Avtor
Nina Šašek Kocbek

ANIMACIJA: Zakaj svet trepeta pred majhnim 'dečkom' iz Tihega oceana?

02. 12. 2015 06.30

Letošnje leto bo očitno znova rekordno toplo, za kar se lahko zahvalimo tudi El Niñu. Odgovarjamo na vprašanja, kaj je to El Niño, kakšne so njegove posledice, bo rekorden ali ne ter preverjamo, kako bo vplival na vreme pri nas.

Na podnebnem vrhu v Parizu je na kocki usoda človeštva

30. 11. 2015 06.30

Medtem ko v Parizu potekajo odločilna podnebna pogajanja, na katerih se mora 196 delegatov prebiti skozi 50 strani dolg osnutek in sprejeti takšne zaveze, ki bodo ustavile segrevanje ozračja, se sever Kitajske duši v enem najhujših smogov letošnjega leta. Ravni v Pekingu za kar 22-krat presegajo zdravju sprejemljive meje.

Če boste preveč varčni pri ogrevanju, vas lahko to udari po žepu

05. 11. 2015 12.38

Vas ob pogledu na račun za ogrevanje stisne pri srcu, saj pridno varčujete in zapirate radiatorje? Račun je še vedno visok, vas pa zebe. Nov pravilnik, ki določa način obračunavanja stroškov ogrevanja, vas bo 'prisilil', da ne boste več tako zelo varčni, saj boste v nasprotnem primeru ogrevanje plačali po deležu ogrevane površine in ne po izmerjeni porabi.

Država ukinja pripravništva in razpisuje 300 služb. A ne za starejše od 29 let

04. 11. 2015 09.50

Država je ukinila pripravništva v šolstvu, in to kljub dejstvu, da je zadnja leta naraščalo povpraševanje po pripravništvih. Tistim, ki si že vrsto let prizadevajo, da bi se zaposlili, pa ne morejo konkurirati učiteljem z opravljenim strokovnim izpitom, tako preostane na voljo razpis za 300 delovnih mest, ki pa prinaša ogromno omejitev.

Preverite, zakaj je odsvetovano pogosto uživanje rdečega mesa in mesnih izdelkov

27. 10. 2015 11.53

Slovenci letno v povprečju pojemo veliko mesa, kar 88 kilogramov. Od tega največ svinjine. Da je potrebno meso uživati redko in v manjših količinah, strokovnjaki opozarjajo že dlje časa, mi pa smo preverili, zakaj je temu tako in kako se izogniti snovem, ki povečujejo tveganje za raka.

Ne nasedajte lažnim zgodbam: 'Naš največji sovražnik je skrit v naših glavah, in ne na mejah'

22. 10. 2015 10.33

Družbena omrežja so te dni polna zgodb o tem, kako so begunci, ki prihajajo s Hrvaške na naše ozemlje, nesramni, nehvaležni in nasilni. Mnogi nam očitajo, da prekrivamo resnico, da izbiramo le fotografije, na katerih so otroci, da ne verjamemo vsem anonimnim zgodbam. Verjamemo pa preverjenim dejstvom in o njih poročamo.

Super (dobrodelna) Slovenka, ki jo žene bes nad ignoranco ljudi

07. 10. 2015 08.38

Medtem ko se večini Slovenije niti ne sanja, kdo so 'Humiji', so Mariborčani ponosni nanje. Še posebej so jim za njihovo požrtvovalnost hvaležni številni brezdomci. 'Humiji' je namreč ljubkovalno ime za člane dobrodelne organizacije Humanitarček, mi pa smo se pogovarjali z njihovo predsednico 'Humijevo Ninno'.

Slovenci smo veliki ljubitelji kave. Ste med njimi?

