Avtor
Marijana Lisjak

Občina z bogato naravno, zgodovinsko in kulturno dediščino

05. 10. 2018 18.09

'Vsak letni čas je tukaj po svoje lep. Prav gotovo pa je bilo tukaj najlepše takrat, ko je pomlad s svojim krilom plavala nad dolino.' Tako je o Poljanski dolini pisal Ivan Tavčar. Ja, občina Gorenja vas - Poljane se lahko pohvali z bogato naravno, zgodovinsko in kulturno dediščino, turiste pa vabi predvsem z neokrnjeno naravo in mirom.

Ava se je preizkusila v vlogi novinarke

03. 10. 2018 18.20

Radovednost je lepa čednost, zelo radovedni pa so ponavadi tudi otroci. V tednu otoka so zato novinarji oddaje Svet dobili pomočnike. Marijana Lisjak je mikrofon in vprašanja predala petinpolletni Avi. Igralcem, ki so se v zaodrju pripravljali na predstavo, je postavila nekaj vprašanj in ob mali novinarki so ostali tudi brez besed.

Občina, z dolgo čevljarsko tradicijo

03. 10. 2018 18.12

Predstavljamo vam Gorenjsko občino Žiri. 'Oj, mi smo pa tam na Žirovskem doma, v prelepi dolin'ci na koncu sveta,' pravi njihova himna. V tej dolinici so rojeni ljudje, ki znajo delati z rokami, čevlje za dolge poti in prelepo čipko za okras. V občini Žiri na manj kot 50 kvadratnih kilometrih živi 4.871 prebivalcev. Kar jih uvršča na 108. mesto med slovenskimi občinami.

Eni izmed prvih prebivalcev Izole so bili tudi gusarji

02. 10. 2018 17.29

Izola je bila naseljena že v bronasti in železni dobi. Histri so bili med prvimi njenimi prebivalci. Bili so poljedelci, ribiči in gusarji. Po prvi svetovni vojni je bila Istra in s tem tudi Izola dodeljena Italiji, po drugi pa se je velika večina italijanskega prebivalstva izselila. V Izolo so se takrat začeli priseljevati iz sosednjih vasi in iz notranjosti Slovenije.

V zakulisju Reke ljubezni

28. 09. 2018 18.13

Obiskali smo ustvarjalce in igralce priljubljene serije Reka ljubezni in preverili, katera snemanja so najbolj naporna, kako poteka snemanje kadar je na setu tudi dojenčica. Nemalokrat snemajo ob urah, ki si jih gledalci niti ne predstavljajo. Snemanje večerje ob 6. uri zjutraj je samo še en navaden dan na setu.

Občina, znana po svoji rodovitni rdeči zemlji

28. 09. 2018 18.04

Kamen, samo kamen, kamen je v pesmi Komen zapisal Alojz Gradnik. Prava posebnost tega območja je vrsta apnenca, ki ji strokovno rečemo komenski apnenec, na njem pa nastaja tudi značilna rdeča zemlja, na kateri uspeva najboljši teran. To kraško občino, ki jo je želel voditi tudi igralec Gojmir Lešnjak Gojc, ljudje najbolj poznamo po enem najstarejših kraških naselij, Štanjelu.

Selman spretno izkoristil napako tožilstva

24. 09. 2018 18.06

Anes Selman, tako imenovani kurir kokaina v zadevi balkanski bojevnik, že drugič ni prišel na predobravnavni narok. Selman je leta 2012 po izreku sodbe izkoristil napako tožilstva. Slednje ga pred izrekom sodbe ni poslalo v pripor, zato je pobegnil v Bosno. Tam je moral v zapor zaradi podobnih poslov kot v Sloveniji. Med tem pa je ustavno sodišče sodbo razveljavilo in vse gre znova od začetka.

Zakulisje snemanja: ko ima tudi marsikdo v ekipi solzne oči

21. 09. 2018 20.01

Kako ustvarjalci oddaje Dan najlepših sanj vse skupaj izpeljejo in pripravijo? Na koncu snemanja ima tudi marsikdo v ekipi solzne oči pravi Marijana Lisjak, ki je z njimi preživela cel snemalni dan.

