Avtor
Natalija Švab

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

'Uničenje' Rusije bi bilo nevarno, nevtralna Ukrajina pa ni več smiselna

18. 01. 2023 06.00

Legendarni – za nekatere tudi kontroverzni – nekdanji ameriški državni sekretar Henry Kissinger je eden zanimivejših gostov tokratnega Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu. Izkazalo se je, da si je premislil glede ukrajinskega članstva v Natu, ki ga zdaj podpira. Nasprotuje pa tudi prehudemu kaznovanju Rusije, saj meni, da bi bilo nevarno, ker gre za jedrsko velesilo.

'Soočiti se bo treba z notranjimi sovražniki'

17. 01. 2023 15.55

Vojna je močno prizadela ukrajinsko ekonomijo, ki se je skrčila za okoli 30 odstotkov, izgubili so okoli 30 odstotkov zaposlitev, večina podjetij, ki je preživela, deluje na okoli 75 odstotkih predvojne kapacitete. Toda v Ukrajini pravijo, da v svoji prihodnosti vidijo ne le vojaški, ampak tudi ekonomski uspeh. Vseeno pa pot do tja ne bo lahka. Državi že pred vojno ni manjkalo težav in prihaja čas, ko se bo treba z njimi soočiti in izvesti reforme. Tudi zato, ker država želi v EU.

'Soočamo se z grožnjo, da se bo sesul svet, kot ga poznamo'

17. 01. 2023 12.47

WEF v Davosu sta nagovorili tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Soproga Volodimirja Zelenskega, ki se v času vojne osredotoča na humanitarne izzive in izzive na področju duševnega zdravja, je iskala podporo načrtu za mir, ki ga je sestavil soprog, in opozorila na trpljenje ljudi. Von der Leynova pa je na drugi strani ponovila zavezo, da bo Ukrajina deležna evropske podpore, "dokler bo treba". Napovedala pa je tudi, da se bo evropska pot v zeleno gospodarstvo odvijala hitro in učinkovito.

Putinov 'oltar vojne': Ve, da se je zakalkuliral. Je pa tudi obupan

17. 01. 2023 09.57

Kmalu bomo obeležili eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Kje smo leto kasneje, predvsem ko gre za evropsko varnost? Kje so njene šibke točke? Se kaže luč na koncu tunela? In seveda – kaj potem, ko bo vojne konec? O tem so na WEF v Davosu govorili poljski predsednik Andrzej Duda, predsednik Litve Gitanas Nauseda, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, voditeljica beloruske opozicije Svetlana Tihanovska in španski zunanji minister José Manuel Albares Bueno.

Klaus Schwab med idejami in teorijami zarote: velik vizionar ali glavni zlobec?

17. 01. 2023 06.00

Te dni v Davosu poteka letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF). Podoba moža, ki stoji za enim najbolj vplivnih letnih dogodkov, pa že leta niha med podobo velikega vizionarja in "glavnega zlobca", ki želi "eliti" pomagati, da si pokori svet. Kdo je torej Klaus Schwab, kaj mu očitajo nasprotniki in katere razvpite teorije zarote, ki so povezane z njim, ne držijo?

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

'Dvig normativa bi pustil hujše posledice kot reševanje Tama in Adrie'

07. 01. 2023 13.31

V sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum so se odzvali na ocene ekonomista prof. Maksa Tajnikarja v zvezi z odgovornostjo za nastale razmere v osnovnem zdravstvu. Tajnikar meni, da gre odgovornost za katastrofalne razmere v zdravstvu pripisati ministrstvu za zdravje, problem pa naj bi nastal leta 2019, ko je takratni minister pristal, da se število dodeljenih pacientov na zdravnika zniža na 1400. "Dokler normativa ne dvignemo na 1700, ne bomo ničesar storili," je povedal.

