Avtor
Tina Čas

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje

02. 06. 2020 06.00

Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?

Maske: kaj smo se naučili in kako naprej?

23. 05. 2020 07.00

V času epidemije je imela Slovenija velike težave z maskami – od pomanjkanja do afer, od stisk do kaosa, ki je zdaj pod drobnogledom računskega sodišča. Kaj smo se v prvem valu epidemije covid-19 naučili o dobavi mask? Kakšno je trenutno stanje? Kako so to reševali ponekod v tujini? Predvsem pa – zdaj je čas, da se iz lekcij prejšnjih tednov kaj naučimo in da se pripravimo, da tudi ob morebitnem drugem valu ne bomo gledali enakih zapletov.

Kaj konec epidemije pomeni za ukrepe finančne pomoči?

14. 05. 2020 22.39

Korona statistika nas je zajela 4. marca, epidemijo pa smo razglasili osem dni za tem. To je pripeljalo do ugašanja javnega življenja in gospodarstva – delovna mesta so počasi usihala, število brezposelnih, ki je danes pri 90.000, je naraščalo, število tistih, ki so potrebovali pomoč države prav tako. Kako se bo pobralo gospodarstvo, obrtniki in podjetniki ter kaj bi pomenil drugi val?

Zgodbe okuženih: kaj pomeni preboleti covid-19?

14. 05. 2020 18.58

So bili oboleli zato, ker so zboleli, stigmatizirani? Kaj je bilo najtežje? Za 27-letnega Davida, ki se je najverjetneje okužil kot prostovoljec v enem od domov starostnikov, to, da starejšim v tistih kriznih časih ni mogel več pomagati. 63-letna učiteljica telovadbe, ki živi sama, pa si ne predstavlja, kako bi bolezen prebolela brez sosedov in prijateljev, ki so ji pred vrati odlagali hrano in druge stvari, ki jih je potrebovala.

285 tisoč Slovencev na čakanju na delo. Kako naprej?

23. 04. 2020 20.49

Kriza, ki je nastala kot posledica pandemije, je število delavcev zmanjšala za 32 odstotkov. Januarja je pri nas delalo še dobrih 895 tisoč ljudi, na začasnem čakanju jih je zdaj kar 285 tisoč. Vsi ti prejemajo 80 odstotkov plače, a kaj se bo zgodilo, če ne bomo kmalu znova zagnali gospodarstva? Pri nas se že izenačuje število zaposlenih in upokojenih – obojih je 600.000, torej en zaposleni na enega upokojenca.

Mesec dela od doma 24ur.com: tragične in navdihujoče zgodbe ter mačke na tipkovnicah

10. 04. 2020 17.51

Uredništvo 24ur.com je bilo prvo v Sloveniji, ki je ob izbruhu koronavirusa celotno redakcijo 'preselilo domov'. Mineva točno mesec dni, odkar smo se soočili z izzivom, kot ga še nismo doživeli. A kup začetnih težav smo premostili, še vedno vam z veliko mero zagnanosti vsak trenutek dneva 'dostavljamo' verodostojne informacije. Tudi mi smo (samo) ljudje in tudi nas se stiske najranljivejših zelo dotaknejo.

V Clevelandu nujno razdaljo med dvema osebama merijo (tudi) s slovenskimi klobasami

03. 04. 2020 06.00

Socialne razdalje, ki je zaradi koronavirusa postala naš nov način življenja, se je na prostem veliko lažje držati kot v zaprtih prostorih, sploh manjših trgovinah. Te svoje kupce na to opozarjajo na različne načine. V prodajalni slovenskih klobas v Clevelandu v zvezni državi Ohio so k temu pristopili precej ustvarjalno. Navodilo kupcem je – ves čas morate stati 12 prekajenih slovenskih klobas narazen.

Kacin napovedal: zaradi številnih kršitev bo vlada še zaostrila ukrepe

28. 03. 2020 09.43

"Vlada mora ukrepati hitro, epidemijo moramo ustaviti! Da bi lahko ostali zdravi, moramo vsi, brez izjem, prispevati k omejitvi druženja. Invazija na obalo in druge turistične kraje je nedopustna," je sporočil Jelko Kacin. Kakšne nove ukrepe bo vlada sprejela, še ni znano, omenjata se omejitev izhodov iz stanovanj le na najnujnejše in obvezno nošenje mask v zaprtih javnih prostorih.

Upanje na boljše čase: v Italiji število novih okužb padlo že četrti dan zapored

25. 03. 2020 10.37

V Italiji število novih okužb s koronavirusom pada že četrti dan zapored, kar Italijanom daje nekaj upanja. Število smrtnih primerov ostaja visoko, v zadnjih 24 urah je umrlo 683 oseb. Španija je medtem prehitela Kitajsko po številu smrtnih primerov zaradi covida-19. Novi koronavirus je medtem v Srbiji zahteval četrto življenje. V Črni gori uveljavljajo nove ukrepe, na Hrvaškem pa so zabeležili 36 novih okužb.

Maske: kirurške, iz blaga, pralne, doma narejene. Koliko zaščite sploh nudijo?

