AvtorTanja

Incident na kranjski šoli: 'Zagovarjamo ničelno toleranco do nasilja'
18. 10. 2023 19.43
Učitelja, ki naj bi na kranjski osnovni šoli Jakoba Aljaža napadel učenca in ga trikrat zbodel s svinčnikom, je ravnateljica označila za dobrega in doslednega, a hkrati pojasnila, da na šoli zagovarjajo ničelno toleranco do nasilja. Učitelja, ki ima že en opomin zaradi neprimernega obnašanja, so umaknili iz pedagoškega procesa, Policija pa zaradi suma kaznivega dejanja vodi zoper njega predkazenski postopek.

Božično-novoletno okraševanje prestolnice že v teku
12. 10. 2023 20.12
Kar 24 stopinj so popoldne namerili v prestolnici, ki se kljub poletno toplim dnevom že pripravlja na decembrsko vzdušje. Delavci Javne razsvetljave so že začeli postavljati božično-novoletno okrasitev. Po mestu morajo izobesti 50 kilometrov lučk, več kot 800 prazničnih likov in postaviti devet smrek. Obljubljajo tudi novosti, vse pa mora biti nared do 1. decembra, ko bodo lučke prižgali. Kaj pa poraba elektrike? Pristojni zagotavljajo, da bo zaradi varčnih led sijalk tudi letos majhna.

Zakaj nas globoko v oktobru še kar nadlegujejo komarji?
11. 10. 2023 18.40
Letošnja jesen je nadpovprečno topla, poleti je bilo veliko padavin, tudi poplave, in vse to so idealni pogoji za komarje, ki jih je to jesen res veliko. Čeprav smo že globoko v oktobru, so še vedno zelo aktivni, moteči in tudi agresivni. Njihovi piki načeloma niso nevarni, so pa v Trstu zabeležili prvi primer okužbe s čikungunjo, tropsko boleznijo, ki jo prenašajo tigrasti komarji. Pri nas avtohtonih okužb strokovnjaki niso zaznali, v preteklih letih pa so obravnavali nekaj primerov te vročinske bolezni pri potnikih, ki so se vrnili iz tropskih krajev.

Oktobrski temperaturni rekordi, naslednji teden pa bo zadišalo po zimi
09. 10. 2023 18.24
Poletne temperature, ki postavljajo rekorde, se nočejo posloviti. V Črnomlju so namerili kar 31,3 stopinje, kar je nov slovenski oktobrski rekord. Tudi drugod so za ta čas zabeležili visoke temperature. Na Obali morje doslej oktobra še ni imelo 23 stopinj, marsikdo se tako še kopa. Oktobrske temperature so od povprečnih višje za okoli 10 stopinj, lokalno še več. Visoke temperature bodo vztrajale do konca tedna, potem pa vremenoslovci napovedujejo preobrat. Lahko zadiši tudi po zimi.

Rekreativni kolesarji skupaj z Rogličem zbrali okoli 30.000 evrov
24. 09. 2023 17.41
60 ali 70 dobrodelnih kolesarskih kilometrov, Štajerska in kolesar Primož Roglič. Ključne besede za prav poseben kolesarski dogodek, tako imenovan Zlati krog s Primožem Rogličem. Že drugo leto zapored so lahko rekreativni kolesarji skupaj s šampionom prevozili pot do Ptuja in nazaj. In kljub ne najboljšim pogojem za kolesarjenje zaradi dežja, je pot premagovalo veliko kolesarjev, med njimi tudi nekdanji vrhunski športniki. Celoten izkupiček od prijavnin gre v dobrodelne namene.

Kakšna jesen nas čaka?
21. 09. 2023 22.06
Čeprav se bližamo koncu septembra, je vreme še vedno poletno. Tako po temperaturah kot tudi številu sončnih ur september bolj kot na jesen spominja na avgust oziroma celo julij. Čez dan je vsaj za tri ali štiri stopinje pretoplo in letošnji prvi jesenski mesec bo tako med najtoplejšimi v zgodovini meritev. Do kdaj pa bo še vztrajalo poletno vreme? Po napovedih vidnejše ohladitve še ni na vidiku. In tudi po dolgoročnih napovedih naj bi bila oktober in november prav tako nadpovprečno topla.

