Avtor
Tina Čas

Miroslav Škoro ne bo več vodil politične stranke, ki jo je sam ustanovil

20. 07. 2021 20.50

Hrvaški pevec Miroslav Škoro, ki se je podal v politične vode, kjer pa mu skok na sam vrh nikoli ni dejansko uspel, je nepreklicno odstopil s položaja vodenja stranke Domovinsko gibanje, ki jo je ustanovil. Kot razlog je navedel osebne razloge, ob slovesu pa je objavil tudi zapis na Facebooku.

Prodajalki zelenjave pred več sto leti dodali, zdaj pa izbrisali nasmešek

16. 07. 2021 10.31

V nekem trenutku v zadnjih 400 letih se je nekdo očitno odločil, da je prodajalka zelenjave na nizozemskem platnu preveč turobna in ji je preprosto dorisal nasmešek. Zdaj so ga v sklopu obširnih restavratorskih del odstranili in ženska je videti skrivnostna in rahlo turobna.

Med izkopavanji na območju izraelske Ramle odkrili novo človeško vrsto

25. 06. 2021 15.56

V Izraelu so, kot kaže, najverjetneje odkrili novo vrsto pračloveka. Med arheološkimi izkopavanji v kamnolomu nekdanje cementarne, blizu središča mesta Ramla, so namreč našli prazgodovinske ostanke človeka, ki jih doslej ni bilo mogoče povezati z nobeno znano človeško vrsto. 'Izraelske' kosti pripadajo novemu tipu zgodnjega človeka, znanstvenikom prej še neznanega, so ob tem obelodanili raziskovalci. Ob tem pa še zatrdili, da to lahko povsem na novo osvetli človeško evolucijo.

Konec epidemije, konec interventnih ukrepov na področju plačilnih ugodnosti

22. 06. 2021 15.01

Z razglasitvijo konca epidemije preneha veljavnost tudi interventnim ukrepom na področju plačilnih ugodnosti. Do odloga plačila oziroma obročnega plačila v skladu z ukrepi so zavezanci tako upravičeni samo še do konca junija, so sporočili s Fursa. Uprava je sicer do vključno 21. junija prejela 14.157 vlog in odobrila odlog plačila obveznosti v višini 26.938.428 evrov, za 173.254.995 evrov obveznosti pa so odobrili obročno plačilo. Ne glede na prenehanje ukrepov pa lahko zavezanci za davek v primeru težav pri izpolnjevanju davčnih obveznosti še vedno zaprosijo za odlog plačila oziroma obročno plačilo na podlagi določb Zakona o davčnem postopku.

Tik pred poletno sezono: bo Hrvaška le sprostila omejitve za prehajanje meje?

01. 06. 2021 08.24

Velike spremembe se bodo, kot kaže, dogajale tudi pri prehodu meja, ki so po sproščanju ukrepov in pred turistično sezono na udaru. Bruselj tako predlaga, da za cepljene in prebolevnike ne veljajo ukrepi testiranja in karantene. PCR-testi pa naj bi povsod veljali 72 ur, hitri 48. Poglejmo, kako lahko trenutno prehajamo meje držav, kamor zahajamo najpogosteje.

Cepljenje proti covidu-19: Kje poiskati strokovne informacije in kakšen je njihov pomen?

26. 05. 2021 11.51

"Cepljenje, vidimo, deluje. Zavedamo pa se, da je javnost treba obveščati na strokoven način," je na konferenci ZZS na temo cepljenja proti covidu-19 ter pomembnosti verodostojnih in preverjenih informacij pri tem izpostavila predsednica zbornice Bojana Beović. Pomen zaupanja stroki je tukaj tako ključen. V odziv na širjenje lažnih informacij – tako imenovano infodemijo – pa je nastal klicni center. Ta poleg razblinjanja dvomov in napačnih prepričanj skrbi tudi za 'odvzem' velikega deleža logistično-administrativnega bremena s pleč primarnega zdravstva.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?

14. 05. 2021 06.00

Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

Vsako odločitev o potovanju bo še lep čas spremljala negotovost

01. 05. 2021 07.00

Hrvaška, kamor je v teh dneh odšlo veliko Slovencev, je malce omilila pogoje za vstop. Tudi če ste covid preboleli pred več kot pol leta, bo po novem za prestop meje dovolj le en odmerek cepiva. Tistim, ki prihajajo na Hrvaško z negativnim antigenskim testom iz držav članic ali območja schengna, pa ne bo več treba ponoviti testa, če bodo na Hrvaškem ostali dlje kot deset dni. Na slovenski strani sprememb ni, če niste cepljeni ali prebolelniki, za povratek v državo še vedno potrebujete negativni PCR-test.

