Avtor
SVET

Legenda med kolesi je nazaj - stabilnejši, udobnejši, sodobnejši, lažji

14. 04. 2017 17.58

Nostalgiki pozor! Spet lahko kupite legendarno kolo našega otroštva - pony. Kolesa ohranjajo legendarni videz, s to razliko, da so stabilnejša, udobnejša, sodobnejša, lažja in imajo celo prestave. Najcenejši model stane 330 evrov, na prvi pogled visoka cena, a pred 50 leti, ko se je pony pojavil na jugoslovanskem trgu, so morali kupci zanj odšteti celo plačo.

O času, ko je bila Dolenjska velesila, mesto v bližini današnje Stične pa se je kosalo s tedanjim Rimom

14. 04. 2017 18.07

V tokratni Zgodbi preteklosti z Adijem Omerovičem gremo v čase, ko je današnja Dolenjska veljala za gospodarsko velesilo. V obdobje železne dobe, v čas med 500 in 1000 leti pred našim štetjem. Takrat je v mestu v bližini današnje Stične živelo ljudstvo, ki je bilo za tiste čase bajno bogato. Tako vsaj kažejo arheološki dokazi. Nobenega dokaza pa ni, ki bi nam razkril, kdo so ti ljudje bili.

Kranjskogorski župan v policijski preiskavi: je nadzornika s planinske poti odrinil nalašč?

14. 04. 2017 18.03

Kranjska policija preiskuje, ali je v sredo popoldne kranjskogorski župan Janez Hrovat s planinske poti res nalašč odrinil nadzornika Triglavskega narodnega parka. Župan je tam skupaj z več deset prostovoljci urejal sicer zaprto planinsko pot, nadzorniki pa so jim to skušali preprečiti. Za urejanje poti znotraj parka namreč niso imeli nobenega soglasja.

Zaradi motnje hiperaktivnosti ne trpijo le otroci, ampak tudi vse več odraslih

14. 04. 2017 17.56

Imate kdaj občutek, da življenju ne morete slediti, da teče prehitro, da preprosto stvari ne dohajate. Vas velikokrat kaj zmoti? Se težko zberete? Sodoben način življenja nas sili v vse našteto. A za nekatere ne gre le za vsakodneven stres, temveč življenje z motnjo primanjkljaja pozornosti in motnjo hiperaktivnosti. Za vedenjsko in čustveno motnjo trpi približno 10 milijonov ljudi na svetu.

Kmetijsko ministrstvo pripravlja pravilnik – o kajmaku

13. 04. 2017 17.56

Slovensko kmetijsko ministrstvo te dni skrbi za kajmak – pripravljajo celo pravilnik. Kakšen je tisti pravi, tak, kot je bil prvi izvirni iz srednje Azije? Mnogi so prepričani, da le na Balkanu, drugi imajo svoje najljubše slovenske izdelovalce, teh je nekaj deset, mlekarn in kmetov. A pozabite na svojo presojo, odslej nam bo vse v zvezi s kajmakom predpisovala država.

Nekateri učenci z veseljem telovadijo na prostem, saj so njihove telovadnice stare več kot 40 let

13. 04. 2017 17.46

Vreme vedno bolj vabi v naravo, tudi šolarji se iz telovadnic selijo na prosto. To je všeč predvsem tistim, ki morajo telovaditi v starih in dotrajanih telovadnicah. Osnovna šola Negova v Slovenskih goricah ima le okoli 100 učencev, njihova telovadnica je stara skoraj 40 let. Morda že kmalu dobijo novo, kdo ve.

Kavtičnik po poškodbi na svetovnem prvenstvu še vedno okreva, žena mu je v veliko pomoč

13. 04. 2017 17.49

Zagotovo se vsi še spomnimo razburljivega srečanja med slovensko in hrvaško rokometno reprezentanco na svetovnem prvenstvu. Sreča se je zavrtela v našo korist, a je srčen boj naših rokometašev terjal poškodbo kapetana Vida Kavtičnika. Z njim o tem, kako poteka rehabilitacija, pa tudi, kdo v družini bolje govori francosko – Vid ali njegov dveletni sin Lev?

