AvtorTina

Pošteni pismonoša v Prlekiji na cesti našel denarnico s 23.000 evri, nesel jo je na Policijo
29. 08. 2021 11.59
Da včasih denar vendarle leži tudi kar na cesti, se je nedavno pokazalo v Prlekiji. Ljutomerski poštar je namreč med službo naletel na izgubljeno denarnico, v njej pa našel večjo količino denarja. Ob dilemi, ki bi pestila marsikoga, pa poštenjak ni okleval: najdene novce je odnesel na Policijo in tako poskrbel, da so izgubljeni tisočaki našli pot nazaj k lastniku. "Izjemno dejanje," so si enotni njegovi sodelavci, ki pravijo, da je možakar tudi sicer velik poštenjak. Javnost ga je oklicala že kar za 'prleškega junaka', mnogi pa Pošto Slovenije zdaj pozivajo, da si vendarle zasluži tudi kakšno nagrado.

Epidemiološka slika se slabša: ob 1396 PCR-testih 273 novih okužb
29. 08. 2021 10.02
Ob 1396 PCR-testiranjih na okužbo s SARS-CoV-2 smo v Sloveniji v soboto potrdili 273 novih primerov okužbe. Odstotek pozitivnih testov je tako narasel na 19,55. Opravljenih je bilo tudi 16.131 HAGT, kjer pa se pozitivne še dodatno preverja s PCR-testi. Povprečje novih primerov v zadnjih sedmih dneh znaša 418, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa je 237. Bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19 potrebuje 129 oseb, najmlajši bolnik je star 21 let. Na intenzivni negi je 23 covidnih bolnikov.

'Kako bi opisala progo? Z eno besedo – špartanska!'
29. 08. 2021 09.39
V ciljnem izteku na kranjskogorskem smučišču Šentjurčan Tomi zoba oreščke, Brežičan Roman pa lupi banano. Do štarta teka z ovirami sta bila še neznanca, nato pa sta pet kilometrov drug za drugim tekla v klanec, nosila hlode, plezala po vrvi in zdaj se skupaj krepčata. Tudi za dokončanje tekmovalnega poligona Spartan Race sta potrebovala približno enako časa – Tomi uro in sedem minut, Roman le tri minute več.

Prometni kolaps na Hrvaškem, v trčenju štirih vozil in tovornjaka 11 poškodovanih
28. 08. 2021 16.28
Na hrvaških cestah je zadnji vikend avgusta vladal pravi kaos. Trume vozil so se vaile tako proti notranjosti države kot mejnim prehodom, gnečo in zastoje so še dodatno povečale prometne nesreče. V trčenju štirih osebnih avtomobilov in tovornjaka pri Bregani se je poškodovalo 11 oseb. "Deli avtomobilov so ležali vsepovsod," je hudo nesrečo opisovala ena od prič.

Znanstveniki odkrili najsevernejši otok na svetu
28. 08. 2021 14.00
Raziskovalci so odkrili najbolj severno kopensko točko na svetu. Majhen otoček ob obali Grenlandije, ki ima premer le okoli 30 metrov, so razkrili nedavni premiki ledenih plošč. Člani odprave pa ob tem priznavajo, da so nov otoček odkrili malodane 'po pomoti'. Njihov namen je bil namreč povsem drug – tja so odšli po vzorce.

538 novookuženih, najmlajši hospitalizirani star 21 let
28. 08. 2021 09.40
Pristojni v Sloveniji so včeraj popravili 3103 PCR-testiranj na okužb z novim koronavirusom, ob tem pa potrdili 538 novih okužb. Delež pozitivnih je tako 17,3-odstoten. Opravili so tudi 33.619 HAGT, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V državi imamo trenutno 4893 aktivnih primerov okužbe, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa znaša 229.

Starše cepljenih maturantov zmedle prejete karantenske odločbe. Ministrstvo: 'Brezpredmetne so'
27. 08. 2021 15.49
Na naše uredništvo so se obrnili starši udeležencev nedavnih maturantskih izletov v Grčijo. Čeprav je v elektronskih in SMS-sporočilh, ki so jih od NIJZ prejeli po vrnitvi v Slovenijo, poudarjeno, da cepljeni in prebolevniki sodijo med izjeme, ki jim v karanteno ni treba, jih je zmedla karantenska odločba, ki so jo čez nekaj dni prejeli na dom. Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da po posredovanju dokazila o izpolnjevanju pogoja cepljenja ali prebolevnosti ta odločba postane brezpredmetna.

