Avtor
POP IN

Prispela skupina otrok s Kosova

02. 12. 1999 20.19

Sinoči je v Ljubljano prispela prva skupina otrok s Kosova, ki so bili poškodovani v eksplozijah protipehotnih min in drugih eksplozivnih teles. Njihovo zdravljenje na Inštitutu za rehabilitacijo Soča pa bo financirala fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min, ki je svojo dejavnost z Bosne in Hercegovine razširila tudi na Kosovo.

Zamenjava državne tožilke

02. 12. 1999 20.18

Na enem najdaljših in najdražjih sojenj pri nas, procesu proti sedmerici, obtoženi trgovine z mamili, končno nekaj novega. Tik pred koncem sojenja so zamenjali državno tožilko. Dosedanji državni tožilki Sanji Javor Pajenk je v skupini državnih tožilcev za posebne zadeve potekel mandat, zato jo je v Kranju nadomestila državna tožilka Branka Zobec - Hrastar.

Triller pred Pukšičevo komisijo

02. 12. 1999 20.16

Pred Pukšičevo preiskovalno komisijo je pričal Igor Triller, ki je bil v času prodaje Elana stečajni upravitelj podjetja. Komisijo je najbolj zanimalo, kam in koliko Elanovega denarja je poniknilo in Triller je odgovoril: >>okrog 100 milijonov nemških mark<<.

Vlada sprejela pogajalska izhodišča

02. 12. 1999 20.13

Vlada je na današnji seji sprejela pogajalska izhodišča Slovenije v pogajanjih za polnopravno članstvo v Evropski uniji za področje kmetijstva. Slovenska vlada zahteva prehodna obdobja na 4 področjih, izjeme od evropske zakonodaje na petih, hkrati pa zahteva, da Sloveniji, ko bo postala polnopravna članica, pripadajo prav vse pravice ter da ne bo v diskriminatornem položaju.

Tretje branje pokojninske reforme

02. 12. 1999 20.12

Državni zbor je začel zadnji korak, tretje branje, pokojninske reforme. Nov zakon bo predvidoma začel veljati prvega januarja. Vroče vprašanje reforme je še vedno razmerje med najnižjo in najvišjo pokojnino, ki bo predvidoma ena proti štiri. Desna opozicija predlaga znižanje razmerja, vlada pa odgovarja, da bi to pomenilo pretirano uravnilovka. Poslanci krščanskih demokratov so trdili, da je reforma pisana na kožo privilegirancev in da je premalo korenita.

Spremembe zakona o veterini

02. 12. 1999 14.23

Medtem, ko je kmetijski minister v Združenih državah, je državni zbor včeraj sprejel spremembe zakona o veterini, ki naj bi preprečile embargo na izvoz rdečega mesa v Evropsko unijo.

Dan boja proti aidsu

01. 12. 1999 21.15

V Sloveniji je registriranih 88 ljudi okuženih z virusom HIV, 23 je bolnikov, obolelih za aidsom, pri 65-ih pa se bolezen še ni razvila. V primerjavi s svetom številke pri nas zaenkrat niso zaskrbljujoče.

Proslava v Cankarjevem domu

01. 12. 1999 20.41

Točno pred desetimi leti bi moral biti v Ljubljani takoimenovani miting resnice, s katerim so hoteli srbski in črnogorski mitingarji preprečiti demokratične spremembe v Sloveniji.

Kdo bo prevzel vodenje skupine tožilcev

01. 12. 1999 20.40

Vladna kadrovska komisija je razpravljala o tem, kdo naj prevzame vodenje skupine tožilcev za posebne naloge.

Denacionalizacija teče prepočasi

01. 12. 1999 20.38

Postopki denacionalizacije tečejo prepočasi, po mnenju vladnih predstavnikov jih je potrebno rešiti v najkrajšem možnem času. Tako so menili na posvetu vseh, ki se v državni upravi in upravnih enotah ukvarjajo z izvajanjem zakona o denacionalizaciji. Posvet je pripravil ustrezni vladni urad.

Vlado Kreslin ponovno navdušil občinstvo

30. 11. 1999 21.34

V Cankarjevem domu je sinoči nastopil eden najuspešnejših slovenskih kantavtorjev, Vlado Kreslin. Koncert, ki je postal že tradicionalen, vsako leto navduši občinstvo vseh generacij, zato ni čudno, da je vedno razprodan. Tudi tokrat, že osmič, ni bilo nič drugače.

