AvtorTina

Na obali Nove Zelandije nasedlo in poginilo skoraj 100 kitov
25. 11. 2020 19.19
97 kitov in trije delfini so nasedli na obalo novozelandskega otočja Chatham - zelo odročno območje v Tihem oceanu. Ko je do njih le prispela pomoč, pa je bilo že prepozno. Živih je bilo le še 26 živali, ki pa so jih morali uspavati. V bližini so se namreč že zbirali beli morski psi, kiti pa so bili preveč oslabljeni.

Avstrija pripravila strategijo cepljenja: cepivo najprej za pol milijona starejših
24. 11. 2020 21.05
Avstrijska nacionalna strategija cepljenja proti covidu-19 je že pripravljena. Predvideva cepljenje v treh fazah – najprej bo na vrsti 500.000 starejših, sledi zdravstveno osebje. Prve odmerke bodo namenili tudi za kronične bolnike in druge iz skupine rizičnih oseb oziroma tistih z visokim tveganjem. Za 200 milijonov evrov bodo sicer prejeli 16,5 milijona odmerkov.

Oxfordsko cepivo: polovični prvi odmerek celo učinkovitejši od polne doze
23. 11. 2020 08.42
Cepivo, ki ga je razvila oxfordska univerza v sodelovanju s farmacevtskim podjetjem AstraZeneca, je pokazalo od 60- do 90-odstotno učinkovitost oziroma zaščito pred razvojem simptomov bolezni covid-19. Gre za velik uspeh, a hkrati prav tako za razočaranje, saj sta cepivi Pfizerja in Moderne pokazali 95-odstotno učinkovitost. Je pa njuno cepivo razvito z bolj tradicionalno tehnologijo in ga ni treba hladiti pri izjemno nizkih temperaturah, zato je cenejše in ga je tudi lažje skladiščiti.

Republikanski strokovnjaki: Trumpovo nepriznavanje poraza predstavlja 'resno grožnjo'
23. 11. 2020 16.53
Dosedanjemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu se očitno močno majejo tla pod nogami celo v domači stranki. Ne samo, da mu razpada odvetniška ekipa, tudi tožbe, ki jih tako zavzeto vlaga, izgublja eno za drugo. Zdaj pa so mu hrbet očitno obrnili še v lastni politični struji. Njegovo vztrajanje, da ne bo priznal rezultata predsedniških volitev, in zavračanje dejstva, da je vendarle izgubil, bi lahko predstavljalo "resno grožnjo državni varnosti," je presodilo 100 republikanskih strokovnjakov za nacionalno varnost.

Erjavčevo pismo delegatom: se tehtnica nagiba na levo?
23. 11. 2020 15.20
Kandidat za predsednika DeSUS Karl Erjavec je s pismom nagovoril vse delegate stranke. Med drugim je spregovoril o razlogih za kandidaturo in izzivih v stranki. Še posebej odmevno pa je eno, zelo jasno sporočilo: po kongresu moramo začeti s pripravami na parlamentarne volitve. V koalicijski zaveznici NSi pravijo, da se v notranje zadeve stranke ne želijo vmešavati, a da "bi bilo za upokojence, ki jih DeSUS nagovarja, veliko bolje, če bi ta vlada nemoteno delala naprej". Nasprotno pa opozicija poudarja, da bi bilo bolje, da se ta vlada poslovi in oblikuje trdna levosredinska vlada.

Preverili smo, čemu dolge vrste pred poštnimi poslovalnicami
21. 11. 2020 07.00
Nezaslišano, katastrofa, čakanje traja v nedogled. Približno tako se te dni berejo zapisi na spletnih omrežjih. Zakaj? Zaradi prizorov, ki jih je ujela tudi naša kamera. Gre za gnečo pred poslovalnicami Pošte Slovenije, ki ste jo verjetno opazili že sami. Zato smo šli pogledat, kje vse so vrste tako dolge, in vprašali pristojne, ali res ne gre drugače. Pogledali smo pred poslovalnice v Mariboru, Ljubljani, Žalcu, Nazarjah in Borovnici. Kaj vse je v objektiv ujela ekipa 24UR ZVEČER?

Hitri antigenski testi: ministrstvo izdalo navodila, znan tudi način financiranja
20. 11. 2020 20.21
Zdravstveni delavci bodo morali biti najpozneje od 7. decembra redno testirani na okužbo z novim koronavirusom. Preiskave bodo poleg NZLOH ter Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo lahko opravljali tudi zdravstveni domovi, bolnišnice ter nekateri koncesionarji. Preventivno testiranje delavcev v mreži javne zdravstvene službe s PCR in hitrimi antigenskimi testi bo financirano iz proračuna.

