Avtor
Tina

Arso izdal dovoljenje za odstrel 115 rjavih medvedov

16. 06. 2020 12.41

Arso je izdal dovoljenje za odstrel 115 rjavih medvedov. Dovoljenje velja do konca septembra na več območjih, ki so bila določena glede na večjo gostoto medvedov in konfliktov, ki jih povzročajo. Odstrel je mogoč, ker so ugotovili, da ni druge možnosti in da ne škodi ohranitvi populacije. Odvzem mora sicer še določiti vlada z odlokom.

Severna Koreja naj bi razstrelila zvezni urad, ki so ga imeli skupaj z Južno Korejo

16. 06. 2020 09.13

Severna Koreja naj bi po poročanju južnokorejskih uradnikov razstrelila zvezni urad, ki so si ga delili z južnimi sosedi. Urad se je nahajal blizu meje, v mestu Kaesong. Dogodek se je zgodil le nekaj ur po tem, ko je severnokorejska vojska sporočila, da bi lahko na demilitarizirano območje ob meji z Južno Korejo znova poslala svoje vojake.

Med protesti v Londonu temnopolti moški na varno odnesel skrajnega desničarja

16. 06. 2020 07.13

Po spletu je zaokrožila fotografija, ki jo je v svoj objektiv ujel Reutersov fotograf, in ki prikazuje vrhunec drame in kaosa spopada dveh skrajnosti na nedavnih protirastističnih protestih v Londonu. Hkrati pa ima tudi širši kontekst: ponuja vpogled v to, kako je mogoče preseči nasprotja in rasizem.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni

15. 06. 2020 06.00

Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Junaku priznanje za nesebično ravnanje: 'Vsi smo enaki in ravnal sem, kot mislim, da je prav'

13. 06. 2020 18.13

Bojanu Baranji s Cankove, ki se je pogumno pognal za bančnim roparjem, bo občina podelila priznanje za nesebično ravnanje. 57-letnik se je tistega dne odpravil v trgovino z orodjem, končal pa v bolnišnici. Ropar ga je s pištolo večkrat močno udaril po glavi, v njegovi bližini celo streljal, a ga to ni ustavilo.

Upravno sodišče zavrnilo zahtevo odstavljenega Muženiča za začasno zadržanje njegove razrešitve

09. 06. 2020 13.46

Znana je odločitev upravnega sodišča v zadevi razrešitve direktorja NPU Darka Muženiča: sodišče njegovemu predlogu ni ugodilo. Senat je namreč odločil, da njegova zahteva ni utemeljena, češ, da težko popravljiva škoda, ki bi mu v nasprotnem primeru nastala, ni v zadostni meri izkazana. Muženič je napovedal pritožbo.

39-letnega Srba, ki je živel in delal tudi v Mariboru, v Braziliji našli mrtvega. Policija: Gre za umor

09. 06. 2020 07.57

Srba Marjana Jocića, ki je živel in delal v Mariboru, so v Braziliji našli mrtvega. Njegove posmrtne ostanke so našli v kamnolomu. Brazilska policija je prepričana, da gre za umor. 39-letnik je bil sicer stari znanec slovenske policije, pred leti vpleten v posle z belim blagom in drogo.

Izginotje Madeleine McCann: vprašanja, odgovori, dejstva in sosledje dogodkov

08. 06. 2020 18.56

13 let iskanja, policijskih preiskav, (napačnih) osumljencev. Nočna mora in nepredstavljiva agonija staršev. Tavanje v megli preiskovalcev, policije in zasebnih detektivov. Kopica sledi, ki pa vsakič znova peljejo v slepo ulico. Rekonstrukcija dogodkov in vsi zavoji v enem medijsko najbolj odmevnih iskanj pogrešanega otroka.

Britanec bežal pred napadalnim psom in 'zgrmel' v vodnjak. Rešili so ga po šestih dneh

08. 06. 2020 09.31

Na Baliju so po šestih dneh iz vodnjaka rešili Britanca, ki je po nesreči padel vanj in si zlomil nogo. Nesrečni 29-letnik je namreč bežal pred psom, ki ga je preganjal, pri tem pa padel v štiri metre globoko jamo. Rešil ga je kmet, ki je slišal njegove klice na pomoč.

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje

02. 06. 2020 06.00

Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?

