obarvane rdeče, od danes spet velja omejitev gibanja na regijo. Verski obredi na prostem so številčno omejeni na enega udeleženca na 10 kvadratnih metrov. Nočna omejitev gibanja po vsej državi po novem traja od 22. do 5. ure, zaradi česar tudi nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas.

V dveh urah kar tri nesreče: avtobus trčil v pročelje skladišča

26. 03. 2021 11.54

Gorenjski policisti so med 12. in 14. uro obravnavali kar tri prometne nesreče. Zaradi ene od njih, v kateri sta trčila tovornjak in osebno vozilo, je bila gorenjska avtocesta okoli poldneva za dobro uro zaprta med priključkom Brezje in Peračico proti Ljubljani. V Škofji Loki je voznik na prehodu zbil pešca, avtobus, na katerem ni bilo potnikov, pa je trčil v pročelje skladišča.

Jadralni padalec spregledal jeklenico tovorne žičnice in obvisel na njej

26. 03. 2021 15.13

Jadralni padalec se je med letom zapletel v jeklenico tovorne žičnice, ki je speljana na hrib Kališče. Na tla so mu pomagali kranjski gorski reševalci, posredovala je tudi vojaška helikopterska posadka.

Z bagri bodo morali prekopati kar 20.000 kubičnih metrov peska

26. 03. 2021 13.00

V torek se je v Sueškem prekopu zagozdila ladja velikanka, dolga kar 400 metrov. Reševanje poteka izjemno počasi, kar povzroča pravo gospodarsko katastrofo. Dostop do nasedlega plovila je otežkočen, z bagri pa morajo prekopati od 15 do 20 tisoč kubičnih metrov peska, da bo ladja lahko splavila.

Nasedla ladja v Sueškem prekopu blokira za 8,1 milijarde evrov prometa na dan

26. 03. 2021 08.19

Že četrti dan v Sueškem prekopu rešujejo 400 metrov dolgo ladjo Ever Given, ki je bila natovorjena s kar 20.000 kontejnerji. Raztovarjanje in reševanje ogromnega plovila bi lahko trajalo več tednov, pri tem pa nastaja ogromna gospodarska škoda – posledice že čuti globalna trgovina. Strokovnjaki se ob incidentu sprašujejo, ali so kontejnerske ladje v zadnjem desetletju postale prevelike.

Pri 23-letniku, ki je v Celju napadel inšpektorja, našli več kosov hladnega orožja

26. 03. 2021 10.04

S Policijske uprave Celje so sporočili nekaj več podrobnosti o incidentu, ki se je zgodil v sredo zvečer pred prostori tamkajšnjega zdravstvenega inšpektorata. Gostinec, star 23 let, je fizično napadel inšpektorja, ki je pred tem pri njem opravil nadzor. Osumljencu so policisti naslednji dan odvzeli prostost, pri njem pa našli več kosov hladnega orožja in mu jih tudi zasegli.

Srečanje s Pahorjem bo potekalo v nedeljo, večjega dela opozicije ne bo

25. 03. 2021 09.50

Novo srečanje o strategiji boja z epidemijo ter nadaljnjih ukrepih bo na povabilo predsednika Boruta Pahorja potekalo v nedeljo. A kot kaže, večjega dela opozicije na Brdo pri Kranju ne bo. V LMŠ potrebe po pogovorih ne vidijo, predsednica SD, Tanja Fajon, pa ne vidi smisla za prisotnost na srečanju. V Levici Pahorju predlagajo, naj organizira posvet o predčasnih volitvah, v SAB pa zahtevajo odgovore. Vse več je medtem ugibanj o morebitnem zaprtju države v začetku aprila od 1. do 12. aprila, kar naj bi neuradno predlagala strokovna skupina.

17 'herojev korone' prejelo zlato jabolko navdiha

25. 03. 2021 17.14

Predsednik države Borut Pahor je vročil priznanje jabolko navdiha 'herojem korone', ki so jih izbrali bralke in bralci slovenskih regionalnih spletnih medijev. Heroji so se izkazali z različnimi dobrimi deli in se v boju proti novemu koronavirusu posebej odlikovali ter tako pomagali pomoči potrebnim.

V sredo potrdili 1164 novih okužb: 'Krepko smo zakorakali v tretji val'

25. 03. 2021 10.28

V sredo je bilo v Sloveniji opravljenih 6432 PCR-testov in potrjenih 1164 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 18,1-odstoten, torej zelo podoben kot dan prej (v torek 18,5-odstoten). Opravili so še 27.645 hitrih antigenskih testov, ki jih zdaj preverjajo z bolj zanesljivimi PCR-testi. Hospitaliziran je 501 bolnik s covidom-19, od tega jih je 106 na intenzivni negi, kar je sedem več kot dan prej. Umrle so štiri osebe s covidom-19.