'Policija je in bo sodelovala s Knovsom v okviru zakonsko določenih pristojnosti'
26. 08. 2021 18.37
"Generalni direktor Policije Anton Olaj je na zaslišanju argumentirano pojasnil vsebine, ki izhajajo iz pristojnosti Knovsa," na Policiji odgovarjajo po očitkih predsednika komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaža Nemca. Ta je po sredini seji, na kateri se je Knovs za zaprtimi vrati seznanil z aktivnostmi nadzorovanih služb v zvezi z delovanjem skrajno desnih gibanj, dejal, da je bil Olaj zelo skop z odgovori in se je skliceval na pristojnosti komisije.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?
25. 08. 2021 09.19
Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Ameriški veteran druge svetovne vojne srečal Italijane, ki jih je rešil kot otroke
24. 08. 2021 16.59
Martin Adler, ameriški veteran druge svetovne vojne, se je po več kot 70 letih znova srečal z Italijani, ki jih je kot otroke rešil pred okupatorjem. Dečka in dve deklici, tedaj stari med tri in šest leti, je mama pred nemško vojsko, ki se je umikala na sever namreč skrila v pleteno košaro. Adler je s še enim vojakom vstopil v hišo, misleč, da je zapuščena. Mitraljez je naslonil prav na košarko z otroki, ko je predenj skočila mama in ga rotila, naj jih ne ubije. "Mama je bila tukaj prava junakinja," pravi danes 97-letnik.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo
23. 08. 2021 21.16
Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Talibani proti podaljšanju roka za evakuacijo, za katerega se zavzema Zahod
23. 08. 2021 08.30
"Če bosta ZDA ali Združeno kraljestvo zahtevala dodaten čas za nadaljevanje evakuacije, je odgovor ne. Ali pa bodo posledice," je tiskovni predstavnik talibanov Suhail Šahin izrazil nasprotovanje podaljšanju roka za evakuacije iz Afganistana, ki se izteče 31. avgusta. Zavezniki vse glasneje pozivajo k podaljšanju, saj samo na letališču v Kabulu na vkrcanje na enega izmed letal proti Zahodu čaka vsaj 20.000 ljudi. Zjutraj je tam sicer prišlo do streljanja, v katerega so bili vpleteni tudi ameriški in nemški vojaki, ubit pa je bil afganistanski policist. Iz Pentagona so sicer sporočili, da so v zadnjih 24 urah iz Kabula evakuirali 16.000 ljudi.

Twitter srbske medije označil za 'sodelujoče z vlado', Vučić bi bil rad kot Trump
20. 08. 2021 07.03
V Srbiji je veliko prahu dvignila odločitev Twitterja, da računom nekaterih medijev prilepi oznako, da sodelujejo s srbsko vlado. Oznako so med drugim dobili tiskovna agencija Tanjug, tabloid Kurir, medijska hiša Pink in tudi javna radiotelevizija RTS, ki se je zato odločila, da tam do nadaljnjega ne bo več objavljala. Na potezo družbenega omrežja se je odzval tudi srbski predsednik Aleksander Vučić in dejal, da komaj čaka, da blokirajo tudi njega in bo "svet tako dobil še enega Donalda Trumpa".

Talibani patruljirajo po Kabulu, Evropa evakuira svoje državljane in sodelavce
17. 08. 2021 08.48
Letališče v Kabulu spet deluje, letala vzletajo in pristajajo. Ves svet skuša čim hitreje varno evakuirati svoje državljane, diplomate, pa tudi vojaške sodelavce in njihove najbližje. Talibani so medtem zavzeli vse kontrolne točke v prestolnici, do zob oboroženi patruljirajo po mestu. Na drugem koncu sveta pa je najmočnejša velesila sporočila, da bo talibansko vlado priznala, glede na njihova dejanja – v kolikor bodo denimo spoštovali pravice žensk in se izogibali ekstremizmu. Ameriški predsednik Biden še vedno vztraja, da so ZDA v Afganistanu dosegle svoje cilje. Pa je bilo vredno?

Delodajalci nočejo nositi stroškov testiranja, gostinci želijo enomesečni odlog
17. 08. 2021 15.38
Gospodarstvo je brez rezerv, zahteve po 48-urnem testiranju in plačevanju stroškov so nesprejemljive, poudarjajo v delodajalskih organizacijah. Zadnjih ukrepov za pomoč v okviru devetega protikoronskega svežnja glavnina podjetij ni bila deležna, opozarjajo in zato nasprotujejo kakršnimkoli novim obremenitvam. Pravijo, da je odlok, ki zahteva tovrstno testiranje, z organizacijskega vidika neizvedljiv in finančno nevzdržen. Gostinci pa se zavzemajo, da bi njegovo izvajanje zamaknili za en mesec.