Nenavadne in zanimive domislice, ki so nas zabavale v letu 2022

31. 12. 2022 07.00

Leto 2022 je bilo polno izzivov, a je vseeno postreglo tudi z obilico nenavadnih in zabavnih zgodb, ob katerih smo vsaj za trenutek pozabili na vse slabe preizkušnje vsakdana. Čevlji iz kavne usedline, trabicikl, hiša, ki stoji na strehi, restavracija za pasje gurmane so le nekatere izmed domislic, ki so nas zabavale.

Pahor odšel, v predsedniško palačo prišla Pirc Musarjeva

23. 12. 2022 06.07

Borut Pahor je po dveh mandatih zapustil predsedniško palačo, Slovenija ima novo predsednico Natašo Pirc Musar. Slovesna primopredaja je pritegnila tudi pozornost nekaterih državljank in državljanov, ki so si dogajanje ogledali v živo. Za novo predsednico se zdaj začenja delovno obdobje. Številni od nje pričakujejo, da se bo večkrat in glasneje opredelila do pomembnih tem, kot je to storil njen predhodnik.

Obisk na Kosovu: 'Bojimo se vojne, če bo vojna, gorje nam'

23. 12. 2022 16.10

Na Kosovu napetosti ne pojenjajo. Uradni Beograd Prištino obtožuje, da želi Kosovo etnično očistiti Srbov. Varnostne razmere so nestabilne in krhke, pravijo tudi slovenski vojaki, ki jih je na Kosovu 91. Je pa obrambni minister Marjan Šarec, ki jih je obiskal, napovedal povečanje tega števila. Delovanje slovenskih vojakov tukaj je namreč še kako pomembno, je izpostavil.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?

15. 12. 2022 09.21

Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Izkušnja Draga Kosmača: 'Nujno potrebujete zdravnika, rešilca za vas ni, pokličite taksi'

15. 12. 2022 08.55

Dostopnost do zdravstvene oskrbe je v Sloveniji zadnja leta vse slabša, kar na lastni koži izkusijo številni Slovenci, ki do diagnoz za zelo resne bolezni pridejo (pre)pozno, vse slabši je dostop do zdravnika ob stanjih, kjer lahko hitra obravnava pomeni mejo med življenjem in smrtjo ali resnimi posledicami za nadaljnje življenje. V stiski, kaj storiti, se je pred kratkim znašel Drago Kosmač, javnosti sicer znan tudi kot junak iz časov vojne za Slovenijo. Politika medtem išče rešitve in zatrjuje, da se področja zdravstva – po desetletjih spodrsljajev – tokrat res loteva resno.

Logar: Danes smo na začetku nečesa velikega, hvala za zaupanje

13. 11. 2022 18.12

Zmagovalka predsedniških volitev je Nataša Pirc Musar, Anžetu Logarju pa ni uspelo ponoviti uspeha iz prvega kroga, ko je zmagal. Logar je čestital Pirc Musarjevi, dejal je, da si želi, da bo delovala povezovalno - in da bo predsednica vseh: "To Slovenija sedaj potrebuje še bolj kot kadarkoli do sedaj."

Turistični delavci si manejo roke, visoke temperature poskrbele za dolgo sezono

28. 10. 2022 06.00

V Sredozemlju prijetna temperatura skrbi za odlično jesensko turistično sezono. V Španiji pravijo, da imajo kar pet mesecev poletja, roke si manejo tudi grški turistični delavci. Tudi v Parizu, kjer temperature bolj spominjajo na poletje kot začetek kurilne sezone, je polno turistov. A vsepovsod nad podaljšano poletno sezono niso navdušeni. V Barceloni pravijo, da množični turizem ni vzdržen koncept, krivijo ga tudi za povečanje socialne neenakosti.

'Desni politik se v zadnjih treh desetletjih nikoli ni uspel prebiti v predsedniški urad'

24. 10. 2022 08.54

Prvemu krogu predsedniških volitev so nekaj prostora namenili tudi tuji mediji. "Konservativni kandidat Anže Logar je osvojil največ glasov, vendar premalo, da bi se izognil drugemu krogu proti svoji levosredinski tekmici," dogajanje povzema Politico. Nemški Zeit pa izpostavlja, da je dal premier Robert Golob jasno vedeti, da lahko v drugem krogu na njegovo podporo računa Logarjeva tekmica Nataša Pirc Musar.

