AvtorStaša lozar

Ob vse višjih cenah potrošniki, prodajalci in trgovci potisnjeni v kot
16. 06. 2022 20.07
Dvig cen energentov, surovin in materialov: velike težave, ki čedalje bolj pestijo predelovalno industrijo, ki zato čedalje težje pokriva svoje stroške. Izhod vidi le še v dvigovanju cen hrane. Kaj nas torej čaka, kaj prinašata poletje in jesen? Bomo potrošniki sploh še zmogli napolniti svojo nakupovalno košarico? Ko bodo limiti prekoračeni, bo potrošnja padla, in ne le kupec, v velikih težavah bosta tudi kmet in prodajalec, so prepričani predelovalci.

Kmetje vse bolj obupani: podražitve materiala tudi do 300-odstotne
15. 06. 2022 19.48
Cene gredo v njihovi panogi, kot pravijo, v nebo. Za kar dobro četrtino so se v letu dni dvignile cene živali in živalskih proizvodov. Nič bolje ni v poljedelstvu, kjer so se cene rastlinskih pridelkov dvignile v povprečju za dobro tretjino. Če bo šlo tako naprej, bomo vsi lahko le odložili vile in grablje ter iskali nove zaposlitve, pravijo kmetovalci in vlado pozivajo, naj jim pomaga.

Kdaj bomo v Sloveniji uvedli krajši delovni teden?
13. 06. 2022 19.10
V Veliki Britaniji pravkar poteka zgodovinsko testiranje ob poskusnem uvajanju štiridnevnega delovnika. Pri nas so se nekatera podjetja, kljub temu da zakonodaja tega še ne omogoča, krajšega delovnega tedna že poslužili. In kaj ugotavljajo? Predvsem, da bo treba čimprej spremeniti zakonsko podlago.

Odhajajoča vlada kadruje v agencijah pod okriljem Zdravka Počivalška
24. 05. 2022 20.01
Odhajajoča vladna garnitura še vedno intenzivno kadruje. Na zalogo so imenovali varuha konkurence, potekla sta razpisa za direktorja slovenske turistične organizacije in zavoda blagovnih rezerv, pred vrati pa je še razpis za direktorja Spirita – javne agencije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije. Razrešili so tudi direktorja družbe Slovenski državni gozdovi, na njegovo mesto pa so imenovali novega direktorja.

17 let po tragediji v klubu Lipa starši pokojnih še vedno čakajo odškodnine
23. 05. 2022 20.13
17 let po tragediji v nočnem klubu Lipa, kjer so življenje izgubila tri mlada dekleta, starši pokojnih še vedno čakajo na dosojene odškodnine. Izplačila so odvisna od prodaje diskoteke, ki pa je lastniki, družina Zavašnik, nočejo izpustiti iz rok. Zato so na njihovo posest in v stavbe na njej vstopili sodni izvršitelj in upniki v spremstvu policistov s policijskimi psi. Ker so Zavašnikovi v globokih dolgovih in so na njihovih nepremičninah vknjižene hipoteke, je za 1. junij predvidena dražba. Roberta Tomasa Zavašnika ni bilo doma, njegovi starši pa po besedah izvršitelja niso povzročali težav.

Kako se bo nova vlada lotila šolstva?
21. 05. 2022 19.13
Ohranili bodo mrežo javnega šolstva, zagotovili brezplačno prehrano v šolah, pri vpisu v srednjo šolo pa poleg ocen upoštevali tudi rezultat, dosežen na nacionalnem preverjanju znanja. Da so sicer v pretežni meri bodoči oblastniki očitno prisluhnili predlogom in pobudi stroke, pravijo v združenju osnovnošolskih ravnateljev, pa vendar po njihovem mnenju določeni cilji vendarle niso najbolj smiselni.

