Avtor
Tadej Grešovnik

Gostinci iščejo alternativne rešitve za zmanjšanje škode - začeli razvažati hrano

16. 03. 2020 20.37

Vrata svojih lokalov je moralo zapreti več kot 10.000 gostincev. In če so se pred tem ukvarjali s tem, kako zaščititi svoje stranke in zaposlene pred okužbo imajo zdaj nove skrbi. Kako bodo preživeli, kako bodo plačali svoje zaposlene? Na udaru je tudi kar 40.000 Slovencev zaposlenih v turizmu. Že prihodnji mesec bi se lahko pojavile prve težave pri izplačilih plač.

Pišek: Zaprtje meja bi pomenilo katastrofo za gospodarstvo

29. 02. 2020 19.38

Zaradi izbruha koronavirusa o težavah poročajo iz številnih slovenskih podjetij, predvsem tistih, ki poslujejo s Kitajsko. Težave imajo tudi podjetja, ki iz Kitajske dobavljajo material za nadaljnjo proizvodnjo. Omejene so tudi povezave z Italijo. V gospodarstvu sicer izvajajo vse potrebne preventivne ukrepe. Tudi na terenu sledijo navodilom, da bi preprečili morebitno širjenje virusa.

Poslanci o vplivih madžarskega financiranja medijev, povezanih s SDS

27. 02. 2020 18.20

Parlamentarni odbor za kulturo je v državnem zboru razpravljal o madžarskem financiranju slovenskih medijev blizu stranki SDS. Domnevno sporne finančne tokove so obravnavali na predlog oziroma zahtevo poslancev LMŠ. Po mnenju nekaterih poslancev bi lahko lastniška struktura medijev krepila vpliv Madžarske pri nas. Člani SDS pa odgovarjajo: vlaganja iz tujine so nekaj povsem običajnega in nikakor niso nezakonita.

Kateri politiki odhajajo in kateri prihajajo v državni zbor?

26. 02. 2020 19.48

Z oblikovanjem nove vlade se bo nekoliko spremenila sestava državnega zbora. Ob vrnitvi nekaterih članov vladne ekipe Marjana Šarca v poslanske klopi bodo morali štirje nadomestni poslanci izprazniti svoje pisarne. Bo pa v parlament prišlo tudi nekaj novih poslancev, ki bodo zamenjali tiste, ki bodo postali ministri. Z ministrovanjem bosta nadaljevala le Aleksandra Pivec in Zdravko Počivalšek.

Napadi na novinarje: 'Do žaljivk v javnem govoru smo kot družba postali brezbrižni'

24. 02. 2020 19.23

Intenzivno politično dogajanje ima tudi stranske učinke – poplavo žaljivk na družbenih omrežjih, tudi na račun novinarjev, ki poročajo o politiki. Do žaljivk v javnem govoru smo kot družba postali že čisto brezbrižni, opozarjajo medijski strokovnjaki, tisti, ki bi morali povzdigniti glas in takšno ravnanje obsoditi, pa običajno molčijo.

Nenapovedan nadzor Knovsa na Nacionalnem preiskovalnem uradu

18. 02. 2020 19.26

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je nenapovedano obiskala nacionalni preiskovalni urad. Po besedah člana komisije Žana Mahniča želijo preveriti sum, da naj bi premier Marjan Šarec in državni sekretar Damir Črnčec obveščevalne službe zlorabila za uveljavljanje svojih političnih interesov. Na NPU so vse ostro zanikali in zapisali, da niso dislocirana enota kateregakoli politika ali katerekoli politične organizacije.

Je madžarski denar iz kroga Viktorja Orbana končal tudi na računu SDS?

17. 02. 2020 18.36

Je madžarski denar, ki so ga v Slovenijo nakazovali poslovneži iz kroga Viktorja Orbana, končal tudi na računu največje parlamentarne stranke? Po zadnjih volitvah naj bi SDS prejela več kot 110 tisočakov neposredno na svoj račun. Tudi tokrat naj bi se denar prelil prek poslovneža Petra Schatza, slovenska zakonodaja pa jasno prepoveduje kakršno koli financiranje političnih strank iz tujine.

