Marijana Lisjak

'V trenutku sem postala nekdo, ki je skrajno osovražen na eni strani in skrajno ljubljen na drugi'
31. 10. 2021 10.03
Ana Roš je prva ženska na svetu, ki se je uvrstila na sedmo mesto med chefi. V času korone, ko je vrhunska kuharica opozarjala, da se nihče ne ukvarja z gostinci, so jo označevali za sebično in zmerjali s komunistko. Javnosti je dala misliti, ko je v svojo Hišo Franko kot natakarja povabila begunca iz Afganistana. Kot pravi, se v njeni hiši »uresničujejo sanje«, saj ima Hiša Franko tudi najboljšo slaščičarko na svetu. Pravi, da je najprej mama in šele nato chefinja. Z Urošem Slakom sta se v oddaji Ena na ena pogovarjala tudi o tem ali bi v svoji gostilni gostila politike.

Manj svečk za manj grobov: Ohranimo lep spomin in darujmo za reševanje življenj
26. 10. 2021 08.35
Fundacija Svečka bo v štiriindvajsetih slovenskih krajih ponovno organizirala ekološko-humanitarno akcijo Manj svečk za manj grobov. Namen akcije je, da se namesto sveč, plastičnega cvetja in drugih plastičnih izdelkov del sredstev raje nameni za dobrodelnost. V letošnjem letu bodo donacije namenjene zdravstvenim terapijam, invalidskim vozilom, vozičkom in drugi zdravstveni opremi.

Blaž Švab o grožnjah rumenih jopičev, očetovstvu in o tem, da je Rožica 'božji dar'
24. 10. 2021 10.19
Narodnozabavna glasba se je z njimi otresla pridevnika "goveja" in bila postavljena nazaj na velike odre, približali so jo mlajšim generacijam. Modrijani so prva slovenska skupina, ki je svoj koncert razprodala v nekaj minutah. Še pred časom epidemije so na odru stali tudi po trikrat na teden in imeli koncerte rezervirane za leta naprej. Uroš Slak je v današnji oddaji Ena na ena gostil Blaža Švaba, pevca ansambla Modrijani. Pogovarjala sta se o aktualnih temah, o tem, kako je postal tarča rumenih jopičev, kako so ga zaradi povabila Ljudmile Novak na molitveni zajtrk označili za desničarja, in tudi o tem, kako ga je spremenilo očetovstvo.

Pianistični virtuoz Aleksander Gadžijev drugi na Chopinovem tekmovanju
21. 10. 2021 08.06
Aleksander Gadžijev, ki je na prestižnem klavirskem tekmovanju v Varšavi zastopal Slovenijo in Italijo, si drugo mesto deli z Japoncem Kojoheijem Sorito. 27-letni Gadžijev je dobil tudi posebno nagrado Krystian Zimerman za najboljšo izvedbo Chopinove sonate. Glavno nagrado in naslov najboljšega pa je strokovna komisija prisodila kanadskemu glasbeniku Bruceu Šaoju Liu.

Virtuoz Gadžijev: Najtežja stvar pri tekmovanju je, da zbereš pogum in se ga udeležiš
19. 10. 2021 10.50
V Varšavi se je odvilo finale Chopinovega tekmovanja, ki velja za najbolj prestižno pianistično tekmovanje in poteka od leta 1927. Aleksander Gadžijev, ki je na letošnjem tekmovanju zastopal Italijo in Slovenijo, se je v skupni konkurenci 87 najboljših pianistov sveta prebil vse do finala. Zmagovalec bo nagrajen s 40.000 evri in nastopom v Velikem teatru oziroma Poljski narodni operi.

Za informacije o pogrešani 4-letnici zahodnoavstralska vlada ponuja dobrih 640.000 evrov
21. 10. 2021 10.49
Iskanje že skoraj teden dni pogrešane Cleo Smith se nadaljuje. Vlada zahodne Avstralije za informacije v zvezi z izginotjem in osebami, ki bi lahko bile vpletene vanj, ponuja okrog 640.000 evrov (milijon avstralskih dolarjev). Deklica je izginila iz šotora v obmorskem kampu. Preiskovalci se nagibajo k možnosti, da je bila ugrabljena.