Zasebni kazenski pregon Erjavca zoper nekdanjega partnerja njegove hčerke
16. 05. 2022 19.36
Na ljubljanskem sodišču se odvija zasebni kazenski pregon Karla Erjavca zoper nekdanjega partnerja njegove hčerke, Andreja Marčiča. Tistega Andreja Marčiča, na čigar jahti se je z lobistom Božom Dimnikom družil Janez Janša s soprogo Urško Bačovnik. In tistega Marčiča, čigar skupina Marand je v zadnjih 20 letih proračunskim porabnikom prodala za več kot 100 milijonov evrov informacijske opreme, v njegovem podjetju pa je bil zaposlen tudi Janšev sin, Žan Janša. Erjavec preganja Marčiča zaradi obrekovanja, ker naj bi ga Marčič obtožil kraje fotografij in izsiljevanja.

Bomo konec prihodnjega tedna že stopili v poletje?
08. 05. 2022 18.09
Ozračje se čedalje bolj segreva. V sredo, četrtek in petek bodo temperature po napovedih presegle 25 stopinj, v najtoplejših krajih na vzhodu države bo blizu 30 stopinj. In če napovedi držijo, ledeni možje ne bodo upravičili svojega slovesa. To sicer v zadnjih nekaj letih niti ni tako zelo presenetljivo, saj nas ledeni možje že nekaj časa pogosteje kot s hladom razvajajo s soncem in visokimi temperaturami.

Zaskrbljujoče: Za družinskega zdravnika le 15 prijav od 70 razpisanih
07. 05. 2022 20.18
Po prvem krogu prijav na nacionalni razpis specializacij, ki ga je aprila objavila Zdravniška zbornica Slovenije, se je za specializacijo družinske medicine prijavilo zaskrbljujoče malo število kandidatov. Na 70 razpisanih mest se je za poklic družinskega zdravnika prijavilo le 15 posameznikov. Slabo kaže tudi pediatriji, saj se je od odprtih 15 zapolnilo le šest mest. Je pa nasprotno veliko zanimanja za dermatologijo in ginekologijo, kjer se za eno mesto poteguje kar sedem kandidatov.

Ukrajinski begunci kmalu na pomoč slovenskemu zdravstvu?
06. 05. 2022 18.46
V Sloveniji je trenutno 5.738 ukrajinskih beguncev. Številka ne narašča, prej upada. Na uradu za migracije s presenečenjem ugotavljajo, da se mnogi od 21.980 beguncev, ki so k nam začasno ali trajno pribežali, v teh dneh že vračajo v Ukrajino, in sicer na mirnejša območja, denimo okoli mesta Lvov. Še več jih Slovenijo dojema bolj kot tranzitno točko, od koder se nato odpravijo v druge evropske države ali celo čez lužo. Med tistimi, ki so ostali, je 70 usposobljenih zdravstvenih delavcev, ki bi kmalu lahko začeli delati v slovenskem zdravstvu.

Kakšno je bilo vzdušje po volitvah?
25. 04. 2022 19.40
V štabih strank, kjer so do zadnjega upali, da bodo vendarle prestopili parlamentarni prag, pa se to ni zgodilo, je bilo v nedeljo razočaranje več kot očitno. A veselje nad volilno udeležbo in rezultatom so z zbiranjem na ulicah izrazili petkovi protestniki in civilna iniciativa Glas ljudstva, ki so se po zaprtju volišč zbrali na Trgu republike.

Zadnji dnevi pred volitvami in zadnji pozivi na volišča
21. 04. 2022 19.34
V dneh pred volitvam se vrstijo nagovori civilnodružbenih gibanj in organizacij volivkam in volivcem. Medtem ko eni le pozivajo k udeležbi na volitvah, drugi ne skrivajo svoje politične izbire in jasno pozivajo, koga voliti. Predvsem cerkvena vodstva pa se komentarjem na to temo to pot izogibajo, pa čeprav so škofje rimskokatoliške cerkve že pred sedmimi dnevi v pismu pozvali, naj se ljudje ne predajo apatičnosti ter dodali, da smo vsi povabljeni, da prevzamemo odgovornost za prihodnost naše domovine in gremo na volitve.

