Petra Čertanc

Incel kultura - jeza, sovraštvo in frustracije

04. 05. 2025 15.54

Skupnost incelov se je začela pojavljati na prelomu tisočletja, predvsem na spletu. Gre za razočarane moške, ki niso zmožni vstopiti v romantično zvezo, za to pa krivijo družbene okoliščine in predvsem ženske.

Kako je imeti sedem oziroma pet otrok?

20. 04. 2025 07.00

Ekipa rubrike 24ur Fokus je tik pred prazniki obiskala dve veliki družini, takšni, ki štrlita iz slovenskega povprečja. V Sloveniji živi namreč okoli 600 tisoč družin, a je manj kot desetina takšnih s pet ali več otroki. Mi smo eno popoldne preživeli z devetčlansko družino Perak Bosančić iz Grosuplja, h Kosijevim, ki jih je skupaj sedem, pa smo se odpeljali v Ormož.

Delo od doma luksuz, rezerviran za delavce z visoko izobrazbo

12. 04. 2025 11.04

Visoka miza v urejenem, poslovnem delu stanovanja, je dvakrat do trikrat tedensko njena pisarna. Špela Ajdišek opravlja globalno funkcijo, delo, ki poteka v več časovnih pasovih, na več kontinentih. Na drugem koncu mesta, prav tako v svojem stanovanju, Matej Golob z nekaj hitrimi preureditvami jedilno mizo prelevi v pisarno. "Te procedure morajo biti in je fajn, da jih imamo, ker mentalno naredijo preklop iz službe v privatno in obratno," pojasnjuje.

Vožnja in alkohol: mladi dokazujejo, da so spremembe možne

22. 03. 2025 16.00

Po pitju alkohola se v Sloveniji še vedno uvrščamo nad mednarodno povprečje, a podatki kažejo, da mladi, sicer počasi, a vendar, obračajo trend. V zadnjih 15 letih so število prometnih nesreč pod vplivom alkohola prepolovili. Pozitivne spremembe v pitju alkohola pa dosegajo hitreje kot odrasli.

V pustnem tednu pojemo več deset milijonov krofov

01. 03. 2025 12.00

Brez krofov ni pusta. Tradicionalno pustno pecivo iz kvašenega testa je posebej v tem delu leta izjemno priljubljeno in iskano. Sestavine skoraj povsod enake – pa vendar – krof ni enak krofu.

V Sloveniji aktivnih okoli 800 knjižnih klubov

08. 02. 2025 15.07

Knjižni klubi so v razcvetu – v Sloveniji jih deluje okoli 800. V šolah, knjižnicah, mladinskih centrih, domovih za upokojence, celo v centrih za dolgotrajno rehabilitacijo. Debata o knjigah in branje poglobita, širita obzorja in krepita komunikacijo. Družbe z visoko stopnjo bralne pismenosti pa so uspešnejše in gospodarsko razvitejše.

Od maničnega nerealističnega optimizma do hude depresije

19. 01. 2025 13.39

Z diagnozo bipolarne motnje živi okoli 40 milijonov ljudi. Gre za psihično bolezen s skrajnim izmenjevanjem razpoloženja. Na eni strani maničnega, ki pomeni pretirano energičnost, dobro počutje, nerealističen optimizem in skrajno vznesenost, ter na drugi depresivnega, za katerega je značilno izrazito pomanjkanje volje in življenjskih ciljev.

Tvegana nosečnost – od strahu do optimizma

22. 12. 2024 07.00

"Svet se mi je sesul, bil je šok. Strah nas je bilo," s 7-mesečnim dojenčkom Ernestom v naročju pripoveduje Nastja Vidic. V zgodnji nosečnosti so ji diagnosticirali preeklampsijo – življenjsko ogrožujoče stanje, ki je nevarno tako za mamo kot za otroka.

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija

15. 12. 2024 14.05

Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.

Poškodovano vozilo – boste kljub zavarovanju morali popravilo plačati sami?

30. 11. 2024 13.07

Avtoličarji in zavarovalnice so že mesece na okopih – prvi zahtevajo višje plačilo urne postavke, drugi, ker imajo monopol, lahko na to ceno močno vplivajo. Kaj pa potrošniki? V praksi se namreč dogaja, da vam na cenilnem mestu rečejo, da škode ne bodo plačali v celoti, če boste vozilo popravljali pri servisu, ki z njimi nima sklenjene pogodbe.

