AvtorREUTERS

Makedonsko vrhovno sodišče razveljavilo volitve
28. 11. 1999 19.07
Makedonsko vrhovno sodišče je včeraj razveljavilo volilne rezultate predsedniških volitev zaradi nepravilnosti ter odredilo ponovne volitve v 199 voliščih, poroča državno časopisje. Sodišče je prejelo več pritožb opozicijske stranke socialnih demokratov, katere kandidat Tito Petkovski je na volitvah pred dvema tednoma izgubil s 70.000 glasovi razlike, nepravilnosti na volitvah pa naj bi se pojavljale predvsem na področjih, kjer živijo albanske etnične skupine. Po poročanju makedonskih medijev na bi bilo vprašljivih do 160.000 oziroma 10 odstotkov volilnih glasov.

Nesreča katamarana na Norveškem
28. 11. 1999 19.05
Ob zahodni obali Norveške se je v petek potopil katamaran z 88 potniki, je sporočila norveška reševalna služba.

Odprt koridor za begunce iz Groznega
28. 11. 1999 18.51
Ruska vojska, ki oblega glavno čečensko mesto Grozni, je odprla koridor za begunce, ki želijo oditi iz mesta, so sporočile ruske oblasti. Težko topništvo in letala nadaljujejo z obstreljevanjem mesta, vendar pa so uporniki odločeni mesto, ki še ni popolnoma obkoljeno, braniti. Tiskovna agencija Interfax poroča, da so ruska letal in helikopterji včeraj izvedli več kot 100 napadov na cilje v Čečeniji, največ na Grozni. Kopenske enote nadaljujejo s širjenjem varnostnih območij, na nekaterih območjih pa so skupine upornikov že uspešno razbili.

Tuđmanovo zdravstveno stanje ''zelo resno''
28. 11. 1999 16.45
Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tuđmana je >>zelo resno<< in potrebno je nadaljno intenzivno zdravljenje, je danes poročala agencija Hina, ki navaja poročilo zdavniškega konzilija.

Protesti proti blokadi kurilnega olja
28. 11. 1999 15.17
Približno 8000 ljudi je v soboto v Nišu, mestu kjer vlada srbska opozicija, protestiralo proti blokadi dobave kurilnega olja, ki ga je Evropska unija poslala mestu za prebroditev zime. Po poročanju srbske oblasti na makedonski meji še vedno zadržuje 14 cistern kurilnega olja, ki je bilo namenjeno kot pomoč Nišu in bližnjemu mestu Pirotu.

Srbski radikalci obtožujejo Francijo
27. 11. 1999 21.44
Vodja ultranacionalistične stranke ter namestnik srbskega premiera Vojislav Šešelj je danes Francijo obtožil, da ta namerava odstraniti jugoslovansko vodstvo, v izjavi, ki jo je posredovala tiskovna agencija Tanjug pa je še zapisano, da ZDA >>dirigira<< najnovejšo protisrbsko kampanjo. Izjava je bila objavljena dva dni po aretaciji petih >>francoskih vohunov<<, sicer srbske narodnosti, ki so nameravali izvesti atentat na jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. V izjavi je še zapisano, da francoska vlada uporablja vsa sredstva, da bi očrnila srbsko ljudstvo in državo. Francoski režim, kot tudi vsi drugi evropski režimi, so le sredstvo v rokah Američanov za širitev nacističnih ciljev po celi Evropi. Francija je že včeraj trditve zavrnila kot nesmiselne.

Laburisti zmagovalci novozelandskih volitev
27. 11. 1999 20.58
Novozelandska ministrska predsednica Jenny Shipley je danes priznala poraz na parlamentarnih volitvah, ki so končale devetletno vladavino konservativcev, in za zmago čestitala voditeljici Laburistične stranke Helen Clark.

