Avtor
Mateja

Dolina Soče na visokem tretjem mestu po številu unovčenih bonov

12. 09. 2020 19.43

V Posočju so glede na črnoglede napovedi zaradi epidemije zelo zadovoljni s poletno turistično sezono. V juliju in avgustu so tako ustvarili kar 460.000 nočitev, kar je sicer za dobro desetino manj od lanskega rekordnega leta, vendar primerljivo z letom 2018. Hoteli so bili podobno polni kot lani, apartmaji pa celo nekoliko bolj zasedeni. Dolina Soče je pristala na visokem tretjem mestu tudi po številu unovčenih bonov.

Po utopitvi v Soči: namestili le nekaj količkov z oznakami, tabel še vedno ni

10. 09. 2020 19.46

Približno mesec in pol po tragični utopitvi 10-letnega dečka v reki Soči v Solkanu še vedno ostajajo odprta številna vprašanja glede varnosti kopanja na tem sicer divjem kopališču. Kot je znano, je novogoriški župan Klemen Miklavič med drugim razmišljal o prepovedi kopanja na tem odseku, vendar se domačini, pa tudi Uprava za zaščito in reševanje, s tem ne strinjajo. Doslej so v reko namestili nekaj količkov z barvnimi oznakami, tabel pa še vedno ni.

V Ajdovščini zagoreli vozili, na delu požigalec?

09. 09. 2020 19.31

V Ajdovščini so ponoči spet goreli avtomobili. Kmalu po eni zjutraj je domačina zbudilo prasketanje ognja in dim, ki se je iz dveh gorečih avtomobilov valil v odprta okna stanovanj. Domačini so, ker so v Ajdovščini avtomobili goreli tudi pred petimi dnevi, prepričani, da je na delu požigalec, čeprav so policisti pretekli teden ugotavljali, da je sprva zagorelo v zabojniku in na kraju niso našli znakov kaznivega dejanja.

Jubilejna slovesnost ob bazoviškem spomeniku v duhu sprave in sožitja

06. 09. 2020 19.37

V Bazovici bi se moralo na osrednji slovesnosti, kjer bi počastili 90 let od ustrelitve prvih fašističnih žrtev v Evropi, zbrati nekaj tisoč ljudi, a se jih je zaradi varnostnih ukrepov in pandemije zbralo le nekaj sto. Prišli so tako iz zamejstva kot iz Slovenije in ugotavljali, da se skoraj dva meseca po simbolnem srečanju predsednikov Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle na tem mestu vendarle odpira pot k sožitju.

Sedem milijonov litrov slovenskega vina gre v destilacijo, med drugim tudi za razkužila

11. 08. 2020 20.28

To je le eden od treh ukrepov, s katerim želi kmetijsko ministrstvo pomagati vinogradnikom in vinarjem zaradi presežkov vina, ki se ne proda zaradi koronakrize. In med njimi je tudi zelena trgatev - nekateri jo imenujejo kar abortus, saj vinogradniki s trt odstranjujejo še zeleno grozdje. Zeleno trgatev so morali vinogradniki opraviti do ponedeljka.

Rajska dolina, kjer se lahko razvajate z vrhunskimi vini in kulinariko

07. 08. 2020 21.47

Nekateri ji pravijo kar rajski vrt, saj v Vipavski dolini odlično uspevata sadje in zelenjava, grozdje in vinska kapljica pa imata tu posebno mesto. Nova Gorica in Vipavska dolina gostov ne pušča ravnodušnih - tamkajšnja vrhunska kulinarika je potrjena tudi z Michelinovimi zvezdicami, milo podnebje pa v te kraje ljubitelje narave in športa privablja vse leto.

Griči, kjer rastejo najboljše češnje in zorijo prestižna vina

30. 07. 2020 20.01

Kdo ne pozna prvih briških češenj in kdo še ni slišal za odlična vina tamkajšnjih vinarjev, ki jih je mogoče piti tudi v prestižnih newyorških restavracijah? Gričevnata Brda na zahodu države so v zadnjih desetletjih zabeležila meteorski vzpon na turističnem področju. Primerjajo jih z italijansko Toskano, pa vendar so edinstvena, predvsem pa destinacija polna presenečenj, saj se trudijo, da gostom vsako leto ponudijo nekaj novega.

