AvtorRok Nosan

Po lep razgled v hribe
14. 06. 2018 17.08
Tiste, ki se poleti odpravljate v hribe, zagotovo zanima, kako daleč bo segal razgled. Vidljivost je zelo pomembna tudi v letalskem, ladijskem in cestnem prometu. Slaba vidljivost ob kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo je pogosto vzrok prometnih nesreč.

Posledice torkovega neurja: v Zagorju ob Savi za milijon evrov škode
13. 06. 2018 07.57
Močno neurje s točo je največ škode povzročilo v Zasavju, prebivalci Kisovca, kjer so se ulice spremenile v reke, podobne katastrofe ne pomnijo. Po prvih ocenah je v Zagorju ob Savi povzročilo za milijon evrov škode.

Kakšna nevihta še možna, od nedelje več sonca
09. 06. 2018 09.28
Po burnem vremenskem dogajanju marsikje pogledujejo proti nebu in se sprašujejo, kaj jih še čaka. Oblaki bodo na našem nebu še vztrajali, ponekod bodo še možne plohe in nevihte, vendar ne bodo tako intenzivne kot minulo noč. Od nedelje pa nas čaka več sonca.

Nebo zobe najhuje pokazalo nad Črnomljem, močna nevihta besnela tudi nad Pomurjem
08. 06. 2018 06.20
Jugovzhod države je zajelo neurje s točo v velikosti jabolka. Poškodovala je številne avtomobile, odkrite so strehe, razbita okna. Neurje z močnimi nalivi je zajelo tudi vzhod - območje od Ptuja do Brežic - in severovzhod države. Arso je za jugovzhodno in severovzhodno regijo izdal rdeče vremensko opozorilo.

Temperatura morja blizu rekorda
07. 06. 2018 16.47
Pred vrati je konec tedna in ker se nam obetajo visoke temperature, bo osvežitev marsikdo poiskal v morju. Njegova temperatura je 26 stopinj Celzija, kar je blizu rekorda za ta čas. Za namakanje so v teh dneh že primerne tudi nekatere celinske vode.

Zakaj je tako težko napovedati, kje bodo plohe in nevihte?
04. 06. 2018 08.26
V noči na ponedeljek je novo neurje zajelo območje Ormoža, kjer je meteorna voda poplavila gasilski dom, poslovni objekt in stanovanjske hiše. Tudi v tem tednu ne bo šlo brez ploh in neviht, možni bodo tudi močnejši nalivi in toča. Sicer pa bo še naprej toplo, temperature pa se bodo gibale tja do 30 stopinj Celzija.

Končuje se vremensko pestra pomlad. Kaj nam prinaša poletje?
31. 05. 2018 16.43
Z današnjim dnem se končuje meteorološka pomlad, ki je bila vremensko zelo pestra. Marec je bil še povsem zimski, sledil mu je rekordno topel april. Tudi maj se bo uvrstil med najtoplejše v zgodovini meritev. Pregreto ozračje so pogosto ohladile plohe in nevihte, neredke med njimi so bile tudi močnejše z nalivi in točo. Kaj pa nam prinaša poletje?

Strela, veličastna in nevarna. V Sloveniji jih udari 60 tisoč na leto
24. 05. 2018 17.10
Nahajamo se v tistem delu leta, ko so nevihte skoraj naša vsakodnevna stalnica. Slovenija leži na enem izmed nevihtno najbolj dejavnih območij v Evropi, kar dokazujejo tudi meritve strel. V enem letu jih na območju Slovenije povprečno zabeležimo kar 60 tisoč.

Igra oblakov in sonca tudi v začetku novega tedna: nestanovitno vreme nagaja kmetom
20. 05. 2018 10.34
Le še 12 dni nas loči do začetka meteorološkega poletja in marsikdo si želi suhega in stabilnega vremena. Predvsem kmetje, ki bi radi posušili prvo košnjo, z negotovostjo pogledujejo v nebo. Večina nasadov je tudi brez protitočne zaščite in namakanja. Žal bo vreme tudi v prihodnjem tednu pomladno razigrano in spremenljivo.

Kje so razlogi za majsko muhavost?
17. 05. 2018 16.54
Vstopili smo že v drugo polovico maja, vreme pa se obnaša povsem aprilsko. V tem mesecu še nismo imeli dneva, ko ne bi kje deževalo. Čeprav april velja za pregovorno najbolj muhast mesec v letu, pa sta bila maj in junij tudi v preteklosti pogosto še precej bolj spremenljiva in nepredvidljiva. Kje so razlogi za to?

Kako nastajajo kopasti oblaki?
10. 05. 2018 17.10
Skoraj ne mine dan, ko na nebu ne bi mogli opazovati belih ali sivih oblačnih gmot, ki bolj ali manj zakrivajo nebesno modrino. Čeprav vse nastanejo na enak način, so različnih oblik in velikosti.

Ko se 'utrga' oblak. Kako in zakaj nastajajo močni nalivi?
04. 05. 2018 10.10
Letošnji april se je izneveril tradiciji pregovorno najbolj muhastega meseca v letu, nam pa zato prvi dnevi maja kažejo povsem drugačno podobo. Po državi se tudi danes pojavljajo nevihte, ki jih spremljajo močnejši nalivi. Ponekod je v le nekaj urah padla skoraj mesečna količina padavin.