Tamilski tigri za mirovne pogovore
27. 11. 1999 20.55
Voditelj separatističnih upornikov tamilskih tigrov, Velupillai Prabhakaran, je danes pozval šrilanško vlado k ustavitvi oboroženih spopadov, ukinitvi gospodarskega embarga za področja, ki jih nadzorujejo uporniki ter k začetku mirovnih pogovorov, ki bi vključevale mednarodnega posrednika. Prabhakaran je v govoru ob >>dnevu herojev<< v spomin tisočev upornikov, ki so izgubili življenje v vojni, poudaril, da imajo uporniki dovolj orožja za nadaljevanje spopadov, vendar pa puščajo odprto možnost za politično ureditev konfliktov. Problem želijo rešiti na miren način, s pomočjo civilnih metod in brez prelivanja krvi ter novih žrtev. Vodja upornikov je še dodal, da mirovni pogovori ne smejo potekati v >>vojnih razmerah, vojaški agresiji, okupaciji in ekonomskem zatiranju tamilskega naroda<<.

Hrvaške parlamentarne volitve 3. januarja
27. 11. 1999 16.58
Namestnik hrvaškega predsednika Franja Tuđmana in predsednik sabora Vlatko Pavletić je danes potrdil datum parlamentarnih volitev, ki bodo potekale 3. januarja 2000. S to odločitvijo je končana nekajtedenska neodločnost, ki je posledica predsednikove bolezni.

Požar v pivnici Salvator
27. 11. 1999 16.39
V požaru, ki je zjutraj izbruhnil v znani münchenški pivnici Salvator, so bili trije ljudje lažje ranjeni, gasilci pa so sporočili, da ognja še niso popolnoma obvladali. Na prizorišču požara se 150 gasilcev prizadeva, da se ogenj ne bi razširil tudi na sosednje stavbe.

IMF zadržana do nadaljnjih izplačil Rusiji
27. 11. 1999 11.44
Direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michel Camdessus je danes na poslovnem seminarju v Madridu povedal, da lahko negativne reakcije sveta na vojno v Čečeniji ogrozijo nadaljnja posojila Rusiji. Camdessus je še povedal, da IMF ne more financirati Rusije, če ostali svet temu nasprotuje, čeprav želi, da država poskusi najti rešitev glede čečenskega vprašanja z upoštevanjem človekovih pravic, predvsem pa z uporabo političnih metod. Prav tako pa ni prepričan, ali je Rusija že izpolnila nekatere tehnične pogoje za nadaljnje izplačevanje posojila.

Rugova zahteva volitve
27. 11. 1999 09.48
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je v Prištini dejal, da zahteva sklic predsedniških volitev na Kosovu. Dodal je še, da mora biti predsednik izvoljen neposredno, saj v parlamentu izvoljeni predsednik ne bi bil sposoben voditi pokrajine po vojni.

Blair za dobre odnose z Evropo
27. 11. 1999 09.23
Britanski premier Tony Blair je začel s kampanjo za promocijo proevropskega stališča britanske vlade.

Turčija kmalu v EU
26. 11. 1999 21.51
Finski premier Paavo Lipponen, katerega vlada je trenutno predsedujoča Evropski uniji, je danes na tiskovni konferenci v Madridu povedal, da bo Turčiji EU najverjetneje že prihodnji mesec ponudila status kandidatke za članstvo, vendar pa mora vlada v Ankari ponovno premisliti o smrtni obsodbi za voditelja kurdske delavske stranke Abdullaha Ocalana. Lipponen je tudi povedal, da bo Turčiji ponujeno tudi sodelovanje na vrhu EU, ki bo decembra v Helsinkih. Od Ankare EU pričakuje pozitivne reakcije, vendar so že sedanji odzivi obetajoči.