Obravnava zaradi slabega počutja brez Abramova, oče napadel fotografa
18. 10. 2021 09.45
Na okrožnem sodišču se danes nadaljuje ponovljeno sojenje v zadevi odrezana roka. Obravnava je bil sprva napovedana za 8:30 uro, nato prestavljena na 9:00 uro, kar je povzročilo kar nekaj zmede. Ob 8:30 je na sodišče prišel le Sebastien Abramov. Zaradi domnevnega slabega počutja je sodno dvorano zapustil, sojenje se je nadaljevalo brez obtoženega Abramova. Pred vstopom na sodišče je Gorazd Colarič, oče obtoženega, napadel fotografa. Izvedenec sodne medicine Jože Balažic je na obravnavi pojasnil, da bi bila za izvedbo dokazov v zadevi potrebna vsaj dva kadavra, ki ju težko dobiti. Tožilstvo sicer ocenjuje, da za dokazovanje krivde poskus na truplu ni potreben. Zagovorniki obtoženih se z njegovo oceno ne strinjajo.

Španski premier obljubil preganjanje prostitucije
18. 10. 2021 12.31
Španija, takoj za Tajsko in Portorikom, predstavlja tretje največje središče prostitucije, kažejo podatki Združenih narodov. Prostitucija, ki je po podatkih iz leta 2016 ocenjena na 3,7 milijarde evrov, je v Španiji dekriminalizirana. Španski premier Pedro Sanchez je obljubil, da bo država prostitucijo začela preganjati.

Avstralca po čudežu preživela dneve brez vode v avstralski divjini
18. 10. 2021 08.13
14-letni Mahesh Patrick in 21-letni Shaun Emitja sta po čudežu preživela v avstralski divjini. Med večurno vožnjo se jima je pokvaril avto. Fanta sta odšla po pomoč, po približno petih prehojenih kilometrih sta ugotovila, da hodita v napačno smer. Zaradi neznanih razlogov sta se ločila in vsak posebej v divjini preživela več dni. Izčrpanega in dehidriranega 14-letnika, ki je sam prehodil 35 kilometrov, so našli člani aboriginske skupnosti. Naslednji dan so na območju Alice Springsa našli tudi 21-letnika. Fanta so pogrešali po tem, ko se tisti dan nista vrnila v aboriginsko skupnost, ki se nahaja 120 kilometrov stran od Alice Springsa.

Damian Merlak v oddaji Ena na ena: kriptomilijonar, ki bi še vedno znal živeti brez milijonov
17. 10. 2021 09.59
Damian Merlak, peti najbogatejši Slovenec, bo v oddaji Ena na ena spregovoril o svojem zasebnem življenju in poslu. Poleti je polnil naslovnice zaradi svojega dopusta na 24-milijonski jahti, katere tedenski najem je znašal okrog 200.000 evrov. Družbo na morju so mu delale tudi estradnice, v zasebnem življenju pa sopotnice za zdaj ne išče. Svoj prvi milijon je zaslužil pri 27 letih, da imajo doma "zbiralca" kriptovalut, pa so starši začeli sumiti, ko so domov prihajali visoki računi za elektriko, za katere je bilo krivo rudarjenje. Mami, ki je ostala brez službe, je pomagal na lastno poslovno pot, oče pa še vedno dela v Savi. Politično ne pripada nobeni stranki. Kar se tiče pogleda na posel, je Urošu Slaku priznal, da mu je bližje desnica.