Gojil konopljo in pri tem kradel elektriko

25. 03. 2021 12.32

Litijski policisti so pri 46-letnem osumljencu našli 650 svežih rastlin prepovedane konoplje in 70 posušenih vej. Ob tem so ugotovili, da je osumljenec elektriko v prostoru, v katerem je gojil konopljo, napeljal mimo števca za električno energijo. Policija bo zoper njega podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo.

Veliko skrbi za otroke je padlo na ženske zaradi stereotipov družbe

25. 03. 2021 07.00

Pandemija covida-19 vpliva na delo in spreminja dan številnih žensk, saj poleg službenih zadolžitev nosijo tudi glavno breme gospodinjskih opravil, hkrati pa tudi šolanja otrok na daljavo, ko je bilo to aktualno. Ob materinskem dnevu smo preverili, zakaj in kako se je njihovo življenje obrnilo v covidnem času.

Potrdili svežo cepilno strategijo

24. 03. 2021 06.43

Vlada je po koncu seje, kjer je pretresala protikoronske ukrepe, sporočila, da je dopolnila tudi cepilno strategijo, ki bo začela veljati v ponedeljek. V prednostno skupino so vključene osebe, stare 60 let in več, posebej ranljivi kronični bolniki ne glede na starost, kronični bolniki, stari od 18 do 64 let, ki ne sodijo v skupino posebej ranljivih kroničnih bolnikov in mnogi drugi.

Šole prejele okrožnico o modelu C, MIZŠ: To ne pomeni, da prehajamo na ta način pouka

24. 03. 2021 13.12

Ravnatelji in ravnateljice osnovnih šol so prejeli okrožnico z ministrstva, iz katere izhaja, da se bodo učenci od 6. razreda tedensko izmenjevali v šoli. Vlada je po pretresanju protikoronskih ukrepov sporočila, da glede šolanja ne bo prišlo do sprememb. "Dopis smo posredovali zgolj informativno, da bodo šole v primeru poslabšanja epidemiološke situacije seznanjene in pripravljene na morebitno spremembo izvedbe pouka," so pojasnili.

Ob zadostni prekuženosti bi lahko poletje preživeli bolj sproščeno

24. 03. 2021 06.00

Temperature se dvigajo, na terasah, ki so lahko odprte, diši kava, zdi se, da nas čakajo bolj sproščeni časi. A nismo še tam, ta trenutek bijemo odločilno tekmo s časom. Po nekaterih napovedih bo Slovenija že naslednji teden obarvana rdeče, vzrok pa veliko bolj nalezljiv angleški sev novega koronavirusa, ki nas je uradno pahnil na začetek novega, tretjega vala epidemije. A ta bi se lahko že poleti začel umirjati, če bi bilo precepljenih dovolj, vsaj 70 odstotkov prebivalcev v naslednjih treh mesecih. Koliko je v resnici danes prekuženih oziroma imunih?

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'

23. 03. 2021 09.36

V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

Količina virusa v odpadnih vodah 'zelo velika', 30-odstotna prisotnost angleškega seva

23. 03. 2021 13.08

Količina koronavirusa, ki kroži v populaciji, je glede na analizo odpadnih voda zelo velika. V ljubljanskih odpadnih vodah od januarja narašča tudi prisotnost angleške različice virusa, ki je v prvem tednu marca znašala 30 odstotkov primerov, je na današnji novinarski konferenci povedala direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo Maja Ravnikar.

'Voda je ključna za naš obstoj, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da jo zaščitimo'

22. 03. 2021 13.02

Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku RS se je odzval na sprejemanje novele Zakona o vodah. Odločevalce je s posebnim priporočilom opomnil, naj pri sprejemanju novele na prvo mesto postavijo pravico do pitne vode. Predsednik DZ Igor Zorčič, ki je ob današnjem svetovnem dnevu voda obiskal novomeško enoto Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je ocenil, da je pred politiko odločitev, za katero upa, da bo sprejeta v duhu svetovnega dneva voda.

Izbruh islandskega vulkana posnel dron

22. 03. 2021 15.19

Posnetek, ki je nastal s pomočjo drona ob izbruhu vulkana Fagradalsfjall na Islandiji, je navdušili številne na družbenih omrežjih. Znanstveniki sicer trdijo, da se vulkan zdaj umirja. Strokovnjaki iz islandskega meteorološkega urada pa so zagotovili, da onesnaženje s sproščenimi plini ne bo imelo velikega vpliva na zdravje ljudi.