Daj se na seznam ali kako lahko pomagamo nekomu rešiti življenje

13. 04. 2017 17.44

Za bolnike s krvnim rakom ali drugimi redkimi krvnimi boleznimi je izjemnega pomena seznam ljudi, ki so potencialni darovalci kostnega mozga. V Sloveniji vsako leto presaditev teh celic potrebuje 120 ljudi. A naš register potencialnih darovalcev šteje le 17.000 ljudi. Ta številka pa je absolutno premajhna, zato moramo več kot pol primernega kostnega mozga dobiti iz tujine.

Bomo vsi Slovenci postali potencialni darovalci organov?

12. 04. 2017 18.10

V Sloveniji je zaradi zahtevnega postopka vpisa v register darovalcev organov še vedno malo opredeljenih darovalcev. Odkar je država del sistema Eurotransplant, so se možnosti, da pacient dobi nov organ, povečale. Obeta pa se tudi sprememba zakonodaje, ki bi vse slovenske državljane določila za potencialne darovalce.

Po prvih težavah sistem eNapotnic vendarle deluje. Starejši kljub temu v strahu, ali ga bodo znali uporabljati

12. 04. 2017 18.04

Zdravniki so opozarjali, da sistem eNapotnic in eNaročanja ne deluje tako, kot bi moral in njihova opozorilasta vzela resno tudi zdravstveno ministrstvo ter Nacionalni inštitut za javno zdravje ter odpravila napake. Še vedno nekatere bolnišnice ne omogočajo elektronskega naročanja, v skrbeh so tudi starejši, ki se bojijo, da se ne bodo znali naročiti na specialistične preglede.

Lek z novo tovarno na Prevaljah in največjo Novartisovo naložbo pri nas

11. 04. 2017 18.07

Slovenski farmacevtski velikan Lek bo na Koroškem povečal proizvodni obrat, v katerem bodo proizvajali širokospektralni antibiotik Amoksiklav, torej antibiotik, ki se uporablja za zdravljenje zelo različnih okužb. Gre za največjo Novartisovo naložbo pri nas, vredno več kot 105 milijonov evrov.

Sistem elektronskih napotnic: komaj je zaživel, že so nastopile velike težave

11. 04. 2017 18.02

Komaj dva dneva deluje sistem elektronskega naročanja na zdravniške preglede, pa se sistem že sesuva. Težave niso nedolžne, saj vsakič, kadar se zatakne, zdravniki izgubljajo čas za računalnikom, bolniki pa čakajo dlje.

Lisjakov teran so pili politiki in kronane glave

10. 04. 2017 17.57

Dutovljčan Boris Lisjak živi za trto, tako kot so dobro stoletje pred njim z njo živeli njegovi predniki in bodo tudi potomci. Sedem različnih sort vina pridelajo na posestvu, četrtino vin prodajo v tujino, na primer v Tokio ali Amsterdam, najraje pa imajo Lisjakovi slovenskega kupca.

Občina s subvencijami za stanovanje ali hišo privablja mlade

10. 04. 2017 18.02

Ali že dlje časa razmišljate o nakupu lastnega doma, pa vam dolgoletni krediti in odrekanja ne dišijo? Potem imamo rešitev za vas. V južnoprimorski regiji leži občina Hrpelje-Kozina, ki je vsakemu mlademu človeku pripravljena dati do 3800 evrov, a le, če se za prvo stanovanje ali hišo odločijo v njihovi občini. Starejši se pomladitve občine že veselijo.