Hiperholesterolemija: tisti, ki za bolezen ne vedo, v povprečju živijo 16 let manj
13. 10. 2021 10.10
Družinska hiperholesterolemija prizadene eno osebo na 300 prebivalcev, a diagnozo ima v Evropi postavljeno manj kot 10 odstotkov bolnikov, glede na ocenjeno pogostost bolezni. Pri otrocih je ta odstotek za pol nižji, pomembno je, da se to življenjsko ogrožajočo dedno presnovno motnjo čim prej prepozna, saj imajo nezdravljeni bolniki več kot desetkrat večje tveganje za srčno-žilne bolezni. Pri polovici nezdravljenih moških do 50. leta in ženskah do 60. leta se razvijejo bolezni srca in ožilja. Presejalni testi se pri nas opravljajo že v porodnišnici.

Za množičen pogin rib ob španski obali krive tudi prašičje farme
13. 10. 2021 08.28
Ob obali španske regije Murcia je avgusta poginilo več kot pet ton rib. Vzroke za motno vodo, nemogoč smrad in poginule ribe so najprej iskali v cvetenju morja, po prvih predvidevanjih so alge izčrpale ves kisik in povzročile katastrofo ob turistično priljubljeni obali. A nadaljnja preiskovanja so pokazala, da so velik krivec za onesnaženje ene največjih slanovodnih lagun prašičje farme.

Nizozemska princesa Amalija se bo lahko poročila z žensko in obdržala prestol
13. 10. 2021 07.56
Člani nizozemske monarhije se lahko poročijo z osebo istega spola in s tem ne izgubijo pravice do prestola, je pojasnil premier Mark Rutte. Temo istospolnih porok članov monarhije je odprla nedavno izdana knjiga Petra Rehwinkela "Amalia, dolžnost kliče", v kateri navaja, kaj se bo za nizozemsko princeso Amalijo spremenilo, ko bo dopolnila 18 let. V knjigi avtor navaja, da nizozemska vlada ne dovoljuje istospolnih porok članov monarhije oziroma bi z istospolno poroko izgubili možnost prestola.

Eksotične destinacije odpirajo vrata za potnike iz držav z majhnim tveganjem
12. 10. 2021 08.32
Singapur in Malezija sta se v začetku leta spopadala z zelo nalezljivo različico delta, zato sta obe državi uvedli stroge ukrepe in zaprli meje. Zaradi zaprtja držav je velik davek plačal turizem, zato si ga vlade v regiji, vključno s tajsko, indonezijsko in vietnamsko, prizadevajo oživiti. Oblasti stremijo k navajanju na življenje s covidom, ki se je v Združenem kraljestvu in ZDA izkazalo za dobro prakso. Malezija je sprostila možnost potovanja domačih turistov, na Tajsko bodo z novembrom lahko odšli turisti iz 10 držav z nizkim tveganjem, brez karantene lahko v Singapur potujejo potniki iz 11 varnih držav. Turiste po skoraj dveh letih pričakujejo tudi na Fidžiju.

La Palma: lava uničuje vse pred seboj
11. 10. 2021 07.14
Tri tedne po tem, ko je izbruh vulkana spremenil življenje več tisoč prebivalcev španskega otoka La Palma, iz vulkana še naprej teče lava, ki uničuje vse na svoji poti. Tok lave pa s seboj prinaša tudi ogromne strjene gmote lave, pravijo pristojni, ki tudi ocenjujejo, da je katastrofa uničila že več kot 1100 objektov.

Poplave na Kitajskem prizadele več kot 1,7 milijona prebivalcev
11. 10. 2021 09.12
Zaradi poplav v kitajski provinci Šanhi so morale oblasti evakuirati več kot 120.000 prebivalcev. Poplave so skupno prizadele okoli 1,76 milijona ljudi, ki živijo v 76 okrožjih in mestih. Poplave, ki jih je povzročilo močno deževje, so uničile okrog 190.000 hektarjev pridelovalnih površin in zrušile več kot 17.000 domov. Sprožali so se tudi številni plazovi.