Še zadnjič očistimo Slovenijo

10. 09. 2018 17.47

V soboto se bo še zadnjič čistilo Slovenijo. Nanjo vas bo vabilo tudi več prav posebnih plakatov, ki jih iz odpadnih materialov pred akcijo izdeluje devet skupin šolarjev različnih šol. S polnimi vrečami zamaškov so v ponedeljek na Slovensko ulico prišli učenci osnovne šole Majde Vrhovnik.

Slovenki združila ljubezen do Juventusa in Del Piera

31. 08. 2018 18.13

Ljubezen do italijanskega kluba Juventus je združila Ljubljančanko Majo in Korošico Sonjo, da sta postali dobri prijateljici. Glavna tema pogovora je nogomet, še posebej pa upokojeni napadalec Alessandro Del Piero. O njemu govorita samo v presežkih. Upata na kakšno fotografijo in avtogram od nogometaša v Biljah. Veseli bi bili tudi večerje z njim.

Na stojnici v Biljah bo pekel palačinke za dober namen

30. 08. 2018 18.17

Na stojnici v Biljah na dobrodelnem spektaklu bo 26-letni Tim Bučar pekel palačinke, izkupiček od prodaja pa bo namenil zavodu Vozim in projektu Comon Goul. Tudi sam ve, kako je, če rabiš pomoč. Rodil se je namreč z redko gensko boleznijo.

V obnovljeni telovadnici tudi nova športna oprema

29. 08. 2018 17.56

Saj se še spomnite akcije Hudo dobra telovadnica, kjer smo iskali šolo, ki najbolj potrebuje novo telovadnico? Zmagovalka nacionalnega natečaja je z videom Ujemi trenutek postala Osnovna šola Vojke Šmuc v Izoli. Njihova telovadnica je stara skoraj 70 let, parket je bil že tako razmajan, da je bil nevaren, že zjutraj pa so se temperature povzpele do 30 stopinj Celzija. Sredi novembra bo ta telovadnica obnovljena, v njej pa bo tudi povsem nova športna oprema.

Najmlajši so se učili, kako varno do šole

28. 08. 2018 19.13

Starše bodočih prvošolčkov skrbi, kakšna bo njihova pot v smislu novih doživetij, ki jih prinaša šola, in kakšna bo dobesedno pot do šole v smislu varnosti. Še nekaj dni in na pločnikih bo direndaj, zato sta Zavod Varna pot in Lidl Slovenija že peto leto zapored postavila poligone, kotičke za ustvarjalne delavnice, kjer so se najmlajši učili o varnem obnašanju v prometu.

Na Bledu in v Bohinju dobrodošli tudi psi

02. 08. 2018 18.24

Čas dopustov je. Če imate psa in se z družino odpravite na zaslužene počitnice, je pred vami odločitev - ga vzeti s seboj ali ga zaupati v oskrbo prijateljem oziroma ga odpeljati v pasji hotel. Se je pa verjetno ob žalostnem pasjem pogledu težko posloviti od najboljšega prijatelja, zato vedno več ljudi pse vzame zraven. Temu pa so se morali prilagoditi tudi ponudniki hotelov, apartmajev in kampov.

Ponesrečeno restavriranje: ko freske postanejo karikature

30. 07. 2018 17.59

Skupina restavratorjev v Španiji je pred kratkim restavrirala kip svetega Jurija, ki je postal podoben liku iz risanke. Nekaj let pred tem je freska Jezusa, ki je zaradi prenove spominjala na podobo iz živalskega vrta, dobila ime Opičji Jezus. Ponesrečene freske imamo tudi pri nas. Ena takšnih so štirje evangelisti v cerkvi v Gabrovici pri Komnu.