Močno neurje 'lomastilo' po državi: veter in nalivi povzročali obilico preglavic
17. 08. 2021 07.10
Ponoči je neurje z močnimi sunki vetra ter krajevnimi nalivi prešlo državo in povzročilo obilo težav. Najhuje je bilo na Gorenjskem, v osrednji Sloveniji ter ponekod na Štajerskem. V kar 20 občinah je bilo na delu okoli 30 prostovoljnih gasilskih društev in več poklicnih enot. Odstranjevali so številna podrta drevesa, veter je odkrival strehe, meteorna voda je zalivala objekte.

Na krovu prvega nemškega evakuacijskega letala zgolj sedem potnikov
17. 08. 2021 13.52
Prvo letalo za evakuacijo, ki je z letališča v Kabulu poletelo za Nemčijo, je imelo na krovu le sedem potnikov. Razlog za to, da je letalo skorajda prazno, naj bi tičal v nevarnih razmerah v afganistanski prestolnici, zaradi česar so imeli na voljo zgolj dobrih 30 minut, da vkrcajo potnike, ki so že bili pripravljeni.

Trojici Slovencev je uspelo zapustiti Afganistan
17. 08. 2021 07.59
Trem Slovencem, ki so še ostali v Afganistanu, je uspelo zapustiti Kabul. Eden je odšel že včeraj, dva pa ponoči – okoli 5. ure zjutraj (po srednjeevropskem času) sta se vkrcala na ameriško evakuacijsko letalo, poleteli naj bi v Katar. Še eden ostaja v Afganistanu, pomagal bo skrbeti za varnost. Na pomoč pri evakuaciji iz Afganistana pa je včeraj čakalo še skoraj 20 domačinov – sodelavcev Slovenske vojske in njihovih ožjih družinskih članov.

Prestolnica je padla, Afganistanci so se prebudili v nov svet
16. 08. 2021 07.09
Talibani so brez upora zavzeli afganistansko prestolnico in zasedli predsedniško palačo. "Vojne je konec," so sporočili v televizijskem nagovoru, v katerem so razglasili zmago. Pri predaji predsedniške palače so bili prisotni tudi trije predstavniki afganistanske vlade. Predsednik Ašraf Gani pa je pred tem zbežal iz države. Rusko veleposlaništvo trdi, da je s seboj odpeljal štiri avtomobile in helikopter, ki so jih napolnili z denarjem. Več kot 70 držav sveta je v skupni izjavi pozval talibane, naj prebivalcem dovolijo mirno oditi.

'Čakam, da talibani pridejo po ljudi, kot sem jaz, in me ubijejo'
16. 08. 2021 10.44
V afganistanski prestolnici je zavladala panika. Na tisoče prebivalcev in tujih državljanov poskuša zapustiti Kabul, zaradi česar je na tamkajšnjem letališču že od nedelje kaos. Govorili smo z domačinom iz Kabula, ki se v strahu za svoje življenje skriva v svoji hiši. "Dokumente sem sežgal, izbrisal sem vse svoje stike," pripoveduje. Za svoje življenje se boji tudi prva županja v Afganistanu, ki so jo talibani v preteklosti že večkrat skušali ubiti. 'Čakam, da talibani pridejo po ljudi kot sem jaz, in me ubijejo," je dejala po tem, ko so ti zavzeli prestolnico.

ČASOVNICA: Talibanska ofenziva v Afganistanu
16. 08. 2021 13.31
Padec Kabula v roke talibanov je v trenutku končal 20-letno vojaško kampanjo tujih sil pod vodstvom ameriške vojske. V mednarodni javnosti se že pojavljajo očitki ZDA s predsednikom Bidnom na čelu, da je bil umik izpeljan neorganizirano, slabo, ne misleč na posledice. Ta se brani, da je načrt za to pripravila še Trumpova administracija. A kako je sploh možno, da so se razmerja moči v tej (sicer zelo nestabilni) državi tako hitro zamajala in obrnila? Afganistanska mesta so namreč 'padala' bliskovito, drugo za drugim, ob sočasnem umiku Američanov, s tem pa v vsega slabih štirih mesecih izničila 'trud' dveh desetletij. Čez lužo medtem odgovarjajo, da je že čas, da končajo še eno od nesmiselnih vojn.

Vročinski val v živalskem vrtu: živali hladijo kar s sladoledom
14. 08. 2021 10.00
V vročinskem valu ohladitve ne potrebujejo le ljudje, temveč tudi živali. Kot vsako leto so tudi letos otroci, ki so se udeležili kampa živalskega vrta v Madridu, živalim pripravili ohladitev. Otroci za živali v Aquariumu enkrat tedensko pripravijo sladoled. S tem jim pomagajo preživeti visoke temperature in daljše vročinske valove. Sladoledi so poleg ohladitve namenjeni tudi obogatitvi njihovega jedilnika, zato z njim hranijo vse živali, tudi lemurje, gorile, medvede, vodne leve in pande.