Fajonova napovedala razpravo o madžarskem financiranju medijev

14. 02. 2020 18.51

Evropska poslanka Tanja Fajon je napovedala skorajšnjo razpravo v Evropskem parlamentu o madžarskem financiranju medijev blizu SDS v Sloveniji. Madžarska veliko vlaga tudi v Lendavo, kjer živi madžarska narodna skupnost. Številni Lendavčani so prepričani, da bo za te naložbe prej ali slej izstavila račun, opozarjajo pa tudi na vse večji vpliv politike Viktorja Orbana pri nas. 

Kako smo na morebitni izbruh koronavirusa pripravljeni v Sloveniji? 

12. 02. 2020 19.11

Razlogov za preplah pri nas za zdaj ni, pravijo strokovnjaki, tudi črnoglede napovedi, po katerih bi se lahko z virusom okužili kar dve tretjini celotne populacije, ocenjujejo kot preuranjene. V ljubljanskem kliničnem centru imajo sicer pripravljene izolacijske sobe, kamor bi namestili okužene, če bi koronavirus dosegel tudi Slovenijo.

So madžarski poslovneži iz Orbanovih krogov financirali stranko SDS?

10. 02. 2020 19.30

S financiranjem SDS iz tujine se ukvarja tudi preiskovalna komisija pod vodstvom poslanca SMC Janija Moederndorferja. Neuradno naj bi madžarski poslovneži iz kroga Viktorja Orbana od leta 2018 v Slovenijo nakazali najmanj štiri milijone evrov. Milijon in pol naj bi si razdelili mediji blizu SDS, preostanek denarja pa naj bi prenakazali medijem v Severni Makedoniji, ki naj bi širili Orbanove ideje.

Slovenski navijači v Stockholmu pripravljeni na zgodovinski polfinale

24. 01. 2020 19.14

Na še en zgodovinski uspeh slovenskega športa se v Stockholmu pripravljajo slovenski rokometaši in tudi njihovi navijači. Številni so odleteli v švedsko prestolnico in bodo s tribun spodbujali naše rokometaše na poti do nove medalje. Z zmago proti Španiji bi si namreč že zagotovili srebro, kar je po mnenju navijačev najmanj, kar si naši rokometaši zaslužijo.

Karl Erjavec - mož z devetimi političnimi življenji

20. 01. 2020 19.50

Za nekatere politični klovn, za druge najbolj pretkan politik v zgodovini samostojne Slovenije. Zamenjal je štiri stranke, na koncu se zasidral na čelu Desusa, ki ga zapušča po kar 15 letih vodenja. Sodeloval je v skoraj vseh vladah, sedel na kar treh različnih ministrstvih. Na koncu je izgubil tam, kjer je verjetno najmanj pričakoval in kjer je še do nedavnega veljal za nenadomestljivega.

Ali se tudi pri nas farmacevtska podjetja poslužujejo spornih praks?

15. 01. 2020 18.42

Da je farmacija odličen posel, ni skrivnost - samo slovenski zdravniki letno predpišejo za okoli pol milijarde evrov zdravil. A tudi igralcev, ki si na trgu želijo odrezati svoj kos pogače, ni malo. Ali farmacevtska podjetja tudi pri nas uporabljajo podobne metode kot v Romuniji, da bi prepričala zdravnike, naj predpisujejo njihova zdravila?

Ljubljanski avtocestni obroč bo dobil tretji vozni pas

13. 01. 2020 19.13

Bodo vsakodnevni prometni zastoji na ljubljanskem avtocestnem obroču v času konic kmalu preteklost? Do konca leta 2022 naj bi na dveh odsekih vendarle dočakali tretji vozni pas. Dars cestišča ne bo širil, promet bo stekel po že zgrajenem odstavnem pasu, zaradi varnosti pa bodo zgradili nove odstavne niše. Prenova kilometra vozišča naj bi po prvih ocenah stala okoli dva milijona evrov in pol.

Strokovnjaki ne verjamejo zgodbam o tisočih ukradenih otrocih v Jugoslaviji

04. 01. 2020 21.36

So Zorana Djukića, ki je po 36 letih končno našel svojo mamo, res ukradli iz koprske porodnišnice? Da gre za neverjeten scenarij in da je nemogoče, da bi vzpostavili utečen sistem odtujevanja otrok, so prepričani strokovnjaki. Porod namreč spremlja cela ekipa ljudi in prej ali slej bi se našel kdo, ki bi spregovoril. Kakšni so dokazi za zgodbe o več tisoč ukradenih otrocih v Jugoslaviji?

