AvtorSVET

Zeleno zlato Savinjske doline
31. 01. 2017 18.05
Že leta 1960 je Savinjska dolina veljala za enega najprimernejših koncev sveta za gojenje te zahtevne poljščine. Takrat je hmelj dajal delo celo do 30.000 sezonskim delavcem.

Kamnolom, ki ga potrebujemo vsi, nihče pa ne želi, da bi se širil
31. 01. 2017 17.49
V kamnolomu v Kamni Gorici kopljejo material za gradnjo in obnovo cest za vso državo. Gorenjska gradbena družba, ki z njim upravlja, ga želi širiti, krajani pa temu nasprotujejo, ker naj bi bila okolica že zdaj preveč degradirana in njihova kakovost življenja slabša. Hrupa in miniranja je že zdaj preveč, pravijo.

Slovenec z avtoštopom prepotoval 16 držav, glavni cilj - Bali
30. 01. 2017 17.55
Si predstavljate, da bi na rajski otok Bali odpotovali s pomočjo avtoštopa? Klemen Grmšek iz Komende je na tak način doživel pravo avanturo. Prepotoval je 16 držav, v Indiji prvič vozil motor, se v Iranu zaljubil in zaradi tega skoraj pristal v zaporu. Na Baliju pa je, verjeli ali ne, preživel le štiri dni. Zanj namreč ni bil važen cilj, pač pa pot, ki je vodila do tja.

Napeto v Cimosu
27. 01. 2017 17.31
Usoda koprskega Cimosa, ki zaposluje 4000 ljudi, je očitno ujeta v napetih slovensko-hrvaških političnih odnosih. Hrvaški minister je sporočil, da z zadnjo slovensko ponudbo niso zadovoljni, čeprav sta strani prejšnji teden dosegli okvirni dogovor. Vse je pod kontrolo, pa miri naš gospodarski minister. Prepričan je, da bodo dogovor dosegli do torka, ko se izteče rok, ki ga je postavil italijanski kupec.

Mariborskim dijakom prepovedali pirsinge in tatuje
27. 01. 2017 17.37
Vodstvo mariborske Srednje šole za gostinstvo in turizem je učencem prepovedalo tatuje in pirsinge na vidnih mestih. Takšnemu ukrepu naj bi se nekateri dijaki uprli, češ da gre za diskriminacijo. Ravnatelj pa odgovarja: sledimo navodilom delodajalcev. In še: gre zgolj za ukrep, ki ga morajo dijaki upoštevati ob praktičnem pouku.

Kam naprej po osnovni in srednji šoli?
27. 01. 2017 17.46
Na Gospodarskem razstavišču se je začel nekakšen uvod v informativne dneve. Preko 250 različnih šolskih programov bo poskušalo s predstavitvijo pritegniti bodoče uka željne. Letos je sejem informativa združena z Areno mladih, obiskovalci se zato ne bodo informirali zgolj o tem, kje se bodo učili, ampak tudi sprostili.

Na ljubljanski tržnici le še bio vrečke. A ne bodo zastonj ...
27. 01. 2017 17.46
Na tržnici v Ljubljani so uvedli biorazgradljive vrečke. Občina je že lani branjevcem brezplačno razdelila 127.000 takih vrečk, letos pa jim jih bo preko javnega naročila dobavljala sproti, glede na njihove potrebe. Vrečke bodo seveda plačljive, kakšna bo cena, pa občinarji še ne vedo.

Zapleti v bitki za teran: 'Če bi bili močna evropska država, si komisija česa takega ne bi dovolila'
27. 01. 2017 17.36
Kmetijski minister Dejan Židan pravi, da argumentov za izpodbijanje s strani Hrvaške še vedno ne poznajo. "Vse, kar smo dobili od Evropske komisije, so tri strani prečrtanega teksta. Kako naj odgovorimo na te argumente, če pa jih ne poznamo," se sprašuje. Dodal je, da tožbo že pripravljajo.

Vsaka minuta zmanjša verjetnost preživetja za 10 do 12 odstotkov
26. 01. 2017 18.07
Težko je ohraniti hladno glavo, ko gre za življenje, zato je dobro znanje oživljanja in uporabe defibrilatorja še kako pomembno. V Sloveniji na dan srce zastane tudi sedmim ljudem. In če znate oživljati, lahko rešite življenje. Vsaka zamujena minuta pred defibrilacijo namreč zmanjša verjetnost preživetja za 10 do 12 odstotkov.

Prvi zadružni dom na Celjskem daljnega leta 1949
26. 01. 2017 18.06
Po koncu druge svetovne vojne je začela nova oblast uveljavljati nove odnose tudi na vasi. Ena od značilnosti je bila graditev zadružnih domov. Prvi na Celjskem je zrasel leta 1949.

Bomo zaradi dobre tehnologije sploh še lahko prepoznali lažne novice?
26. 01. 2017 18.47
Hitro širjenje lažnih novic je presenetilo vse. Strokovnjaki celo opozarjajo na prihajajoče oblike medijskih zavajanj, ki lahko povzročijo hude družbene posledice. Gre za tehnologijo, ki je bila nekoč zelo draga in nedostopna povprečnim uporabnikom. Zdaj pa bo kmalu že vsak doma ustvaril vizualni posnetek, ki bo tako dober, da laži ne bomo več znali prepoznati.