01. 10. 2015 02.39

Po jutru se dan pozna, pravi stari rek, za ljubitelje kave pa velja, da se dan brez jutranje kave sploh ne začne. Da je kava pomemben del naših življenj, razkriva tudi podatek, da smo Slovenci po porabi kave v samem svetovnem vrhu. Če ste ljubitelj te dišeče in poživljajoče tekočine, danes praznujete, saj prvič obeležujemo mednarodni dan kave.

V tekmi za najboljši kader je pogosto vrtec tisti, ki odloča. A tega se v Sloveniji zavedo le redka podjetja

10. 09. 2015 06.13

Podjetja, ki imajo lasten vrtec za otroke zaposlenih, praviloma veljajo za uspešnejša. Vrtec je namreč prednost, s katero podjetje privablja najboljše kadre, saj mladim staršem izjemno olajša usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja. Medtem ko je takšnih podjetij v tujini veliko, pa sta pri nas (zaenkrat) le dve.

Kako se prebiti skozi začetek šole s čim manj stresa?

31. 08. 2015 06.30

Ko je potrebno nazaj v šolske klopi, so pod stresom tako otroci kot njihovi starši. Strokovnjaki opažajo, da je stres ponekod celo večji pri starših kot pri otrocih. Kaj storiti, če opazite, da je otroka strah šole? Kako mu pomagati in predvsem, kaj narediti, da bo odhod v šolo čim prijetnejši?

Vročina zaposlila inšpektorje: več prijav zaradi vročih delovnih mest

27. 07. 2015 06.00

Številni delodajalci niso prilagodili delovnih razmer rekordni vročini, ki smo jo beležili zadnjih nekaj dni. Tako nam je pisal bralec, ki je v lakirnici delal na 41 stopinjah, pa delavci komunale, ki so naleteli na jezo ljudi, ker so bolj zgodaj začenjali z delom. O povečanem številu prijav zaradi vročine na delovnem mestu poroča tudi inšpektorat za delo.

Ste že kdaj zaklenili ključe v vozilo? Niste edini. Na AMZS intervenirajo večkrat mesečno

23. 07. 2015 13.54

Zadnje čase pogosteje poročamo o primerih, ko je ostal otrok zaklenjen v avtomobilu, iz vozila pa so ga morali rešiti gasilci. Preverili smo, ali gre za morebitne tehnične okvare in napake, in ugotovili, da je najpogostejši vzrok v našem nepoznavanju lastnega vozila.

ZSSS: Govoriti o zahtevnem poklicu voznika, hkrati pa jim ne omogočiti normalnih delovnih razmer, je hinavsko

23. 07. 2015 05.43

Opozarjati, da je poklic voznika med najzahtevnejšimi poklici, hkrati pa delavcu ne omogočiti normalnega delovnega okolja in ga siliti v prekrške ter mu ne izplačevati zasluženega denarja, je nesramno in hinavsko, opozarjajo na ZSSS v odzivu na zadnje izjave pristojnih o ukrepih za izboljšanje prometne vranosti.

Ledena sladica, ki je obnorela svet: celo inšpektorji so zadovoljni s sladoledom, ki ga prodajamo v Sloveniji

14. 07. 2015 10.21

Sladoled je v teh vročih dneh priročna ohladitev, a če nismo previdni, se lahko z njim kaj hitro tudi zastrupimo. Je namreč zelo občutljivo živilo. Preverili smo, kako varen sladoled prodajajo v Sloveniji in kateri so tisti glavni napotki, ki se jih moramo držati, če želimo preprečiti morebitne zastrupitve s sladoledom.

V proizvodnji hali 36 stopinj, delavci pa za stroji. 'Samo, da so vodilni na hladnem'

08. 07. 2015 09.42

Delavka v Gorenju nas opozarja, da se je v proizvodnji hali temperatura povzpela kar na 36 stopinj Celzija. O podobnih nečloveških razmerah poroča delavec Elektra Maribor, ki dela na terenu. Zakonodaja sicer delodajalcem narekuje, da morajo v razmerah, ko vročina na delovnem mestu ogroža zdravje delavca, sprejeti določene ukrepe.