Dovolj le teorija: 'Ko oseba dobi izpit za čoln, ima premalo praktičnega znanja'

27. 07. 2018 18.39

Ste vedeli, da do izpita za vožnjo čolna ni tako zahtevno priti? Za razliko od izpita za avtomobil, je izpit za čoln sestavljen predvsem iz teoretičnega dela. Čoln dolg do 12 metrov lahko vozimo že od 16 leta dalje. Ko oseba dobi izpit, ima premalo praktičnega znanja, so prepričani vozniki čolnov, s katerimi smo se pogovarjali.

Spoznajte 80-letnega fitneserja iz Sevnice, ki nima konkurence

27. 07. 2018 18.30

80-letni Anton Žibert iz okolice Sevnice je bil kot mladenič telovadec z velikim potencialom, a mu je športno pot preusmerila bolezen ščitnice. Leta 2000 pa je začel obiskovati fitnes. Telo je izoblikoval do te mere, da se je z njim pohvalil v šovu Slovenija ima talent, zdaj pa mišice razkazuje tudi na tekmovalnih odrih.

Okrog 1000 gasilcem delodajalec dolžan 1500 evrov

24. 07. 2018 18.41

Od leta 2006 poklicnim gasilcem po zakonu mesečno pripada okrog 13 evrov dodatka za malico ponoči, ki pa ga delodajalci niso izplačevali. Po odločitvi krškega sodišča je najprej kazalo, da bodo gasilci nadomestilo dobili, nato je bila sodba razveljavljena. Na mariborskem sodišču je v civilni tožbi poskusil tudi Aleksander Ogrizek. In sodba: delodajalci morajo izplačati dodatek.

Veste, kako škodljive so amalgamske zalivke?

19. 07. 2018 18.10

Amalgamske zalivke vsebujejo 50 odstotkov živega srebra. Živo srebro je škodljivo za naše telo in se sprošča pri nameščanju ali odstranjevanju plombe. V naše telo pride v obliki hlapov. Plombe take vrste naj bi bile po raziskavah neprimerne predvsem za ranljivejšo populacijo - torej otroke in nosečnice.

Neurje v Moravčah: voda odnesla avtomobil, poplavilo vrtec, štiri vasi odrezane od sveta

13. 07. 2018 18.16

Deroča voda je med Vidrgo in Mlinšami odnesla avtomobil. Od četrte ure zjutraj pa so klice prejemali tudi moravški prostovoljni gasilci. Med drugim so reševali udar meteorne vode v vrtec. Nekaj otrok pa tudi ni uspelo priti do vrtca, saj so bile štiri vasi dopoldne popolnoma odrezane od sveta.

Prizor na vlaku: krvavi robčki in uporabljene narkomanske igle

07. 07. 2018 07.00

Si predstavljate, da na vlaku v enem od vagonov pod sedeži zagledate uporabljen narkomanski pribor? Krvave robčke in igle? Slovenske železnice seveda ne morejo nadzirati, kaj potniki prinesejo na vlak. A to ni edina težava železničarjev. Potem ko vagone očistijo, vanje vdirajo narkomani in za seboj puščajo uporabljene igle, ki jih zaposleni tudi večkrat dnevno pobirajo s tal, sedežev in košev.

V Sloveniji kar za 92 olimpijskih bazenov smeti

04. 07. 2018 18.48

Med nami ni malo takšnih, ki namesto na eno od 17 legalnih odlagališč, odslužen pralni stroj ali recimo gradbeni material odpelje nekam v naravo, misleč - saj me ne bo nihče videl. Takšnih lokacij imamo v Sloveniji najmanj 10.000. Si predstavljate olimpijski bazen? No, zdaj si jih dajte 92, toliko polnih bazenov smeti se nahaja v naši zeleni Sloveniji.

Bodo Mengšani (spet) protestno zasedli ulice?

03. 07. 2018 18.22

Krajani Mengša imajo dovolj. Neskončno dolgo, kot so dolge kolone avtomobilov, ki se valijo skozi Mengeš, čakajo, da bo obvoznica razbremenila kraj. Dve tretjini obvoznice sta bili narejeni leta 2011, ključna tretjina pa naj bi bila dokončana letos. A nadzorni svet Darsa je tik pred zdajci ustavil postopek gradnje manjkajočega dela.