Jezni gostinci: Zgroženi smo, da imajo našo panogo za manj pomembno

22. 03. 2021 07.33

Po naraščanju števila na novo potrjenih okužb z novim koronavirusom je svetovalna skupina za covid-19 na rednem sestanku pretresala morebitne nove ukrepe za zajezitev epidemije. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je v soboto ocenila, da smo na začetku tretjega vala epidemije. Da bodo prej predlagali druge ukrepe, šole pa zapirali nazadnje, je dejala in dodala, da bi najprej zapirali tiste dejavnosti, ki so "manj pomembne tako za gospodarstvo kot za počutje ljudi", kot so denimo gostinski lokali s terasami. To je na noge dvignilo gostince: "Zgroženi smo nad takšno izjavo."

Štrukelj: Za zdaj še ne moremo izbirati med cepivi, vendar bomo lahko kmalu

22. 03. 2021 09.23

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 1842 PCR-testov in pri tem potrdili 290 okužb, kar pomeni 15,7 odstotka pozitivnih testov, je sporočila vlada. Opravljenih je bilo še 6491 hitrih antigenskih testov, vse pozitivne pri teh od 13. februarja preverjajo še z bolj zanesljivimi PCR-testi. V nedeljo se je v bolnišnicah zdravilo 494 covidnih bolnikov, umrle so štiri osebe.

Večina teras v primorsko-notranjski regiji ostala zaprtih

22. 03. 2021 06.26

Danes so lahko gostinci tudi v primorsko-notranjski regiji, poleg tistih v posavski in jugovzhodni, odprli terase in vrtove lokalov. A večina gostincev je ocenila, da se v tej negotovosti lokalov ne splača odpirati. Poleg tega je na območju Postojne za posedanje zunaj premrzlo. Mnogi so poslovanje uredili tako, da pripravljajo hrano za s seboj, jo dostavljajo naročnikom ali z malicami oskrbujejo podjetja.

IJS: Do začetka aprila bo Slovenija v rdeči fazi

22. 03. 2021 12.34

"Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko nazaj v rdečo fazo prešli v začetku aprila," ugotavljajo na IJS. V aktualni analizi stanja je reprodukcijsko število R ocenjeno na 1,16, pri čemer so že upoštevali tudi vpliv prekuževanja in cepljenja ter dejstva, da je v Sloveniji poleg običajnega seva prisoten tudi bolj kužen angleški sev. "Dokler ne bo precepljenih vsaj 10 odstotkov populacije, vpliv cepljenja na dinamiko epidemije skoraj ne bo opazen," še pravijo na IJS.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire

22. 03. 2021 06.56

Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

S pomočjo slovenskih podjetij se je okoristila za več kot pol milijona evrov

22. 03. 2021 09.40

Italijanska državljanka je v letu 2019 skupaj s še neugotovljenimi sostorilci pridobila 575.000 evrov protipravne premoženjske koristi, so sporočili s PU Ljubljana. V preiskavi, ki je potekala v sodelovanju z italijanskimi varnostnimi organi, so ugotovili, da je bil ta denar nakazan na račune več slovenskih družb. Osumljenka je z njim prosto razpolagala, jih zapravljala v nasprotju z namenom, prenakazovala na druge račune ter s temi dejanji zakrila izvor denarnih sredstev, so sporočili z ljubljanske policije.

Dve nesreči na štajerski avtocesti, pred Ljubljano je nastal večkilometrski zastoj

22. 03. 2021 08.26

Prometnoinformacijski center opozarja, da sta se na štajerski avtocesti zgodili dve prometni nesreči. Ena pred Domžalami, druga pred razcepom Zadobrova. Proti Ljubljani je nastal daljši zastoj, ki je bil po podatkih centra dolg celo več kot deset kilometrov. Promet se je medtem že skoraj sprostil.

Zaradi naravnih ujm moramo Slovenci vse bolj obnavljati gozdove

21. 03. 2021 07.00

Gozdovi imajo pozitiven vpliv na zdravje ljudi, saj čistijo zrak, pitno vodo, predvsem pa so dom in zavetje številnih živalskih vrst. Zato je pomembno, da k njihovi obnovi in negi pristopamo trajnostno ter na več načinov. Ker je danes mednarodni dan gozdov, je prav, da se spomnimo nekaj dejstev o slovenskih gozdovih in gozdarstvu.