Avtor
Natalija Švab

Takšni smo, ko je vroče: v trgovino po pivo in žar, nad soseda pa s pestmi, ker nas 'sumljivo gleda'

23. 07. 2015 07.44

Iskanje povezave med človekovim vedenjem in vremenskimi pojavi že dolgo zaposluje strokovnjake, ki ugotavljajo, da povezava vsekakor obstaja. Ker lahko prinaša tudi kritične posledice, skušajo povezave čim bolj razložiti in predlagati možne ukrepe.

Stavrula iz Aten: Ne moremo več dihati, naj že podpišejo. Bomo pa zdaj varčevali bolj, kot če bi podpisali pred referendumom

10. 07. 2015 09.40

"Za večino je zdaj pomembno samo še to, da se zadeva zaključi. Prevladuje pa mnenje, da smo jo zdaj odnesli slabše kot če bi dogovor sklenili že pred meseci ali dvema tednoma. Varčevalni ukrepi so namreč zdaj postali še ostrejši," pravi Grkinja Stavrula potem, ko je vlada v Bruselj odposlala reformni program.

Grčija dan potem: Cipras išče pot do novih milijard, na bankomatih večinoma le še 50 evrov, dostop do denarja in sefov vse bolj omejen

06. 07. 2015 06.40

Evropo po grškem "ne" zdaj čaka dan številnih srečanj, na katerih bodo voditelji ocenjevali posledice grškega referendumskega "ne" in iskali možne poti naprej. Novi grški finančni minister je postal Evklid Cakalotos.

Grki po nove milijarde: Evro bomo obdržali! Poučna zgodovina: Grki so s pomočjo Američanov leta skrivali dolgove

06. 07. 2015 09.33

Aleksis Cipras je po referendumu dejal, da se bo "spremenil ton dialoga v Evropi". Pa se je oglasilo nekaj tistih, ki pravijo, da bi bilo treba spremeniti tudi ton in iskrenost dialoga v Grčiji. Spomin na grške finančne poteze, ki so državo pripeljale v kaos, so namreč še žive.

FOTO in VIDEO: 'Danes praznujemo zmago demokracije. Jutri se bomo borili za sklenitev dogovora'

05. 07. 2015 07.17

Grki so glasovali in jasno zavrnili pogoje posojilodajalcev. Analitiki že napovedujejo, da se po novem obdobju negotovosti v evroobmočju obeta živahno dogajanje na finančnih trgih. Aleksis Cipras sicer vztraja, da rezultat ne pomeni spopada z Evropo.

Obrazi in vzroki 'grške tragedije': tako so si populisti kupili Grke in oblast, sistem pa vzdrževali s krediti in lažnimi podatki

05. 07. 2015 07.43

Korenine grške krize ne segajo v leto 2008 ali 2010 so si enotni analitiki. Gre za zgrešen sistem, ki se je ohranjal na izposojenem denarju, ko je tega zmanjkalo, pa se je sesul.

Bankrot ima grški pridih. A država, ki je bila pol novejše zgodovine v bankrotu, ni rekorderka. To so države, ki so klecnile večkrat

04. 07. 2015 07.00

Bankrot ni grška posebnost, je pa precej povezan z grško zgodovino, saj državo redno tarejo finančne težave. Kljub temu ni absolutna zmagovalka neslavne lestvice števila bankrotov. Obstajajo namreč države, ki so bile v tej disciplini že tudi "uspešnejše".

'Evro je dobra rešitev. Njegova rešitev pa so Združene države Evrope'

30. 06. 2015 12.24

Če odvzamemo vso politično realnost, Grčija ne sodi v evroobmočje, meni ekonomist Egon Zakrajšek. Ki pa ob tem meni, da bi bil konec skupne valute hud udarec, saj ima ta veliko prednosti. Bo pa EU za njeno ohranitev potrebovala večjo stopnjo povezanosti.

Grkinja o tem, kako je Cipras šokiral Grke: Tisti, ki bi glasovali 'ne', vidijo samo obljubo o koncu ukrepov, kaj bo jutri jih ne zanima

30. 06. 2015 06.26

Razmere v Grčiji so precej dramatične, pravi sogovornica. Čeprav v kriznih letih vsega vajeni Grki, se tokrat soočajo z največjo negotovostjo po izbruhu krize, ocenjuje. In v takšnem stanju bodo morali odločiti o svoji prihodnosti, potem ko se je vlada to breme odločila prenesti na pleča ljudi.

FOTO in VIDEO: Grčija ne bo plačala zapadlega dolga IMF

29. 06. 2015 10.45

Grčija ne bo plačala 1,6 milijarde evrov zapadlih obveznosti do IMF, je dejal predstavnik grške vlade. Zaradi zamude ne bo imela dostopa do sredstev sklada. Grčija je tako na robu plačilne nesposobnosti. Evropski voditelji medtem še upajo na dogovor z Grčijo. Napetost med ljudmi v Grčiji pa narašča, banke so zaprte. Ozračje pred napovedanim referendumom pa vse bolj mračno.

