Nina Šašek Kocbek

Ker naprave ni zavil v alu folijo, bo moral plačati. Dars odgovarja: Preberite drobni tisk
25. 04. 2018 06.00
Z aprilom je zaživel sistem elektronskega cestninjenja, ki je s seboj prinesel tudi nekaj zapletov. Izkušnja bralca, ki je kupil dve napravi DarsGo in ju z osebnim vozilom odpeljal na Primorsko, kjer ju je nameraval namestiti na svoja tovornjaka, pa bo marsikomu v poduk, da se mu kaj takšnega ne bi zgodilo. Na Darsu opozarjajo, da se mora vsak uporabnik sam seznaniti s pravili uporabe.

Svetovni dan voda: peticijo za ohranitev Mure podpisalo več kot 77.000 ljudi
22. 03. 2018 07.09
22. marca obeležujemo svetovni dan voda. Tokratna tema je narava za vodo. Mnoge rešitve za težave, kot so poplave, suše in onesnaženost vode, nam namreč ponuja narava sama. Da smo ljudje s svojimi posegi v vodne ekosisteme naredili precejšnjo škodo, so opozorili predstavniki kampanje Rešimo Muro, ki so pod peticijo za ohranitev naravne struge in proti gradnji hidroelektrarne Hrastje-Mota zbrali 77.310 podpisov.

24-letnica odkrila stanovanjsko prevaro. Policija: Nikar ne nakazujte denarja, preden se ne prepričate o obstoju nepremičnine
12. 03. 2018 07.23
Praktično ne mine teden, da ne bi poročali o spletni prevari. Te so za goljufe očitno dober zaslužek, saj se vedno znova pojavljajo novi in bolj pretkani načini prevar. Tokrat se je v mreže prevarantov skoraj ujela 24-letna medicinska sestra iz Koroške, ki je zaradi nove službe v Ljubljani iskala stanovanje. Skoraj! 24-letnica je namreč še pravi čas spoznala, da gre za prevaro.

KOMENTAR ob prenovi 24ur.com
04. 03. 2018 23.00
V življenju je zgolj ena stalnica – spremembe in 24ur.com jih je doživel že precej. Pred vami je najbolj sveža podoba, bolj pregledna, z večjimi fotografijami in bolj interaktivnimi uporabnimi vsebinami. Pot do te strani, ki je sedaj pred vami, pa je bila dolga in ne vedno najlažja.

Podjetniki med dvema ognjema: tujina jim zapira vrata, poslovanje pa jim sedaj otežuje še država
16. 02. 2018 06.30
Številna slovenska podjetja, ki svoje delavce pošiljajo na delo v tujino, so na začetku leta naletela na oviro. Zaradi nove zakonodaje so namreč ostali brez obrazca A1, saj so pogoji za njegovo pridobitev strožji. Namen novega zakona je namreč preprečevanje zlorab in kršenje pravic delavcev, pri čemer na obrtni zbornici opozarjajo, da je država z zakonom ogrozila preživetje številnih podjetij.

Življenje mladega slovenskega raziskovalca: od otroških sanj do dveh milijonov evrov za raziskovalni projekt
09. 02. 2018 07.19
Z Matevžem Dularjem, enim najmlajših univerzitetnih profesorjev v Sloveniji, ki je prejel prestižno nagrado za svoj projekt čiščenja vode s pomočjo kavitacije, smo govorili o tem, kakšno je življenje mladega raziskovalca, o uresničenih otroških sanjah in odločilnih sedmih minutah, ki bodo omogočile, da bo naslednjih pet let delo dobilo sedem novih mladih znanstvenikov.

Sifilis, gonoreja, klamidija ... spolno prenosljive okužbe, ki se širijo tudi v slovenskih posteljah
30. 01. 2018 07.18
Morda bi za sifilis in gonorejo menili, da spadata prej v zgodovinske učbenike kot pa v današnji čas, a žal so spolno prenosljive okužbe realnost našega sveta in ne izginjajo. Na svetu se vsako leto na novo okuži kar 125 milijonov ljudi. Čeprav se največ govori o virusu HIV in hepatitisu, je najbolj razširjena okužba s klamidijo, ki lahko povzroča neplodnost in spontani splav.