V slovenske javne osnovne šole vključenih 268 ukrajinskih otrok
01. 04. 2022 19.27
98 novih ukrajinskih otrok naj bi se dosedanjim 268 pridružilo prihodnji teden, sedem pa jih že obiskuje srednješolski program. Šole se otrokom trudijo olajšati vključevanje s tečaji slovenskega jezika, šolski sistem pa omogoča, da jim prvo leto ne bo treba pridobiti ocen. V Sloveniji se je sicer do danes prijavilo okoli 15.000 ukrajinskih beguncev, za začasno zaščito jih je zaprosilo nekaj več kot 8000, le 88 izmed njih so doslej status upravne enote priznale, kar pa ne ovira šolanja, zdravstvene oskrbe in vseh drugih nujnih pravic za begunce.

Manjše stranke vso svojo energijo usmerjajo v predvolilno kampanjo
30. 03. 2022 20.13
Volilne komisije posameznih volilnih enot preverjajo kandidatne liste, ki so jih vložile stranke in liste. Vse pri tem niso uspešne – tako so komisije v več volilnih enotah zavrnile listo Zavezništva osvobodimo Slovenijo Andreja Šiška, v Ljubljani pa tudi Listo Borisa Popoviča, ker je bilo premalo podpisov volivcev, ki imajo v tej enoti prijavljeno stalno prebivališče. Stranke, ki jim javnomnenjske ankete ne kažejo preboja v parlament, so sicer prepričane, da še ni vse izgubljeno, zato vso svojo energijo usmerjajo v predvolilno kampanjo.

V Sloveniji že 6000 ukrajinskih beguncev. Kakšno pomoč lahko pričakujejo?
25. 03. 2022 19.58
Vlada je v četrtek odločila, da se ukrajinskim beguncem, ki živijo zunaj nastanitvenih centrov, povrnejo stroški nastanitve. Istočasno pa lahko begunci zaprosijo še za prejemke za preživetje. Oboje se določi glede na minimalni dohodek, ki pa bo s 1. aprilom znašal nekaj več kot 421 evrov. Vsak ukrajinski begunec bo dodaten denar dobil še za vsakega otroka, poleg tega pa bodo ukrajinske družine upravičene tudi do otroških dodatkov in oproščene plačila vrtca.

Pomoč ukrajinskim beguncem
22. 03. 2022 20.30
Begunci v Sloveniji imajo številna vprašanja: kako urediti svoj status, čim prej pridobiti pomoč naše države, vključiti otroke v vrtce in šole, dobiti službo in podobno. Razumljivo je, da veliko prosilcev ustavlja hitro urejanje statusov, mirijo na Rdečem križu, medtem ko prek Zavoda za zaposlovanje ukrajinski begunci še ne iščejo zaposlitev v povečanem obsegu.

Vključevanje Ukrajincev v družbo otežuje tudi birokracija
21. 03. 2022 20.08
4400 Ukrajincev je pri nas že zaprosilo za začasno zaščito, s katero Slovenija beguncem skladno s smernicami Evropske unije omogoča lažji dostop do osnovnih pravic, kot so dovoljenje za bivanje ter dostop do dela, nastanitve, izobraževanja in podobno. A kljub sprejetju direktive o začasni zaščiti so na terenu težave – predvsem otroci ne razumejo slovenščine, pri tistih, ki bi se radi zaposlili, pa so na primer težave s priznavanjem izobrazbe, saj Ukrajina ni članica Unije. Notranji minister ob tem upa, da se ne bomo spotikali ob birokracijo in bomo beguncem raje omogočili čimprejšnje vključevanje.

Strokovnjaki opozarjajo: gorivo je primerno skladiščiti le v posode s certifikatom
13. 03. 2022 20.31
Ob špekulacijah, da se bo v novem tednu znova podražil bencin, ljudje točijo gorivo v vse možne embalaže in si ustvarjajo zaloge. A kako modro je takšno početje? Gasilci opozarjajo: nepravilno skladiščenje lahko pomeni resno grožnjo za okolico, poznavalci avtomobilizma pa: goriva po določenem času izgubljajo svojo kakovost, neprimerna embalaža lahko vpliva na čistost tekočine, prav tako lahko v tekočino zaidejo smeti in vplivajo na delovanje motorja. Je torej smiselno shranjevati goriva?