Alexander Schallenberg je postal avstrijski kancler
11. 10. 2021 06.01
Po sobotnem odstopu Sebastiana Kurza je Avstrija dobila novega kanclerja. Predsednik Alexander Van der Bellen je na položaj zaprisegel dosedanjega zunanjega ministra Alexandra Schallenberga, ki ga je kot svojega naslednika že napovedal Kurz. Zaprisegel je tudi novi zunanji minister, vodenje prevzema sedanji avstrijski veleposlanik v Franciji Michael Linhart.

Tea Jarc v oddaji Ena na Ena: Z Janšo ne bi mogla biti tovariška ne glede na to, kje bi se srečala
10. 10. 2021 11.00
Teo Jarc je v slovensko javnost izstrelil incident na Kredarici z Janezom Janšo. 34-letnica velja za eno najbolj zagretih petkovih protestnic. Po torkovih izgredih na protestu meni, da je Slovenija v državljanski vojni in da bi vlada morala odstopiti, drugače naj opozicija proti njej vloži interpelacijo. Jarčeva je ostro obsodila odziv Policije, pravi, da je bil njihov odziv na provokacije protestnikov nezaslišan in prekomeren. V pogovorni oddaji Ena na Ena se je z Urošem Slakom pogovarjala tudi o Zoranu Stevanoviću in volitvah. Je Jarčeva glasnica nezadovoljnih ali agitatorka privilegiranih?

Dostavljavci hrane: celodnevno delo za negotovo plačilo
07. 10. 2021 13.32
Ob svetovnem dnevu dostojnega dela sindikati vsakoletno opozarjajo, da bi urejeno delovno razmerje in okolje moralo postati vsakdanja normalnost. Zadnja leta kot posebej problematično obliko dela sindikati izpostavljajo platformsko delo. To delo zajema dostavljavce hrane, čistilke, taksiste in v zadnjem času se platformsko delo širi tudi na skrbstveno delo. V raziskavi, ki so jo med dostavljavci hrane izvedli sindikati, so odkrili, da delajo tudi 12 ur na dan, 7 dni v tednu in nemalokrat so udeleženi v prometnih nesrečah.

Dostojno delo zagotavlja tudi organizacijo zasebnega življenja
07. 10. 2021 08.24
Trg dela po pandemiji, ki je načela leto 2020, počasi okreva. V Sloveniji že osem mesecev zapored beležimo padec brezposelnosti, stopnja brezposelnosti je 4,3 odstotna. Na današnji dan obeležujemo svetovni dan dostojnega dela. Kaj dostojno delo sploh pomeni? Poleg dostojnega plačila mora delo prinašati tudi socialno stabilnost in varnost. Minister za delo poudarja, da se moramo vsi zavedati negativnih posledic netrajnostnega dela, na problem izgorelosti pa je opozoril evropski komisar za delovna mesta.

Mislite na svoje srce, naredite krog zdravja
06. 10. 2021 09.36
Srčno-žilne bolezni so v Sloveniji največji javnozdravstveni problem, saj terjajo največji delež smrti v populaciji. Na bolezni srca in ožilja vsakoletno opozarja tudi Društvo študentov medicine Slovenije, ki v okviru projekta Misli na Srce, ozavešča o preventivnih ukrepih za preprečevanje teh bolezni. Njihovo glavno poslanstvo je zmanjševanje obolevnosti Slovencev in v sklopu tega poslanstva organizirajo več kongresov. Med najpomembnejše spada Krog zdravja, ki bo letos potekal že desetič.

Omejitveni ukrepi zaradi pandemije vplivajo na vsakega sedmega otroka
05. 10. 2021 12.03
Kmalu se bo začelo tretje leto življenja s pandemijo covida-19, kar močno vpliva na duševno zdravje in dobro počutje otrok in mladostnikov. Po podatkih UNICEF skoraj 46.000 mladostnikov vsako leto umre zaradi samomora, kar je eden od petih najpogostejših razlogov za smrt v tej starostni skupini. Države pa premalo vlagajo v obravnavo psiholoških težav otrok in mladostnikov. Poročilo UNICEF navaja, da se po vsem svetu za stroške na področju duševnega zdravja nameni približno dva odstotka državnega proračuna za zdravstvo.