Predstavnica Evropske komisije: Kloriranih piščancev in hormonskih zrezkov ne bo. Nasprotniki: Danes ne. Pa jutri?

16. 06. 2015 17.12

Sporazum TTIP še naprej največ vprašanj in nasprotovanj vzbuja, ko gre za varnost hrane, zaščito potrošnikov in mehanizem ISDS. Predstavnica Evropske komisije zagotavlja, da so meje, ki jih v pogajanjih na škodo Evropejcev ne bodo prestopili, jasne.

Trgovinski sporazumi: So na tehtnici 'diktatura' (ameriških) multinacionalk ali kitajske plače - ali obstaja še tretja pot?

16. 06. 2015 08.47

V globalnem svetu se moramo povezovati, po možnosti s čim bolj sorodnimi območji, pravijo zagovorniki trgovinskih sporazumov. Nasprotniki pa - takšni dogovori kratijo demokracijo.

FOTO in VIDEO: Privatizacija: kapitulacija ali priložnost, da se rešimo domače oligarhije, ki si preko gospodarstva ohranja oblast?

11. 06. 2015 16.20

Sredi vroče debate o prodaji Telekoma se nasprotniki privatizacije zbrali na shodu. Dejali so, da ni rešitev v privatizaciji, ampak delavskem upravljanju. Zagovorniki privatizacije pa - to je možnost, da se rešimo oligarhije, ki se preko gospodarstva ohranja na oblasti.

'Mercator odpušča, očeta čakata prisilni dopust in borza.' Mercator: Racionalizacija poteka že dve leti

09. 06. 2015 09.03

Mercator je prvi kvartal leta po daljšem obdobju končal v zelenih številkah. Družba ob tem nadaljuje z optimizacijo in racionalizacijo, kar v praksi pomeni tudi odpuščanja. Do jeseni naj bi brez dela ostalo 90 ljudi.

Zdravnik-sindikalist o bedi zdravstva: zdravniki na begu, direktorji nesposobni. Radi bi plače 1:3, zdravniške napake pa niso predmet debate

26. 05. 2015 07.25

Zdravniki se po 20 letih pripravljajo na "pravo" zdravniško stavko. Ker ni zdravstvene reforme, ker ni standardov in normativov, niti plačne reforme ... Pravzaprav se v dveh desetletjih po zadnji stavki ni spremenilo nič, pravijo.

VIDEO: Voznik tovornjaka pisal SMS in povzročil usodno nesrečo: iz tragedije nastala zmagovalna ideja

14. 05. 2015 08.42

Rešitev mDrive, ki si je prislužila prvo mesto na tekmovanju Startup leta 2015, naj bi poskrbela za večjo prometno varnost in preprečila tragedije, ki so posledica distrakcije voznika.

'Samo' v Sloveniji: Nimate naslednika? Kakšen kmet pa ste?! A denar boste vseeno dobili. Se pa izteka čas za oddajo vloge

14. 05. 2015 13.45

Bralec pravi, da so ob oddaji vloge za kmetijske subvencije od njega zahtevali, da nujno vpiše svojega naslednika, saj sicer vloge nikakor ne more oddati. In torej tudi ne dobiti denarja, saj naj bi bil vpis naslednika osnovna obveznost nosilca kmetije.

FOTO: 10 krajev, kjer dopust ne bo poceni: kam se odpraviti z manj denarja in katere so turistično najbolj konkurenčne države na svetu

13. 05. 2015 07.08

Turistični sektor je globalno gledano med najhitreje rastočimi. Vendar pa se sooča tudi s številnimi izzivi, oziroma se posledice povečanega gibanja turistov po planetu odražajo v drugih sektorjih.

Spreminjanje barve oči, presajanje okončin, prisilne oploditve: najbolj grozljivi poskusi medicine, ki se je utopila v ideologiji

12. 05. 2015 06.00

Recimo, da v pozni jeseni na gori zaidete in tam ostanete tako dolgo, dokler vas ne rešijo z napol zmrznjenimi okončinami na robu življenja. Najbrž se ne boste spraševali, od kod zdravnikom metode, ko vas bodo reševali. A vseeno ne gre pozabiti, kaj vse in na kakšen način je zraslo na neslavnem zeljniku nacističnih zdravnikov.

VIDEO: Preverite, kako se pridelkom sledi z njive in do police. In kje lahko sami vidite, od kod je vaša solata

07. 05. 2015 07.35

Po odgovor na vprašanje, ali je dobaviteljem na trgovske police res tako enostavno spraviti kaj "nedovoljenega", smo se odpravili k pridelovalcu zelenjave Igorju Jarkoviču, ki nam je razložil, kako označi svoj pridelek, da mu lahko sledimo vse do trgovinske police. Govorili pa smo tudi o tem, kako (ne)realna so pričakovanja slovenskih kupcev.