Janša prišel k Logarju, ta pravi: Zdaj se začne zares

23. 10. 2022 22.26

Predsedniški kandidat Anže Logar, ki ga v skladu z delnimi izidi prvega kroga volitev, čaka drugi krog, potem ko se je prvi razpletel v njegov prid - kot so kazale že ankete, se je vsem svojim volivcem zahvalil za njihov glas. Očitno je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih, je ocenil. Skupaj z njim sta rezultate pričakala tudi prvaka strank, ki sta ga podprli - Janez Janša (SDS) in Marko Balažic (SLS). Je pa Logar nakazal, da namerava tudi drugi del kampanje voditi podobno kot prvega - torej nekoliko oddaljeno od SDS. "V kampanji predstavljam stališča, ki jih sam zastopam in za katerimi stojim. Nekateri so morda to razumeli, kot da se distanciram, dejansko pa sem bil sam, Anže Logar, kandidat," je zatrdil.

'Sedimo pred zaslonom, se prepiramo z ljudmi na internetu in doniramo denar'

19. 10. 2022 07.19

Vojna v Ukrajini je nedvomno tudi vojna spletnih trolov. To je sicer povsem nepresenetljivo dejstvo, navsezadnje je prav Rusija tista, ki že leta strateško širi dezinformacije, med bolj razvpitimi primeri so bile farme trolov v Sankt Peterburgu, od koder so v svet pošiljali novice pred ameriškimi predsedniškimi volitvami leta 2016. A če so včasih Rusi nesporno vodili v tekmi trolov, so v času ukrajinske vojne naleteli na dostojne nasprotnike, ki jih premagujejo v njihovi lastni igri.

Protesti po smrti mlade Mahse: 'Niti sveta voda ne more sprati te sramote'

01. 10. 2022 06.00

Mineva 14 dni, odkar je v teheranski bolnišnici po aretaciji moralne policije umrla 22-letna Mahsa Amini. Njena smrt je bila povod za proteste, ki so se iz Irana razširili po svetu, rodilo se je močno gibanje za spremembe. Protestniki zahtevajo pravico za mlado žensko - in svobodo za iranske ženske, ki jih zatirajo stroga pravila, domnevne kršitve pa jih lahko stanejo celo življenja. Odziv iranskih oblasti pa je pričakovan - krivdo za bes ljudi doma in po svetu valijo na Zahod, ki da želi v državi povzročati kaos.

V razvoju 2000 genskih terapij, panoga bo leta 2027 obračala skoraj 20 milijard

26. 09. 2022 15.51

Genska terapija, zdravljenje bolezni z manipulacijo DNK, je eno najhitreje rastočih področij zdravstvenega varstva. Po svetu je v razvoju več kot 2000 tovrstnih terapij. Pričakuje se, da se bo globalni trg genske terapije povečal z dobrih pet milijard evrov v letu 2022 na skoraj 20 milijard evrov do leta 2027. Vseeno pa ostajajo odprta številna vprašanja glede dostopnosti, cen, pa tudi regulacije.

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila

26. 09. 2022 13.02

Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

Preračunljiva manipulacija, taktična erozija identitete in pranje možganov

25. 09. 2022 08.46

So vse večje težave v odnosih in družbi le odraz vse večjih težav v nas samih? Čeprav je izraz narcis za opisovanje ljudi v zadnjem času postal že tako pogost, da pravzaprav izgublja svoj pomen, pa gre v resnici za resen pojav, ki lahko ogrozi mentalno zdravje in fizično varnost žrtve takšnega posameznika, opozarjajo strokovnjaki. Ogroža pa tudi stabilnost družbe v najširšem pomenu, saj vpliva celo na nezmožnost političnega sodelovanja.

