Avtor
Nina Šašek

Tožilstvo: Maxwellova zvabljala mlada dekleta v kremplje pedofila Epsteina

30. 11. 2021 07.33

V New Yorku se je začel sodni proces zoper Ghislaine Maxwell, ki ji tožilstvo očita, da je delovala kot zvodnica zdaj že pokojnega milijarderja Jeffreyja Epsteina. Maxwellova naj bi po besedah tožilke mlada dekleta zvabila v Epsteinove kremplje, kar obtoženka zavrača. Njena obramba trdi, da je 59-letnica zgolj grešni kozel za milijarderjeva dejanja, tožilstvo pa vztraja, da sta bila pajdaša v zločinu.

Slovenska spletna platforma, ki bo ženskam pomagala stopiti iz sence

29. 11. 2021 20.10

Junija letos je zaživelo Združenje za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja ONA VE, katerega namen je druženje strokovnjakinj in medsebojno spodbujanje žensk, da bodo imele več poguma za nastope v medijih in na javnih prireditvah. V Sloveniji je ogromno strokovnjakinj in prav je, da dobijo tudi svoj delež medijske pozornosti, sporočajo ustanoviteljice.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?

29. 11. 2021 14.36

Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Telekom svojim naročnikom: konec leta prekinjamo dobavo elektrike

29. 11. 2021 13.10

Marsikaterega naročnika električne energije pri Telekomu je (negativno) presenetila novica, da z začetkom prihodnjega leta prekinjajo dobavo električne energije svojim končnim uporabnikom. Telekom tako vsem svojim naročnikom sporoča, naj si čimprej poiščejo novega dobavitelja.

Policija išče identiteto najdenega mrtvega moškega. Prepoznate predmete?

29. 11. 2021 11.34

S PU Koper so sporočili, da so 12. oktobra letos na območju Dobrave nad Izolo našli moško truplo, ker identitete pokojnika še niso odkrili, so se odločili, da objavijo predmete, ki so jih našli ob pokojniku, v upanju, da bo jih bo kdo prepoznal in pomagal pri identifikaciji.

Hrvaška žaluje za svojo junakinjo Lano

29. 11. 2021 09.32

Hrvaško je v nedeljo pretresla žalostna vest, da je za vedno zaspala Lana Prager, dekle, ki je s svojo življenjsko zgodbo in bitko za pravice bolnih otrok premagala sistem in spremenila zakon o srednješolskem izobraževanju na Hrvaškem.

Vlada razrešila Ireno Majcen, očita ji nezakonito ravnanje

25. 11. 2021 18.06

Vlada je razrešila Ireno Majcen s položaja direktorice Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov. Očita ji namreč nezakonito ravnanje, kršitve obveznosti dobrega poslovanja in premalo aktivno vlogo direktorice sklada. Majcnova očitke zavrača. Za eno leto je kot vršilca dolžnosti direktorja imenovala Aleša Tolarja.

Zakon o dolgotrajni oskrbi opozicija označila za neučinkovit in neizvedljiv

23. 11. 2021 15.57

Na sredini izredni seji parlamenta bo potekala obravnava dopolnjenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga nujno potrebujemo, saj so potrebne konkretne spremembe ureditve in financiranja tega področja. A v opoziciji opozarjajo, da ni bilo javne razprave, prav tako so končno različico predloga poslanci prejeli manj kot 24 ur pred obravnavo v DZ. Hkrati zakon označujejo za neučinkovit, pomanjkljiv in v praksi neizvedljiv.

Na ogled edini v Sloveniji razvit mobilni telefon

13. 11. 2021 16.30

Za ene nostalgija, za druge moč napredka. Za Teslo vizija prihodnosti. V Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu je do konca leta na ogled razstava 30 let mobilne tehnologije v Sloveniji, kjer si lahko ogledate kar 40 razstavljenih eksponatov, med njimi tudi edini v Sloveniji razvit mobilni telefon, prvi avtoradio, ki je omogočal tudi telefoniranje in veliko drugih zanimivih stvari, med njimi tudi priljubljena Mobiregljo in Mobičuka.