Skok v ledeno Savinjo in nazdravljanje v globinah Velenjskega jezera

01. 01. 2020 17.49

Na Štajerskem so skočili v precej bolj mrzlo vodo, kot tisti na Obali. Savinja ima namreč le dobre štiri stopinje Celzija, kar pa ni odvrnilo okoli 80 najpogumnejših, ki so zaplavali v ledeno mrzli reki. In medtem ko so plavalci hiteli iz mrzle Savinje, se iz vode prav nič ni mudilo potapljačem v Velenjskem jezeru. Ti so osem metrov pod gladino celo nazdravili s šampanjcem.

V pričakovanju novega leta: nebo nad Ljubljano bo razsvetlil ekološki ognjemet

31. 12. 2019 19.26

Le še nekaj ur nas loči od trenutka, ko bomo letu 2019 pomahali v slovo in pozdravili novo leto. Vreme bo naklonjeno silvestrovanju na prostem, v Ljubljani tako pričakujejo, da bo ob polnoči v mestnem jedru okoli 100.000 obiskovalcev. Ti si bodo lahko ogledali tudi ognjemet, ki bo prestolnico za pet minut obarval v zeleno. Pestro pa bo tudi v Mariboru.

Srečanje sredi mostu nad Kolpo: 'Tukaj so se ljudje družili, zabavali in se ljubili'

27. 12. 2019 19.46

Na mejnem prehodu v Petrini ob reki Kolpi so se tradicionalno, že štirinajsto leto zapored, tik pred vstopom v novo leto srečali prebivalci z ene in druge strani mejne reke. Na sredini mosta nad reko, ki, kot pravijo, ne povezuje le dveh držav, ampak tudi dva naroda. Z mejnim sporom se ne obremenjujejo. Živimo skupaj, se družimo, pravijo domačini. Obe strani pa družijo tudi skupne težave – boj proti nezakonitim prehodom migrantov.

Janković ostaja neomajen: v začetku januarja napovedal novo dražbo

15. 12. 2019 18.25

Kljub temu, da je Državno odvetništvo na zemljišča ob ljubljanski Soči vpisalo plombe, bo občina to odločitev na sodišču izpodbijala. Gre za 8 tisoč kvadratnih metrov velika zemljišča, ki jih bolnišnica nujno potrebuje za normalno delovanje. Še več, Janković v začetku januarja, kjub plombam na zemljiščih, napoveduje novo javno dražbo.

Ali Brezovnik občinam zaračunava sicer prosto dostopne dokumente?

12. 12. 2019 12.29

Kako prepletati profesuro in zasebni Inštitut za lokalno samoupravo Maribor, kamor se je steklo 4,5 milijona evrov in ki je v lasti doktorja prava, strokovnjaka za lokalno samoupravo Boštjana Brezovnika? Tudi tako, da občinam zaračuna statut, ki ga sicer lahko na spletu najdejo brezplačno. In tudi tako, da svetuje med delovnim časom na fakulteti. Je pro bono pokrajinski projekt denimo z novim uradnim glasilom pokrajin priložnost za nov zaslužek?

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

'Tak potres se bo tukaj prej ali slej zgodil'

28. 11. 2019 20.16

Po zadnjem nizu potresov na Balkanu se lahko upravičeno vprašamo, kako smo na morebitno tresenje tal pripravljeni pri nas? Odgovor je: slabo. Več deset tisoč ljudi živi v stavbah, ki niso potresno varne. Neustrezno grajeni so tudi nekatere šole in vrtci. Ne le, da nimamo načrta, kako izboljšati varnost teh objektov, tudi pravega interesa za to ni, opozarjajo strokovnjaki. Torej lahko samo čakamo na močan potres?

'Jaz sem izbrala njih, one pa so izbrale mene. So moja družina'

26. 11. 2019 10.09

Maša, Ines in Alenka. Vsaka ima svojo zgodbo, vsaka svojo diagnozo. Vsem trem pa je skupno eno – ne le, da je zakon o osebni asistenci olajšal in obogatil njihova življenja, z njim so stkale tudi nova prijateljstva. Posamezniki, ki svoje delo opravljajo s srcem in z veliko mero dobre volje in potrpežljivosti, invalidom pomagajo pri vsakdanjih opravilih, so več kot le asistenti in asistentke. "Jaz sem izbrala njih, one pa so izbrale mene. So moja družina," za svoje asistentke pravi parapleginja Alenka Tauzes.