'Do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra'

18. 09. 2022 11.46

Za skoraj 195.000 učencev in okrog 79.000 dijakov se je pri nas pred kratkim začelo novo šolsko leto. Novo šolsko leto pomeni nove priložnosti. Pa ne le za otroke, ampak pogosto tudi za starše, ki se vanj podajo z mislijo, kako to leto še izboljšati možnosti otroka, da bo nekoč konkurenčen v tem pretirano tekmovalnem svetu. Morda bi lahko imel namesto ene – pet obšolskih dejavnosti? Kaj je v ozadju želje staršev po tem, da vzgojijo najbolj tekmovalnega otroka? Najboljši interes otroka ali lastno nezadovoljstvo staršev? Strokovnjaki svarijo pred dolgoročnimi posledicami: Če niste med rednimi zmagovalci, če niste deležni pohval in nagrad, se ne zabavate. In potem ste do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra.

Danes sem. Jutri me ni. Ne sprašuj, ker ne odgovarjam.

18. 09. 2022 07.28

Ghosting. Priljubljen angleški izraz za pojav, ki pa postaja vse bolj pogost kar v celotnem zahodnem svetu in opisuje eno od velikih težav v medosebnih odnosih. Pri žrtvah povzroča stisko, po glavi se jim pletejo predvsem vse različice vprašanja – zakaj? A epiloga takšnih zgodb enostavno ni. Čeprav žrtve priznavajo, da nenaden umik druge strani iz odnosa boli, pa strokovnjaki pravijo, da gre za vedenje, ki žal postaja vse bolj družbeno spremenljivo, ima pa velik učinek na mentalno zdravje vseh vpletenih.

'Izbira bo vojna ali sodelovanje'

30. 08. 2022 07.31

Gost večernega pogovora na tokratnem BSF je bil znani filozof Slavoj Žižek. Ocenil je, da je Evropa objekt sovraštva in zavisti, ker v očeh mnogih še vedno predstavlja sodelovanje narodov, osebno svobodo, socialno državo ... "Kolikor vem, je Evropa edina, ki vsaj v elementarni obliki predstavlja tisto, kar danes potrebujemo bolj kot kdaj koli prej. Ne potrebujemo več suverenosti, več velike centralne vlade, ki bi pomenila nepredstavljivo korupcijo, ampak več sodelovanja, četudi obveznega."

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'

29. 08. 2022 17.41

Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

'Novo strateško razmišljanje' EU: konec ruskih fosilnih goriv, reforma trga elektrike

29. 08. 2022 15.58

Ukrajino bomo podpirali, dokler bo treba, je ob začetku Blejskega strateškega foruma zagotovila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "S tem bomo Rusiji in svetu dokazali, da je kršenje dogovorjenih mednarodnih pravil povezano z velikimi stroški," je poudarila. To pa pomeni novosti tudi na domačem parketu.

Hrvati so eden izmed najbolj neprespanih narodov v Evropi

06. 08. 2022 07.00

Če gre verjeti raziskavi Forbesa, so naši južni sosedje med narodi, ki so v Evropi najbolj neprespani. Slabše kot na Hrvaškem naj bi bilo spanje le še na Češkem, v Belorusiji in Španiji. In kako so raziskovalci prišli do teh spoznanj? Preverjali so, kako pogosto uporabniki spleta iščejo nasvete za boljši spanec.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Preobrazba za 14 milijonov: Plujemo, kamor velike ladje ne morejo

10. 07. 2022 07.18

Živahno dogajanje v koprskem potniškem terminalu. V jutranjem soncu se kopa Azamara Onward, križarka, ki je s seboj pripeljala 300 potnikov in 200 članov posadke. Ko prispemo na krov, je ladja precej prazna. Večina potnikov se je namreč odpravila na raziskovanje Slovenije. Na recepciji najdemo brošuro, ki izpostavlja številne lepote naše dežele. Preostanek potnikov medtem uživa v prijetno hlajenih lokalih ob kavi in vrsti slaščic, tisti, ki jih ne moti žgoče sonce, pa so poiskali svoj ležalnik ob bazenu.