'Čeprav si zatiskaš oči, vidiš, da tvoj otrok najbrž ne bo v redu'

16. 11. 2024 16.02

Desetina šolajočih se otrok potrebuje vsaj eno prilagoditev. Največ učencev, skoraj 16.000 oziroma osem odstotkov celotne osnovnošolske populacije, se šola v večinskih osnovnih šolah ob dodatni strokovni pomoči. Gre za učno pomoč in premagovanje primanjkljajev. Še okoli 5000 pa se jih šola v enem od prilagojenih programov.

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh

02. 11. 2024 16.30

Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

Olja – potvorbe, zavajanje in vprašljiva kakovost

19. 10. 2024 10.58

Vsak prebivalec Slovenije doma porabi slabih 7 in pol litrov jedilnega olja na leto – od klasičnih in široko uporabnih – bučnega, oljčnega, sončničnega, lanenega, konopljinega, orehovega in arašidovega. Olja so pomemben del uravnotežene prehrane, a niso vsa enako kakovostna.

Zveri in divjad: odstreliti ali zaščititi?

28. 09. 2024 14.43

Proti večeru, ko se je sonce umaknilo in je vročina popustila, smo se z izkušenim lovcem odpravili v opazovalnico. Globoko v gozd na Notranjskem. Najprej so – po le desetih minutah – prišle lisice. Nato smo v tišini čakali. Zgolj eno uro zatem so prišli – medvedka z dvema mladičema in nato še dva samca. V mali opazovalnici za tri ljudi smo spremljali zveri v njihovem naravnem okolju med iskanjem hrane, poslušanju šumov, skrivanju med drugimi prebivalci gozda. V Sloveniji živi okoli tisoč medvedov, od 100 do 120 volkov in 50 risov.

Poročna fotografija: 'Moraš videti čustva'

22. 09. 2024 15.01

Fotografija ima izjemno povedno moč, poročna pa je ob tem še neprecenljiv spomin. Je odraz čustev in življenjskih mejnikov, ujetih v objektiv. Vsaka fotografija ima svojo poročno zgodbo, vsak fotograf svoj pristop. Pogovarjali smo se s tremi velikokrat nagrajenimi poročnimi fotografi.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec

07. 09. 2024 07.00

Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

'Če ne bi bilo nje, tudi mene danes najbrž ne bi bilo'

21. 07. 2024 07.00

To so besede Jelene Milutinovič, ženske, ki je hvaležna, da je danes živa. Da je obdobje najhujših pretresov in težav minilo. Lahko pa bi bile tudi besede na stotine, celo tisoče drugih, ki jih je iz brezna obupa in nemoči potegnila Anita Ogulin. Na tisoče tistih, ki jim je dvignila telefon sredi noči, odpisala na elektronsko pošto, delala tisto, kar bi morala narediti država. Ko so odpovedale vse institucije, je bila tista, ki je vedno znova našla rešitev.

Kako obvarovati Sočo?

06. 07. 2024 16.02

Kako obvarovati Sočo, naš naravni biser, in hkrati ohraniti turizem in gospodarstvo v Posočju? Ena naših najlepših rek je magnet za adrenalinske športe, predvsem raftarje in kajakaše. Turisti izkušnjo s Soče opisujejo kot "vznemirljivo, adrenalinsko in čudovito" ter iz doline Soče odhajajo z neprecenljivimi spomini. V ozadju pa so že leta kaos, neurejene zadeve, preveliko število agencij, nekatere tudi brez minimalnih standardov, ki tržijo spuste na reki. Odlok kobariške občine, ki je občutno dvignil ceno dovolilnice za plovbo, pa je letos iz Bovca in Kobarida odgnal številne turiste.

Sončna očala – so draga tudi najbolj kakovostna?

29. 06. 2024 10.07

Odgovor je: ne nujno! Nudijo nam zaščito pred soncem, hkrati pa so tudi modni dodatek. Cene znanih, prestižnih znamk sončnih očal segajo do nekaj sto, celo tisoč evrov. Spet, v trgovinah z oblačili in drugimi pripomočki, pa jih lahko kupimo za nekaj centov – v eni od trgovin, ki smo jih obiskali, so otroška sončna očala stala 55 centov. Kakšne so razlike med njimi, nas vse ščitijo pred škodljivim UV-sevanjem? Plačamo pri dragih očalih zgolj znamko ali tudi kakovost?