Zelena luč priključku Kranj-sever, a do izgradnje je še dolga pot
05. 10. 2021 10.37
Župani sedmih gorenjskih občin, ki so pozivali ministrstvo za infrastrukturo k čimprejšnji izgradnji avtocestnega priključka Kranj-sever, so prejeli pozitivno mnenje Darsa za ta projekt. Postopki za gradnjo se bodo po napovedih Darsa začeli v letu 2025. Priključek bi razbremenil promet za 30 odstotkov.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?
05. 10. 2021 08.54
Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

Po 18 mesecih Avstralija za svoje državljane odpira meje
01. 10. 2021 08.41
Avstralija svojim državljanom dovoljuje potovanja le v nujnih primerih, zaradi službenih obveznosti ali obiska umirajočega sorodnika. Premier Scott Morrison je naznanil, da bodo meje z novembrom odprte za državljane iz zveznih držav, kjer je precepljenost nad 80-odstotna. Velike letalske družbe že opozarjajo, da se bodo težko pripravile na ponovno povečano povpraševanje. Za zdaj turistična potovanja še ne bodo mogoča.

Otroci varno v šolo s pomočjo barvnih talnih označb
25. 09. 2021 16.36
Občina Ivančna Gorica je v sklopu Evropskega tedna mobilnosti v neposredni bližini Podružnične šole Višnja Gora obstoječe talne označbe in prometno signalizacijo nadgradila z arhitekturnim oblikovanjem prometnih površin. Namen barvnih označb je opozarjanje voznikov na povečano prisotnost otrok, ki predstavljajo ranljive udeležence v prometu.

Vaja državnega pomena: pripravljenost ob letalski nesreči
25. 09. 2021 14.28
V sodelovanju Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, podjetja Fraport Slovenija in UKC Ljubljana je potekala praktična vaja, s katero so udeleženi preverjali, kako pripravljeni so, če se zgodi nesreča zrakoplova. V prvem delu se je vaja odvijala na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, drugi del pa je potekal v prostorih UKC Ljubljana. Vaja je bila organizirana in izvedena v razmerah, ko zaradi omejitve virusa covid-19 veljajo strogi ukrepi.

Študij oktobra v živo, a ob pogoju PCT
23. 09. 2021 16.53
Državna sekretarja, Mitja Slavinec z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Franc Vindišar z Ministrstva za zdravje, sta se sestala z rektorji univerz, Skupnostjo samostojnih visokošolskih zavodov, Študentsko organizacijo Slovenije in predstavniki študentskih domov, govorili pa so o izvedbi študijskega leta 2021/2022. Študij bo predvidoma potekal v predavalnicah, ob morebitnem poslabšanju epidemiološke slike pa ima posamezen visokošolski zavod avtonomijo, da sprejme dodatne ukrepe. Študentje bodo imeli možnost samotestiranja, na ministrstvu pa stremijo k čim višji precepljenosti študentov, ki je trenutno 42-odstotna.

Neznanka s Krka je priljubljena oblikovalka nakita za številne znane osebnosti
22. 09. 2021 18.53
Neznanka s Krka je s pomočjo Interpola in znanke iz ZDA dobila identiteto, o kateri je deset dni ugibal praktično ves svet. Adamcova prihaja iz mesta Trenčin v zahodni Slovaški. 57-letnica je oblikovalka nakita, ki so ga nosile tudi hollywoodske zvezde. Njeno dobro znanje angleščine je posledica dolgoletnega bivanja v ZDA in večkratnih selitev po svetu.

Prva tožba zoper zdravnika, ki je v Teksasu opravil splav
21. 09. 2021 10.59
Teksaškega zdravnika, ki je priznal kršitev nove zakonodaje o splavu v državi, tožijo, kar bi lahko bil preizkus zakonitosti nove zakonodaje. Alan Braid je za Washington Post dejal, da je splav opravil pri ženski, ki je bila v zgodnji fazi nosečnosti, a "čez rok, ki ga določa država".