AvtorMiha Plementaš

Če bi zamudili rok...
10. 05. 2005 00.00
Notranji minister Mate vztraja pri javnem razpisu o izdelovalcu novih biometričnih potnih listov. Državni revizijski komisiji je poslal dopis, v katerem vztraja pri nadaljevanju javnega naročila in opozarja, da bi sicer lahko zamudili rok, ki so ga za uvedbo določile ZDA, to je 26. oktober. Pri podjetju Prosum, ki zahteva revizijo naročila, trditve ministrstva zavračajo kot neutemeljene.

Zapleti pred slovesnostjo v Cankarjevem domu
09. 05. 2005 00.00
Na proslavi v Cankarjevem domu ni šlo brez zapletov. Zataknilo se je pri izbiri glasbenega dela proslave. Koordinacijski odbor je sprva v program nameraval vključiti Mozartov Rekviem, toda po opozorilu ruskega veleposlaništva, da je žalna glasba ob takšni slovesnosti neprimerna, Rekviema v Cankarjevem domu nismo slišali.

Ime tedna: Janez Stanovnik
07. 05. 2005 00.00
Prav v dneh, ko praznujemo obletnice dogodkov, povezanih z drugo svetovno vojno, poteka v javnosti vroča polemika o vlogah partizanov in pripadnikov organizacije Tigr. Najbolj je žerjavico razpihal predsednik Zveze borcev Janez Stanovnik, ki je Tigrovce označil za teroriste. Publicist Pavel Ferluga, ki preučuje vlogo Tigra, pa je Stanovnika oklical za agenta Kominterne.

So Tigrovci teroristi?
29. 04. 2005 00.00
Polemike ob govoru predsednika vlade Janeza Janše na proslavi ob dnevu upora, v katerem je poudaril vlogo antifašistične organizacije Tigr, se še zdaleč niso polegle. Podpredsednik Socialnih demokratov Igor Lukšič je Tigrovce označil za teroriste in se vprašal, ali namerava Slovenija zdaj izstopiti iz protiteroristične koalicije, ki se ji je pridružila po enajstem septembru 2001.

Preverjeno: Slovenski Alkatraz
29. 03. 2005 00.00
Konec aprila naj bi v zapor na Dobu pri Mirni prišla prestajat kazni tudi prvoobsojena direktorja pri nas, Danilo Kovačič in Danilo Kodrič, obsojena gospodarske goljufije v novogoriškem podjetju Hit. Zaporniško celico bosta delila z najbolj zloglasnimi morilci, posiljevalci in pedofili pri nas, posebnega režima zanju kljub specifični obliki kaznivega dejanja namreč v zaporu ne bo.

MORS: Še 22 brezdelnežev
16. 03. 2005 00.00
Potem ko je obrambni minister razkril, da na njegovem ministrstvu 72 zaposlenih praktično ne dela nič in za to dobiva plačo, kar nas vsak mesec stane 45 milijonov tolarjev, je zdaj prišel na dan podatek, da je takšnih zaposlenih celo več - 94. Ker jim ne morejo zaupati odgovornih nalog, na ministrstvu ugotavljajo, kako bi jih lahko prerazporedili na druga delovna mesta ali pa jih odpustili.

(Ne)varna elektrarna
18. 02. 2005 00.00
Italijanski parlament je razpravljal o jedrski elektrarni Krško, ki so jo člani organizacije "Prijatelji Zemlje" označili za ekološko bombo, saj leži na potresnem območju, odlagališča radioaktivnih odpadkov pa v Sloveniji še ni. Slovenski strokovnjaki očitke zavračajo, prebivalci Krškega pa se počutijo varne.

Ukinitev komisije za boj proti korupciji?
18. 01. 2005 00.00
Med strokovnjaki in politiki poteka vroča razprava o tem, ali ukiniti Komisijo za boj proti korupciji ali ne. Nekateri v vladi menijo, da komisije, ki nima pristojnosti ukrepanja, ne potrebujemo, del opozicije žogico vrača z argumentom, da je zunanji nadzor nad bojem proti korupciji nujen, večje pristojnosti komisije pa bi že lahko posegle v delo policije in tožilstva.

Bo državna uprava prijaznejša?
17. 01. 2005 00.00
Ali bo novi vladi uspelo narediti uradnike bolj prijazne do državljanov? Tudi o tem sta se pogovarjala varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek in minister za javno upravo Gregor Virant. Kar četrtina do polovica pritožb državljanov, ki romajo k varuhu človekovih pravic, se namreč nanaša ravno na javno upravo.

