Avtor
Mirko

Na Trstenjakovi: od tihožitja do harmonike in vzklikov 'Branko, Branko'

10. 06. 2024 08.00

Ko smo aprila 2022 čakali na rezultate volitev na Trstenjakovi, je oblačno nebo nad sedežem SDS služilo kot znanilo hudega poraza na parlamentarnih volitvah. Junijska noč 2024 je bila prav tako oblačna in 'kapljava', vendar precej toplejša. V štab največje opozicijske stranke so prihajali nasmejani obrazi ter prav taki, po dolgih urah čakanja na rezultate volitev, tudi odhajali. Na koncu se je po ulici razlegla harmonika, iz bližnjega lokala pa je odjeknilo gromko skandiranje.

'ICC ni ustvarjen za Zahod, ampak za Afriko in razbojnike, kot je Putin'

23. 05. 2024 10.34

Mednarodno kazensko sodišče je v dveh letih obravnavalo dva odmevna in prelomna primera zoper voditelje držav. Prvi, v začetku leta 2023, se je nanašal na ruskega predsednika Vladimirja Putina zaradi zločinov v Ukrajini, drugi, nedavno, na Benjamina Netanjahuja in vodstvo Hamasa. Reakcija ZDA je diametralno nasprotna. V Washingtonu razlagajo, da gre za povsem različna primera, sodišče pa je sedaj pod velikim pritiskom vodilne svetovne države, saj mu (znova) grozijo sankcije.

Tanja Fajon: Čas je za žalovanje

22. 05. 2024 15.47

Slovenska zunanja ministrica je v intervjuju za izraelsko medijsko hišo Kann News med drugim dejala, da je smrt iranskega predsednika Ebrahima Raisija "šokantna novica za ves svet", ter na vprašanje, ali je vredno žalovati za nekom, ki je odgovoren za tisoče smrti, odgovorila, da je v tem trenutku čas za žalovanje. Predvsem slednja izjava je sprožila ogorčenje v delu javnosti. Oglasil se je tudi prvi človek slovenske opozicije Janez Janša, ki je dejal, da je izjava Fajonove "sramota za Slovenijo".

Je slovensko priznanje Palestine res tako blizu, kot se zdi?

22. 05. 2024 10.12

Slovenija uradno še ni priznala palestinske države. In zakaj ne? Slovenija na primer palestinsko upravo priznava kot legitimno predstavnico palestinskega naroda. Sicer so sprožili postopke za priznanje, a bodo do 13. junija šele ocenili uresničevanje pričakovanih dejanj ter v primeru doseženega napredka predlog za priznanje posredovali Državnemu zboru. Priznanje Palestine torej še ni tako blizu, kot se morda zdi.

Kriminalisti na 23 lokacijah: šest osumljenih, obiskali Snežiča in Hajdinjaka

23. 04. 2024 08.53

Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so izvedli obsežne hišne preiskave na Darsu. Preiskave so se potekale natanko pol leta po naših razkritjih v rubrikah 24UR Fokus in 24UR Dejstva, kjer smo obelodanili niz sumov nepravilnosti – od favoriziranja pri javnih razpisih, sumov podkupovanja in kartelnega dogovarjanja. Spomnimo, razkritja so odnesla takratnega predsednika uprave Valentina Hajdinjaka, ki so ga po naših informacijah danes prav tako obiskali kriminalisti. Skupno so opravili preiskave na 23 lokacijah.

Kokice, tribuna, Axel in navijaški ples

26. 03. 2024 14.25

Vsi smo za naše, in to ne samo za fante, ki bodo letos junija na največjem letošnjem športnem dogodku žogo poskušali čimvečkrat 'zatlačiti' v nasprotnikovo mrežo, ampak tudi za marljivo, kreativno in složno ekipo novinarjev, snemalcev, montažerjev in kreativcev, ki so poskrbeli za to, da bomo lahko še naslednjih 11 tednov gledali televizijsko oddajo, kot je še ni bilo. Spontano druženje ob pivu, kokicah, toplih sendvičih in čaju z rumom v šišenski Lepi žogi je bila majhna nagrada za veliko opravljeno delo.

Rusi objavili pogovor nemških generalov o načrtovanju napada na Krimski most

02. 03. 2024 11.00

Odgovorna urednica televizije RT Margarita Simonjan je objavila posnetek in transkript domnevnega pogovora med višjimi častniki nemškega Bundeswehra, v katerem so razpravljali o dobavi vodenih raket dolgega dosega Taurus Ukrajini, prikrivanju vpletenosti in napadu na Krimski most. Časnik Welt in tiskovna agencija DPA poročata, da je posnetek avtentičen. Kancler Olaf Scholz je napovedal temeljito preiskavo.