Večina zaposlenih ne dela od doma, slabše finančno stanje gospodinjstev
20. 11. 2020 16.42
Raziskava, ki so jo opravili člani ekipe Covid-19 Sledilnika in Mladih zdravnikov Slovenije, skupaj s podjetjem Valicon, kaže, da bi kar četrtina tistih, ki so preteklih teden hodili v službo, lahko delala od doma. "S tem bi zmanjšali verjetnost za tvegane stike," opozarjajo raziskovalci. Anketa pa kaže tudi na porast deleža prebivalcev, ki poročajo o slabšem finančnem stanju in zmanjšanem obsegu potrošnje. Delež zaposlenih na čakanju je znova občutno višji - trenutno je delovno neaktiven vsak četrti zaposleni. Opazna je tudi rast deleža zaposlenih, ki so bolniško odsotni.

Tuji zdravniki, ki jih nujno potrebujemo, bodo lahko opravili izpit iz slovenščine
19. 11. 2020 13.58
Potem ko smo razkrili birokratski nesmisel, ki se dogaja v naši državi, saj nujno potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo začeti delati, ker ne morejo opraviti izpita iz slovenščine, so se pristojni vendarle zganili. Vsaj deloma so uredili zadeve tako, da bodo kljub ukrepom dovolili izvedbo izpitov. Minister Gantar pa je opozoril, da so še druge možnosti za nujno aktivacijo tujih zdravnikov, saj lahko delajo tudi kot vabljeni v nek zavod.

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev
19. 11. 2020 09.34
V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

Krvavo potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo delati
19. 11. 2020 06.00
Razkrivamo popoln birokratski nesmisel: medtem ko na vrhuncu epidemije covida-19 krvavo potrebujemo zdravnike, tuji zdravniki, ki so že pri nas, ne morejo delati. Kako je to mogoče, zakaj se kljub številnim prošnjam nič ne premakne? Si res lahko to privoščimo?

Vrstijo se tudi domači odzivi: 'Izdaja nacionalnih interesov, hlapčevstvo Orbanu'
18. 11. 2020 11.45
Vrstijo se tudi domači odzivi na Janševo pismo. Predsednica SD Tanja Fajon je zapisala, da Janševo pismo prihaja v času, ko je zdravstveni sistem na robu kolapsa, bolnišnice, v katerih ljudje umirajo, pa so brez nujne opreme. Predsednik koalicijske NSi Matej Tonin je dejal, da pismo predstavlja mnenje predsednika vlade ter da vlada o njegovi vsebini ni odločala. Vsebino pisma pa so ostro zavrnili tudi v SMC. "Na volitvah leta 2014 smo zmagali pošteno," so sporočili iz stranke.

Politico: 'Maršal Tvito' piše pismo. Odzivi se vrstijo tudi v tujini
18. 11. 2020 07.47
Zaradi pisma slovenskega predsednika vlade Janeza Janše predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu je završalo v evropskih diplomatskih in političnih krogih. Bruseljsko uredništvo portala Politico v članku z naslovom "Maršal Tvito piše pismo" izpostavlja Janševo zavzemanje za sprejemanje madžarskega stališča in napoved, da bi lahko EU zapustila še katera od držav članic. V Evropski komisiji vsebine pisma ne komentirajo, tudi v Evropskem parlamentu so glede tega zadržani. "Popustiti pri načelu vladavine prava ter nagraditi politike Madžarske in Poljske bi bilo zame res fatalno znamenje," pa meni analitičarka Stefani Weiss.

Koliko 'stane' izstop iz poslanske skupine SDS?
18. 11. 2020 06.00
5000 evrov je finančno težak izstop iz poslanske skupine stranke SDS. Tako je namreč odločilo ptujsko sodišče v primeru Andreja Čuša, ki mora vrniti del stroškov za njegovo kampanjo. "Dobil sem zapestnice in plakate," je medtem sodišču povedal Čuš, a ni pomagalo, saj je stranka vsem poslancem dala v podpis pogodbo, v kateri pristajajo na takšne pogoje. In kaj se je zgodilo z nekaterimi drugimi poslanci, ki so to stranko zapustili? Kakšne sodne bitke so bili? Nekdanji poslanec SDS je denimo moral pojasnjevati tudi, kako se je znašel na posnetku članov strankinega podmladka, kjer so nekateri uživali kokain.