Slovenska imena leta 2004
02. 01. 2005 00.00
Zagotovo je leto 2004 doma z dvojnimi volitvami najbolj zaznamovala politika. Prav politična imena so bila lani v javnosti najbolj izpostavljena. Kdo se je odrezal najbolje, kdo najslabše in kateri so bili vmes?

Spet zapleti s proslavo
20. 12. 2004 00.00
Bliža se dan samostojnosti in kot je videti, tudi letos državna proslava ne bo minila brez zapletov. Režiser je namreč v zadnjem trenutku prekinil sodelovanje. Kot je povedal organizator, menda sporazumno. Vzrok so spremembe, ki jih je želel uvesti organizacijski odbor, na katere pa režiser ni hotel pristati.

Nepravilnosti pri prodaji nepremičnin MOLa
07. 12. 2004 00.00
Znane so nove podrobnosti v zvezi z nepravilnostmi pri prodaji nepremičnin mestne občine Ljubljana. Nekdanji načelnik Oddelka za gospodarjenje z nepremičninami Borut Lenardič je namreč zemljišče ob Masarykovi cesti podjetju Energoplan prodal za skoraj polovico ceneje, kot je bilo dogovorjeno. Tako piše v zaupnem poročilu občinske službe, ki ga je naročila ljubljanska županja.

Darinka Mravljak
04. 12. 2004 00.00
Pred imenovanjem nove vlade je za dodatno vznemirjenje poskrbela zdaj že nekdanja kandidatka za ministrico za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Darinka Mravljak. Očitali so ji nepripravljenost na vodenje tega resorja in sumljive kupčije z vrtnarijo v občini Radlje ob Dravi.

Koliko bo zaslužil Janša?
28. 11. 2004 00.00
Plača novega predsednika vlade Janeza Janše bo za približno polovico višja kot znesek, ki ga je prejemal kot poslanec. Ker je prisegel v začetku tega meseca, bo prejel še del poslanske plače do trenutka, ko je postal premier in s tem dobil predsedniško plačo.

Sporni kandidati za ministrske stolčke
24. 11. 2004 00.00
Kandidati za ministre se bodo prihodnji teden predstavili pristojnim odborom. Zaradi povezav z aferami vzbuja največ pozornosti kandidat za notranjega ministra Dragutin Mate, sporni pa sta tudi kandidatka za ministrico brez listine Darinka Mravljak ter Marija Lukačič za kmetijsko ministrico.

Bo nova vlada izpolnila obljube?
22. 11. 2004 00.00
V koalicijski pogodbi so si med drugim vladne stranke zadale, da bo Slovenija do leta 2008 dosegla 80 odstotkov povprečne stopnje razvitosti držav Evropske unije. Med cilji nove vlade je tudi cenejše šolanje in ustanovitev slovensko-hrvaške zgodovinske komisije.

Poslanske ugodnosti
15. 11. 2004 00.00
V Državnem zboru se je začel razpis za najem 33 službenih stanovanj za tiste poslance, ki stanujejo dlje kot 60 kilometrov od Ljubljane. Poleg službenega stanovanja pa imajo poslanci državnega zbora tudi druge ugodnosti. Še na boljšem so evroposlanci.

Slovenija z dvema premierjema
10. 11. 2004 00.00
Slovenija ima od torka formalno dva predsednika vlade. Anton Rop mora, kot določa ustava, opravljati tekoče posle vlade, Janez Janša pa mora v petnajstih dneh državnemu zboru predlagati svojo ministrsko ekipo.

Afera Orion: Lužar proti Štimcu
21. 10. 2004 00.00
Pritožbeni senat ljubljanskega okrožnega sodišča naj bi, kot smo neuradno izvedeli, zahteval zamrznitev premoženja podjetja Orion. Uradna odločitev bo znana v prihodnjih dneh. Nekdanji direktor Oriona Branko Lužar pa naj bi v ZDA sprožil postopek proti novemu direktorju Milanu Štimcu.

Kako naprej po politični karieri?
12. 10. 2004 00.00
Mnogi bivši poslanci in ministri, ki ostanejo brez politične funkcije, le stežka najdejo službo. Z večjimi ali manjšimi težavami pa se soočajo tudi zdravniki, ki so zašli v politiko.

Bo poslanska imuniteta ukinjena?
28. 09. 2004 00.00
Eno najbolj vročih vprašanj v novem sklicu državnega zbora bo prav gotovo poslanska imuniteta. Vse glasnejši so namreč pozivi, da bi jo povsem odpravili. Nekaj strank sicer opozarja, da je treba poslance zaščititi pred tožbami zaradi besed, izrečenih v parlamentu. Nekateri predsedniki strank pa imuniteto jemljejo tudi kot temeljno demokratično pravico.