Scholz razkril prisotnost britanskih in francoskih vojakov v Ukrajini

01. 03. 2024 11.48

Izjavi Emmanuela Macrona, da v evropskih članicah Nata razmišljajo o napotitvi vojakov v Ukrajino, poleg distanciranja večine držav in kritik na domačem političnem prizorišču sledijo (ne)posredna razkritja o že nekaj časa trajajoči prisotnosti in dejavnosti pripadnikov zahodnih vojska na ozemlju države. Nemški kancler Olaf Scholz naj bi z razkritjem vloge Britancev pri napadih z raketami Storm Shadow na ruske cilje "očitno zlorabil obveščevalne podatke", menijo v Londonu. Kako obsežna je prisotnost pripadnikov držav zveze Nato v Ukrajini in kakšno vlogo imajo?

Lindavov podpis na dokumentu, o katerem ni vedel nič

27. 02. 2024 14.52

Upokojeni policist in nekdanji prvi mož Policije Boštjan Lindav je, kot kažejo dokumenti, krivo pričal pred parlamentarno preiskovalno komisijo. To dokazuje njegov podpis na dokumentu, ki smo ga od ministrstva za notranje zadeve pridobili v skladu z dostopom do informacij javnega značaja. Lindav je namreč trdil, da papirji o zaposlitvi policista, ki naj bi jo zahteval neformalni Golobov svetovalec Miloš Njegoslav Milović, niso prišli do njega, toda dokumenti razkrivajo, da je na predlogu za ponovno zaposlitev omenjenega policista njegov podpis.

Častnik SV v službi kradel denar, premeščen v drugo enoto

19. 02. 2024 11.29

Zaposleni v slovenski vojski, po naših informacijah naj bi šlo za pripadnika s častniškim činom stotnika, naj bi zakrivil več tatvin. Obveščevalno varnostna služba Morsa je proti pripadniku, ki je bil zaposlen v Direktoratu za obrambe zadeve, sprožila preiskavo in na podlagi utemeljenega suma kaznivega dejanja proti njemu podala kazensko ovadbo.

Dvojna igra Srbije: orožje kupuje v Rusiji, svoje prodaja v Ukrajino

16. 02. 2024 10.12

'Duhovna in zgodovinska zaveznica' Rusije, toda v aktualnem konfliktu uradno nevtralna Srbija, kot kaže vojaško posluje z obema vojskujočima se državama - Ukrajino in Rusijo. Od najbolj sankcionirane države na svetu je prejela pošiljko opreme za elektronsko bojevanje proti dronom Repellent, medtem ko v Ukrajino še naprej prihaja orožje iz srbskih tovarn. V novem napadu na ruski Belgorod je umrlo več civilistov, preiskovalci pa so naleteli na ostanke 122-milimetrskih granat ER Grad 2000, ki jih izdeluje tovarna Krušik iz Valjeva.

Rus, ki je prevzel poveljstvo ukrajinskega generalštaba

09. 02. 2024 13.18

Več mesecev trajajoč zakulisni konflikt med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in načelnikom generalštaba Valerijem Zalužnim je uradno končan. Slednji je razrešen s položaja, na njegovo mesto pa prihaja Aleksander Sirski. Rus, ki je uspešno obranil Kijev in bliskovito opravil z rusko vojsko v Harkovski oblasti, a tudi vodil neuspešno obrambo Bahmuta in doživel poraz v protiofenzivi na vzhodu. Kdo je donedavni poveljnik kopenskih sil, čigar družina še vedno živi v Rusiji in podpira Vladimirja Putina?

Putinov izzivalec ali 'koristni bedak': kdo je Boris Nadeždin?

01. 02. 2024 13.42

Dolgo je kazalo, da bo tekma za ruskega predsednika zgolj suhoparna formalnost z vnaprej znanim zmagovalcem volitev. Toda 'čez noč' se je na sceni pojavil nov kandidat. Tak, ki nasprotuje vojni v Ukrajini in zagovarja vnovično povezovanje z zahodom. To je Boris Nadeždin. Politični veteran, ki je bil član mnogih političnih strank in zavezništev, je uspel zbrati več kot 200.000 podpisov in vložil svojo kandidaturo. Je Nadeždin resen protikandidat, 'sistemski podtaknjenec' ali nekaj vmes?

Iraški uporniki naj bi sestrelili ameriškega 'razparača'

20. 01. 2024 07.49

Iraške šiitske paravojaške enote, ki nasprotujejo ameriški prisotnosti v Iraku, naj bi sestrelile ameriški vojaški brezpilotni letalnik MQ-9 Reaper. Dron naj bi poletel iz Kuvajta, sestreljen pa je bil v bližini iraške prestolnice Bagdad. Ameriška vojska izgube 28 milijonov evrov vrednega brezpilotnika še ni potrdila ali ovrgla.

Je podatke in vsebino klicev na 112 prodajal zaposleni na UKC?