Čeprav ga ni že štiri leta, psička še vedno vsak dan pride do hiše pokojnega prijatelja

30. 04. 2021 20.54

Iz Hrvaške prihaja ganljiva zgodba o pasji ljubezni do pokojnega prijatelja. Čeprav ga ni že štiri leta, psička Lady še vedno, prav vsak dan, pride do sosedove hiše, tam sedi in ga čaka. Naj bo dež, sneg ali neznosna vročina, pasja seniorčica se počasi, korak za korakom, odpravi proti vratom, za katerimi je nekoč živel njen dragi Salko.

Janković zagotavlja, da so drogovi na Trgu republike zgolj začasno

29. 04. 2021 13.57

Na robu Trga republike je ljubljanska občina postavila 29 drogov, in sicer za namene predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije – na njih bodo visele zastave držav članic, dve pa sta rezervirani za zastavi EU. Postavitev drogov je v izjavi za medije pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković. "Pojavili so se očitki, da ti drogovi zakrivajo parlament. Glede na neumnosti, ki jih počno tam, so ti drogovi mogoče še preveč narazen," je pripomnil.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah

22. 04. 2021 17.38

Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Navalni nadaljuje z gladovno stavko, Slovenija zahteva njegov izpust

18. 04. 2021 10.10

"Zaprtemu ruskemu opozicijskemu voditelju Alekseju Navalnemu se zdravstveno stanje močno poslabšuje, grozi mu odpoved ledvic," po dveh tednih gladovne stavke opozarja sindikat poklicnih zdravnikov, ki ga ruske oblasti povezujejo z opozicijskim gibanjem. Zadnji rezultati preiskav naj bi kazali na izredno visoke ravni kalija v krvi, zaradi česar mu grozi tudi srčni zastoj. "Eden najglasnejših Putinovih kritikov bi lahko umrl vsak trenutek," so jasni zdravniki. V zaporu pa mu sedaj grozijo s prisilnim hranjenjem. Več kot 70 znanih osebnosti medtem v pismu Putinu zahteva njegovo zdravstveno oskrbo.

S snegom 'najbogatejša' april 1907 in maj 1985, zapadlo ga je tudi 40 centimetrov

06. 04. 2021 09.50

Glede na meteorološke podatke bi lahko rekli, da snežinke v aprilu in maju zadnja leta morda le niso tako redke, čeprav navadno z neba tako pozno zaplešejo le posamične. Sneg je aprila nazadnje obilneje padal leta 2017, ko je bila snežna odeja marsikje debela tudi 20 centimetrov. Iz poletja smo nazaj v zimo hitro skočili tudi leta 2012, pred tem pa se dobri dve desetletji tako pozno zima na območju Slovenije ni 'zadržala'.

Petkovi protestniki tokrat odkrili spomenik ('odhajajoči') vladi

02. 04. 2021 20.11

Na Trgu republike so se znova zbrali petkovi protestniki, ki so vladi tokrat postavili spomenik, ob njem pa prižgali svečo, saj da se njen čas izteka. "Ljudje so izgubili zaupanje in mnogi od njih izgubljajo tudi vsako upanje." Zato vladi sporočajo, naj se ne igra z njimi. "Vaše zlorabe oblasti in vašega 'hecanja' bo slej ko prej konec," so bili ostri.

V Hrastniku do 2023 nov dom za starejše: za 11 milijonov evrov na voljo 132 postelj

23. 03. 2021 16.19

Stanovalci hrastniškega doma za ostarele se bodo že kmalu morda lahko veselili novih, ustreznejših prostorov – tamkajšnjemu domu se obeta nova infrastrukturna pridobitev. DSO, ki sta ga tako prvi kot drug val epidemije zelo prizadela, od začetka delovanja – torej že skoraj četrt stoletja – namreč deluje v prostorih nekdanjega dijaškega doma. Manko vlaganja v preteklosti pa je tudi tukaj (kot podobno v drugih domovih za starejše) naredil svoje – hud kadrovski, finančni in prostorski primanjkljaj je ob prvih okužbah z novim koronavirusom razkril globoke vrzeli na področju oskrbe starejših. Hrastniška novogradnja bo zdaj vsaj nekoliko skušala blažiti tovrstne težave, vrednost naložbe pa znaša okoli 11 milijonov evrov.

Manj optimistične napovedi IJS: kaže, da se spet pomikamo v rdečo fazo

24. 02. 2021 07.22

Optimistične napovedi, kdaj bomo končno v rumeni fazi, spet bledijo. Kaže, da se spet pomikamo nazaj v rdečo in verjetno v nove omejitve. Inštitut Jožef Stefan je napovedi za naslednja sproščanja žal premaknil v nedoločeno prihodnost. Do rumene faze je tako še dolga pot, opozarjajo. Razloge vidijo v delnem sproščanju, ki smo ga že izvedli, negotovost umirjanja epidemije pa bodo krojili predvsem novi sevi.