Proti anonimnim prijavam v šolstvu: 'Te so hujše kot inkvizicija'
08. 01. 2018 06.30
Zaposleni v vzgoji in izobraževanju opozarjajo, da je kar 40 odstotkov vseh prijav na inšpektorat za šolstvo anonimnih. Inšpektor mora vsako od teh obravnavati, skoraj polovica vseh prijav pa se izkaže za neutemeljene. Ko je enkrat postopek sprožen, je ugled učitelja načet in težko si ga povrne, prijavitelj, ki se ne razkrije, pa ne odgovarja za lažno prijavo.

Podnajemnik iz najhujše more. Kako rešiti zaplet in predvsem, kako ga preprečiti?
04. 01. 2018 06.30
Večina primerov oddajanja nepremičnin v najem poteka brez težav, so pa tudi takšni primeri, ko za najemnikom ostane kup neplačanih položnic in izropano stanovanje. Takšna je izkušnja bralca iz Maribora. Kako tvegane so takšne pogodbe, kaj v primeru, ko se zaplete, so s podnajemniki res same težave in zakaj v teh primerih nikar ne kličite policije ali inšpekcije.

'December je nekakšen obračun, božič in silvester pa pokažeta, kakšna je tvoja socialna mreža'
21. 12. 2017 07.12
December vsako leto postaja čustveno bolj naporen, zato ker je pritiskov od zunaj, o tem, kako naj bi preživeli ta 'veseli' december, vedno več. Mnogi ravno ob koncu leta ugotovijo, da nimajo ustrezne socialne mreže in da so v resnici zelo osamljeni, a teh težav se decembra ne da reševati, pač pa je potrebno o tem razmišljati celo leto prej, opozarja terapevt Izidor Gašperlin.

Čakanje na ustreznega darovalca: 'Kot da sem obsojena na smrt in čakam, ali me bodo oprostili'
06. 12. 2017 06.30
To je izjava Milene, prejemnice krvotvornih matičnih celic od darovalca, ki se je vpisal v mednarodni register in s tem njej podaril novo življenje. Milena je bila hudo bolna, a je s pomočjo darovalca ozdravela. Bolnikov, ki potrebujejo presaditev teh celic, je veliko, zato ne čakaj in se daj na seznam!

VIDEO in FOTO: Stvarem vračajo dušo: Izdelke lahko kupiš, zgodbe in občutkov pa tudi v najbolj založeni trgovini ne
28. 11. 2017 08.45
Prav neverjetno je, kako v tem svetu, ko so trgovski centri praktično ves čas polni, parki in igrišča pa samevajo, obstajajo ljudje, ki zmorejo preseči to potrošniško miselnost. Še več, obstajajo centri, kjer ne verjamejo v stvari, temveč v zgodbe, ki jih te nosijo. Centri, kjer vam bodo pokazali, da stvar še ni odpadek, da potrebuje le nekaj idej in spretnih rok, pa bo zaživela na novo.

Bodo študentje ostali brez svojega zdravstvenega doma? Pogovori še potekajo, a vse kaže, da bo tako
21. 11. 2017 08.39
Ministrstvo za zdravje in MOL nameravata spremeniti status zdravstvenega doma za študente v Ljubljani. Na zdravniški zbornici in v študentski organizaciji temu nasprotujejo. Na ministrstvu odgovarjajo, da dokončne odločitve o statusu omenjenega doma še niso sprejeli, v Zdravstvenem domu Ljubljana pa zagotavljajo, da stavba na Aškerčevi ostaja zdravstveni dom še naprej.

FOTO: 190 prostovoljcev iz devetih držav iz Škocjanskih jam odneslo kar 200 vreč smeti
20. 11. 2017 11.09
Kaj se zgodi, ko se kar 190 prostovoljcev iz devetih različnih držav združi na enem mestu, in to zaradi smeti? Na našo srečo se očisti celoten sistem Škocjanskih jam do zadnjega sifona, iz katerega so odnesli kar 200 vreč smeti. "Povezali smo narode v čiščenju voda, ki nas vse povezujejo," pravi pobudnik akcije in 'prvi varuh sveta' Bogdan Kladnik.