Slovenija na problem leta 2000 pripravljena

30. 11. 1999 21.33

Milenium bug ali hrošč tisočletja, kot so poimenovali težave, ki lahko nastopijo ob prehodu v leto 2000, naj v Sloveniji ne bi povzročal nevšečnosti. Tako je danes v svojem že četrtem poročilu o pripravljenosti naših infrastrukturnih in informacijskih sistemov na prehod v leto 2000 zapisal Center vlade za informiranje.

Kohl zavrača namige o korupciji

30. 11. 1999 21.31

Zvezno republiko Nemčijo pretresa finančni škandal. Nekdanji kancler Helmut Kohl je danes priznal finančne nepravilnosti med vodenjem največje nemške konzervativne stranke CDU. Obenem je zavrnil obtožbe o korupciji in ponovil, da je deloval izključno v dobro države.

Izpad omrežja zaradi programske napake

30. 11. 1999 21.25

Tehnične motnje v omrežju Mobitel GSM na območju Ljubljane so minuli četrtek in petek povzročile pravo zmedo. Izpad so mnogi jezni uporabniki GSM storitev povezovali z govoricami o preobremenjenosti omrežja. Na Center za pomoč naročnikom je v dveh dneh poklicalo kar 100.000 ljudi. Na Mobitelu pojasnjujejo, da je prišlo do napake v programski opremi in da so jo, kljub temu, da vzroka zanjo še ne vedo, odpravili.

Minister Marušič ne upošteva kadrovske službe

30. 11. 1999 21.21

Pravosodni minister Tomaž Marušič je včeraj vladi predlagal, naj za vodjo skupine tožilcev za posebne zadeve imenuje Jožico Boljte Brus. To ne ustreza tožilcem, saj je personalna komisija državnega tožilstva za to mesto predlagala Antona Ribnikarja, ki zdaj vodi skupino kot vršilec dolžnosti. Z ministrovim postopkom pa se ne strinja tudi vladna kadrovska služba.

Intelektualci proti sporazumu med Slovenijo in cerkvijo

30. 11. 1999 21.17

Zgodbi o sporazumu med Slovenijo in Svetim sedežem ni videti konca. Potem, ko je domnevne nepravilnosti v osnutku besedila v javnosti razgrnil nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, se je s pismom predsednikoma vlade in države oglasilo še 140 podpisnikov, med njimi so nekateri vidni intelektualci predvsem liberalne provenience. Pismo je očitno naletelo na odziv; nekatere podpisnike je danes predsednik vlade povabil na kosilo.

Ali bo Bruselj zadovoljen?

30. 11. 1999 21.12

Trinajsti december je datum, ko naj bi inšpektorji evropske unije zdaj že drugič pregledali slovenske mesno-predelovalne obrate. Ali bodo razmere v njih takšne, da se bomo izognili embargu na izvoz mesa v unijo, pa je po mnenju direktorja veterinarske uprave Zorana Kovača nemogoče z gotovostjo zatrditi.

Pijanski maček ogrožena vrsta?

29. 11. 1999 21.24

Neka ruska destilerija je na trg poslala novo vrsto vodke, ki naj ne bi povzročala težav z želodcem in glavo. Pijanski maček tako postaja ogrožena vrsta.

Politična in ustavna kriza

29. 11. 1999 21.18

Bolezen hrvaškega predsednika Tuđmana je spravila Hrvaško v resno politično in ustavno krizo. Če so ustavno razrešili z razglasitvijo začasne opravilne nesposobnosti predsednika države in za vršilca dolžnosti imenovali predsednika Sabora, pa se politična, pred parlamentarnimi volitvami, vse bolj poglablja.

Na Severnem Irskem zgodovinsko zasedanje

29. 11. 1999 21.14

Na Severnem Irskem se je začelo zgodovinsko zasedanje parlamenta, na katerem naj bi v nekaj dneh imenovali protestantsko-katoliško vlado. Ta naj bi že v četrtek prevzela velik del upravljanja Severne Irske, ki je bila v preteklih skoraj 30-ih letih pod tako imenovano neposredno upravo britanske vlade v Londonu.