Mercator: dobavitelje menjamo zaradi kakovosti, cene in anomalij. Eden od njih tuje izdelke ponujal kot slovenske

22. 04. 2015 14.43

Pri slovenskem kupcu je na prvem mestu kakovost, ne glede na to, ali je pridelek slovenski ali uvožen, sledita cena in poreklo, pravijo v Mercatorju, kjer sicer zavračajo, da bi krčili obseg slovenske ponudbe na svojih policah.

Žito je prodano Podravki: obljubljajo, da se bodo držali kolektivne pogodbe z delavci, o tem, kaj bo z dobavitelji, so bolj redkobesedni

21. 04. 2015 10.33

Hrvaška Podravka je kupila Žito. Prodajalci so zadovoljni z doseženo ceno in dejstvom, da gre za strateškega partnerja. Podravka pa obljublja, da bo Žitu omogočila širjenje na nove trge.

Hrvaški mediji navdušeni: Podravka kupila slovenski ponos, že tretje veliko slovensko podjetje končalo v hrvaških rokah

21. 04. 2015 12.33

Žito je prodano, prodajalci so z novim lastnikom, hrvaško Podravko, zadovoljni. Na drugi strani pridelovalci pšenice prodajo družbi, ki domuje v državi, kjer je pšenica mnogo cenejša, ocenjujejo za katastrofo.

To so poti, ki vodijo v 'obljubljeno deželo': Dali smo mu 600 evrov, nato je pokazal star čoln in rekel, da nas bo postrelil, če se ne vkrcamo

21. 04. 2015 09.54

Kriminalni posel s tihotapljenjem ljudi cveti kot že dolgo ne. Enačba je za tihotapce jasna - večja kot je beda, večja kot je želja ljudi, da pobegnejo, večji je njihov dobiček.

Boste med protestniki? Ali pa so klorirani piščanci, prepoved lastnih semen in privatizacija vode le mit?

17. 04. 2015 11.00

Preden se na ulicah zberejo protestniki, v New Yorku pa se nadaljujejo pogajanja po TTIP, smo zbrali nekaj najpomembnejših poudarkov sklepanja razvpitega trgovinskega in naložbenega partnerstva med EU in ZDA.

Kdo je bolj kriv: 10 moških, ki je 2 uri posiljevalo 15-letnico, ali 20 prič, ki so gledale, navijale in snemale?

17. 04. 2015 06.29

Kaj se plete po glavi ljudi, ki so sposobni gledati skupinsko posilstvo, umor ali hudo nesrečo, pri tem pa, namesto, da bi poklicali pomoč ali pomagali sami, uživati, dogodek snemati ali o njem celo poročati na družbenih omrežjih?

Zmagovalke z nenavadno aplikacijo: Ideja je iz Tanjine življenjske izkušnje - bila je v smrtni nevarnosti

15. 04. 2015 07.37

"Idej je veliko, a med mladimi se še vedno pojavlja strah, kaj bo, ko ideja postane resna. V primeru, ko se pojavi realna možnost za ustanovitev podjetja, se veliko mladih inovatorjev preprosto ustraši, nočejo tvegati in njihove ideje ostanejo le ideje," ocenjujejo zmagovalci letošnjega Imagine Cupa.

Namesto 25 le še 17 tisočakov na mesec: tudi ob novih plačah bankirje DUTB ne bo sram pred tujimi kolegi

06. 03. 2015 07.48

Čeprav bo menjava več osovraženih direktorjev DUTB in znižanje njihovih plač začasno najbrž zadovoljila jezno javnost, je pravzaprav jasno, da menjava kadrov še ne pomeni drugačnega načina poslovanja. Ta naloga prenovljeno ekipo šele čaka.

'Jasno je bilo, da Cerarjeva vlada več 100 milijonskih poslov ne bo prepustila nekim Švedom'

06. 03. 2015 10.37

Teža ugotovitev računskega sodišča je bila odličen povod, da je lahko vlada na čelo slabe banke imenovala ljudi, ki so ji politično bližje, a to samo po sebi še ne zagotavlja, da bo ustanova odslej delovala bolje, meni ekonomist Matej Lahovnik.

Država vam ponuja 36 milijonov: tako pridete do njih ...

04. 03. 2015 13.22

Na voljo so finančna sredstva za inovativne, kreativne in vztrajne podjetnike. Zbrati je mogoče od 20.000 evrov denarja za začetno fazo pa vse do kapitalskega vložka do 200.000 evrov ali garancijo s subvencijo obrestne mere do višine kredita 1.250.000 evrov.