V Novi Gorici ukrajinska družina, ki je že drugič bežala pred vojno
12. 03. 2022 10.06
Vse več beguncev iz dneva v dan prihaja tudi v Slovenijo. Večinoma so to matere z otroki, včasih še babice. Večina jih nadaljuje pot na zahod, za mednarodno zaščito pa jih je doslej pri nas zaprosilo 909.

Vse več okuženih šolarjev: 'V enem razredu samo dva učenca, v nekaterih le pet'
02. 02. 2022 19.04
Največ potrjenih primerov okužbe je med otroki, v starostni skupini med pet in 14 let jih je bilo včeraj 4633. Zaradi tega ponekod že zapirajo vrtce in šole. Podružnična šola v Cerknici je zaprte že več dni, jutri bosta zaprta tudi vrtec in šola v Cankovi. Otroci bodo imeli pouk na daljavo, čeprav je bolna tudi skoraj polovica zaposlenih.

Trgovina s psi je postala industrija
29. 01. 2022 07.00
Ste si tudi vi med covidom zaželeli kužka? Povpraševanje je bilo izjemno, cene mladičkov so šle v nebo, psa z rodovnikom oziroma preverjenim poreklom je bilo težko kupiti. Medtem pa na kupce prežijo izurjeni prevaranti, ki v Slovenijo – najpogosteje čez Balkanski polotok – vozijo kužke s pasjih farm. Tam imajo samice zaprte v kletkah, ves čas so breje. Ko so tako izčrpane, da ne morejo več kotiti, se jih znebijo. Takšni kužki pa so brez dokumentov in po vsej verjetnosti hudo bolni. Društva in veterinarji opozarjajo. Kaj dela policija, kaj inšpekcija? Je to kriminal?

Ravnatelji lahko na delo vpokličejo tudi nekdanje, že upokojene sodelavce
24. 01. 2022 19.49
Ravnatelji lahko skladno z okrožnico, ki so jo od šolskega ministrstva prejeli sinoči, v šole, v katerih kronično primanjkuje kadra, zdaj vpokličejo nekdanje, že upokojene sodelavce.

Število okužb znova visoko, bomo kmalu presegli 10.000 dnevnih okužb?
16. 01. 2022 09.43
Pristojni so v soboto potrdili 6012 okužb z novim koronavirusom. To je daleč največ okužb, potrjenih na katero koli soboto, v primerjavi s prejšnjo soboto pa se je njihovo število skoraj podvojilo. V bolnišnicah zdravijo 549 covidnih bolnikov, od tega jih 156 potrebuje intenzivno zdravljenje. V soboto je umrl en bolnik s covidom-19. Bomo že v torek presegli 10.000 dnevnih okužb?

Trg izpraznjen, gospodarstveniki pozivajo k skrajšanju karanten in izolacij na pet dni
15. 01. 2022 20.03
Podrli smo še en neslavni rekord. Ob 14.360 PCR-testih so potrdili kar 7580 okužb z novim koronavirusom, kar je največ dnevno potrjenih okužb do zdaj. Različica omikron sicer dokaj hitro izzveni in večinoma ne povzroča resnejših zdravstvenih zapletov, jih pa zato pri organizaciji dela v šolah in bolnišnicah, saj odsotnost zaposlenih načenja delovni proces, tudi v podjetjih. Nekateri težave rešujejo z zmanjšanjem kadra, drugi bi ob povečanju okužb ukinjali določene aktivnosti. Gospodarska zbornica zato poziva vlado, naj vendarle skrajša izolacijo in karanteno na pet dni z negativnim testom.

