Avtor
Tina Kristan

'Na nas je, da ohranjamo svoje dostojanstvo. Da nekako ostajamo ljudje'

07. 12. 2020 16.38

V času, ko v Sloveniji zaradi covida-19 na dan umre od 40 do več kot 60 ljudi, ko je stisk zaradi bolezni, smrti, strahu, izgube zaposlitve veliko, smo se za rubriko 24ur Fokus v sredini prejšnjega tedna pogovarjali z nagrajevanim pisateljem in režiserjem Goranom Vojnovićem. O stanju v družbi in kulturi, odnosu politike do ljudi, odgovornosti državljanov ... Objavljamo celoten intervju.

V javnem ali zasebnem interesu?

27. 09. 2020 07.00

Opozorila o domnevnih konfliktih interesov, prepletanju funkcij, vplivanju na odločevalce; vprašanja, kam gre javni denar, predvsem pa, ali se uresničuje javni interes ali zasebni interes ... to so očitki, ki s strani kulturnikov že nekaj časa letijo na delovanje direktorja založbe Beletrina Mitjo Čandra in njegovega kroga. Ker gre za kulturo in javni interes relevantna vprašanja, je šla po sledi zgodbe Tina Kristan.

Maske: kaj smo se naučili in kako naprej?

23. 05. 2020 07.00

V času epidemije je imela Slovenija velike težave z maskami – od pomanjkanja do afer, od stisk do kaosa, ki je zdaj pod drobnogledom računskega sodišča. Kaj smo se v prvem valu epidemije covid-19 naučili o dobavi mask? Kakšno je trenutno stanje? Kako so to reševali ponekod v tujini? Predvsem pa – zdaj je čas, da se iz lekcij prejšnjih tednov kaj naučimo in da se pripravimo, da tudi ob morebitnem drugem valu ne bomo gledali enakih zapletov.

Zgodbe okuženih: kaj pomeni preboleti covid-19?

14. 05. 2020 18.58

So bili oboleli zato, ker so zboleli, stigmatizirani? Kaj je bilo najtežje? Za 27-letnega Davida, ki se je najverjetneje okužil kot prostovoljec v enem od domov starostnikov, to, da starejšim v tistih kriznih časih ni mogel več pomagati. 63-letna učiteljica telovadbe, ki živi sama, pa si ne predstavlja, kako bi bolezen prebolela brez sosedov in prijateljev, ki so ji pred vrati odlagali hrano in druge stvari, ki jih je potrebovala.

Epidemija je pri koncu, treba se je vrniti v nek nov normalen način življenja

07. 05. 2020 19.29

Odpiranje meja s tistimi državami, kjer je epidemiološka slika dobra, je smiseln ukrep, se strinja infektologinja Mateja Logar. Zato se je ob upoštevanju nekaterih pravil treba vrniti v nek nov način normalnega življenja, šolstva, zdravstva, gospodarstva, ne smemo pa pozabiti na zaščito starejših in bolnih. Epidemija je v Sloveniji, tako kot v večini evropskih držav, namreč pri koncu.

Pritiski, grožnje, napadi ... postajajo novinarjev vsakdan

03. 05. 2020 14.18

Danes je dan svobode medijev; o pomenu svobodnega in neodvisnega opravljanja novinarskega dela danes govorijo institucije in novinarji po vsem svetu. Pred nekaj meseci smo v redkciji 24ur Fokus/24ur Inšpektor objavili prispevek o pritiskih, grožnjah, napadih na novinarje in novinarke na Balkanu, danes, torej na praznik svobode medijev, se bomo ozrli tudi po Sloveniji. Kaj se je v zadnjih letih in zadnjem času spremenilo glede tega v Sloveniji? Kako se spreminjajo pritiski in grožnje na novinarke in novinarje v Sloveniji? Kakšni so vzroki? Kakšne posledice? Pričevanja, opozorila ... je zbrala novinarka Tina Kristan.

Zaradi grafita Janše z iztegnjeno roko policija ovadila neznanca

26. 04. 2020 19.02

Policisti so vložili kazensko ovadbo zoper neznanca, ki je v Mariboru narisal grafit predsednika vlade Janeza Janše z iztegnjeno roko, zraven pa napisal Smrt narodu, svoboda fašizmu. Grafit so včeraj sicer že prebarvali. To je cenzura, so prepričani v kulturnem centru Pekarna, kjer menijo, da gre za satiro na račun obstoječe politične situacije v državi, ki da vedno bolj smrdi po fašizmu.

Kaj 'prvi slovenski žvižgač' svetuje Galetu? 'Naj jim da vedeti, da ve več, kot si želijo, da ve'

25. 04. 2020 07.00

Afere z nakupom zaščitne opreme ne bi bilo, če ne bi bilo Ivana Galeta, ki je opozoril na nepravilnosti in zanje ponudil dokaze, ki jih bodo zdaj seveda proučili ustrezni preiskovalni organi. Galetovo dejanje velja za tipično delo človeka, ki mu pravimo 'žvižgač'. A kdo pravzaprav je žvižgač? In zakaj so žvižgači pomembni za družbo?