Milošević: NATO je hotel vzpostaviti nacizem
26. 11. 1999 21.37
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je danes zvezo NATO obtožil, da so na Kosovu skušali vzpostaviti nacizem. Milošević je spregovoril na slovesni podelitvi medalj pripadnikom srbske vojske, ki so sodelovali v kosovskem konfliktu poudaril pa je tudi, da se bo Jugoslavija borila za Kosovo, v katerem bodo vsi posamezniki enakopravni. Izrazil je tudi prepričanje, da bodo civilizacijske vrednote, za katere se borijo, zmagale nad mračnimi silami.

Najsilovitejši napad doslej
26. 11. 1999 20.50
Ruske sile včeraj zvečer izvedle najsilovitejši napad na čečensko prestolnico Grozni v osmih tednih ofenzive. Letalskemu bombardiranju je sledilo obstreljevanje zahodnega dela mesta s topovskimi granatami. Ruske sile še vedno sklepajo obroč okoli mesta, kjer kopičijo vedno več artilerije. Po besedah enega izmed ruskih vojakov topovske granate in drugo orožje v Čečenijo tovorijo kar z vlakom. Po trditvah ruskih vojaških virov so bili zadnji napadi usmerjeni izključno na industrijsko cono Staroprimoslovsky.

Preložen postopek proti Šarifu
26. 11. 1999 16.36
Sodni postopek zoper odstavljenega premiera Navaza Šarifa, njegovega brata in pet drugih oseb je preložen za en teden. Pakistansko sodišče, pristojno za teroristične primere, je danes odobrilo prošnjo tožilstva za enotedenski odlog začetka sojenja. Tožilstvo je za odlog zaprosilo zaradi novih oseb na listi obtoženih. Šarif je danes dejal, da je nedolžen in, da imajo obtožbe zoper njega in ostale politično ozadje.

Krvavi spopadi v Nigeriji
26. 11. 1999 10.19
V krvavih spopadih med nigerijskima največjima etničnima skupinama je bilo ubitih najmanj 27 ljudi. Nov izbruh spopadov je nadaljevanje prelivanja krvi, ki se je začelo maja, ko je bil izvoljen nov predsednik države Olusegun Obasanjo, ki je obljubil konec petnajstletni vojaški vladavini. Ob zadnjih spopadih med skupinama Hausas in Yoruba, ki je na strani predsednika, je dejal, da se ne sme dopustiti, da v državi zavladajo nasilneži in zločinci.

Blair in Chirac o sporu glede britanske govedine
25. 11. 1999 20.24
Francoski predsednik Jacques Chirac in britanski premier Tony Blair sta danes na začetku 22. francosko-britanskem vrhu izrazila zadovoljstvo ob skorajšnji rešitvi francosko-britanskega spora ob francoski prepovedi uvoza britanske govedine.

Jelcin zbolel; podpis sporazuma z Belorusijo preložen
25. 11. 1999 20.03
Kremlin je danes sporočil, da predsednik Boris Jelcin zopet boleha zaradi virusne okužbe in akutnega bronhitisa. To diagnozo so postavili njegovi zdravniki med pregledom v moskovski bolnišnici, zato so mu priporočili okrevanje. Novica je v javnost prišla, ko so iz Kremlja sporočili, da bo podpis pogodbe o zvezi med Rusijo in Belorusijo, ki naj bi jo jutri podpisala Jelcin in beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, prestavljen.

Poziv k predaji
25. 11. 1999 14.50
Rusija še vedno stopnjuje vojaški pritisk na Čečenijo in stiska obroč okoli glavnega mesta Grozni. Okoli mesta je sklenjenega že okoli 80% obroča.

Misija ZN za človekove pravice na Vzhodnem Timorju
25. 11. 1999 10.52
Misija ZN za človekove pravice, ki bo preiskovala zločine na Vzhodnem Timorju, je danes prispela v Dili. Vodja misije Sonia Picado je Džakarto takoj obtožila oviranja dela misije in dejala, da je Indonezija odgovorna za preložen prihod le-te. Sonia Picado je novinarjem povedala tudi, da Indonezija še vedno ni priskrbela viz za vse člane ekipe ZN.