Strokovni svet UKC Ljubljana podpira obvezno cepljenje proti covidu-19
29. 12. 2021 14.22
Strokovni svet UKC Ljubljana je na izredni seji soglasno sprejel sklep, s katerim predlagajo uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19. Tako odločitev so sprejeli "zaradi interesa in trpljenja" vseh covidnih in necovidnih bolnikov, ki traja dve leti in mu ni videti konca, je UKC Ljubljana pojasnil odločitev sveta.

Objestnost zaradi alkohola je letos vodila v vsako tretjo smrt na naših cestah
27. 12. 2021 19.46
7 sporočil za 7 dni do novega leta: Varujmo življenja, vozimo trezni – to je akcija, ki jo je teden dni pred silvestrovim sprožila Agencija za varnost prometa. Reševalci, zdravniki, policisti in gasilci – torej tisti, ki so prvi na krajih nesreč – tako v kratkih osebnih sporočilih slovensko javnost pozivajo k ničelni toleranci do alkohola v prometu.

Že enajsta tradicionalna akcija slovenskih odvetnikov
19. 12. 2021 19.51
Že enajstič zapored bo potekala akcija Pro bono, s katero slovenski odvetniki v okviru svojega cehovskega praznika ljudem nudijo brezplačno pravno pomoč. Brezplačno svetovanje je namenjeno predvsem tistim, ki si ga ne morejo privoščiti ali ne upajo zaprositi za pravno pomoč. Odvetniki zainteresirane prosijo, da se prek spleta na obiske pisarn predhodno najavijo, to pa ni potrebno, če boste po pravni nasvet prišli v ljubljansko ali koprsko mestno občino, ki bosta z enodnevno izposojo svojih prostorov pomagali v tej akciji.

'Ko si enkrat na kisiku, je za obžalovanje prepozno'
18. 12. 2021 19.31
Zakaj je tako pomembno, da se v čim večji meri cepimo? Ker medicinsko osebje izgoreva in se omikron širi s hitrostjo, s kakršno se širi virus ošpic. Pa tudi zato, ker se starostna meja tistih, ki zbolijo, čedalje bolj niža. Da tudi tisti, ki pristanejo v bolnišnicah necepljeni, to svojo odločitev pozneje obžalujejo, pričajo zdravniki. A ko si enkrat na kisiku ali celo v intenzivi, je za obžalovanje prepozno.

Pravda med Črnčecem in Toninom: na zaslišanju Šarec stopil Črnčecu v bran
17. 12. 2021 19.08
Na kamniškem sodišču je potekalo soočenje Damirja Črnčeca, nekdanjega državnega sekretarja v kabinetu prejšnjega premierja Marjana Šarca, in aktualnega obrambnega ministra Mateja Tonina. Črnčec namreč Tonina toži za sedem tisočakov, ker so ga, kot navaja v tožbi, hudo prizadele Toninove besede za enega izmed slovenskih časnikov. Gre za besede, da naj bi "Damir Črnčec zlorabljal represivne aparate te države za boj proti takratni opoziciji". Na sodišču so kot pričo zaslišali nekdanjega premierja Marjana Šarca, sodbo pa bosta tožnik Črnčec in toženi Tonin, ki po besednem pingpongu že napovedujeta nove tožbe, v enem mesecu prejela po pošti.

Ping pong med lastniki stojnic in inšpektorji: prodajo zdaj preselili na Vodnikov trg
15. 12. 2021 19.27
Na ljubljanski tržnici se nadaljuje birokratski 'ping pong' med prodajalci hrane in pijače na stojnicah na eni ter inšpektorji na drugi strani. Po četrtkovem zaprtju stacionarnih stojnic so zdaj inšpektorji lastnikom omogočili vstop, da so lahko od tam odnesli pijačo in hrano, ki se je medtem večinoma že pokvarila. Žogico preigravanja pa inšpektorjem vračajo tudi lastniki mobilnih stojnic. Ker so jim ukazali umik s Pogačarjevega trga, so se zdaj preselili na Vodnikov trg, kjer neovirano nadaljujejo s prodajo.