Vlada za 30 dni podaljšala epidemijo
16. 11. 2020 09.16
Vlada je na dopisni seji epidemijo podaljšala še za 30 dni. "Stanje se umirja, a prepočasi," je pred tem dejal vladni govorec Jelko Kacin ter dodal, da je vlada primorana tak ukrep sprejeti, ker "epidemiološke razmere ostajajo resne". V nedeljo smo v Sloveniji sicer odkrili 501 nov primer okužbe s koronavirusom. Število je manjše kot v preteklih dneh, vendar je manjše tudi število odvzetih brisov – 1792. Delež pozitivnih testov je tako še vedno relativno velik, in sicer 28-odstoten. Umrlo je 34 bolnikov s covidom-19. Zdravstveni minister Gantar pa medtem pričakuje, da bi lahko ukrepe sproščali že čez 14 dni.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso
14. 11. 2020 07.00
Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

Cepljenje proti covidu-19: prostovoljno, najprej za rizične skupine
13. 11. 2020 15.47
Nacionalna strategija cepljenja proti covidu-19 bo nared najkasneje do konca decembra, je obljubila sekretarka z Direktorata za zdravstveno varstvo na Ministrstvu za zdravje Doroteja Novak Gosarič. Ko bo cepivo proti covidu-19 na voljo, pa bo njegova hitra distribucija eden najpomembnejših elementov obvladovanja krize, je poudarila. Cepivo bo po najboljšem scenariju v Sloveniji sicer na voljo decembra, najprej bodo cepili rizične skupine prebivalstva - glede na starost, kronična obolenja, zdravstvene delavce in druge, zaposlene v ključni infrastrukturi. Cepljenje bo temeljilo na prostovoljni bazi, financiralo pa se bo iz proračunskih sredstev.

Gogijev dres že v rokah 14-letnega Vida
12. 11. 2020 06.12
Dobri nameni in dobra dela se poplačajo in četudi se ne bi, jih potrebujemo, že jutri smo lahko namreč vsi na istem, pravi 14-letni Vid Čeplak iz Nazarij, ki je pred dnevi soimenjaku s Ptuja in njegovi mami svojo pomoč ponudil tako, da je na licitacijo dal košarkarsko žogo s podpisom svojega vzornika Gorana Dragića. "Si pravi navdih," mu je dejal Dragić in Vidu priskrbel podpisan dres.

Trump prvič po šestih dneh v javnosti: v črnem plašču, v dežju in brez dežnika
11. 11. 2020 08.11
Medtem ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Joe Biden že spregovoril z nekaterimi tujimi voditelji, aktualni predsednik Donald Trump še ne želi priznati poraza. Če je bil Biden v preteklih dneh do svojega predhodnika v Beli hiši še razumevajoč, pa je tokrat dejal, da se Trump z zanikanjem izidov volitev spravlja v zadrego. Ta se je medtem prvič po šestih dneh pojavil v javnosti – ob dnevu, posvečenem ameriškim veteranom, se je padlim vojakom poklonil na pokopališču v Arlingtonu. Oblečen v črn plašč, v dežju in brez dežnika.

Hrvaška se pripravlja na prihod cepiva, na Madžarskem policijska ura
11. 11. 2020 09.26
Hrvaške oblasti se pospešeno pripravljajo na začetek cepljenja. Naročili so 2,7 milijona odmerkov cepiva, prednostno bodo cepili rizične skupine prebivalstva. Razmere se medtem slabšajo v Italiji, kjer se krivulja okužb še naprej dviguje in jih uvršča v najhujši scenarij. Na Madžarskem pa v veljavo stopa policijska ura, pri izvrševanju katere bo sodelovala vojska. V ZDA je število hospitalizacij zaradi covida-19 prvič preseglo 60.000; spodbudnejše novice pa prihajajo iz Kitajske, kjer večjih izbruhov ne zaznavajo.

Restavriranje umetnin po špansko: kip postal 'upodobitev iz Wallacea in Gromita'
11. 11. 2020 19.22
Španijo bi morda lahko oklicali že kar za deželo ponesrečenih obnov umetnin. V vrsti najodmevnejših – zalomilo se je pri poskusu obnove kipa Svetega Jurija z zmajem, nato pri restavriranju kopije znamenite slike Marijino brezmadežno spočetje, najslavnejša pa je gotovo 'popravljena' freska Kristusa, ki je po novem znana kar kot Opičji Jezus – imajo zdaj Španci še eno: kip na stavbi z začetka 20. stoletja, ki je postal "upodobitev Wallacea in Gromita".

Spremembe stanovanjskega zakona: tudi zvišanje neprofitnih najemnin
11. 11. 2020 16.11
Na letošnjem posvetu o poslovanju z nepremičninami, ki ga organizira GZS, je beseda tekla predvsem o spremembah stanovanjskega zakona. Ključna predvidena sprememba je uskladitev neprofitne najemnine – ta bi se postopno povišala za 33 odstotkov, hkrati pa bi poskrbeli za subvencioniranje. Novost zakona je tudi ustanovitev javne najemniške službe, s katero bo – tako na ministrstvu – zagotovljenih več stanovanj. Prenova stanovanjske zakonodaje pa med drugim predvideva še obvezne ločene fiduciarne račune za rezervni sklad za vsako večstanovanjsko stavbo posebej.