'Vsi, ki so nam prišli pomagat, so se pojavili kot angeli'
15. 09. 2023 20.27
Moč narave je zobe pokazala po številnih slovenskih krajih. V Strugah je Špela Krumpačnik z dvema fantkoma, najmlajši je star komaj eno leto, bosa odhitela iz hiše. Družini s Prevalj je reka Meža preklala dom na pol, v Kamniku pa sta starša z le enajst dni starima novorojenčkoma ostala ujeti v hiši. Da smo Slovenci zares dobrodelni in da pomoči žrtvam poplav še ni konec, smo dokazali tudi danes, ko Stožice kar pokajo po šivih. Kako pa se ob tem počuti poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan?

Še zadnje vstopnice za dobrodelno tekmo v Stožicah
13. 09. 2023 19.05
Vstopnice za dobrodelno tekmo Zvezde nogometa za žrtve poplav v ljubljanskih Stožicah so se prodale neverjetno hitro. A poleg 16.000 že prodanih vstopnic se je v sredo ob 19. uri v obtok sprostilo še 300 kart. Petkovo tekmo bo mogoče v v živo spremljati tudi na naši televiziji POP TV in portalu 24ur.com. Prav tako bo mogoče žrtvam poplav z donacijami pomagati na daljavo.

Odštevamo dneve: velika dobrodelna tekma odmeva tudi v tujini
12. 09. 2023 19.45
Na stadionu Stožice odštevajo dneve do petka, do velike dobrodelne nogometne tekme. Poleg 16.000-glave množice na stadionu jo bodo v živo lahko spremljali tudi številni gledalci po svetu. Ogledali si jo bodo lahko v državah Bližnjega vzhoda, severne Afrike, v Avstraliji, tudi ZDA, neposredni prenos bo tudi na Portugalskem.

Na dobrodelno tekmo v Stožice z brezplačnim vlakom ali avtobusom
11. 09. 2023 20.16
Le še štirje dnevi nas ločijo od dobrodelnega nogometnega spektakla, ko bo Slovenija gostila nekatera največja imena svetovnega nogometa. V Stožicah bodo pomagali zbirati denar za ljudi, ki so v avgustovskih poplavah ostali brez vsega. Stadion je razprodan, na tekmi pričakujejo 16 tisoč gledalcev. Zaradi posebnih gostov bo na voljo zelo malo parkirišč, zato organizatorji obiskovalce pozivajo, naj uporabijo javni prevoz. Vlaki in mestni avtobusi, ki bodo vozili do Stožic, bodo v petek brezplačni.

Teden dni do dobrodelne nogometne tekme: kje bodo bivali nogometaši?
08. 09. 2023 20.29
Približuje se dobrodelna tekma nogometnih zvezd, kdor pa bo tekmo spremljal na tribuni, je žrtvam poplav že pomagal z nakupom vstopnice. Stadion je bil namreč takoj razprodan, v petek pa bo pokal po šivih. 16.000-glava množica, med njimi tudi gasilci, vojaki, pripadniki civilne zaščite, bodo spremljali tekmo med nekaterimi največjimi imeni svetovnega nogometa in tako pomagali tistim, ki so v poplavah ostali brez vsega. Ljubljana pa bo velika imena nogometa gostila tako, kot se to za zvezdnike spodobi. In ker gre za dobrodelno tekmo, so na pomoč priskočili tudi nekateri hotelirji in prodajalci avtomobilov, ki bodo skrbeli za brezplačne namestitve nogometašev in prevoze.

Študij vesoljske medicine tudi v Sloveniji
07. 09. 2023 20.33
Vpliv različnih ekstremnih razmer na človeško telo – ne le ujme, temveč tudi breztežnost, izolacija, sodelovanje med robotom in človekom. Vse to bodo preučevali študenti edinstvenega podiplomskega študijskega programa. Gre za področje vesoljske medicine, ki proučuje fiziologijo in medicino ljudi v vesolju ter ekstremnih pogojih. In takšno znanje je koristno ne le v vesolju, temveč tudi na Zemlji. Študenti z vsega sveta bodo skrbno izbrani, del tega edinstvenega študija pa bo potekal tudi pri nas, recimo v Planici in slovenskih jamah.