Na tem mestu že več utopitev, vse zaradi nenadnega dviga vode

29. 07. 2020 11.29

Znane so okoliščine utopitve desetletnega dečka, ki ga je odnesla reka Soča. Kot so sporočili novogoriški policisti, se je petčlanska družina kopala na območju kopalnih voda pri Kajak centru, ponesrečeni otrok pa je plaval v spremstvu odrasle osebe. Na območju nad starim jezom je sicer voda dokaj mirna in brez brzic. A družino je med kopanjem presenetil nenaden porast vodostaja reke. Soške elektrarne ob tem vztrajajo, da so delale po pravilih, a dejstvo je, da se je na tem območju utopilo že več oseb, vse zaradi nenadnega dviga vode.

Nekdanjemu vojaškemu pilotu izpolnili željo: želel je še enkrat obiskati Franjo

18. 07. 2020 19.48

Zaradi epidemije večina slovenskih muzejev beleži manjši obisk kot pretekla leta. Tako je tudi v partizanski bolnišnici Franja, kjer pa opažajo veliko več slovenskih gostov. Razveselili pa so se prav posebnega gosta, ki so ga kot prvega v zgodovini muzeja med barake prinesli s pomočjo nosil in gorskih reševalcev. 89-letni Albin Pibernik je po vseh vojnih grozotah, ki jih je preživel, želel še enkrat obiskati ta spomenik humanosti.

Po rekordnem vzponu na Triglav: 'Biti moraš trmast'

14. 07. 2020 20.22

Ana Čufer iz Dobravelj pri Ajdovščini je postavila nov slovenski ženski rekord v teku na Triglav. 17-kilometrsko pot iz Krme preko Planike na najvišji slovenski vrh in nazaj je pretekla v 2 urah in 52 minutah. Rekorden je bil že sam vzpon, za katerega je namesto običajnih šest ur, kolikor jih potrebuje povprečni planinec, potrebovala manj kot dve.

E-kolesarjenje vse bolj priljubljeno

12. 07. 2020 19.48

Letošnja epidemija je prinesla veliko večje povpraševanje po kolesih in zanimanje za kolesarjenje. Tako zaradi zaustavitve javnega prometa kot tudi zaradi lažjega vzdrževanja socialne distance. Da se ljudje veliko raje odločajo za raziskovanje okolice s kolesi, opažajo tudi v turizmu. Nove trende v kolesarjenju pa postavlja e-kolesarjenje, ki omogoča neposreden stik z okoljem brez večjega napora, primerno pa je za skoraj vsakogar.

Prejemniki Michelinovih zvezdic: Težje kot pridobiti jo je obdržati

17. 06. 2020 19.06

V Slovenijo imamo po novem šest restavracij, ki se kitijo z Michelinovimi zvezdicami. Te v svetu gastronomije nosijo prav posebno težo, absolutna (regionalna) zmagovalka med zvezdicami pri nas pa je zagotovo Severna Primorska, ki se ponaša s štirimi od sedmih pridobljenih zvezdic, če upoštevamo, da je Hiša Franko dobila kar dve. Vsi mojstri pa poudarjajo – zvezdico je težje obdržati kot pridobiti.

'Trideset let smo državi nosili zlata jajca, zdaj potrebujemo njeno pomoč'

05. 06. 2020 19.40

S pobudo Rešimo Goriško želi preko 100 goriških podjetnikov vlado in javnost opozoriti na težave, v katerih se je znašlo severnoprimorsko gospodarstvo zaradi navezanosti na italijanski trg. Kljub sproščanju ukrepov zaradi epidemije namreč igralnice in hoteli ostajajo zaprti, saj so 95-odstotno odvisni od italijanskih gostov, z njimi pa so povezane tudi številne druge dejavnosti, ki so na robu preživetja.

Privabljanje turistov v Brda: safari med vinogradi in terapije v čebelnjakih

28. 05. 2020 18.57

V Goriških brdih razmišljajo, kako bi v svoje kraje privabili čim več slovenskih gostov. Pri tem stavijo na nova doživetja, ki bodo dostopna vsem, ne le petičnežem. Letošnje novosti so vinski safari med vinogradi, različne terapije v čebelnjakih, delavnice čuječnosti, obiski sivkinih nasadov in degustacije sredi vinogradov in oljčnikov.

24-letnemu morilcu domačina v Bovcu 25 let zapora?

22. 05. 2020 19.34

V Novi Gorici se je končalo sojenje 24-letnemu Jasminu Suljiću, ki je oktobra v Bovcu brutalno umoril 34-letnega domačina. Tožilka zanj zahteva 25 let zapora, saj naj bi Suljić žrtev najprej zvabil na pogovor, nato pa ga je zaradi ljubosumnosti kar enajstkrat zabodel. Pred vhodom na sodišče so se ob zaključku sojenja zbrali tudi svojci in prijatelji pokojnega, ki so s transparenti zahtevali čim višjo kazen.