Končno se spreminja zavest: v javne zavode se vrača slovenska hrana, otroci znova zajtrkujejo
17. 11. 2017 06.30
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj treba ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Od 100 do kar 830 evrov več izdatkov iz lastnega žepa. To naj bi prinesla nova ureditev dolgotrajne oskrbe
14. 11. 2017 13.42
V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so pripravili izračune, kaj za oskrbovance prinaša predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. Ti so šokantni. Opozarjajo, da oskrbovanci za storitve dolgotrajne oskrbe že sedaj iz lastnega žepa plačujejo preveč, saj delež plačil iz lastnega žepa narašča mnogo hitreje kot javni izdatki.

Ste se kdaj vprašali, koliko zdravja je na vašem krožniku?
09. 11. 2017 14.33
Zdravi hrani je treba vrniti mesto, ki ga je nekdaj že imela. Na trgovskih policah je energijsko bogata hrana, a siromašna s hranili. Hrane več ne kuhamo, pač pa jo pogrevamo. Posledice takšnega prehranjevanja pa se poznajo tudi na izdatkih za zdravstvo. Ena od možnosti, da to preprečimo, je pobuda, da bi hrano v javnih ustanovah izvzeli iz sistema javnih naročil.

Stiska umirajočih in poziv k učinkoviti paliativni oskrbi: 'Naj socialna smrt ne prehiti telesne smrti'
27. 10. 2017 11.09
Dejstvo je, da nam smrt ne uide, vsi pa si želimo, da bi umrli na dostojen način. Razprava o iztekanju življenja je odstrla nekaj tančic med življenjem in smrtjo. Pravniki so pojasnili, zakaj naš pravni sistem ne dovoljuje evtanazije, zdravstveno osebje pa je predstavilo vse prednosti paliativne oskrbe in pozvalo državo k zagotovitvi ustreznih sredstev. Stiske umirajočih so velike, pa je opozorila zaposlena v edini slovenski hiši hospic.

Mirjam o odhodu sina Luke v Madrid: Ne verjamem, da bi šla lahko še enkrat skozi vse to
26. 10. 2017 06.30
Luka Dončić je varno zavetje doma zapustil pri svojih 13 letih in odšel trenirat košarko v Madrid. Njegova mama Mirjam Poterbin pravi, da je bilo to najtežje obdobje v njunem življenju. Z njo smo se med drugim pogovarjali o tem, kakšna finančna bremena je morala prestati, da je sinu omogočila kariero, in kaj svetuje staršem mladih športnih upov.

Bolnišnice letno zavržejo za vsaj 5.700 ton hrane, domovi za starejše pa vsaj 3.060 ton hrane
24. 10. 2017 14.54
Na svetu proizvedemo štiri milijarde ton hrane, od tega je 1,3 milijarde ton zavržemo. Še bolj žalosten je podatek, da je vsak deveti Zemljan še vedno lačen. Ekologi brez meja so preverili, kako je z zavrženo hrano v javnih zavodih ter ugotovili, da imamo rezerve. In rešitev? Za zmanjšanje količine zavržene hrane so nujne sistemske rešitve, pa tudi večja občutljivost ljudi do hrane.

VOL17VE: Kandidati o otroški srčni kirurgiji: eni bi jo ohranili, nekateri postavili na novo, drugi selili male bolnike v tujino
20. 10. 2017 09.11
Kdo vse bi moral odgovarjati zaradi napak v programu otroške srčne kirurgije, ki je nekoč postavljal Slovenijo v sam vrh Evrope, danes pa je predmet obračunavanja med zdravniki, trpijo pa bolniki. Nihče od predsedniških kandidatov ni govoril o konkretnih krivcih, so pa večinoma enotni, da je sramota, da se dopušča kaos tam, kjer se rešuje otroška življenja.

VIDEO: 'Če je bila obljuba, da se dvignejo plače, je potrebno zagotoviti tudi denar za to'
18. 10. 2017 20.17
Ker zdravstvena blagajna ne zagotovi dovolj denarja za zdravstvene storitve v domovih za starejše, so se ti odločili, da bodo tožili ZZZS. Po odpravi anomalij do 26. plačnega razreda so se namreč plače zdravstvenega kadra v domovih dvignile, ZZZS pa ni prilagodil cen storitev, kar pomeni, da breme sedaj nosijo oskrbovanci in njihovi svojci.