416 novih okužb, 566 hospitaliziranih: se kmalu obeta prehod v rumeno fazo?

21. 02. 2021 10.46

V soboto smo v Sloveniji ob 2067 PCR-testih potrdili 416 okužb z novim koronavirusom, umrlo je sedem covidnih bolnikov. V bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi 566 ljudi, povprečje novih primerov v zadnjih sedmih dneh pa znaša 744. Epidemiološka slika v državi se počasi izboljšuje, se nam kmalu obeta rumena faza in novo sproščanje ukrepov?

Ali sodba zdravnikom pomeni začetek konca korupcije v zdravstvu?

18. 02. 2021 06.00

Kako je sodbo zdravnikom zaradi prejemanja podkupnin dojel eden največjih kritikov tovrstnih spreg v slovenskem zdravstvu Erik Brecelj? Kakšno sporočilo slovenskim zdravnikom prinaša odločitev sodišča? "To je žalosten dan, ker so obsojeni dobri strokovnjaki in je to izguba tudi za bolnike, a odgovornost se prelaga na sodišče. Vodstva bolnišnic bi morala že zdavnaj ustrezno ukrepati, potrebni so tudi sistemski ukrepi," meni nekdanji prvi slovenski žvižgač. Kot pa dodaja, je za takšne razmere kriva tudi politika. "Ko začnejo pritekati milijoni, se priključijo paraziti. Slovenija je skorumpirana država, in če to toleriramo, smo si sami krivi za vse, kar se dogaja," je kritičen Brecelj.

'Ugrabljena' dubajska princesa prijateljem pošiljala skrivna sporočila

17. 02. 2021 06.00

Po odmevnem (neuspešnem) poskusu bega, ko so dubajsko princeso Latifo ujeli očetovi plačanci in jo vrnili k družini, je svet na ujetnico v 'zlati kletki' kar nekoliko pozabil. A hčerka dubajskega vladarja, enega najpremožnejših mož na svetu, se ni vdala. Iz vile z zapečatenimi okni, ki jo je 24 ur na dan varovala policija, je ves ta čas pošiljala skrivna sporočila. Vse do nedavnega, ko se je ugrabljena 35-letnica prenehala javljati. Redki prijatelji, ki jih ima, zdaj zaskrbljeni pozivajo javnost in celo Združene narode: Pomagajte nam najti in rešiti princeso.

Razpis za astronavte: prvič se lahko prijavimo tudi Slovenci

16. 02. 2021 18.34

Evropska vesoljska agencija išče nove astronavte. "Pridružite se novi dobi raziskovanja," vse, ki bi jih zanimal 'delovnik v vesolju', v agenciji pozivajo naj se prijavijo na razpis. Agencija je nove moči doslej sicer iskala le trikrat – prvič leta 1978, nazadnje 2008. Ker pa je zadnja štiri leta pridružena članica agencije tudi Slovenija, se lahko prvič v zgodovini na razpis tako prijavimo tudi Slovenci. Kaj je lepšega kot pot v službo z raketo, kajne?

Projekcije IJS: v rumenem marca, krivulja aprila morda spet navzgor

15. 02. 2021 18.45

Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Pri trenutnih pogojih bi lahko stanje, ko bi povprečno število novookuženih padlo pod 300 na dan in bi epidemiologi lahko spet sledili vsem stikom, dosegli konec marca. Še prej – v začetku prihodnjega meseca – pa bi že lahko prešli v rumeno fazo sproščanja ukrepov. Projekcije žal niso zgolj optimistične – novi bolj kužen sev bi lahko postal dominanten konec aprila in takrat bi se lahko krivulje znova obrnile navzgor. A negotovosti teh ocen so (še) velike.

Odpiranje vseh trgovin, stranka za obisk salona testa ne bo več potrebovala

11. 02. 2021 16.29

Na smučiščih bo odslej za uporabo žičniških naprav veljal negativni test na novi koronavirus, ki ni starejši od sedmih dni. Za voznike taksijev bo testiranje potrebno na tri dni, enako velja za inštruktorje v avtošolah. Tistemu, ki je prebolel covid-19, se šest mesecev ne bo treba testirati, upravičen je tudi do zdravniškega potrdila. Znova, brez omejitev, bodo dovoljene vse trgovinske dejavnosti. Potrošnikom za koriščenje storitev ne bo več treba predložiti negativnega testa, ta bo sicer še naprej obvezen za izvajalce higienske nege.