Zaostrovanje ukrepov: Avstrija naj bi s ponedeljkom zaprla državo za necepljene

12. 11. 2021 13.56

V Avstriji bi lahko že v ponedeljek veljala strožja omejitev, in sicer dostop do javnih krajev le za cepljene in prebolele. Vlada namreč čaka le še na zeleno luč parlamenta. Kot je dejal kancler, splošnega zaprtja države ne bo, saj ne bo dovolil, da necepljeni preložijo odgovornost na cepljene. Na Hrvaškem bodo v torek uveljavili izpolnjevanje pogoja PCT za državni in javni sektor, Norveška pa bo ponovno uvedla ukrepe za zajezitev koronavirusa. Nizozemska se je medtem odločila za nekaj tednov trajajoč "močan udarec". Čaka jih namreč tritedensko delno zaprtje države, ki bo začelo že v soboto.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora

12. 11. 2021 10.47

Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Samotestiranje bo v šoli in s soglasjem staršev. Tisti brez soglasja se šolajo od doma

12. 11. 2021 12.41

Glede samotestiranja otrok v šoli vlada uvaja nekaj sprememb. Med drugim se začetek zamakne na sredo, 17. novembra, prav tako bo potrebno soglasje starša oziroma skrbnika, tisti, ki se ne bodo testirali, pa se bodo šolali od doma. Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec. Medtem pa združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva opozarja, da šolska stroka znova ni bila vključena v sprejemanje odločitev. Ob objavi odloka ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.

Umrl je osvoboditelj Mandele in nekdanji južnoafriški predsednik

11. 11. 2021 12.10

V 86. letu starosti je po hudi bolezni umrl nekdanji južnoafriški predsednik F. W. de Klerk, ki je leta 1990 iz zapora izpustil velikega borca za svobodo Nelsona Mandelo, s čimer je pomembno prispeval h končanju obdobja apartheida.

Petan: Posnetek je avtentičen in sam po sebi dovolj zgovoren

10. 11. 2021 12.38

Medtem ko minister Vizjak ne prevzema odgovornosti za svoja dejanja in vztraja, da so pogovori s Petanom leta 2007 potekali izključno v želji, da zaščiti interese države v procesu lastninjenja Term Čatež, so predstavniki nadzornikov in malih delničarjev prepričani, da bi moral minister odstopiti, saj gre za številne kršitve zakonodaje in standardov. Oglasil se je tudi Petan, ki pravi: "Posnetek je avtentičen in sam po sebi dovolj zgovoren."

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke

10. 11. 2021 15.03

Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

Zaradi epidemije ustvarili presežek. Naslednja položnica bo nižja za 22,5 evra

10. 11. 2021 08.59

Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna te dni svoje zavarovance obvešča, da bo položnica za november nižja za 22,5 evra, saj bodo izvedli poračun premije. Kot sporočajo, je zavarovalnica zaradi epidemije zabeležila nižje odhodke za zdravstvene storitve od načrtovanih, ker pa so nepridobitna družba, bodo presežek vrnili zavarovancem.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije

09. 11. 2021 14.07

Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

Vizjak v odzivu na posnetke: Ni mi moč očitati nobene nezakonitosti

09. 11. 2021 11.23

Tudi dopolnjeno poročilo forenzične analize posnetka pogovora med takratnim ministrom za gospodarstvo Vizjakom in tajkunom Petanom potrjuje, da zvočna datoteka ni bila naknadno spreminjana. Kljub aferi Glupi davki in žaljenju sodstva minister Vizjak ostaja na svojem položaju, v novem odzivu pa trdi, da mu ni moč očitati nobene zakonitosti. Opozicija je sicer zoper njega vložila interpelacijo, usoda Vizjaka pa je v rokah NSi. Še vedno namreč ni jasno, ali po vsem slišanem Vizjak še uživa njihovo podporo.

Pošle zaloge otroških mask: 'Otroci lahko ta teden uporabljajo maske iz blaga'

08. 11. 2021 15.29

Z novim odlokom je vlada prepovedala uporabo mask iz blaga v javnih zaprtih prostorih. Gre za odločitev, ki je presenetila marsikoga, saj so bile maske iz blaga dovoljene kar leto in pol. Mnogi so pohiteli v lekarne in trgovine po medicinske maske, a jih marsikje ni več na zalogi. Kot je pojasnila Logarjeva, če kirurških mask ni na zalogi, lahko otroci ta teden še uporabljajo maske iz blaga. Največ težav imajo starši šolarjev, saj morajo zagotoviti medicinske maske tudi zanje, kar pa je za marsikoga precejšen finančni strošek.

Osebna identifikacija ob preverjanju pogoja PCT je zakonsko dovoljena

08. 11. 2021 13.48

Medtem ko so številni opozarjali, da varnostnik oziroma pooblaščena oseba nima pravice, da ob dokazilu PCT zahteva še osebno identifikacijo, pa informacijska pooblaščenka sporoča, da Zakon o varstvu osebnih podatkov dopušča vpogled v osebni dokument za namen preverjanja točnosti podatkov ob preverjanju izpolnjevanja pogoja PCT.