Nesebični prostovoljci, ki so za starostnike edini zunanji socialni stik

23. 04. 2020 19.07

Slaba tretjina vseh okuženih z novim korona-virusom pri nas je v domovih za starostnike. A to, da so domovi največja zarišča okužb, nekaterih prostovoljcev ne ustavi. Že tedne prihajajo in pomagajo v nekaterih domovih. Eden od njih je študent zdravstvene nege Žiga Metelko, ki je pomagal v domu upokojencev Šmarje pri Jelšah. Kot pravi, so jih starostniki zelo veseli, saj so prostovoljci zanje edini zunanji socialni stik, zaradi zaščitne opreme, ki jo morajo nositi, pa jih starostniki kličejo kar astronavti.

Na infekcijski kliniki se pripravljajo na zdravljenje s krvjo tistih, ki so covid-19 preboleli

17. 04. 2020 19.42

Novi koronavirus je terjal še pet smrtnih žrtev, doslej že 66. Bolnišnično zdravljenje ta trenutek potrebuje 95 bolnikov s covidom-19, od tega na intenzivni negi 28, osem pa so jih odpustili v domačo oskrbo (skupaj 182). In dobre novice za bolnike: obljubljeno japonsko zdravilo Favipiravir je že v Sloveniji, prav tako bo za najtežje bolnike kmalu znova na voljo zdravilo Remdesivir. Na infekcijski kliniki pa se že pripravljajo tudi na zdravljenje bolnih s krvjo tistih, ki so bolezen že preboleli in imajo tako razvita protitelesa.

Napoved imunologa: 'Življenje, kot smo ga poznali, ne prej kot jeseni naslednje leto'

11. 04. 2020 19.02

Družba z meter in pol distance, nošenje mask v javnih prostorih, poletje doma, brez počitnic v tujini - to je naša nova realnost, opozarjajo strokovnjaki. In tako bo, se zdi, še vsaj leto in pol, vse dokler ne bo razvito učinkovito in varno cepivo, proizvedeno v dovolj velikih količinah in z njim cepljeno nekaj milijard ljudi.

Nas številnih ukrepov in karanten lahko reši samo cepivo?

11. 04. 2020 06.00

Kako daleč je razvoj učinkovitega in varnega cepiva? Kakšne so realne ocene - kdaj ga bomo dobili in kdaj zdravilo za koronavirusno bolezen? Najverjetneje še vsaj nekaj mesecev ne. Zato se morda, kot smo slišali Bojano Beović, vodjo svetovalne strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje, ne bo moč izogniti prekuževanju populacije.

Obetavno japonsko zdravilo za covid-19 tudi v Sloveniji

27. 03. 2020 20.18

Slovenija naj bi dobila še eno zdravilo, ki se je izkazalo za učinkovito pri nekaterih bolnikih s covid-19. Gre za japonsko zdravilo, primarno namenjeno zdravljenju gripe, primerno pa je predvsem za tiste, ki še nimajo težjega poteka bolezni.

Za topel obrok za socialno ogrožene otroke marsikje ni poskrbljeno

21. 03. 2020 10.45

Ker niso v šolah in vrtcih, otroci zdaj vse obroke jedo doma. In ker vemo, da v Sloveniji marsikdo živi v revščini, da so med socialno ogroženimi tudi družine z otroki, smo preverili, kako je zdaj, ko so šole in vrtci zaprti, poskrbljeno za prehrano teh otrok.

Pri iskanju cepiva za koronavirus sodelujejo tudi slovenski znanstveniki

19. 03. 2020 10.52

Ves svet si želi, da bi čim prej dobili zdravilo ali cepivo za novi koronavirus. Pri njegovem ustvarjanju pa sodelujejo tudi slovenski znanstveniki. Vodja laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu dr. Roman Jerala sodeluje v mednarodnem projektu, ki se je prej osredotočal na gripo, a so se raziskovalci zaradi aktualnih razmer odločili, da fokus preusmerijo na koronavirus.

Sindikata ministru: Dovolj!

05. 02. 2020 11.56

Visokošolski sindikat in sindikat SVIZ pozivata ministra Jerneja Pikala, da ne potrdi Józsefa Györkösa za novega-starega predsednika agencije za raziskovalno dejavnost.