Medvedi v ujetništvu: medved Mitko že 23 let živi na kmetiji na Nanosu
26. 01. 2017 17.58
Divje živali v ujetništvu so večna moralna dilema, z očitki na ta račun pa se že leta spopada družina Jež. Redni obiskovalci Nanosa jih dobro poznate, na njihovi kmetiji Abram namreč že 23 let živi tudi medved Mitko. Lastnik Božo Jež ga je sprejel, ko so ga domačini našli v vinogradu.

Jesti meso ali ne? Vegani in mesojedci vsak na svojem bregu. Kdo ima (bolj) prav?
26. 01. 2017 17.51
Mesojedci so prepričani, da so vegetarijanci in vegani zaradi svoje prehrane anemični, da brezmesna dieta predvsem za otroke ni primerna. Vegetarijanci in vegani na drugi strani živijo v veri, da prav zaradi tega živijo dlje, da je tveganje za razvoj hudih bolezni pri njih manjše. Pa še moralni pomislek, da je tisto, kar imaš na krožniku, nekoč živelo in tekalo naokrog, odpade. Kaj pa pravijo zdravniki?

Kaj bo s smetmi v Mariboru?
26. 01. 2017 17.41
Se bo v Mariboru in okolici močno podražil odvoz smeti? Nova državna uredba namreč predlaga, da se mešani komunalni odpadki odslej obdelujejo le še v centrih z mehansko in biološko obdelavo odpadkov.

Povratek v leto 1960: Tako so včasih polnili steklenice piva
25. 01. 2017 18.40
Slovenska pivska tradicija je bogata in sega daleč v zgodovino. V času največjega razcveta pivovarjev, sredi 20. stoletja, so polno obratovale tudi polnilnice steklenic piva. Kako je tedaj tam potekalo delo?

Gimnazijci odpirali sefe, njihovo glavno orodje pa so bili možgani
25. 01. 2017 18.21
Na Gimnaziji Želimlje je potekalo malce nenavadno tekmovanje: državno tekmovanje v odpiranju sefov. A ne gre za dodatni pouk, ki učence uči, kako vlomiti v sefe bank, pač pa za fizikalne ključavnice in tekmovanje, ki poteka pod pod geslom Videl, premislil, odklenil! Prireja ga Hiša eksperimentov. Sefe so morali dijaki narediti sami, odpirati pa so jih morale druge skupine.

Sporna cesta v Horjulu: novi župan, nova pravila
25. 01. 2017 18.05
Zakonca Kozjek sta podedovala izletniško kmetijo na Korenu, v občini Horjul. Pokojni stric je pred leti občini dovolil služnost za cesto tik ob hiši. Ker pa je bil promet za Kozjekova moteč, sta od občine dobila soglasje, da nekaj metrov nižje uredita makadamsko cesto. A po treh letih šok: soglasje je prekinjeno, občina je celo dosegla, da so spodnjo cesto zaprli in promet zopet speljali mimo hiše.

Zoran Mezga na Dobu umrl tik pred odhodom na prostost, anonimni sojetniki: V mukah je prosil za pomoč
25. 01. 2017 18.27
V zaporu na Dobu je tik preden bi prestal kazen umrl 42-letni Zoran Mezga. Zbolel naj bi za gripo, imel hudo vročino, a mu niso pomagali, pravi anonimno pismo sojetnikov. Pristojni odgovarjajo, da ni izrazil, da potrebuje zdravniško pomoč. Kaj se je dogajalo?

Se še spomnite časov, ko je bila Slovenija tekstilna država? Imeli smo ogromno tovarn, ostalo ni nič
25. 01. 2017 18.05
V Sloveniji je tekstilna industrija nekoč zares cvetela. Samo v Mariboru smo imeli kar 15 tekstilnih tovarn, ki so skupaj zaposlovale okoli sedem tisoč ljudi. Kakšna je njihova zapuščina? Mladi niti ne vedo, da so obstajale.

Teorija in praksa z roko v roki: Šolski center Velenje izobražuje kadre, ki jih okolje potrebuje
25. 01. 2017 17.46
Da je praksa še kako pomembna, dobro vedo v Šolskem centru Velenje, kjer že 60 let izobražujejo kadre, ki jih okolje potrebuje. Njihova tehnologija je med najboljšimi na evropskih tleh. Zato tiste, ki že delajo, izkoristijo tudi podjetja, kot so Akrapovič, Lek, Krka, Kolektor in seveda okoliški velikan – Gorenje, ki svoje zaposlene izobražuje prav v velenjskem šolskem centru.

Vse več ljudi na dolgoletni bolniški
25. 01. 2017 17.53
Slovenija je poleg Bolgarije edina država v Evropski uniji, ki državljanom prizna tudi dolgoletne bolniške. V novem predlogu zdravstvene reforme bi vlada to ukinila. Če pogledamo število ljudi, ki koristijo dolgoletni bolniški stalež, opazimo, da z leti narašča. Ob koncu leta 2016 jih je bilo namreč že skoraj 6000, ki so na bolniški že več kot eno leto. To je tisoč oseb več kot leto prej.