Slovenija v oranžni fazi: pouk v šolah za vse razrede OŠ in maturante

11. 02. 2021 07.23

Slovenija je tudi uradno prešla v oranžno fazo. Ukinja se omejitev gibanja na občine, dovoljeno je zbiranje do deset ljudi. V šolske klopi se vračajo vsi osnovnošolci, pa tudi dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Znova so dovoljeni izpiti in seminarji z udeležbo do deset študentov v prostorih fakultet.

Ministrica na 'nujno' manikuro: 'Svojega dela ne more opravljati neurejena'

05. 02. 2021 17.32

Šolska ministrica Simona Kustec se očitno zgleduje po kolegu Koritniku – vsaj kar zadeva obiskovanje kozmetičnih salonov v času epidemije. Decembra si je tako privoščila 'nujno' odstranitev gela z nohtov. Vse lepo in prav, kozmetičarke so pred božičem nekaj dni lahko delale. A zakaj so ji opravili 'nujno storitev' (ki je to postala šele čez nekaj tednov), ko pa bi ji nohte v skladu s takrat veljavnim odlokom povsem brez težav lahko uredili v salonu, ne pa da si jih je "doma nato sama"? Pa še odgovor salona: "V primeru ministrice je šlo za nujne zadeve, saj svojega dela ne more opravljati neurejena."

Na Hrvaškem umirjanje epidemije ob milejših ukrepih, v Sloveniji pa ob zaostrenih porast okužb

04. 02. 2021 09.29

Hrvaški mediji se ob analizi epidemioloških razmer v soseščini in stopnji sprejetih ukrepov sprašujejo, kaj določene države delajo prav in druge očitno narobe, da so tolikšne razlike v številu na novo okuženih in umrlih. Kako je mogoče, da Hrvaška denimo ob precej milejših ukrepih zaznava upad novih primerov, medtem ko Slovenija ob precej strožjih omejitvah tega nikakor ne more doseči. "To je popolna enigma," so zmedeni epidemiologi.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo

03. 02. 2021 09.51

Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Večina ponovljenih hitrih testov kranjskih šolnikov tokrat negativna

02. 02. 2021 10.14

Nov teden, nov neobičajno visok delež pozitivnih pri testiranju s hitrimi antigenskimi testi. V Kranju je bilo od 1090 testiranih zaposlenih v šolstvu pozitivnih kar 146 ljudi, a prvi podatki kažejo, da so bili tudi na Gorenjskem mnogi testi lažno pozitivni. Ravnatelji od svojih zaposlenih namreč prejemajo podatke o večinoma negativnih izvidih ponovljenega hitrega testiranja, čakajo pa še na izvide PCR-testov. Se ponavlja zgodba iz Polzele in Murske Sobote?

Sedem strank sprejelo Pahorjevo povabilo, LMŠ in Levica ne

02. 02. 2021 13.45

Alenka Bratušek se bo udeležila pogovora pri predsedniku republike Pahorju, na katerega je povabil vse vodje parlamentarnih strank. "Če se politiki v državi nehamo pogovarjati, je naslednji korak samo še poziv k nasilju. To pa je za nas nedopustno," je sporočila. Da njegovega vabila ne more sprejeti, pa pravi koordinator Levice Luka Mesec. "Želim si, da bi kot predsednik republike po desetih mesecih vendarle spregovorili," med drugim sporoča Pahorju. Od devetih parlamentarnih strank je poleg Levice Pahorja zavrnila še stranka LMŠ. "Obe stališči sta legitimni," odgovarja Pahor.

1619 novih okužb, umrlo 19 covidnih bolnikov

02. 02. 2021 10.51

V ponedeljek so pristojni v Sloveniji skupno potrdili še 1619 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 19 covidnih bolnikov. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1032 bolnikov s covidom-19, 168 jih je hospitaliziranih na oddelkih intenzivne nege. Trenutno imamo v državi 17.227 aktivnih primerov okužbe.

'Sistem je zavožen, nepravičen in vzpostavlja ogromne plačne anomalije'

30. 01. 2021 07.00

Kaos v državi in veliko slabe volje sprožajo tudi dodatki za rizično delo. Kako je mogoče, da so revirni gozdarji na zavodu za gozdove dobili v povprečju po 1500 evrov covid dodatka, šef gozdarjev v brežiški izpostavi pa celo več kot 5000. Na svežem zraku v gozdu jih covid verjetno manj ogroža kot zaposlene v zdravstvu, ki so upravičeni do enakega odstotka. Navodil pa ni, odločajo kar direktorji in župani, skratka odgovorni.