Podatki o številu prisluhov - javni ali ne?
26. 08. 2004 00.00
Policija je objavila število oseb in priključkov, ki so jim prisluškovali v preteklih treh letih. Na Slovenski obveščevalno-varnostni službi so izdali le približno število teh posebnih ukrepov, okoli deset. Varnostno obveščevalna služba obrambnega ministrstva pa je lani to storila manj kot petkrat, so zapisali . Nekateri strokovnjaki pa opozarjajo, da bi morali biti vsi podatki o številu oseb, ki so jim v preteklosti prisluškovali, javni.

Mirošič namesto Senjurja?
23. 08. 2004 00.00
Novi slovenski veleposlanik v Veliki Britaniji bo najverjetneje Iztok Mirošič z urada predsednika vlade. Nadomestil bo Marjana Senjurja, ki je mandat predčasno končal. Mandati se bodo v kratkem iztekli še sedmim veleposlanikom, vendar zunanji minister Vajgl napoveduje, da bo do volitev zapolnil le dve najpomembnejši mesti.

V Sloveniji visoki davki na plače?
21. 07. 2004 00.00
Na izjemno visoko obdavčitev plač v Sloveniji je opozorila tudi svetovno znana finančna revija <strong>Forbes</strong>. Na ministrstvih pojasnjujejo, da so pri Forbesu izdelali izračun z najvišjimi plačami, ki so pri nas precej bolj obdavčene od nižjih prejemkov.

Okužbe s HIV s transfuzijo krvi
16. 07. 2004 00.00
V zagrebški bolnišnici Rebro sta med operacijo konec leta 2003 dva bolnika dobila transfuzijo krvi, ki je bila okužena z virusom HIV. Podobno bi se lahko zgodilo tudi pri nas. Testi, s katerimi ugotavljajo okuženost krvi z virusom HIV, namreč niso popolnoma zanesljivi. Zato na Zavodu za transfuzijo krvi opozarjajo, da nosijo glavno odgovornost predvsem krvodajalci.

Anonimka o spornih poslih Vzajemne
06. 07. 2004 00.00
Pred sredino sejo nadzornega sveta zavarovalnice Vzajemna, na kateri naj bi odločali o zamrznitvi povišanja storitev za starejše zavarovance, so neimenovani delavci zavarovalnice ministru za zdravje poslali pismo, v katerem opozarjajo na domnevno sporne nakupe nepremičnin pri nas in na Hrvaškem. Pri tem naj bi vodilni mastno zaslužili, o čemer pa ti, kot pravijo, ne vedo ničesar.

Najbolje plačani v javnem sektorju
21. 06. 2004 00.00
Direktor stanovanjskega sklada je sicer ena bolje plačanih funkcij v javnem sektorju. Edvard Oven je aprila prejel nekaj več kot milijon sto tisoč tolarjev bruto, s čimer pa se ni uvrstil na seznam štiridesetih najbolje plačanih javnih uslužbencev. Zanimivo je, da tudi predsednika države in vlade nista najbolje uvrščena: njuna plača je šele na štirinajstem oziroma šestnajstem mestu.

Kraja ali gospodarsko vohunstvo?
18. 06. 2004 00.00
Iz Elanovega skladišča v Begunjah so neznanci ta konec tedna ukradli 10 parov smuči v skupni vrednosti nekaj manj kot milijon tolarjev. V upravi Elana pravijo, da gre zagotovo za organizirano krajo. Šele po preiskavi bo jasno, ali so smuči ukradli za preprodajo ali pa so bili morda na delu industrijski vohuni.

Pred vstopom v EU kombinirana vozila, zdaj pa...
29. 05. 2004 00.00
Cene registracij avtomobilov, ki so pred vstopom v Evropsko unijo sodili v kategorijo kombiniranih vozil, bi se morale zaradi nove, evropske klasifikacije znižati. Na prometnem in notranjem ministrstvu zatrjujejo, da evropska uredba že velja. Mi pa smo ugotovili, da lastniki takih vozil registracijo še vedno plačujejo precej dražje.

Odnos države do romske problematike
27. 05. 2004 00.00
V Sloveniji naj bi živelo med tri do deset tisoč Romov, večina od njih živi v ločenih skupnostih, med njimi pa je zelo malo zaposlenih. Poglavitni vzrok za tako stanje je po mnenju strokovnjakov napačen odnos države do posebnosti romske skupnosti.