16. 01. 2024 15.34

Na temnem spletu so se najprej pojavili, nato pa izginili podatki o nujnih klicih na 112. Na Upravi RS za zaščito in reševanje ne morejo potrditi povezave med zlorabo poverilnic PGD Verd – ki se je zgodila – in podatki Dispečerske službe zdravstva. Pojavljajo pa se sumi, da je podatke prodajal nekdo od zaposlenih na UKC, saj je prodajalec imel dostop do informacij o zdravstvenem stanju pacientov v realnem času. Pristojni organi že preverjajo vse okoliščine.

Vdrli v sistem gasilskega društva in ukradli podatke o klicateljih na 112

15. 01. 2024 14.59

Na temnem spletu so se pojavili podatki o klicih na številko 112, ki se nanašajo na hitro medicinsko pomoč kličočim, so sporočili iz ministrstvu za obrambo. Kibernetski vdor se je zgodil na strežnikih oz. napravah izven Uprave RS za zaščito in reševanje in ministrstva za obrambo, po naših podatkih preko sistema lokalnega prostovoljnega gasilskega društva. Podatki so se nekaj časa - ponudnik jih je trenutno umaknil - prodajali prek spletnega foruma, kjer so spletni hudodelci objavili vzorec oz. del vsebine nujnih klicev in druge zelo občutljive podatke.

Mariupol: ponovno rojstvo ali zgolj ruska propaganda?

13. 01. 2024 17.01

Kako je leto in pol po koncu uničujočega obleganja videti največje pristaniško mesto ob Azovskem morju? Mariupol je bil po brutalnih pouličnih bojih med februarjem in junijem 2022 skoraj povsem opustošen. Danes v njem, pod rusko okupacijo, poteka obsežna prenova, čeprav nekaj deset kilometrov severneje še naprej neusmiljeno grmijo topovi.

'Zraven pravosodnega policista se lahko dogovarjajo, kako mu bodo prerezali vrat, pa on tega ne ve'

12. 01. 2024 09.14

Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana na Povšetovi ulici je več kot 200-odstotno zaseden, zato so morali ustaviti sprejem novih pripornikov. Te zdaj preusmerjajo v druge zapore, ki pa prav tako pokajo po šivih. Skoraj polovico zaprtih oseb sicer predstavljajo tujci, večina na račun tihotapljenja ljudi. Skupna zasedenost slovenskih zaporov je kar 133-odstotna. Na ministrstvu pravijo, da skupaj z Upravo RS za izvrševanje kazenskih sankcij intenzivno iščejo mogoče rešitve, dolgoročno pa bo težavo naslovil nov zapor v Dobrunjah.

Kako so Rusi ostali brez številnih železniških poslov v Sloveniji?

12. 01. 2024 06.00

27. februarja 2022 se je podjetje Ruske železnice (RŽD) znašlo na seznamu drugega paketa sankcij EU proti Rusiji. Prepovedi se nanašajo na finančne in investicijske aktivnosti enega največjih svetovnih železniških podjetij. RŽD je zaradi tega ostal brez posla v Sloveniji, ki ga je skupaj z družbo Riko dobil kot zmagovalec razpisa Direkcije RS za infrastrukturo za nadgradnjo železniškega vozlišča na Pragerskem. V Moskvi so še pred vojno v Ukrajini imeli velike ambicije glede projektov v slovenskem železniškem omrežju, na koncu pa so ostali praznih rok, vendar ne samo zaradi sankcij.

Bratstvo na nikogaršnji zemlji: ranjena sovražnika previjala rane in jedla sneg

27. 12. 2023 10.20

Neusmiljena vojna med Ukrajino in Rusijo se nadaljuje vzdolž celotne fronte, vojski pa trpita hude izgube. Eno od najbolj krvavih bojišč je še naprej bahmutsko. Po enem izmed ruskih napadov na ukrajinske položaje sta na nikogaršnji zemlji, v razstreljeni pokrajini in med trupli obležala ranjena vojaka. Ukrajinec in Rus. Skupaj sta se borila proti smrti, preživel pa je le eden.

Oborožen, brez pilota, slovenski

26. 12. 2023 07.00

Dobro leto dni po podpisu pogodbe med ministrstvom za obrambo in podjetjem Timtec je javnost na letališču Cerklje ob Krki lahko prvič videla rezultate sodelovanja, ki so ga podpisniki označili kot velik mejnik za slovensko industrijo in obrambo. Slovenska vojska bo, če bo šlo vse po načrtih, v nekaj letih imela eskadriljo oboroženih kombiniranih brezpilotnih letalnih sistemov. Gre za vojaško različico Pipistrelovega letala Virus SW 121 s štirimi nosilci za rakete zrak-zemlja in z doletom 500 kilometrov.