Revizorji se s konkretnimi sumi nepravilnosti sploh niso vsebinsko ukvarjali

22. 11. 2019 19.16

"Na mariborski univerzi ni ne želje ne poguma za omejevanje zlorab v zasebno korist." Tako se je visokošolski sindikat odzval na najnovejše ugotovitve revizorjev, ki so pregledali izplačevanje honorarjev in sodelovanje fakultet z nekaterimi dobavitelji, tveganj za koprupcijo oziroma elementov kaznivih dejanj pa niso našli. To so povsem drugačne ugotovitve od tistih, ki smo jih razkrili pred časom.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe

16. 10. 2019 21.53

Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Univerza mora vrniti milijon evrov

10. 10. 2019 17.32

Univerza v Ljubljani mora v proračun vrniti nenamensko porabljena sredstva za stalno pripravljenost. Skupaj z obrestmi in stroški naj bi šlo za okoli milijon evrov. Višje sodišče je namreč po naših informacijah zavrnilo pritožbo univerze in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča. Sodba je pravnomočna.

Primer Noč: nove napake ARRS

14. 02. 2019 10.03

"Ne le, da niste izpolnili obljub, ob prikrivanju lastnih napak ste zagrešili nove, kot so: kršitve pristojnosti, prikrivanje za vas neugodnih izsledkov revizije in javna objava zaupnih podatkov," v odprtem pismu agenciji za raziskovalno dejavnost opozarja znanstvena svetnica dr. Urša Opara Krašovec.

Evropski milijoni: kaj bi lahko naša država počela bolje

26. 01. 2019 07.00

Z evropskimi sredstvi v Sloveniji gradimo vodovode, posodabljamo šole, pomagamo nezaposlenim do služb ... Pot do evropskih sredstev pa je pogosto zelo dolga in za mnoge zelo zapletena. Videli boste, kako izgleda, koliko časa traja in kaj vse je treba narediti, da občina dobi denar za vodovod za kraje, kjer ga prej ni bilo. Zakaj se kljub vsemu izplača? Kaj vse je treba vedeti, kaj poznati?

Zaupljivi starejši lahka tarča brezvestnih prodajalcev

15. 12. 2018 07.00

"Skupaj je bilo 11 naložbenih življenjskih zavarovanj, dve polici sta celo sklenjeni na isti dan od istega zavarovalnega agenta za dejansko isto zadevo. To pa je sigurno sporno," je za 24UR Inšpektor svojo izkušnjo povedal gospod, čigar 75-letna mama ima demenco: "Starega človeka zavarovati za take police, se mi zdi malo sporno, če ne drugega."

Nekateri prodajalci izkoriščajo nevednost starejših

14. 12. 2018 06.00

Agent je s 75-letno dementno gospo sklenil dve naložbeni življenjski zavarovanji na isti dan. Prodajalec je nepokretni gospe prodal zelo drag sesalnik. Starejši so, misleč, da podpisujejo aneks, s katerim si bodo znižali stroške elektrike, podpisovali pogodbe z dražjim ponudnikom elektrike.

Ljubljanska univerza se požvižga na opozorila računskega sodišča

07. 12. 2018 06.00

Ljubljanska univerza s svojimi dekani ne upošteva računskega sodišča in strokovnih služb ministrstva za izobraževanje. Dekani sploh niso zaposleni kot dekani in velika večina jih zato zasluži več. Da ne delajo prav, jih računsko sodišče opozarja že desetletje, zgodi se nič. Pravila so očitno za tiste na vrhu lestvice premakljiva in prilagodljiva, za tiste na dnu pa pač ne.

Pri katerih stanjih konopljini pripravki res učinkujejo?

20. 10. 2018 07.00

Marihuana oziroma trava oziroma kanabis, pa hašiševo olje, smola, različni pripravki iz konoplje in CBD (ki je za razliko od THC ni psihoaktiven) ... Zadnje čase vse pogosteje vse več ljudi v želji, da bi pozdravili kakšno bolezen ali da bi si pomagali pri različnih tegobah, jemlje nekaj od naštetega. Nekatere stvari so povsem legalne in se jih dobi tudi v trgovinah, nekatere na črnem trgu, ki cveti.

Več kot trem četrtinam otrok je jemanje CBD-ja pomagalo

19. 10. 2018 06.00

Epilepsija. Ima jo vsak 150. človek, je ena najpogostejših nevroloških bolezni, zlasti pri otrocih. Približno tretjina teh otrok ima trdovratno epilepsijo, kar pomeni, da vsaj dve standardni, pravilno izbrani protiepileptični zdravili nista bili uspešni. Takšne otroke dr. David Neubauer s Pediatrične klinike dopolnilno zdravi s CBD-jem.

'Naš molk ne bo več štel kot privolitev'

07. 04. 2018 06.00

Vsi, ki imate kartice zvestobe, takšne ali drugačne, lahko v naslednjih tednih in mesecih pričakujete pisma ali elektronsko pošto podjetij, ki že imajo vaše osebne podatke in bodo morala na novo pridobiti vaša soglasja za hranjenje in uporabo teh podatkov. Po novem boste morali aktivno pokazati, ali se s posameznim namenom uporabe osebnih podatkov strinjate ali ne.