NPU neuradno ovadil direktorici družbe Griffin in zavoda Socio

01. 06. 2020 16.12

NPU je podal kazensko ovadbo zoper dve fizični in dve pravni osebi zaradi goljufije na škodo EU in preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojila ali ugodnosti ter ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Po naših neuradnih informacijah so ovadil direktorico celjske družbe Griffin Tanjo Čajavec in Suzi Kvas, dolgoletno direktorico javnega zavoda Socio.

Zaščitne maske v določenih primerih obvezne tudi po 1. juniju

29. 05. 2020 07.50

Z nedeljskim koncem razglašene epidemije se zastavlja vprašanje, ali je nošnja mask še naprej obvezna ali ne. Medtem ko je direktor NIJZ Milan Krek na novinarski konferenci oznanil, da so maske zgolj še priporočilo in za zdrave ljudi niso več obvezne, ni bilo povsem jasno, ali je to že stopilo v veljavo. Na nas so se obrnili nekateri bralci, ki so jim brez maske prepovedali vstop v trgovino. Vladni govorec Jelko Kacin pa je nato sporočil, da sprememb še ni. Na novinarski konferenci je dejal, da je nošnja mask obvezna še do nedelje, 31. maja; v ponedeljek pa da bo minister za zdravje predstavil nov režim. Je pa vlada nato na dopisni seji sprejela sklep, da bodo zaščitne maske v določenih primerih obvezne tudi po 31. maju.

Maske: kaj smo se naučili in kako naprej?

23. 05. 2020 07.00

V času epidemije je imela Slovenija velike težave z maskami – od pomanjkanja do afer, od stisk do kaosa, ki je zdaj pod drobnogledom računskega sodišča. Kaj smo se v prvem valu epidemije covid-19 naučili o dobavi mask? Kakšno je trenutno stanje? Kako so to reševali ponekod v tujini? Predvsem pa – zdaj je čas, da se iz lekcij prejšnjih tednov kaj naučimo in da se pripravimo, da tudi ob morebitnem drugem valu ne bomo gledali enakih zapletov.

Kaj konec epidemije pomeni za ukrepe finančne pomoči?

14. 05. 2020 22.39

Korona statistika nas je zajela 4. marca, epidemijo pa smo razglasili osem dni za tem. To je pripeljalo do ugašanja javnega življenja in gospodarstva – delovna mesta so počasi usihala, število brezposelnih, ki je danes pri 90.000, je naraščalo, število tistih, ki so potrebovali pomoč države prav tako. Kako se bo pobralo gospodarstvo, obrtniki in podjetniki ter kaj bi pomenil drugi val?

Zgodbe okuženih: kaj pomeni preboleti covid-19?

14. 05. 2020 18.58

So bili oboleli zato, ker so zboleli, stigmatizirani? Kaj je bilo najtežje? Za 27-letnega Davida, ki se je najverjetneje okužil kot prostovoljec v enem od domov starostnikov, to, da starejšim v tistih kriznih časih ni mogel več pomagati. 63-letna učiteljica telovadbe, ki živi sama, pa si ne predstavlja, kako bi bolezen prebolela brez sosedov in prijateljev, ki so ji pred vrati odlagali hrano in druge stvari, ki jih je potrebovala.

Vlada v svet zavoda UKC Maribor imenovala Srečka Felixa Kropeta, znanega iz afere Šotor

12. 05. 2020 09.46

Naša druga največja bolnišnica ima od konca aprila nove člane sveta zavoda. Vlada je namreč po odstopu dveh razrešila še ostale svoje predstavnike v svetu zavoda in imenovala nove – med njimi tudi Srečka Felixa Kropeta, znanega iz afere Šotor. Nekdanji poveljnik specialne enote policije je bil leta 2012 zaradi zlorabe uradnega položaja pogojno obsojen na šest mesecev zapora. Krope je leta 2008 tudi izgubil poveljniški položaj, potem ko so trije uslužbenci njegove enote julija 2007 za zasebno zabavo nekdanjega svetovalca notranjega ministra Bojana Lunežnika postavili šotor v lasti notranjega ministrstva.