Zaplet z izolskim radarjem. Je občina delovala nezakonito?
24. 01. 2017 17.44
Voznike v Izoli razburja radar na cesti, kjer velja omejitev 40 km/h. Prometni znaki po mnenju nekaterih voznikov niso jasno označevali, do kod velja omejitev. Prepričani so, da je občina delovala nezakonito in je na ta račun v občinsko blagajano kapnilo najmanj 200 tisoč evrov. Samo v mesecu in pol so oglobili 3411 voznikov, od tega jih je 1997 vozilo od 48 do 50 km/h.

Cerar na turneji po višegrajskih državah: Cela Evropa hodi po robu
24. 01. 2017 17.36
Premier Miro Cerar se mudi na mini turneji po višegrajskih državah, ki so se vprašanja migracij lotile čisto drugače kot Slovenija. Kvote iz Bruslja zavračajo, vladajoči politiki pa migrantski val označujejo za navadno invazijo. Bo tudi Slovenija začela stopati po podobnih poteh? Če sklepamo po zakonu o tujcih, ki se celo sosedom Madžarom zdi preveč radikalen, potem nismo več daleč.

Kje so razvijali prve kinoprojektorje pri nas?
24. 01. 2017 18.08
Po drugi svetovni vojni je v Jugoslaviji film dobil pomembno vlogo. Leninova izjava, da je od vseh umetnosti najbolj pomemben film, je bila podlaga nove kulturne politike. Nastajajoča tovarna Iskra pa je dobila nalogo, da razvije kinoprojektorje. In tak je bil svet leta 1947.

Pomagajte Vladanu do novega električnega skuterja
24. 01. 2017 17.58
Vstanemo in gremo, ta besedna zveza je marsikomu enostavna. Vladanu Necevu zaradi cerebralne paralize žal ne. 36-letnik je poln življenja, obožuje knjige, njegova strast so računalniki, vikende ima razervirane za prijatelje. A Vladan je vse bolj odvisen od električnega skuterja. Že 15 let mu služi stari, počasi ga bo moral zamenjati. A država primakne le polovico, polovica pa je na plečih invalida.

Ormoško podjetje uresničuje črne napovedi, odpustilo bo več kot četrtino delavcev
24. 01. 2017 17.53
Ormoško podjetje Safil, nekdanja Carrera Optyl, uresničuje črne napovedi. Odpustilo bo 228 ljudi od skupaj 846 zaposlenih. Gre za italijansko podjetje, ki sodi med vodilne proizvajalce sončnih in korekcijskih očal. Vodstvo pravi, da je reorganizacija nujna, v Ormožu in okolici pa se prihodnosti bojijo, stopnja brezposelnosti se bo, če do opuščanj res pride, močno povečala.

V Sloveniji se loči že vsak tretji par: Kako otroku razložiti, če starša ugotovita, da skupaj ne gre več?
24. 01. 2017 17.43
Zakonsko zvezo je v letu 2015 sklenilo 6449 parov ali povprečno 18 na dan. Ločilo se jih je 2432, kar je 37 odstotkov. In kaj se zgodi, če starša ugotovita, da skupaj ne gre več? Zaplete se lahko predvsem pri skrbništvu. V Nemčiji poznajo predodelitev otroka, v primeru, kjer se ugotovi, da je eden od staršev lažno prijavil drugega starša. Kako je s tem pri nas?

Leta 1951 so v Kranju postavili kip Franceta Prešerna. Ta je razburjal javnost, bil je namreč prevelik
23. 01. 2017 18.15
Ste vedeli, da je bil spomenik Francetu Prešernu, ki stoji v Kranju, ob postavitvi leta 1951 deležen hudih kritik? Ljudi je razburjala njegova velikost. Okoliški prostor so zasadili z drevjem, da bi spomenik izgledal manjši.

Nahrbtnik za jagenjčke
23. 01. 2017 18.12
Torbice za prenašanje manjših kužkov niso nič več nenavadnega. Po novem pa obstaja tudi nahrbtnik za prenašanje majhnih jagenjčkov. Gre za inovativen projekt učencev osnovne šole Staneta Žagarja Kranj. V sklopu multidisciplinarnega raziskovalnega programa First Lego League so morali narediti projekt z naslovom Živalski zavezniki. Z izdelkom bodo lahko pastirji iz visokogorskih paš v dolino brez težav prinesli nekaj dni stare jagenjčke.

Kakšna bo plača srednješolskih vajencev? V prvem letniku 250 evrov, v tretjem že 400 evrov
23. 01. 2017 17.49
V prihodnjem šolskem letu bodo štirje programi srednjega poklicnega izobraževanja mladim omogočali, da se že v času šolanja spoznajo z delom in delodajalci. Vajeništvo je predvideno za poklice, kot so denimo oblikovalec kovin, mizar, gastronom in hotelir.