24. 03. 2020 10.20

Ustrezne zaščitne opreme - predvsem mask - po večini še vedno primanjkuje. Pred dnevi so jih tako že začele same izdelovati šivilje naše največje bolnišnice, celjski Prevent Deloza in nedavno Boxmark iz Kidričevega. Pa tudi številni posamezniki. A strokovnjaki opozarjajo: doma zašite maske niso učinkovite. Tudi Mladi zdravniki Slovenije se s tem strinjajo, a dodajajo: maska iz blaga je še vedno boljša kot odsotnost vsake zaščite.

Hollywoodska oda 'pozabljenemu' mestu ali kako so divje piranske mačke dobile svojega trubadurja

15. 02. 2020 07.00

Scotta Alexandra Younga bi hollywoodska produkcija najbrž lahko oklicala kar za 'dežurnega zlobneža'. To je tisti ruski mafijec, nemški oficir in dvojni agent, ki ga videvate v malodane vsaki drugi kriminalki, trilerju, drami. Slovenijo, natančneje "od sveta pozabljen Piran", je prvič obiskal pred dobrimi 15 leti. In mesto ga je tako navdušilo, da mu je posvetil knjigo. No, če smo natančni, jo je posvetil "čudovitim bitjem noči" – piranskim mačkam.

Kako je Jakič prišel do 24.000 evrov vredne pogodbe na kohezijskem ministrstvu?

05. 02. 2020 21.39

Malu tu, malo tam, pa smo pri 3,6 milijarde evrov, ki jih v Sloveniji izgubimo zaradi korupcije. Kako bi lahko drugače poimenovali podpis svetovalne pogodbe, vredne 24.000 evrov, ki jo je za predsednika sveta Stranke Alenke Bratušek, Romana Jakiča, podpisala ministrica Angelika Mlinar, ki je bila skozi šivankino uho imenovana za ministrico in bo imela enega najkrajših mandatov?

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Iran napadel ameriške vojaške baze v Iraku

08. 01. 2020 03.55

Iran je z balističnimi raketami napadel najmanj dve oporišči ameriške vojske v Iraku. Med tarčami je tudi oporišče v mestu Erbil na severu Iraka, kjer so bili nastanjeni slovenski vojaki. Njihova evakuacija že poteka. Po prvih ocenah med tujimi vojaki ni bilo žrtev, lokalni mediji pa poročajo o večji škodi. "Kot kaže, se Iran umika, zadeve se umirjajo," pa je v odzivu na napad dejal ameriški predsednik.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji

01. 12. 2019 07.00

Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

Črni petek: zakaj se vedemo neracionalno?

29. 11. 2019 06.00

Začenja se v slovensko tradicijo posvojeni dan velikih in poceni nakupov, črni petek. Dan po zahvalnem dnevu, ki ga praznujejo Američani in se je v nakupovalno mrzlico spremenil šele v 60. letih prejšnjega stoletja. Pravzaprav naj bi njegovo ime izviralo iz računovodskih knjig ameriških trgovcev, ki so nakazovale dobiček, ki so ga vanje vpisovali s črnim črnilom. Pri nas ga poznamo šele kratek čas, mnogi pa bodo ta dan izkoristili za nakupe v prepričanju, da bodo tako veliko privarčevali.

Bo Luka Dončić postal najbogatejši Slovenec?

21. 11. 2019 07.59

Po vrhunskih predstavah se za Luko Dončića pulijo sponzorji, trenutno proizvajalci športnih copatov. Mnogi pravijo, da bi Luka v karieri lahko zaslužil več kot milijardo evrov. Bo slovenski košarkarski čudež, človek rekordov in zgodovinskih dosežkov postal najbogatejši Slovenec?

Kdo bo odgovarjal za večmilijonska preplačila?

08. 11. 2019 06.18

Po letih in plačilu milijonov evrov za sanacijo je svet Onkološkega inštituta sprejel sklep, da vlada denar, ki ga je za odpravljanje napak plačal inštitut, vrne Onkološkemu inštitutu. Lepo in prav, če v svetu zavoda ne bi sedela tudi nekdanja direktorica Ana Žličar, ki je ta sklep sicer podprla, bila pa je tudi tista, ki je leta 2008 podpisala sporazum s SCT-jem, da unovčenje bančnih garancij zaradi katastrofalne izgradnje ne bo potrebno.

Zaslišala se je sirena: konec nevarnosti, bomba je uspešno uničena

03. 11. 2019 08.28

500-kilogramska letalska bomba, ki so jo našli v bližini železniške proge v Melju, je uspešno uničena. Počilo je in se pokadilo, nato se je oglasila sirena, ki je pomenila konec nevarnosti. Evakuirani prebivalci se lahko vrnejo domov. Jamo, kjer so bombo onesposobili, pa bodo zdaj zasuli.

'Kralj in kraljica': kaj želita sporočiti z napisi na majicah?

22. 10. 2019 06.00

Kaj nam Julija Adlešič, ki ne priznava krivde, in Sebastien Abramov sporočata z majicami z napisom kraljica in kralj? Ima Julija večvrednostni kompleks? Odrezano roko ves čas skriva v žepu.