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'

23. 12. 2023 17.53

Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

'Martin Krpan, dobrodošel doma. Naj te tvoja krila nosijo skozi naše modro nebo'

20. 12. 2023 17.05

Prvo letalo C-27J Spartan je tudi uradno postalo 40. plovilo flote slovenskega vojaškega letalstva. Uradni prihod je najprej zaznamoval atraktiven prelet letališča Cerklje ob Krki v spremstvu para Pilatusov PC-9M, v katerem je 17-tonsko taktično transportno vojaško letalo italijanske izdelave pokazalo del svojih letalskih sposobnosti. Spartan, ki naj bi bil operativen od polovice 2024, bo, poleg vojaških, lahko opravljal številne druge naloge. Med drugim bo opremljen z modulom za gašenje. Gre za prvo od dveh letal, ki jih je v okviru štirih velikih naložb kupila SV.

'Toninovo dvigalo': najdražja ponudba, številne nepravilnosti in 'razsulo'

05. 12. 2023 11.48

Dvigalo, ki vodi neposredno do pisarne ministra za obrambo, že vrsto let ni uporabno. V času ministrovanja Mateja Tonina so se temu odločili narediti konec, vendar bivši minister poti z novim dvigalom ni dočakal. Takisto zaenkrat velja tudi za aktualnega, Marjana Šarca. Direktorat za logistiko je marca 2021 izdal predlog za naročilo za zamenjavo dvigala. Toda, kot ugotavlja revizija, se je odvil niz nepravilnosti, povezanih z razpisom in izbiro izvajalca del, zaradi katerih dvigalo še vedno ni operativno. Med drugim je podjetje priložilo zavarovalno polico za zavarovanje frizerskega salona.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'

25. 11. 2023 15.17

Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Slovenski pilatusi prvič nad cilje v zraku

18. 11. 2023 07.00

Piloti 152. letalske eskadrilje SV končujejo desetdnevno urjenje v Grčiji. Letala Pilatus PC-9 so tokrat prvič 'napadla' cilje v zraku. Pri tem so jim pomagali grški zavezniki iz 117. letalskega bojnega polka.

Natovo budno oko, ki vidi stotine kilometrov daleč

15. 11. 2023 18.45

V obsijani gmoti oblakov na obzorju se zalesketa. Žarki, ki se odbijajo od površine letečega objekta, postajajo vse bolj vpadljivi. "Prihaja." Za njim se vleče siva sled izpuha, pred njim potuje vse močnejši glas letalskih motorjev, ki se razlega po vojaškem letališču Cerklje ob Krki. Na nebu se jasno izriše silhueta značilne 'radarske kupole'. V Sloveniji prvič pristaja letalo Boeing E-3 Sentry AWACS.

'Hamas, Izraelovo bitje'

04. 02. 2024 17.44

Zapriseženi so uničenju izraelske države, v ZDA in Evropski uniji razglašeni za teroristično organizacijo. Zanje velja, da Gazi že od leta 2007 vladajo z železno roko, neusmiljeno napadajo izraelske civiliste, izvršujejo ugrabitve in prebivalce Gaze uporabljajo za živi ščit. Metamorfoza organizacije, ki velja za "utelešenje zla" in "skrajno islamistično organizacijo", pa je povezana s strategijo izraelske države, ki si je po načelu 'deli in vladaj' desetletja prizadevala za ohromitev palestinskega boja za neodvisnost. Hamas je pri tem užival tudi (ne)posredno podporo Izraela.

Rumena stopnja ogroženosti: 'Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen'

21. 10. 2023 18.22

Ko je Medresorska delovna skupina za protiterorizem sporočila, da oceno teroristične ogroženosti s predhodno opredeljene nizke dviguje na srednjo, nato pa sta se v Ljubljani zgodila še dva incidenta, je bržkone marsikoga zaskrbelo za lastno varnost in varnost najbližjih. Kaj sploh pomeni, da je ogroženost sedaj v "rumenem"? Bi državljane v tem trenutku res moralo skrbeti? "Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen," poudarja predstojnik Katedre za kriminologijo na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru dr. Gorazd Meško.

Železni žarek: znanstvena fantastika ali orožje prihodnosti?

21. 10. 2023 09.57

Viralni posnetek, na katerem Hamasove rakete v zraku prestrezajo in uničujejo laserski žarki, ne prikazuje delovanja najnaprednejšega sistema zračne obrambe "Iron beem" (Železni žarek). Kar so razpečevali nekateri vidnejši profili in celo mediji, je bila znova računalniška igra Arma 3. Čeprav lasersko orožje marsikomu zveni kot oddaljena misel, ki meji na znanstveno fantastiko, ga vojaške velesile ob številnih spodletelih poskusih razvijajo že desetletja. ZDA, Rusija in tudi Izrael trdijo, da so na robu preboja.