33.000 evrov na teden le kaplja v (Jadransko) morje, navtični turizem je v zaletu
14. 08. 2021 07.00
Hrvaški turistični delavci si manejo roke, ko gledajo letošnje sezonske številke, ki se vse bolj približujejo tistim iz rekordnega leta 2019. Posebej zadovoljni so v navtičnem sektorju, saj se privlačnost te ponudbe odraža tudi v nadpovprečnih rezultatih glede na ostale vrste namestitev. Pod julij so že potegnili črto in ugotovili, da je število nočitev v tem sektorju poskočilo za skoraj 90 odstotkov glede na lansko leto, medtem ko se je v ostalih vrstah nastanitev povečalo "le" za polovico.

Gorenjski policisti v zastoju pomagali nosečnici, dan prej pa kombiju z živalmi
13. 08. 2021 18.21
Promet na slovenskih cestah je gost, nastajajo zastoji in kolone. Sploh na avtocestnem križu je precejšnja gneča. Tudi zato se znova vrstijo opozorila o vzpostavitvi reševalnega pasu. Kako pomembno je pravilno razvrščanje ob zastoju, pa se je znova pokazalo pred predorom Karavanke. Gorenjski prometni policisti so v zastoju pomagali ženski v visoki nosečnosti in jo po reševalnem pasu prepeljali do zdravstvene ustanove. Še pred tem so na pomoč priskočili kombiju z živalmi, ker voznik zaradi vročine in dolgega čakanja ni več mogel uravnavati temperature.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'
13. 08. 2021 06.00
Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Obsežen požar pri Vrpolju: hitro se širi, z ognjem se bori 45 gasilcev in dva kanaderja
12. 08. 2021 17.43
Po tem, ko so ognjeni zublji zajeli Grčijo in Italijo, pa tudi druge dele sveta – Kalifornijo, Sibirijo in Alžirijo – se s požari zdaj borijo še naši južni sosedi. Pri Šibeniku gorijo borov gozd, trava in nizko rastlinje, požar se hitro širi. V intervenciji sodeluje 55 gasilcev, na pomoč sta z gašenjem iz zraka priskočila tudi dva kanaderja. O poškodovanih zaenkrat ne poročajo.

Po več hudih nesrečah vodnih skuterjev na Jadranu velika akcija nadzora
12. 08. 2021 16.23
Hrvaška je po več hudih nesrečah z vodnimi skuterji, ki jim je botrovala predvsem hitrost in nepremišljenost, na morje poslala inšpektorje. V akciji nadzora, ki so jo poimenovali Jet-ski 2021, so nadzirali hitrost, koncesije za oddajo manjših plovil in njihovo uporabo. Poseben poudarek je bil še na tehnični izpravnosti plovila in načinu najema – ali je torej oseba, ki je vodni skuter najela, sploh primerno usposobljena za vožnjo.

Spet vremensko bolj pestro: neurja na Dolenjskem in Koroškem, klestila tudi toča
11. 08. 2021 10.21
Po dveh vremensko umirjenih dneh je bilo dogajanje v sredo spet bolj pestro, ponekod tudi nevarno. Nevihte so nastajale na jugu in jugovzhodu Slovenije – v Ribnici in Radovici je vsaj dve uri močno deževalo, naliv je bil v Semiču, v Turjaku in Predstrugah je padala tudi toča. Pridelek tam je v veliki meri uničen. O vremenskih nevšečnostih z neurjem in točo prav tako poročajo s Koroške – klestilo je na območju Vuzenice in Mute. V Metliki je poplavljala meteorna voda, iz Ljubljane in Medvod pa poročajo o vetrolomu.

Je nižanje kazni za prehitro vožnjo res dobra rešitev?
12. 08. 2021 06.00
Navaditi se bomo morali na številne novosti v cestnem prometu. Kaj vse prinaša spremenjena zakonodaja? Ali je nižanje kazni za prehitro vožnjo, še posebej tam, kjer je veliko otrok, res dobra rešitev? Kaj konkretno prinašajo spremembe, je v oddaji 24UR ZVEČER razložil strokovnjak za prometno varnost Andrej Brglez.

Leto dni po smrti 21-letnika, ki je zapeljal v bodečo žico, preiskujejo tri moške
11. 08. 2021 18.28
Mineva leto dni od tragične nesreče 21-letnega Doriana Semiona Valentića, ki je umrl po tem, ko je s kros motorjem zapeljal v bodečo žico, napeto med dvema drevesoma na gozdni poti. Kot poročajo hrvaški mediji, državno odvetništvo v Reki tri moške sumi, da so smrtonosne pasti v gozdu nastavljali že leta. Trojico preiskujejo tudi na podlagi poročil v medijih, osumljeni pa so kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti iz malomarnosti.