Bo vreme čez praznike 'zdržalo'?
28. 04. 2018 15.57
Ni lepšega, kot če imamo med prazniki lepo vreme. Sonce in visoke temperature, ki nas spremljajo že nekaj časa, bodo z nami tudi v prihodnjih dneh. Vseeno pa povsem brez mokrih prekinitev ne bo šlo. A to ne bi smel biti razlog za slabo voljo, saj bodo plohe le kratkotrajne in se bo že kmalu spet pokazalo sonce ... Morda pa tudi kakšna mavrica.

Prehitro pozabimo na zaščito. UV žarki nevidni, močni in škodljivi
26. 04. 2018 13.04
Ste z mislimi že na počitnicah? Prijetne poletne temperature in sončno vreme kar kličejo po kratkih oblačilih, pa tudi kopalke postajajo aktualne. Medtem ko je nekaj sončne svetlobe za živa bitja koristne, pa je prevelika izpostavljenost soncu zaradi negativnega učinka ultravijoličnega sevanja škodljiva.

Slovenija upravičeno dežela na sončni strani Alp
19. 04. 2018 17.08
Slovenija z okoli dva tisoč sončnimi urami na leto spada med bolj osončene države v Evropi in ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Sončno sevanje je edini vir energije na Zemlji, ki žene vremenske procese, z njegovo energijo pa bi v samo nekaj urah lahko pokrili letno potrebo po energiji na svetu.

April pregovorno najbolj muhast mesec. Pa je res?
12. 04. 2018 17.01
Pomlad je tu, za marsikoga najlepši čas v letu, toda iz vremenskega vidika običajno tudi najbolj nepredvidljiv. Vreme se pogosto spreminja iz ure v uro, značilne so tudi hitre temperaturne spremembe, ko imamo lahko v enem samem dnevu tudi več letnih časov. Med meseci je pregovorno še posebej spremenljiv oz. muhast april. Pa je temu res tako?

Puščavski pesek tudi nad Slovenijo
12. 04. 2018 06.42
Letošnji april je pravo nasprotje hladnemu in sneženemu marcu. Zaznamujejo ga nadpovprečno visoke temperature, ki se v tem mesecu niti en dan še niso spustile pod dolgoletno povprečje in kot kaže, se to ne bo zgodilo niti v prihodnjih dneh. Narava se je začela prebujati in v zraku je vse več cvetnega prahu, ki ga bodo padavine vsaj prehodno sprale z ozračja.

Pomlad je za nekatere veselje, za druge pravo prekletstvo
05. 04. 2018 18.30
Če vam slika cvetoče breze ne pričara nasmeha na obraz, ste verjetno med petino Slovencev, ki se v topli polovici leta po svojih najboljših močeh spopada z različnimi alergijami na cvetni prah. Letošnji oster prehod iz zimskih razmer v pretoplo pomlad utegne razmere še poslabšati, saj bo hkrati zacvetelo več rastlinskih in drevesnih vrst, kot jih običajno.

Pred nami so pravi pomladni dnevi, ob koncu tedna se lahko ogreje tudi nad 20 stopinj Celzija
02. 04. 2018 07.46
Prvi aprilski teden ne bo razočaral ljubiteljev sonca in pomladnih temperatur. Čaka nas veliko sonca, le od torka do četrtka bo prehodno nekaj več oblačnosti in ponekod tudi nekaj dežja. Z jugozahodnim vetrom bo k nam večji del tedna dotekal topel zrak in ob koncu tedna bodo najvišje dnevne temperature marsikje presegle 20 stopinj Celzija. To se bo zgodilo kasneje kot lani in predlani, a prej kot pred tremi leti.

Ali zelen božič res prinaša belo veliko noč?
30. 03. 2018 06.00
V preteklosti, ko še nismo imeli vremenskih napovedi, so se ljudje zanašali predvsem na vremenske pregovore. Eden teh pravi, da zelen božič prinaša belo veliko noč. Letošnje vreme bo to ljudsko modrost postavilo na glavo, saj bodo temperature na praznično nedeljo in ponedeljek marsikje presegle celo 15 stopinj Celzija.

32 let ni bilo toliko snega kot februarja. December in januar nadpovprečno topla
11. 03. 2018 07.00
Letošnja meteorološka zima se po zaslugi velikega števila dni s sneženjem v februarju uvršča med bolj snežene v zadnjem obdobju, vendar pa daleč od kakšnih rekordov. Od sredine minulega stoletja je bila najbolj bela in najhladnejša zima leta 1962/63. Medtem ko je bila najbolj topla zima leta 2006/07, zima z najmanj snega pa je bila pred 28 leti.

Na poti je prva snežna 'pošiljka', Dars bo pozoren predvsem na primorsko avtocesto
12. 11. 2017 06.30
20 centimetrov snega na območju od Ribnice do Blok, 10 na Dolenjskem in v Beli krajini ter prvi sneg tudi v Ljubljani. Vse to nam prinaša ponedeljkov prodor hladnega zraka, zaradi katerega bi lahko Ljubljana prvi sneg dobila tri tedne pred dolgoletnim povprečjem. Na Darsu pravijo, da so pripravljeni in da bodo še posebej pozorni na primorsko avtocesto.