Ob žlahtni kapljici v raziskovanje legende o skrivnih rovih pod gradom

20. 10. 2019 20.13

Rovi pod Ptujskim gradom so že od nekdaj burili domišljijo. Nekoč popolnoma zaraščeni in očem skriti vhodi, nato pa nepregleden labirint hodnikov, ki vodijo kdovekam. In popolna tema, v kateri občutek za orientacijo še prej odpove. A zdaj jih lahko tudi sami raziščete. Še več – v njih pripravljajo prve vinske pokušine v temi. Vsa pozornost je namenjena le zaznavam brbončic, vino pa tako začutite povsem drugače.

Tudi po odločitvi vrhovnega sodišča Janković vztraja pri svojem

18. 10. 2019 06.22

Vrhovno sodišče je po 10 letih izdalo odločilno sodbo, da je bil odvzem koncesije zasebni Lekarni Bitenc s strani MOL nezakonit. Bitenčevi, ki so morali dvakrat vse odpustiti in nazaj zaposliti, bodo zahtevali povračilo nastale škode v višini 100.000 evrov. Janković se je ironično zahvalil davkoplačevalcem, sicer pa še vedno vztraja, da na občini niso ničesar naredili narobe.

Vnovično sojenje Softiću: skušali bodo dokazati, da je šlo za uboj

16. 09. 2019 11.04

Začelo se je vnovično sojenje Senadu Softiću, ki je oktobra 2017 v Mariboru ustrelil Rada Mitrovića. Mariborsko višje sodišče je namreč v celoti razveljavilo obsodilno sodbo okrožnega sodišča, primer pa vrnilo na prvo stopnjo pred drugega sodnika. Softić dejanje sicer priznava, bodo pa njegovi zagovorniki zdaj skušali dokazati, da ni šlo za umor, temveč uboj. A če sodbe do 30. oktobra ne bo, bi se Softić lahko naprej branil tudi s prostosti.

Odločitev vrhovnega sodišča: Kanglerju v Mariboru ne bodo več sodili

31. 07. 2019 22.07

Vrhovno sodišče je odločilo: mariborsko okrožno, okrajno in višje sodišče ne morejo več soditi nekdanjemu županu Francu Kanglerju v kazenski zadevi, ker "mu ne morejo zagotoviti nepristranskega sojenja, ki je pravica vsakega državljana". Naslednje sojenje bo tako Kangler dočakal na novomeškem sodišču.

Kakšno sporočilo bo Slovenija EU poslala tokrat?

24. 07. 2019 22.19

Kakšno sporočilo in kakšen obraz bo Slovenija, ki na vrh Evropske oblasti za enega od 27 komisarjev, pošilja diplomata Janeza Lenarčiča, Bruslju in Evropski uniji pokazala tokrat? Bomo znova, kot pred petimi leti, priča politični neenotnosti, zapletom, zadregam in zamudi, ki bi nas lahko stala ugleda, pozicije in uglednega resorja?

Levo, desno, naravnost? Bi našli pravo pot iz trikilometrskega koruznega blodnjaka?

11. 07. 2019 06.45

600.000 sadik koruze na štirih hektarjih polja. Vmes pa več kot tri kilometre poti – napačnih, pravih, slepih – ter dvajset orientacijskih točk, ki pomagajo najti izhod. To je grob pogled na koruzni labirint – največji slovenski tematski park, ki že drugo leto zapored zabava tako najmlajše kot mlade po srcu. Tokrat bo vse, ki jih navdušujejo uganke, rebusi in enigme, dobra dva meseca razveseljeval pri mariborski Betnavi.

'Če bom odnehal, sem te ljudi na nek način pustil na cedilu'

25. 06. 2019 09.59

Ptujski dobrotnik Ignac Habjanič je v zadnjih osmih letih zbral več kot 50 ton plastičnih zamaškov in tako za pomoči potrebne namenil najmanj 13.000 evrov. A čeprav ga je novica o tem, da koroško podjetje zamaškov ne bo več odkupovalo, kar nekoliko pretresla, 'gospod Zamašek' – kot mu pravijo domačini – ne bo vrgel puške v koruzo.

Bolj kot z nujnimi reformami se politika ukvarja sama s sabo

25. 06. 2019 07.00

Na domačem političnem prizorišču je vroče in burno, kar je za politiko udobno, saj državljani poslušamo o notranjih koalicijskih trenjih in tako nismo pozorni na ključne ukrepe, h katerim bi morala stremeti vsaka vlada. To so zdravstvena, pokojninska reforma in podpora gospodarstvu.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov

16. 06. 2019 07.00

Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

'Dobro bi bilo, da vlada pride na obisk v Maribor - s potniškim vlakom'

12. 06. 2019 12.42

Prometna nepovezanost Mariborčane postavlja v izrazito podrejen položaj, poudarja skupina državljanov s prebivališčem v Mariboru, ki je na vlado naslovila pobudo 50 minut med Mariborom in Ljubljano. V nasprotju z imenom pobude, pot po prometno močno obremenjeni avtocesti namreč traja precej dlje, potovanje z vlakom pa v le eno smer tudi po tri ure.