Zvrtali luknjo v sef carinskega urada in ukradli 6,5 milijona evrov
11. 11. 2020 15.15
S severozahoda Nemčije prihaja zgodba o skorajda filmskem roparskem podvigu, ki ga je izpeljala skupina nepridipravov. Iz carinskega urada so ukradli več kot šest milijonov evrov, do sefa, v katerem so hranili gotovino, pa so se prebili kar z vrtalnikom. Tri oziroma štiri osumljence oblasti še iščejo, za informacije, ki bi privedle do njih, pa so celo razpisali nagrado.

Pregled slovenskih družinskih tragedij, ki so vedno 'presenečenje za sosede'
11. 11. 2020 06.00
Po tragičnem trojnem umoru v Jančah so v oddaji 24UR ZVEČER pogledali v preteklost, kaj kaže statistika umorov ter ubojev pri nas, pa tudi kako tragedije, ki jih ni malo, pospremijo tisti, ki so storilce in žrtve poznali.

'Demokratska' Amerika slavi, Trump poraza ne priznava
08. 11. 2020 09.18
Demokrat Joe Biden je zmagovalec volitev, kažejo projekcije ameriških medijev. Po večjih mestih ZDA so ob tem 'izbruhnila' številna spontana slavja, vrstijo se čestitke svetovnih voditeljev. A kdor je menil, da bo dosedanji predsednik Trump priznal poraz, se je pošteno zmotil. Trump namreč še naprej trdi, da so bile volitve ukradene. Oglasila se je tudi prva dama in zapisala, da si Američani zaslužijo poštene volitve. V Sloveniji, pa tudi v tujini, medtem še vedno odmeva odziv premierja Janeza Janše, ki Bidnu za zmago še ni čestital.

Covid-19 terjal še 23 smrtnih žrtev. Kacin: ukrepi učinkujejo
08. 11. 2020 10.49
V Sloveniji smo ob 3918 testiranjih potrdili 889 novih okužb s koronavirusom, 23 bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 1125 oseb, 176 jih potrebuje intenzivno nego. "Dočakali smo dan, ko je število okuženih že drugič zdrsnilo pod 1000. Včeraj le 889 novo okuženih pri 3918 testiranjih, vse po metodi PCR," pa je optimističen vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. "Testiranj je bilo manj, a ukrepi učinkujejo," meni.

Ameriški mediji: Joe Biden novoizvoljeni predsednik ZDA
07. 11. 2020 07.43
Joe Biden je zmagovalec ameriških volitev. Osvojitev ključne Pensilvanije ga je ponesla prek 270 elektorskih glasov in do končne zmage na volitvah, kažejo projekcije ameriških medijev. Čas je, da se Amerika poenoti, je dejal v prvi izjavi za javnost kot novoizvoljeni predsednik. Donald Trump poraza ne priznava in trdi, da volitev še ni konec.

1612 novookuženih, umrlo 34 bolnikov s covidom-19
07. 11. 2020 10.25
V Sloveniji smo v petek ob 6340 testih potrdili 1612 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, umrlo je še 34 bolnikov s covidom-19. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1084 oseb, 178 jih je v intenzivnih enotah. Pomoč respiratorja potrebuje 113 bolnikov. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović ob tem opozarja, da nas čaka še nekaj mesecev takšnega življenja. "Pričakujemo, da bo naslednje leto del težav rešilo učinkovito cepivo. Do takrat je treba zdržati s čim manj žrtvami," dodaja.

Infrastrukturni minister: Tovornjakom bomo prepovedali prehitevanje
07. 11. 2020 09.04
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je sporočil, da so se skupaj z Darsom odločili, da bodo s prihodnjim letom na avtocesti A1 (od Šentilja do Kopra) tovornim vozilom, ki so težja od 7,5 tone, v dnevnem času prepovedali prehitevanje. To bo sicer že vedno dovoljeno na odsekih, kjer so trije vozni pasovi.

Šole bodo še do nedelje zbirale prijave za subvencionirane malice in kosila
06. 11. 2020 19.49
Čeprav šole in vrtci ostajajo zaprti, bodo marsikje kuhinje obratovale. Več kot 150.000 otrok ima namreč subvencionirano prehrano, za mnoge je to celo edini topli obrok dneva. Šole bodo še v soboto in nekatere tudi v nedeljo zbirale prijave za malice in kosila, zato bo šele na začetku prihodnjega tedna jasno, koliko otrok jih bo izkoristilo. Na Zvezi prijateljev mladine pa opozarjajo, da vsak dan dobijo kar 200 prošenj za pomoč.