Socialni trgovini Sotra v Mariboru grozi zaprtje

10. 04. 2017 17.53

Če propad velikih preprečujejo države, pa se za propad malih zmeni le malo kdo. Zgodba socialne trgovine Sotra v Mariboru je popolnoma drugačna od Agrokorja. Lokalna. A bo zaprtje vplivalo na 150 socialno ogroženih ljudi. Socialna trgovina Sotra v Mariboru bo namreč brez nekoga, ki bi trgovino prevzel, zaprla vrata.

Kakšno takso bo Luka Koper plačevala za pretovor pri drugem tiru?

07. 04. 2017 17.57

Uprava Luke Koper se je sestala s predstavniki infrastrukturnega ministrstva, ki so ji predstavili predlog zakona o drugem tiru. Glavni problem ostaja za zdaj nerešeljiv - kakšno takso bo Luka Koper plačevala za pretovor. 18 milijonov evrov, kolikor so naračunali sami, ali 10, kakor napoveduje ministrstvo?

Staroverci so drevesa pred sečnjo prosili za njihovo odpuščanje

07. 04. 2017 19.13

Domačini z zahodnega dela Slovenije so vse do začetka prve svetovne vojne v veliki tajnosti opravljali staroverske obrede. Naši predniki so zelo spoštovali naravo. Če so na primer sekali drevesa, so jih najprej prosili za odpuščanje. Živeli so nekakšno indijansko filozofijo.

Moderne prisluškovalne naprave: Vsak lahko kadar koli vdre v vaš računalnik ali telefon

07. 04. 2017 18.03

V preteklosti so morali prisluškovalne naprave v stanovanja ali telefone postavljati fizično. Danes je šla tehnologija tako naprej, da prisluškovalna naprava sama pokliče vaš telefon, ko zazna pogovor. Detektivska agencija ima na mesec okrog tri protiprislušne preglede. Kaj v teh primerih najdejo?

Tajna soba za prisluškovanje v hotelu ob Postojnski jami

06. 04. 2017 18.14

Pri obnovi hotela ob Postojnski jami so naleteli na uradno neobstoječe kletne prostore - štiri močno zaprašene sobe z izhodom za pobeg. V njih pa vozlišče civilne in vojaške telefonije, slušalke, naprava za prevezovanje telefonskih linij, prazne škatle za magnetogramske trakove ...

Vlada za ograjo porabila slabih sedem milijonov evrov

06. 04. 2017 19.02

Slovenska vlada je za ograjo na mejo porabila skoraj sedem milijonov evrov. Večino denarja so nakazali celjskemu podjetju podjetju Minis, razloga za to še vedno niso razkrili. Medtem pa ograja vedno bolj jezi obmejne prebivalce, saj se jim zdi popolnoma nepotrebna.

Kdo ima najbolj oster smrček?

06. 04. 2017 18.04

Okrog pol milijona različnih vonjav lahko zazna pasji smrček, in tisti, ki imajo ta čut najbolj izostren, v okolici Ptuja iščejo sledi na svetovnem prvenstvu v sledenju. K nam so prišli psi in njihovi vodniki iz 26 različnih držav.

Sevniški učenci telovadijo v pol stoletja stari telovadnici, morda že kmalu dobijo novo

06. 04. 2017 18.21

Osnovna šola Sava Kladnika iz Sevnice, ki jo obiskuje 670 otrok, se je med prvimi opogumila s prijavo na razpis za hudodobro telovadnico. Čeprav imajo učenci športno vzgojo v pol stoletja stari telovadnici, njihovi učenci dosegajo velike ispehe, tudi na državnih prvenstvih. Si upate na razpis za hudodobro telovadnico prijaviti tudi vi?

Veselinu Vujoviću so ljubše trenerske zmage: Vodja ekipe si, a ne sodeluješ aktivno na parketu

06. 04. 2017 18.02

Selektor slovenske rokometne reprezentance Veselin Vujović je z bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu dosegel trenerski uspeh kariere. Pred začetkom kvalifikacijskih tekem za evropsko prvenstvo, ki bo januarja prihodnje leto na Hrvaškem, je Vujović dejal, da so mu ljubše trenerske zmage, saj si ob tem vodja ekipe, ne sodeluješ pa v igri aktivno na parketu.