FOTO in VIDEO: Z razmišljanjem, da se avta ne da deliti, ostajamo v prejšnjem stoletju
18. 10. 2017 06.30
Ste kdaj računali, koliko vas stane osebno vozilo na leto? To je eden od tistih stroškov, ki jih je bolje ne računati, tako kot na primer stanovanjski kredit. Za ene je avto statusni simbol, za druge prevozno sredstvo. Slednji zagotovo veliko bolje pretehtajo vsak cent, ki ga vložijo vanj. Takšna je trojica prijateljev, ki si že leto in pol deli vozilo. Preverite njihove izračune.

VOL17VE: Politiki se menjavajo, čakalne vrste v zdravstvu pa ostajajo. Imajo tokratni kandidati rešitev?
17. 10. 2017 06.30
Okoli deset odstotkov vseh državljank in državljanov čaka na pregled ali poseg pri specialistu. Najdlje se čaka na pregled v revmatološki in dermatološki ambulanti, za operacijo kile se čaka 230 dni, za odstranitev žolčnih kamnov pa 201 dan. Zaskrbljujoči podatki, ki terjajo konkretne rešitve, ki pa jih naši predsedniški kandidati nimajo.

Zakaj ne bi izkoristili vozila, ki večino časa stoji na parkirišču?
21. 09. 2017 06.30
V Sloveniji kar 80 odstotkov vseh voznikov dnevno prevozi le 20 km. Večino časa tako naši jekleni konjički stojijo na parkiriščih. Če bi med seboj delili vozila, bi privarčevali, zmanjšali pritisk na okolje ter krepili družbeno odgovornost. Številni so se že 'našli' v tej miselnosti.

'Pri nas ima lahko rejec tudi 50 psov, če hoče'
13. 09. 2017 10.35
Zakonodaja na področju vzreje psov je slaba, opozarja pasja inštruktorica Alenka Klemenčič, ki ima licenco UVHVVR za prevzgojo nevarnih psov. Prav tako opozarja, da se podoben napad, kot je pretresel Belo krajino, lahko zgodi vsakemu, ko psa nimamo več pod nadzorom. Prav tako opozarja, da se vse pogosteje dogaja, da lastniki zagovarjajo svoje pse in opravičujejo njihove ugrize.

Bitka za tablice, telefone, obsedeno igranje igric ... Kako pomagati otroku, da se mu v šoli ne bo sesul svet?
04. 09. 2017 06.30
Počitnic je konec, začenja se guljenje šolskih klopi. Večina – tako otroci kot njihovi starši – potrebuje nekaj postopnih prilagoditev, da se lahko znova vključi v šolsko rutino. Praviloma je prehod precej mehak in ne povzroča hujšega stresa, lahko pa pride tudi do stresnih situacij, ki lahko vodijo do učnih težav in resnih posledic na zdravju.

FOTO: 135 milijonov za izgradnjo kanalizacije. 'Tri leta bomo eno veliko gradbišče v dobro občanov'
17. 08. 2017 13.55
V naslednjih letih se bodo številne ulice v občinah Ljubljana, Vodice in Medvode spremenile v gradbišče. S pomočjo evropskega denarja bomo namreč zgradili 131,5 km kanalizacije, razširili osrednjo čistilno napravo ter na novo v komunalno omrežje priključili 22.200 prebivalcev. Župani mirijo prebivalce k strpnosti zaradi predvidenih gradbišč in obljubljajo boljše bivalno okolje za vse.

Prehranski navigator odslej še boljši. Ponuja še podatke o vitaminih, mineralih, lahko dodajate svoje jedi
28. 07. 2017 13.46
Izboljšan, nadgrajen in še bolj uporaben je odslej Prehranski navigator, slovenska mobilna aplikacija za spremljanje in izboljšanje prehranskih navad. Pri nadgradnji so razvijalci upoštevali predloge uporabnikov, aplikacija pa je nadgrajena z izračunom mineralov in vitaminov ter preračunom vode, ki je bila zaužita s hrano.

Slabe popotniške izkušnje: od hotela, ki še ni bil zgrajen, do odpovedi ogledov in nenapovedanih sprememb programa
05. 07. 2017 07.09
Slovenci smo popotniki in očitno se na potovanja radi odpravljamo tudi tako, da zakupimo turistični aranžma. Leta 2015 je s pomočjo agencije potovala skoraj tretjina vseh Slovencev, žal pa se vsa potovanja ne končajo po pričakovanjih popotnika. Kaj storiti v tem primeru? Kam se obrniti, kdaj in predvsem kako?