ZEMLJEVID: 25 predlogov, kam po ohladitev v teh vročih dneh

03. 07. 2015 05.33

Kadar nam je vroče iščemo načine, kako bi se čim prej ohladili. Lahko si pomagate s klimo, ohlajenimi napitki in sladoledom, mi pa vam tokrat svetujemo, da se raje podate na katero od izbranih 25 lokacij, kjer boste v naravi našli ravno dovolj hladu, da bo vroč poletni dan postal bolj znosen.

FOTO: Ti ljudje so tvegali svoja življenja za druge: 'To zmorejo le plemeniti in hrabri ljudje'

16. 06. 2015 10.33

Policija je 27 osebam podelila nagrade za hrabrost in požrtvovalnost. Med prejemniki so policisti in občani, ki so posredovali v družinskih tragedijah, preprečili samomore, zabredli v naraščajočo reko, da bi rešili ljudi, pri tem pa nemalokrat tvegali svoje življenje.

Kje se več 'kofetka', kje manj dela in kje je več kreativnosti? 15 zaposlenih v javni upravi za teden dni zamenjalo službo

09. 06. 2015 11.38

Ste se kdaj spraševali, kako bi bilo delati v javni upravi? So stereotipi, da zaposleni v javni upravi zgolj prekladajo papirje in hodijo na kavo resnični? Se res v javni upravi cedita med in mleko, medtem ko je v gospodarstvu vse drugače? Nekateri so imeli priložnost zamenjati svoja delovna mesta in preveriti, ali to drži.

Slovenski les odpeljali na avstrijske žage in 'pozabili' na plačilo

04. 06. 2015 12.30

42 prodajalcev lesa je pred letom dni zaupalo avstrijskemu podjetju odkup lesa in mu prodalo svojo hlodovino. Večina je še vedno brez plačila, medtem ko je nekaj oškodovancev dobilo le del svojega zneska. V povezavi z dogajanjem so policisti podali kazensko ovadbo zoper tri fizične in eno pravno osebo.

Za več kot 300 ur dela dobi minimalca, delodajalci pa vztrajajo, da so njihovi delavci pošteno plačani

02. 06. 2015 09.18

Tokrat nam je pisal šofer, ki opozarja, da so trditve avtoprevoznikov, da pošteno plačujejo delavce in da jih ne silijo v prekrške, za lase privlečene. Vozniki delajo več kot 300 ur na mesec, izplačano pa dobijo minimalno plačo, pravi. Posledice pa so včasih tudi tragične.

Moderno suženjstvo: 'Voznik ni več človek, pač pa suženj v podjetju'

27. 05. 2015 09.24

To so besede šoferja Vincenca Gajserja, ki ima dovolj šikaniranja, maltretiranja, izsiljevanja, poniževanja in razvrednotenja človekovega dostojanstva, ki so mu podvrženi šoferji v Sloveniji. Opozarja, da država dopušča takšne razmere, ker ne stopi na prste barbarskim delodajalcem.

Snaga: Namen obvestil ni represija, pač pa opozorilo

26. 05. 2015 15.40

Zelena Snagina opozorila so močno razburila Ljubljančane. Mnogi so se ustrašili, da bodo kaznovani, pa čeprav dosledno ločujejo odpadke, se pa na ločevanje požvižga njihov sosed. "Preplah, da bo zdaj pol Ljubljane plačalo kazni, je odveč, saj namen obvestil ni represija, pač pa občane opomniti, da je upoštevanje pravil nujno za dostojno in kakovostno sobivanje."

Zdravnik presoja medicinsko dokumentacijo, inženir prilagoditve na delovnem mestu

26. 05. 2015 08.40

Na naše vprašanje, kako strokovno je to, da o invalidnosti odločajo tudi strokovnjaki nemedicinske stroke, dolgoletni varnostni inženir, ki je sodeloval tudi v senatih invalidskih komisij, odgovarja, da se varnostni inženir spozna na delovno okolje in lahko oceni, ali je zavarovanec zmožen za opravljanje tega dela.