Turistični delavci iz Posočja računajo na odprtje meja, da bi rešili sezono

17. 05. 2020 18.39

Turistični delavci v Posočju po petih rekordnih sezonah niso preveč optimistični glede prihodnjih mesecev. Samo na račun odpovedanih množičnih koncertov na sotočju v Tolminu bodo izgubili 100.000 nočitev, iz dneva v dan beležijo nove odpovedi rezervacij. Ob tem poudarjajo, da domači turisti ne morejo rešiti sezone, zato pričakujejo predvsem odprtje severne meje.

Gospodarsko krizo na Severnem Primorskem še poglablja navezanost na italijanski trg

09. 05. 2020 19.22

Po nekaterih ocenah naj bi se italijansko gospodarstvo zaradi pandemije koronavirusa skrčilo za kar 10 odstotkov, kar je več kot po drugi svetovni vojni. Globoke rane zato že občuti tudi severnoprimorsko gospodarstvo, vezano na Italijo. Predvsem družba Hit s 1700 zaposlenimi, kjer so po dveh mesecih odprli prvi dve kavarni. Igralnice medtem ostajajo zaprte.

Ajdovska civilna zaščita ustvarila posebno zaščitno masko za otroke

06. 05. 2020 18.59

Medtem ko smo se večinoma že navadili preventivnih ukrepov in nošenja mask, pa je te veliko težje sprejeti otrokom, posebej najmlajšim. V ajdovski civilni zaščiti so zato začeli intenzivno razmišljati, kako napraviti masko, ki bi jo želeli nositi tudi najmlajši in bi z njo lahko tudi ob znakih morebitne okužbe vstopali v zdravstveni dom na različne preventivne preglede. Nastala je maska, ki so jo, ker spominja na čebelarske, poimenovali čebelar. Prvi odzivi otrok in staršev so pozitivni.

Poziv za odprtje slovensko-italijanske meje tudi za pešce in kolesarje

27. 04. 2020 20.57

Na Goriškem si želijo, da bi vlada domačinom omogočila prehajanje slovensko-italijanske meje med Gorico in Novo Gorico tudi peš oziroma s kolesi. Zdaj je to možno le z avtomobili na kontrolni točki v Vrtojbi. Poziv županoma obeh mest sta poslala tudi direktorja kulturnih domov na obeh straneh meje, ki pričakujeta posluh ne samo za delovne, ampak tudi za kulturne stike in medosebne odnose, seveda v skladu z zdravstvenimi pravili.

Podjetji, ki niti za dan nista ugasnili strojev

20. 04. 2020 19.06

Ne glede na omejitve in epidemijo nekatera podjetja nepretrgoma delajo, seveda s prilagojenimi ukrepi. Med večjimi zaposlovalci na Severnem Primorskem, ki strojev nista ugasnila niti za dan, tudi zato, ker med zaposlenimi nimajo okuženih, sta šempetrska družba Intra Lighting in ajdovski Mlinotest. Vsak v svoji branži opažata spremembe pri kupcih in ugotavljata, da bo prodaja zagotovo manjša. Globalni trg se namreč ohlaja, Slovenci pa sedaj kruh radi pečemo doma.

Slovenski kulinarični mojstri zaradi pandemije v negotovosti

13. 04. 2020 20.09

Med prvimi, ki so zaradi epidemije morali zapreti svoja vrata so gostinci. Slovenska kulinarika je bila tik pred največjimi izzivi v zgodovini. Z razglasitvijo epidemije so vsi projekti zastali, kulinarični mojstri pa so sredi prisilnega dopusta, ki jih pušča v negotovosti, kaj jim sploh prinaša prihodnost.

Optimizem na Goriškem: od risbic do podarjene opreme in medu

06. 04. 2020 20.28

Težki časi marsikoga spodbudijo k novim idejam in izzivom, ki olajšajo dneve v samoizolaciji. Vsak dan se pišejo nove pozitivne zgodbe, v katerih nastopajo posamezniki in podjetja, ki želijo na različne načine pomagati, dajati upanje in ideje, kako se zaščititi pred koronavirusom. Takšnih ne manjka tudi na zahodu države, kjer je sicer obolelost za koronavirusom med najnižjimi pri nas.