Poziv poslancem: čista pitna voda za vse, tudi za krajane Anhovega

08. 11. 2021 11.22

Referendumski boj za čisto pitno vodo se nadaljuje. Tokrat s konkretnim primerom. Namreč, 1100 prebivalcev Anhovega še vedno nima dostopa do čiste pitne vode. A to lahko poslanke in poslanci popravijo že prihodnji teden in v proračunu zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode. K tem so jih pozvali predstavniki različnih civilnih iniciativ, s podpisom pod peticijo pa lahko čisto pitno vodo za prebivalce Anhovega zahtevajo tudi državljani.

Kar 53 odstotkov zaposlenih na delovnem mestu trpi

02. 10. 2021 16.52

Raziskava med več kot milijon zaposlenimi je pokazala, da jih dnevno na delovnem mestu trpi več kot polovica. Epidemija je močno spremenila naša pričakovanja in zahteve glede dela, prvič v zgodovini pa zaposleni kot enega najpomembnejših elementov uspešnosti niso navedli le ‘imeti službo’, ampak ‘imeti dobro službo’. In katere so prioritete Slovencev, ko se odločajo za delo?

Krokodilu, ki je sklatil televizijski dron, ni bilo do pozornosti

01. 10. 2021 16.09

Krokodilji ugriz je najmočnejši ugriz živali na svetu. Tokrat je njegovo moč k sreči občutil zgolj dron medijske hiše ABC News, ki je v avstralskem Darwinu snemal skupino krokodilov. Posnetek napada je že postal viralen.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?

12. 09. 2021 17.49

Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

'Pri 24 letih ne pričakuješ, da se boš soočil s krvno boleznijo'

10. 09. 2021 09.55

Mesec krvnih bolezni, ki ga obeležujemo septembra, je tokrat namenjen zgodnjemu prepoznavanju simptomov in diagnostiki. Eden prvih simptomov, ki nakazujejo, da gre morda za krvno bolezen, je dolgotrajna utrujenost. Pred petimi leti je ta simptom takrat 24-letna Martina Pinterič povezovala s svojim aktivnim življenjem, nikakor pa ni pomislila, da se za tem skriva Hodgkinov limfom – krvni rak.

Za vrednost enega kosila do zgodnje diagnostike krvnih bolezni

07. 09. 2021 15.09

Tudi zaradi epidemije covida, ki je močno zarezala v dostopnost zdravnikov na primarni ravni, številni bolniki v hematološke in onkološke ambulante pridejo zelo pozno. V zadnjih dveh letih so v Sloveniji diagnosticirali polovico manj krvnih rakov, čeprav je pojavnost teh bolezni iz leta v leto višja. Za uspeh zdravljenja in preživetje bolnikov je ključno, da so simptomi odkriti dovolj zgodaj, pomembno vlogo pri odkrivanju pa ima preprosta krvna slika.

V karanteni že 2144 otrok. Kako je z nadomestilom v času karantene?

06. 09. 2021 12.34

Konec prejšnjega tedna je bilo v šolstvu okuženih 74 učencev in 63 zaposlenih, a se je do ponedeljka ta številka precej dvignila. Okuženih je že 124 učencev, v karanteni pa je kar 87 oddelkov in 1244 otrok. Največ okužb je v osnovnih šolah. Preverili smo, kako je z urejanjem in višino nadomestila v času, ko je delavec v karanteni, in kako je, ko mora starš zaradi varstva otroka v karanteni uveljavljati nadomestilo.

Akcija gradbenih inšpektorjev: več kot 40 odstotkov pregledanih objektov nedovoljenih

06. 09. 2021 11.37

39 gradbenih inšpektorjev je v akciji preverjalo, ali imajo objekti v gradnji gradbeno dovoljenje. Opravili so 100 načrtovanih inšpekcijskih nadzorov in uvedli kar 143 postopkov. Med drugim so spisali štiri odločbe o prekršku z izrečeno globo v višini 27.000 evrov ter dva plačilna naloga z izrečeno globo v višini 2.500 evrov.

Epidemija vplivala na trgovanje in še podražila nepremičnine

05. 08. 2021 12.19

Geodetska uprava je na spletnih straneh objavila Poročilo o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2020. To razkriva, da je bil obseg trgovanja na slovenskem nepremičninskem trgu manjši kot pred epidemijo, kljub temu pa so cene nepremičnin še naprej rasle. Rast cen stanovanjskih nepremičnin se je nadaljevala tudi v prvem četrtletju letošnjega leta. Poleg omejene ponudbe novih stanovanj pa na rast cen stanovanjskih nepremičnin pri nas vse bolj vpliva tudi občutna rast cen gradbenega materiala.