Arafat bo obiskal Moskvo
24. 11. 1999 17.21
Palestinski predsednik Jaser Arafat bo konec novembra obiskal Moskvo. Kot je načrtovano naj bi se sestal s predsednikom Borisom Jelcinom, premierom Putinom in zunanjim ministrom Ivanovom. Glavni namen obiska naj bi bil vzpodbuditi Rusijo, da bi aktivneje sodelovala v bližnjevzhodnem mirovnem procesu.

Nadaljevanje napadov v Čečeniji
24. 11. 1999 14.43
Predstavnik čečenske vojske Mumadij Sajdajev je zavrnil trditve, da so ruske enote obkolile približno 80 odstotkov čečenske prestolnice Grozni in da se čečenski vojaki umikajo iz Groznija v hribovite predele.

Hillary Clinton potrdila kandidaturo
24. 11. 1999 11.17
Hillary Clinton je včeraj potrdila svojo namero, da se bo potegovala za sedež zvezne države New York v senatu in tako končala ugibanja in špekulacije, ki so se zvrstila v zadnjih mesecih. Uradno volilno kampanjo bo po njenih besedah začela v začetku prihodnjega leta. Njen glavni nasprotnik iz vrst republikancev pa bo najverjetneje sedanji župan New Yorka Rudolph Giuliani.

Policijske okrepitve v pokrajino Aceh
24. 11. 1999 10.02
Indonezija je v pokrajino Aceh zaradi bojazni pred morebitnimi nasilnimi demonstracijami, do katerih bi lahko prišlo v začetku prihodnjega meseca, začela pošiljati policijske okrepitve. Po besedah predstavnika indonezijske policije se bosta dve skupini posebne enote, ki šteje 876 policistov, seznanili s trenutnim stanjem v pokrajini. Demonstracije bi lahko dosegle vrelišče 4. decembra, torej na obletnico ustanovitve gibanje za neodvisnost pokrajine Aceh.

Clinton obiskal Kosovo
23. 11. 1999 20.23
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes prvič obiskal Kosovo. Na prištinskem letališču sta ga sprejela vodja misije Združenih narodov Bernard Kouchner in poveljnik Kforja general Klaus Reinhardt. Ameriški predsednik, ki ga je spremljala hčerka Chelsea, je najprej nagovoril prebivalce Kosova, potem pa je obiskal še ameriško vojaško oporišče v Uroševcu.

Pozivanje EU k podpori
23. 11. 1999 20.08
Palestinski pogajalec Sajeb Erekat je danes pozval EU, naj podpre Palestince v sporu z Izraelom o izraelskem umiku z Zahodnega brega. Palestinski viri so tudi sporočili, da se je Erekat v Jerihu danes srečal z odposlancem EU za Bližnji vzhod Miguelom Moratinosom, kateremu je predal zahtevo.

Grozni skoraj obkoljen, begunce pesti mraz
23. 11. 1999 18.58
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je prepričan, da bodo ruske sile zavzele glavno mesto Grozni brez spopadov, saj lokalno čečensko prebivalstvo po njegovih besedah želi sodelovati z vojsko pri iskanju islamskih upornikov. Približno 80 odstotkov okolice Groznega naj bi bilo že v ruskih rokah, krog pa naj bi bil sklenjen že do sredine decembra. Po poročanju tiskovne agencije Interfax pa naj bi islamski uporniki utrjevali svoje položaje, saj želijo preprečiti popolno obkolitev glavnega mesta.

V potresu doslej že 714 žrtev
23. 11. 1999 15.42
Število mrtvih po potresu na severozahodu Turčije še vedno narašča. Kot so danes sporočili iz kriznega centra v Ankari, je v potresu, ki je 12. novembra prizadel mesto Duezce, umrlo najmanj 714 ljudi, več kot 5160 pa jih je bilo ranjenih.