Otroci z avtizmom izdelali inovativno napravo

29. 06. 2018 18.20

Na fakulteti za elektrotehniko med počitnicami vrata na široko odprejo učencem z diagnozo Aspergerjev sindrom. Gre za obliko avtizma, pri kateri posamezniki težje komunicirajo in navezujejo stike z okolico, a imajo po drugi strani pogosto visok inteligenčni količnik. Deset otrok je na poletnem taboru izdelalo napravo, ki zazna temperaturo, vlago in svetlobo, s pomočjo mentorjev pa so sprogramirali tudi spletno stran.

Na trening v slogu največjih nogometnih zvezd

29. 06. 2018 18.10

V teh dneh, ko se vse vrti okrog nogometa, mladi trenirajo še z večjim navdušenjem. Želijo si, da bi morda nekoč, pred očmi sveta, zaigrali tudi oni. Fantje in dekleta, stari od šest do dvanajst let, so v telovadnici osnovne šole v Preboldu pridno trenirali na nogometnem kampu, ki nosi ime Nogometni avtobus. Zakaj tako ime? Odgovor je preprost: ker se otroci vsako jutro na trening pripeljejo tako kot največje nogometne zvezde – z avtobusom.

Kakšno je bilo vsakdanje življenje pred 27 leti? 'Oh, kako se je vse spremenilo'

26. 06. 2018 06.00

Tisti, ki vam lahko seže spomin tako daleč – se spomnite, kakšen je bil dan pred 27 leti? Kako ste ga preživeli? Se spomnite, kaj smo poslušali po radiu, gledali po televiziji? Pobrskali smo po arhivu, da ob rojstnem dnevu države pričaramo tudi malo nostalgije. In kako daleč smo v 27 letih prišli?

Prepovedano je najslajše in tudi pri knjigah ni nič drugače

26. 06. 2018 07.57

Oblast je od nekdaj nadzirala, kaj so ljudje brali. 'In vendar so jih brali' je ime razstave prepovedanih knjig, ki so jih razstavili v Narodni univerzitetni knjižnici. 29 prepovedanih knjig novega veka si lahko ogledate vse do sredine septembra. Ena od zelo strogih cenzork je bila tudi Marija Terezija, ki ni dovolila, da bi v knjigah prebrali kaj žgečkljivega.

Nevarno delo na vročini: rešitev za delavce na prostem obstaja, a zanjo delodajalci nimajo veliko posluha

20. 06. 2018 18.33

Pred poletjem opozarjamo na neprimerne pogoje za delo, saj je delo na vročini nevarno za zdravje. V pisarnah težavo rešujejo s klimami, za gradbince in delavce na prostem pa razen sence in vode ni veliko pametnih rešitev. Ena izmed možnih rešitev je prerazporeditev delovnega časa. To je ukrep, ki ga delodajalec lahko uvede, a posluha zanj ni veliko.

'Hrana naj bo vaše zdravilo in vaše zdravilo naj bo hrana'

15. 06. 2018 17.41

Tako je razmišljal antični zdravnik Hipokrat. S hrano pa je povezana še ena modrost: najboljše stvari so domače. Pridelava in predelava hrane v Sloveniji zaposluje 90.700 ljudi. Ta številka bi se lahko znatno povečala, če bi lokalni pridelavi hrane vrnili mesto, ki ga je nekoč imela v družbi. Sistem javnih naročil temu še vedno postavlja ovire. V domu starejših občanov Šiška v Ljubljani dajejo prednost lokalnemu.

Kačji ugrizi: 5-letno deklico v domačem peskovniku ugriznil modras

12. 06. 2018 18.27

Visoke temperature na plan zvabijo tudi kače. Kača se sicer raje umakne, kot napade, opozarjajo strokovnjaki, a kljub temu so v UKC Ljubljana letos obravnavali že šest ugrizov, v Mariboru pa dva. V domačem peskovniku v Ajdovščini je 5-letno deklico ugriznil modras, a je z deklico k sreči vse dobro. Srečno se je končal tudi primer iz Maribora, kjer je 12-letnico med sprehodom ugriznil gad.