Število nezakonitih prehodov se z dneva v dan krepko povečuje
05. 09. 2023 19.14
Lani 3860, letos pa že 27.000. Število nezakonitih prehodov meje se na območju Policijske uprave Novo mesto močno povečuje. Največ, kar 80 odstotkov vseh migrantov, mejo nezakonito prečka v majhnem naselju ob meji, Rigoncah. Vsak dan se mimo sprehajajo skupine prebežnikov, večinoma gre za mlajše fante, Afganistance in Maročane, pripovedujejo domačini in dodajajo, da niso nasilni, večinoma so le žejni in lačni. Da v povezavi z nezakonitimi migracijami novomeški policisti niso obravnavali prav nobenega prekrška ali kaznivega dejanja, pravijo tudi na Policiji.

Žrtvam poplav lahko pomagate tudi s poslanim sporočilom POMAGAM5 na 1919
04. 09. 2023 19.50
Tisti, ki so ljudem prvi priskočili na pomoč v ujmi, ki je Slovenija ne pomni, so civilna zaščita, gasilci in vojaki. Opoldne so jim podarili 1600 vstopnic za dobrodelno nogometno tekmo za žrtve poplav, ki bo 15. septembra na stadionu v Stožicah, kjer bodo pred razprodano dvorano nastopila nekatera največja imena svetovnega nogometa. Z enim samim namenom: pomagati žrtvam letošnjih katastrofalnih poplav v Sloveniji. Pomagate pa lahko tudi, če ne boste šli na tekmo. In sicer s poslanim SMS-sporočilom POMAGAM5 na 1919.

Dobrodelna tekma bo potekala pred nabito polnimi Stožicami
01. 09. 2023 19.31
Nekatera največja imena svetovnega nogometa bodo 15. septembra pred polnim stadionom nastopila za žrtve letošnjih katastrofalnih poplav v Sloveniji. Na tekmi pa bodo tudi mladi nogometaši. Nogometna zveza je namreč kupila vstopnice za okoli 300 otrok iz 28 nogometnih klubov, ki so jim poplave uničile stadione. 1600 vstopnic pa si bodo razdelili gasilci, vojaki in civilna zaščita, torej tisti, ki so v ujmi prvi nesebično priskočili na pomoč.

Otok Vir med Slovenci zelo priljubljen, kakšne pa so cene?
13. 08. 2023 18.50
V naši poletni rubriki, kjer preverjamo cene, kakovost storitev, pa tudi prijaznost domačinov, smo tokrat skupaj s hrvaškimi kolegi obiskali Dalmacijo, natančneje otok Vir. Če ni gneče na cesti, je otok od Ljubljane oddaljen dobre štiri ure. Po podatkih turistične skupnosti občine Vir je ta otok med Slovenci zelo priljubljen, saj so prav naši turisti po številu nočitev na prvem mestu. Veliko Slovencev ima tam tudi svoje apartmaje, ki jih oddajajo. Kaj letos pravijo o cenah naši in tuji turisti? Kaj za to dobijo? Je vredno ali ne? Ali je turistov letos v Dalmaciji manj?

Otok Krk: ali je hrvaški turizem vreden svojega denarja?
29. 07. 2023 19.03
Na Hrvaškem so letos zadovoljni s številom gostov, po podatkih hrvaške turistične skupnosti so namreč zabeležili že skoraj 53 milijonov nočitev, kar je sedem odstotkov več kot lani. Slovenci smo na Hrvaškem doslej poskrbeli za 5 milijonov 700 tisoč nočitev, najraje se odločimo za Istro in Kvarner. V posebni poletni sobotni rubriki bomo v hrvaških turističnih krajih preverjali cene, kakovost in kaj vse lahko dobite za to, kar plačate. Bili smo na otoku Krk. Tam imajo največ nemških gostov, za njimi pa so že Slovenci.