Burja povzročala škodo in oteževala gašenje požara, v katerem je družina izgubila vse

27. 03. 2020 21.46

Ob ukrepih, ki v teh dneh zaposlujejo občinske štabe civilne zaščite, na Vipavskem težave povzroča še silovita burja. Na območju viadukta na Rebernicah so v četrtek namerili sunke s hitrostjo do 160 kilometrov na uro, tako da je bila vipavska hitra cesta med Razdrtim in Selom več ur zaprta za ves promet. Burja je povzročila škodo na zgradbah in drevju, poleg tega pa so se z njo borili tudi domači gasilci pri gašenju stanovanjske hiše v Lokavcu, eden se je pri tem celo poškodoval.

Kandidatov za delo v Slovenski vojski je vse manj

15. 02. 2019 19.50

V vipavski vojašnici je slovesno prisegla prva generacija letošnjih slovenskih vojakov. Zgolj 16 jih je končalo 14-tedensko usposabljanje, kar je veliko manj kot pred leti, med njimi pa se jih bo zgolj sedem zaposlilo v Slovenski vojski. Število prijavljenih kandidatov je iz leta v leto manjše, padajoče trende pa opažajo tudi v večini sosednjih držav.

Fašistični provokaciji proti slovenskim dijakom v Gorici

09. 02. 2019 18.15

Ob kulturnem prazniku so fašisti v Gorici na zid pred slovenskim višješolskim centrom Galilei nalepili šest desničarskih plakatov z gesli mladinske veje desničarskega gibanja CasaPound, nato pa so na ograjo zavoda izobesili transparent v počastitev žrtev fojb. Zamejski dijaki so na provokacije odgovorili s slovensko pesmijo.

Pri 106 letih še vedno zdrav in z bistrim umom

05. 02. 2019 21.16

V Sloveniji imamo kar 195 državljanov, starejših od 100 let. Med njimi je 164 žensk in 31 moških. Najstarejša Slovenka bo letos praznovala 110 let, štirje najstarejši Slovenci pa 108 let. Med najstarejše Slovence sodi tudi Rafael Merkelj iz Velikih Žabelj na Vipavskem, ki je praznoval 106. rojstni dan. Kljub temu, da sodi med devet najstarejših Slovencev, je še vedno dobrega zdravja in bistrega uma.

Smučarska sezona na vrhuncu, Kanin pa zaradi dolgov v težavah

23. 01. 2019 19.51

Na smučišču na Kaninu je zapadlo meter snega. Toda smučišče zaradi sneženja in megle ni obratovalo. Zaradi slabega vremena so v tej sezoni žičnice zagnali le 25-krat. Zavod Sončni Kanin pa finančni upravi dolguje 80.000 evrov zaradi premalo plačanih prispevkov zaposlenim. Večina še čaka na zadnjo plačo, vodstvo pa zagotavlja, da denar bo.

Zamejski Slovenci besni zaradi dvojne registracije

22. 01. 2019 20.24

Slovence, ki živijo v Italiji, je razburil nov zakon, po katerem morajo tudi v Italiji registrirati svoje avtomobile. Na videz majhna birokratska sprememba pa lahko stane tudi več tisoč evrov, kar je lahko več od vrednosti samega avtomobila. Zato se mnogi Slovenci, ki so se na drugo stran meje preselili zaradi cenejših stanovanj, zdaj policiji izogibajo in se, če se le da, vozijo s kolesi.

Neofašisti znova na italijanskih ulicah, Slovenci ob meji ogorčeni

18. 01. 2019 20.38

Po novembrskem zborovanju v Trstu se shod desničarske organizacije Casa Pound seli v italijansko Gorico. Še več: veterani fašističnega odreda naj bi celo v občinskih prostorih položili vence. Obmejni prebivalci na Goriškem so ogorčeni. "To je poveličevanje fašistične ideologije, ki ne sodi v demokratično Evropo," menijo.

Ste v Italiji naredili prekršek? Plačati ali ne?

09. 01. 2019 19.28

Na naslove slovenskih voznikov vse pogosteje prihajajo kazni zaradi različnih prometnih prekrškov, storjenih v Italiji. Mnoge tudi več mesecev po storjenem prekršku, napisane pa so v angleškem jeziku. Pristojni opozarjajo, da v večini primerov ne gre za prevare. Na italijanskih avtocestah in regionalnih cestah so nameščeni radarji, ki shranijo fotografije kršitelja, sledijo pa pošiljke v tujino.