Kako lekarne služijo na naš račun?

18. 11. 2019 19.47

Ste vedeli, da za škatlico Lekadola v lekarni plačate evro več, kot ga plača zdravstvena zavarovalnica? Pa že ta zdravilo krepko preplača? Da je Lekadol za kupca več kot dvakrat dražji od nabavne cene, je posledica tega, da lekarne z razpisom ne iščejo najcenejšega dobavitelja zdravil, pač pa tistega, ki jim ponuja najvišje količinske popuste. Polno ceno zdravil pa zvalijo na nas.

Prikovan na posteljo se bori z birokratskimi mlini

10. 11. 2019 19.14

Zdravniki so Branku Karlovčecu pred dvema letoma postavili zelo težko diagnozo - neozdravljivo obliko raka. Ker trenutno prejema socialno pomoč, ima pa 26 let delovne dobe in je po več kot 30 kemoterapijah jasno, da ne bo mogel več delati, je zaprosil za invalidsko pokojnino. Ta mu po zakonu pripada, toda komisija o njegovem primeru sploh še ni odločala.

Zakaj ljubljanskemu županu grozi 335 tisoč evrov dodatnega davka?

09. 11. 2019 19.07

Ljubljanski župan Zoran Janković, ki mu grozi plačilo 335 tisoč evrov domnevno neporavnanih davčnih obveznosti, do nadaljnega ne bo mogel razpolagati z osmimi zemljišči. S tem ukrepom se je finančna uprava zavarovala še pred končno odmero davka in Jankoviću preprečila morebitno prodajo, prepis ali obremenitev premoženja. S čim pa bi si lahko župan, ki mesečno zasluži okoli pet tisočakov bruto, pridelal tolikšen dolg?

Dekan biotehniške fakultete kljub obtožbam ostaja na položaju

08. 11. 2019 20.59

Dekan Biotehniške fakultete Emil Erjavec kljub obtožbam zaposlenih zaradi domnevno nevzdržnih delovnih razmer in celo mobinga ostaja na položaju. Senat fakultete mu je kljub očitkom, ki smo jih dokumentirali v naši oddaji, izrekel zaupnico. Zgodba pa še ni končana: rektor Univerze v Ljubljani je namreč revizijo, ki je pokazala nepravilnosti pri izplačilih dodatkov zaposlenim, predal tožilstvu.

Šarec: Spodbujati moramo kroženje denarja, ne pa se zapreti v nek vakuum

05. 11. 2019 18.04

Premier Marjan Šarec je Banko Slovenije vnovič pozval, naj omili stroge pogoje dajanja potrošniških in stanovanjskih posojil, ki veljajo od 1. novembra. "V času, ko se gospodarstvo ohlaja, je treba iskati načine, kako spodbujati kroženje denarja," je dejal. Nad ukrepi Banke Slovenije pa niso navdušeni niti poslanci.

Odslej težje do kredita: 'Priložnost bo izkoristil črni trg'

04. 11. 2019 21.24

Banke so začele uveljavljati strožje pogoje kreditiranja, ki bodo predvsem družinam z otroki močno otežili pot do posojil. Tudi poslovanje bank bo oteženo, zlasti tistih, ki se ukvarjajo predvsem s potrošniškimi krediti. V bankah kljub temu zagotavljajo, da so na spremembe pripravljeni. V največji vladni stranki pa Banko Slovenije pozivajo, naj za eno leto zadrži ukrep.

'Pošto bomo dostavili, srečk, sveč in bonbonov pa pri nas ne boste več dobili'

28. 10. 2019 20.22

Poštarji bodo 11. novembra začeli stavko. Ob že tako zahtevnem delu, v zgodnjih jutranjih urah, na mrazu, na dežju, tudi snegu, nam delodajalec nalaga vedno več dela in krši osnovne delavske pravice, pravijo in že dolgo opozarjajo na kadrovsko podhranjenost. Da delo opravijo v predvidenem času, se morajo odpovedati celo malici in za več ur podaljšati svoj delovnik.