Jelcin v bolnišnici

29. 11. 1999 21.10

Vse več težav s svojim zdravjem ima tudi ruski predsednik Boris Jelcin. Danes so ga ponovno sprejeli v bolnišnico, kjer se zdravi zaradi akutnega bronhitisa in virusne infekcije. Diagnozo so Jelcinovi zdravniki postavili že pred štirimi dnevi, ko je 68-letni predsednik nenadoma odpovedal podpis združitvenega sporazuma z Belorusijo.

Na Brdu pri Kranju konferenca v okviru pakta stabilnosti

29. 11. 1999 21.07

Na Brdu pri Kranju se je danes začela dvodnevna konferenca v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo, katere osrednje teme so ustavnopravni vidiki za stabilnost v tej regiji. Konference v organizaciji slovenskega zunanjega ministrstva se udeležuje prek sto predstavnikov iz 30 držav in mednarodnih organizacij, med njimi koordinator pakta Bodo Hombach.

Marušič za Brusovo

29. 11. 1999 21.04

Izvedeli smo, da je pravosodni minister Tomaž Marušič v petek na vlado poslal predlog o imenovanju vodje skupine tožilcev za posebne zadeve. S svojo odločitvijo pa je mnoge močno presenetil. Ministrom v imenovanje namreč ni predlagal Antona Ribnikarja, ki ga je podprla personalna komisija državnega tožilstva, temveč Jožico Boljte Brus.

Incidenti na Kosovu

29. 11. 1999 20.51

Na Kosovu se je sinoči in danes pripetilo več incidentov. V Prištini je skupina Albancev ponoči linčala nekega srbskega univerzitetnega profesorja in hudo ranila njegovo ženo in taščo, neznanci so ponoči napadli dve nadzorni točki ruskih vojakov KFOR na severu pokrajine, KFOR pa je sinoči v Orahovcu zaradi posedovanja orožja aretiral dva Srba.

Aretacija ponarejevalcev nemških mark

26. 11. 1999 20.57

Policija je danes uradno potrdila informacije o ponarejevalcih nemških mark. Aretirali so dvanajst domnevnih ponarejevalcev in razpečevalcev ponarejenega denarja, ki so se najverjetneje ukvarjali tudi s prodajo mamil.

Finančne nepravilnosti v RTV hiši

26. 11. 1999 20.56

Nadzorni odbor RTV-ja je danes pregledal odgovor vodstva na očitke sindikatov. Ti, kot je znano, vodstvu očitajo številne finančne nepravilnosti, zaradi česar se je v zgodbo vmešala tudi kriminalistična policija.

Najsilovitejši napad doslej

26. 11. 1999 20.50

Ruske sile včeraj zvečer izvedle najsilovitejši napad na čečensko prestolnico Grozni v osmih tednih ofenzive. Letalskemu bombardiranju je sledilo obstreljevanje zahodnega dela mesta s topovskimi granatami. Ruske sile še vedno sklepajo obroč okoli mesta, kjer kopičijo vedno več artilerije. Po besedah enega izmed ruskih vojakov topovske granate in drugo orožje v Čečenijo tovorijo kar z vlakom. Po trditvah ruskih vojaških virov so bili zadnji napadi usmerjeni izključno na industrijsko cono Staroprimoslovsky.

Se želi Jelcin izogniti odločanju?

26. 11. 1999 20.47

Zdravniki ruskega predsednika so sporočili, da se bo moral Boris Jelcin, ki ima virusno infekcijo, zdraviti dva tedna. Na Jelcina, ki se je dobro počutil še včeraj dopoldne, pa se je danes v parlamentu vsul plaz kritik. Poslanci namreč menijo, da se predsednik le izgovarja na bolezen, da bi se tako izmaknil velikim političnim odločitvam glede krize v Čečeniji in združevanja z Belorusijo.

Drnovšek o sporazumu z Vatikanom

26. 11. 1999 20.25

Slovenski premier Janez Drnovšek je na današnji novinarski konferenci največ pozornosti namenil zunanjepolitičnim temam, med notranjimi pa se je posvetil predvsem gospodarskim vprašanjem.

Drnovšek zaščitil Frleca

26. 11. 1999 20.22

Minister Frlec je med nedavnim obiskom na Kitajskem izjavljal, da je vprašanje Tibeta in kršenja človekovih pravic kitajska notranja zadeva. Danes je o tem spregovoril tudi premier Drnovšek. Frleca je za zdaj zaščitil, toda usoda zunanjega ministra vendarle ni tako gotova.