Slovenci z Rodosa: 'Mesto, kjer smo se sprehajali, je postalo prazno'
26. 07. 2023 19.40
S čarterskim letalom so se v domovino vrnili Slovenci, ki so dopustovali na Rodosu. Večina jih je sicer bila na severnem delu otoka, kjer požarov ni. Tiste, ki so imeli hotele južneje, pa so naše turistične agencije evakuirale v druge hotele na varen del otoka. Agencije odpovedi potovanj na Rodos ne beležijo, tja sta odpotovali še dve polni letali slovenskih turistov. Bilo je kar malce napeto, pripovedujejo tisti, ki so že končali počitnice. Kakšne so še njihove izpovedi? Ogroženi niso bili, so povedali, so se pa zaradi požarov morali prilagajati.

Na cestah ponovno dolgi zastoji. Kaj pravijo pristojni?
03. 07. 2023 19.56
Na ponedeljkovo jutro so vozniki ponovno stali na štajerski in gorenjski avtocesti proti Ljubljani ter na ljubljanski obvoznici. Iz Trzina, Domžal in Škofljice so vozniki za nekajkilometrsko pot do Ljubljane potrebovali več kot 40 minut. Praktično ves dan je bila gneča tudi na primorski avtocesti. Bomo po polžje vozili vse poletje? Kaj pravijo pristojni?

Zdesetkan pridelek češenj, cene ponekod do 20 evrov za kilogram
03. 06. 2023 18.12
V Goriških brdih je bil predvsem izpad prvih češenj velik. Na nekaterih lokacijah so bili ob pol pridelka, ponekod v Vipavski dolini pa je bilo prvih češenj manj za kar 80 odstotkov. Poznejše sorte so si sicer nekoliko opomogle. Pridelka je več, a še vedno manj v primerjavi z lanskim letom. Za kilogram briških češenj je treba odšteti od šest do osem evrov, smo izvedeli na prazniku češenj v Goriških brdih, kjer je bilo zanimanje za domače češnje izjemno. Medtem ko cene v notranjosti države dosegajo tudi 20 evrov.

Ob uspehih Primoža in Tadeja kolesarstvo vse bolj priljubljeno
29. 05. 2023 20.28
Z vsakim uspehom Primoža in Tadeja je kolesarstvo med mladimi bolj priljubljeno. Na kolesarskem treningu na poligonu društva Rog, kjer je nekaj časa treniral tudi Roglič, so se zbrali številni mladi. Ti se v želji, da bi postali profesionalni kolesarji, vpisujejo v kolesarske klube. Trgovci pa opažajo, da se je povečala tudi prodaja koles.

Tovornjaki, nesreče, tranzit: 'Čarobne palice ni, naše ceste so polne'
24. 05. 2023 06.00
Skorajda ni več dneva, ko zaradi del ali nesreč na cestah ne bi kje stali. In to že maja. Kakšna je cestna napoved za poletje? Bomo poleti, ko bodo ceste obremenjene še zaradi turistov, ves čas vozili v počasnih kolonah ali pa stali? In kje bodo potekala dela, ki še dodatno ustavljajo promet?

Grozljivka pred hišo: 'V Zaki je bila muzika, volk pa je očitno plesal'
14. 05. 2023 20.00
Na Gorenjskem je na pašniku v zaščiteni ogradi volk napadel ovce in jih poklal sedem. Lastnik jih je našel pet, dve pa pogreša. Pokol se je dogajal le 30 metrov stran od hiše, kjer živi ogorčeni lastnik ovac. Volk je napadel zelo blizu Bleda, sicer na planoti, a kakšnih 500 metrov od jezera, kjer je potekala tekaška prireditev. Na Zavodu za gozdove na tem območju pristojne opozarjajo, naj ukrepajo čim prej in izdajo odločbe za odstrel. Bojijo se, da ne bi volk postal nevaren tudi ljudem.

Pri severnih sosedih višje kazni za prekrške v prometu
03. 05. 2023 19.57
Kazni za nekatere prometne prekrške so tokrat zvišali v sosednji Avstriji, kamor se Slovenci, sploh tisti ob meji, veliko vozijo. Po novem je v Avstriji globa za telefoniranje med vožnjo enkrat višja kot doslej. Če so morali prekrškarji doslej odšteti 50 evrov, bodo morali sedaj 100 evrov. Višje so tudi nekatere druge globe, recimo, če vozimo prehitro in ob tem še telefoniramo. A tudi nova avstrijska globa za uporabo telefona med vožnjo je še vedno veliko nižja od recimo naše, poleg globe pri nas policisti dodajo še kazenske točke.