Bodo v Kovinoplastiki Lož znova uporabljali strupeni krom 6?

06. 04. 2017 17.50

V Kovinoplastiki Lož bi radi v proizvodnji po dobrem desetletju znova začeli uporabljati rakotvorno snov krom 6. Vodstvo podjetja se menda dobro zaveda zdravstvenih in okoljskih tveganj, pred začetkom redne proizvodnje naj bi za dovoljenje za uporabo strupene snovi zaprosili tudi okoljsko ministrstvo. A kot kaže, to ne drži.

454 stopnic, ki vodijo na Kalvarijo, je v 24 urah prehodila 66-krat

05. 04. 2017 18.16

Mariborčanka Beba Ščap se je lotila prav posebnega podviga. Da bo 454 stopnic, ki vodijo na Kalvarijo, v 24 urah prehodila 111-krat. Načrte je malce pokvaril dež, zato se je Beba bolj kot na hitrost raje osredotočila na varnost. Šlo je za dobrodelni projekt, zbrana sredstva bodo namenili štipendiranju socialno ogroženih športnikov v okviru Olimpijskega komiteja.

Razburjeni Ribničani: edino travnato športno igrišče bo postalo plačljivo

05. 04. 2017 17.57

V Ribnici bo edino travnato športno igrišče postalo plačljivo. Šolle, pa tudi društva in klubi, ki se bodo prijavili na razpis in uspešno kandidirali, bodo igrišče lahko uporabljali brezplačno, ostali pa bodo morali plačati 21 evrov. Domačini se sprašujejo: "Se bodo otroci po pouku res lahko brezplačno rekreirali le še v gozdu."

Kovinska in elektro industrija izplavala iz krize, a stanje še ni rožnato

05. 04. 2017 17.58

Kovinska in elektro industrija v Sloveniji je izplavala iz krize, število zaposlenih v panogi se je povišalo na 90 tisoč. Povprečna bruto plača v nekaterih dejavnosti znaša tudi čez dva tisoč evrov. A za ta denar številni delajo prekomerno v treh ali celo štirih izmenah, ker jih je v osnovi še vedno premalo. Izplačane plače pa so dobre zgolj zato, ker so vanje všteti dodatki in nagrade.

Zakaj je v Idriji cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu cenejše kot na Obali?

05. 04. 2017 18.10

Številni zdravstveni zavodi so povabili k cepljenju proti klopnemu meningoencefalitisu, nekateri pa cene celo znižali. Ker je cena odmerka visoka – okoli 30 evrov, cepiti pa se je treba trikrat, se postavlja vprašanje, zakaj je cepljenje, ki je tako pomembno, tako drago. Štiričlanska družina bi v Kopru morala za cepljenje odšteti 420 evrov. Zakaj cene niso povsod enake in kdo služi na račun višjih cen?

Staroverstvo - Zamolčani bogovi

05. 04. 2017 06.30

S pisateljem Pavlom Medveškom sva se zgodaj zjutraj dobila pred Goriškim muzejem. Želel mi je najprej pokazati številne predmete, ki so jih uporabljali staroverci v zahodnem delu Slovenije in so zdaj na ogled v sklopu razstave o staroverstvu.

Mladi slovenski arhitekt navdušuje s prodornimi idejami: vrtec je zanj didaktični pripomoček, stanovanje osebna izkaznica

04. 04. 2017 18.38

Slovenski arhitekt Jure Kotnik je bil letos uvrščen med 40 najpomembnejših mladih evropskih arhitektov. Stanovanjski objekt dojema kot osebno izkaznico, vrtci so zanj didaktični pripomoček, na knjižne police je kot prvi spravil kontejnersko arhitekturo. Zelo dejaven je tudi v tujini.