Melanom – temna stran sonca

22. 06. 2024 08.09

"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

Od nepremičninarja do nagrajevanega sirarja

05. 05. 2024 14.49

Redno službo in ljubljansko stanovanje je zamenjal za življenje na kmetiji. Aleš Wikler se je pred 16. leti z družino preselil v hrvaško Istro, v hišo iz 14. stoletja, na posestvo, ki ga leta nihče ni želel kupiti. Najprej je nabavil 30 koz, da mu ni bilo treba kositi, potem še dobrih 200. Zdaj dela ene najboljših kozjih sirov na Hrvaškem, ki ga odkupujejo restavracije z Michelinovimi zvezdicami.

Dragi maturantski plesi

14. 04. 2024 07.00

Zaključek srednješolskih dni, prelomnica, ki si jo marsikateri starš težko privošči. Cene vstopnic, oblek, frizure, ličenja gredo v nebo. Kakšen je strošek na dijaka? Maturantskemu plesu so se na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Radencih odrekli.

Potica – slovenska kulinarična posebnost

30. 03. 2024 09.00

Prijeten vonj, ki napolni hišo. Tradicija, ki jo ob praznikih še danes ohranjamo. Potica prihaja v več kot sto različicah, pekle so jo naše mame, babice, prababice. Prvič jo je omenil Primož Trubar v 16. stoletju, od takrat do danes pa se je precej spremenila.

Hiša v dveh dneh?

16. 03. 2024 08.44

Gradnja lastnega doma je za večino družin enkraten življenjski dogodek, ki za mnoge pomeni zadolževanje in porabo vseh življenjskih prihrankov. Je hitra in okoljsko trajnostna montažna gradnja boljša od počasnejše, zidane gradnje? Kakšne so cene, hitrost gradnje in življenjska doba?

Popoldanski taksisti in helikopterski starši

25. 02. 2024 07.00

Že leta v Sloveniji beležimo negativen prirast, pari se vse težje odločajo za naraščaj, družbena pričakovanja glede vzgoje so visoka. Kako se pripravljamo na rojstvo otroka, koliko denarja namenjamo opremi? Starševstvo se danes precej razlikuje od starševstva nekoč, otrok postaja projekt. Zakaj smo postali popoldanski taksisti in helikopterski starši, ki nenehno stremijo k nadzoru?

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze

20. 01. 2024 14.23

Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.

Pica, jed, ki je nobena druga ne nadvlada

13. 01. 2024 10.38

Od neapeljske do romanske in ameriške. Je ena najbolj priljubljenih jedi, ki prihaja v nešteto različicah. Vsaka pa ima svoje zakonitosti – od temperature peči, hidracije testa, dolžine pečenja, izbire moke – pomemben je prav vsak detajl.

Zlepljene trepalnice, otečene veke in zelene obrvi

16. 12. 2023 08.59

Odrasli v povprečju uporabimo 12 kozmetičnih izdelkov dnevno. Od šamponov, mil in krem do ličil. A koliko sploh naša koža potrebuje? Trg diktira vedno nove izdelke, vplivneži delijo nasvete in čudežne formule. Črni trg kozmetičnih storitev cveti – s trajnim lakiranjem nohtov, podaljševanjem trepalnic, vrisovanjem obrvi se ukvarjajo tudi ponudniki z opravljenimi hitrimi tečaji in neprimerno opremo. Nadzor je pomanjkljiv, posledice pa so lahko dolgotrajne.

Depresij in tesnob za tretjino več, pomoč prepočasna in draga

25. 11. 2023 13.33

Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Psihoterapijo ponujajo tudi tisti, ki nimajo nobene izobrazbe, stroka pa ni enotna glede vprašanja, kdo psihoterapije lahko sploh izvaja. Država, ki že leta obljublja zakon o psihoterapevtski dejavnosti, ki bo uredil področje in uvedel nadzor, pa že leta ne naredi nič.

Začimbe: donosen posel z veliko potvorb

11. 11. 2023 12.38

Začimbe so poganjale in usmerjale svetovno zgodovino. Imele so pomembno gospodarsko in politično vlogo, bile so donosen posel. Danes je globalna industrija zelišč in začimb ocenjena na štiri milijarde evrov letno, vsak šesti vzorec pa je, po podatkih evropske komisije, potvorjen.