Praznovanje 1. maja na Rožniku: kakšne so bile cene hrane?
01. 05. 2023 19.42
Prvi maj je na Rožniku tudi praznik gostincev. Ob inflaciji, vsesplošni podražitvi hrane in pijače, pa tudi drugih višjih stroških, in ob tem, da danes vendarle praznujejo delavci, so nas zanimale cene hrane in pijače. Osem evrov so stale mesne porcije, recimo čevapčiči in pleskavice. Gostinci so bili s prodajo zadovoljni, kaj pa ob delavskem prazniku obiskovalci s cenami?

Maraton nadzora hitrosti: večina vozila po omejitvah, nekateri celo prepočasi
21. 04. 2023 20.00
Policisti so po 12 urah končali maraton nadzora hitrosti, ki je potekal na 600 lokacijah. Večina voznikov se je držala omejitev hitrosti. A ne le to, da so vozili po omejitvah, nekateri so celo pretiravali in po avtocesti vozili tudi močno pod omejitvijo, z 80 ali manj kilometri na uro. A tudi takšna počasna vožnja je, prav tako kot prehitra, nevarna, opozarjajo policisti. So se pa našli tudi posamezniki, ki so bili prehitri.

Letališki gasilci v sklopu vaje preizkusili ekološko peno za gašenje
19. 04. 2023 20.29
Na brniškem letališču je potekala vaja, v kateri so se urili naši in avstrijski letališki gasilci in preizkusili znanje za primer morebitne resnične nesreče. V sklopu vaje se je tako razlilo gorivo ter gorelo na motorju in podvozju letala Airbus A320. Gašenje požara je v takšnih primerih izjemno zahtevno, temperature so ob vžigu goriva na letališču zelo visoke, dosežejo tudi do 1600 stopinj Celzija. Letališki gasilci so tako v sklopu vaje preizkusili učinkovitost nove, ekološke pene za gašenje, ki bo po direktivi Evropske unije zaradi varovanja okolja obvezna pri gašenjih.

Nižje cene na trgih, visoke na policah: Ali bomo kdaj jedli cenejši kruh?
18. 04. 2023 18.45
To se upravičeno sprašujejo potrošniki, saj cene žit na svetovnih trgih že nekaj mesecev padajo, cene kruha in drugih izdelkov iz žit pa ostajajo ves ta čas nespremenjene, torej visoke. Po drugi strani pa so Poljska, Madžarska in Slovaška začasno prepovedale uvoz cenejšega žita iz Ukrajine, da bi zaščitili svoje kmete pred nelojalno konkurenco. Glede na to, da smo potrošniki podražitve lani občutili zelo hitro, ali se bodo cene kruha in pekovskih izdelkov tako hitro, kot so se podražile, tudi pocenile?

Mednarodni pirhi iz kašmirja, lesa in stekla
07. 04. 2023 19.42
Da so pred nami velikonočni prazniki, se pozna predvsem v trgovinah, ki bodo zaprte. Promet se po podatkih trgovcev pred prazniki poveča vsaj za petino. In kaj se kupuje te dni? Jajca, šunka in potica. Veliko ljudi bo velikonočne dobrote pripravilo doma, še posebej potico in pirhe. Ti bodo morda malo manj klasični, saj navdih lahko dobimo tudi v drugih državah. Kakšne pirhe izdelujejo v Franciji, na Finskem, v Indiji in na Japonskem?

Subvencioniranje letalskih povezav: Brnik zaznal že nekaj zanimanja
06. 04. 2023 19.29
Z brniškega letališča bomo, kot kaže, vendarle lahko leteli na več destinacij. Bruselj je po pozivu Slovenije odobril pomoč pri subvencioniranju letalskih povezav, s katerim želi vlada izboljšati povezljivost naše države. Za tri leta je tako na voljo slabih 17 milijonov evrov. Na prednostni listi je 10 povezav. A to bo le začasna rešitev. Kaj pa je z idejo o ponovni ustanovitvi nacionalnega letalskega prevoznika?