VIDEO: Ko vam toča razbije steklo. Je v tem primeru upravičeno ustaviti na odstavnem pasu?

21. 05. 2015 12.54

Španski voznik, ki ga je med vožnjo ujela toča, je moral ustaviti, saj so mu zrna toče razbila vetrobransko steklo. Ker policija opozarja, da je med točo prepovedano ustavljati na cesti, smo pri inštrukturju varne vožnje preverili, kaj narediti v primeru, če se nam kaj takšnega zgodi na avtocesti.

Kako strokovno je to, da o invalidnosti odločajo tudi strokovnjaki nemedicinske stroke?

21. 05. 2015 09.09

Pred časom smo se spraševali, ali so zdravniki na ZPIZ bogovi, ki se jih dotaknejo le veze in poznanstva, saj so prezrli mnenje specialistov na URI Soča. Ti so bralki predlagali popolno upokojitev, a so jo na ZPIZ-u zavrnili. Po pregledu seznama izvedencev smo ugotovili, da v komisijah sedijo tudi varnostni inženirji in strokovnjaki strojništva.

FOTO in VIDEO: Partizanski gverilski podvigi: ste že slišali za 'žužemberški' top?

19. 05. 2015 06.30

Ste se tudi vi v svoji mladosti igrali Nemce in partizane? Najboljši so lahko bili partizani, tisti, ki so potegnili 'ta kratko', pa so se morali pretvarjati za Nemce. Zdaj imate priložnost, da preverite, zakaj so bili partizani toliko boljši od številčnejše in precej bolje opremljene armade.

FOTO in VIDEO: Nezbrani za volanom hitro postanete potencialni morilci

15. 05. 2015 10.43

Ne boste verjeli, kaj vse vozniki počno med vožnjo. Od telefoniranja, pisanja sporočil, do lepotičenja in gledanja filma. Lani je policija ugotovila kar 22.572 kršitev, leto prej 19.305. Bi postali bolj odgovorni, če bi vedeli, da v 5 sekundah, kot vam jih vzame SMS-sporočilo, prevozite dolžino nogometnega igrišča - ne da bi pogledali na cesto?

Zora Konjajev: 'Misel na vse tiste, ki konca vojne niso doživeli, je bila bridka'

07. 05. 2015 06.30

"V trenutku, ko si vedel, da si ostal živ, da je ta morija po svetu nehala, je bila naenkrat misel na vse tiste, ki tega niso doživeli, zelo bridka," občutke ob zmagi opisuje Zora Konjajev, upokojena zdravnica in ponosna članica NOB. Med vojno je bila aktivistka, pred okupatorjem je z dojenčkom pobegnila iz Ljubljane, nato pa delala v civilni bolnišnici v Kanižarici.

Ambulanta na Metelkovi poka po šivih, nenujnih pa kar 70 odstotkov primerov

23. 04. 2015 10.57

V času sezonskih obolenj dežurna pediatrična ambulanta na Metelkovi poka po šivih. Vodja pediatrične nujne medicinske pomoči opozarja, da je kar 70 odstotkov vseh primerov, ki pridejo v dežurno ambulanto, nenujnih. Te primere bi lahko zaračunavali, a se, tudi zaradi konfliktov s starši, za to niso odločili.

Naredila najtežji korak in ovadila nasilnega moža. Ta se je pogodil in dobil zgolj pogojno kazen

22. 04. 2015 06.33

Leto dni je trpela nasilne izpade moža, nato se je opogumila in ga ovadila. Ker se je nasilnež pogodil s tožilstvom, je dobil zgolj pogojno. Postopki, v katerih se znajdejo žrtve nasilja, so pogosto predolgi, saj od prijave nasilja do sodbe mine tudi do 5 let, večini obsodilnih sodb pa je izrečena pogojna kazen.