Epidemija je pri koncu, treba se je vrniti v nek nov normalen način življenja

07. 05. 2020 19.29

Odpiranje meja s tistimi državami, kjer je epidemiološka slika dobra, je smiseln ukrep, se strinja infektologinja Mateja Logar. Zato se je ob upoštevanju nekaterih pravil treba vrniti v nek nov način normalnega življenja, šolstva, zdravstva, gospodarstva, ne smemo pa pozabiti na zaščito starejših in bolnih. Epidemija je v Sloveniji, tako kot v večini evropskih držav, namreč pri koncu.

Pritiski, grožnje, napadi ... postajajo novinarjev vsakdan

03. 05. 2020 14.18

Danes je dan svobode medijev; o pomenu svobodnega in neodvisnega opravljanja novinarskega dela danes govorijo institucije in novinarji po vsem svetu. Pred nekaj meseci smo v redkciji 24ur Fokus/24ur Inšpektor objavili prispevek o pritiskih, grožnjah, napadih na novinarje in novinarke na Balkanu, danes, torej na praznik svobode medijev, se bomo ozrli tudi po Sloveniji. Kaj se je v zadnjih letih in zadnjem času spremenilo glede tega v Sloveniji? Kako se spreminjajo pritiski in grožnje na novinarke in novinarje v Sloveniji? Kakšni so vzroki? Kakšne posledice? Pričevanja, opozorila ... je zbrala novinarka Tina Kristan.

Zaradi grafita Janše z iztegnjeno roko policija ovadila neznanca

26. 04. 2020 19.02

Policisti so vložili kazensko ovadbo zoper neznanca, ki je v Mariboru narisal grafit predsednika vlade Janeza Janše z iztegnjeno roko, zraven pa napisal Smrt narodu, svoboda fašizmu. Grafit so včeraj sicer že prebarvali. To je cenzura, so prepričani v kulturnem centru Pekarna, kjer menijo, da gre za satiro na račun obstoječe politične situacije v državi, ki da vedno bolj smrdi po fašizmu.

Kaj 'prvi slovenski žvižgač' svetuje Galetu? 'Naj jim da vedeti, da ve več, kot si želijo, da ve'

25. 04. 2020 07.00

Afere z nakupom zaščitne opreme ne bi bilo, če ne bi bilo Ivana Galeta, ki je opozoril na nepravilnosti in zanje ponudil dokaze, ki jih bodo zdaj seveda proučili ustrezni preiskovalni organi. Galetovo dejanje velja za tipično delo človeka, ki mu pravimo 'žvižgač'. A kdo pravzaprav je žvižgač? In zakaj so žvižgači pomembni za družbo?

285 tisoč Slovencev na čakanju na delo. Kako naprej?

23. 04. 2020 20.49

Kriza, ki je nastala kot posledica pandemije, je število delavcev zmanjšala za 32 odstotkov. Januarja je pri nas delalo še dobrih 895 tisoč ljudi, na začasnem čakanju jih je zdaj kar 285 tisoč. Vsi ti prejemajo 80 odstotkov plače, a kaj se bo zgodilo, če ne bomo kmalu znova zagnali gospodarstva? Pri nas se že izenačuje število zaposlenih in upokojenih – obojih je 600.000, torej en zaposleni na enega upokojenca.

Nesebični prostovoljci, ki so za starostnike edini zunanji socialni stik

23. 04. 2020 19.07

Slaba tretjina vseh okuženih z novim korona-virusom pri nas je v domovih za starostnike. A to, da so domovi največja zarišča okužb, nekaterih prostovoljcev ne ustavi. Že tedne prihajajo in pomagajo v nekaterih domovih. Eden od njih je študent zdravstvene nege Žiga Metelko, ki je pomagal v domu upokojencev Šmarje pri Jelšah. Kot pravi, so jih starostniki zelo veseli, saj so prostovoljci zanje edini zunanji socialni stik, zaradi zaščitne opreme, ki jo morajo nositi, pa jih starostniki kličejo kar astronavti.

Razpad plačnega sistema v javnem sektorju

22. 04. 2020 23.09

Kako je mogoče, da direktor javnega podjetja, ki so ga odslovili zaradi nesposobnosti, prejme še 10 tisoč evrov odpravnine? Osnovna plača direktorjev ni odvisna od delovne uspešnosti ali poslovnih rezultatov družbe. V letih 2016 in 2017 je povprečna mesečna bruto plača v družbah v lasti Republike Slovenije znašala 6.926 evrov, v lasti lokalne skupnosti pa 3.800. Tedaj je povprečna bruto plača v državi znašala 1.605 evrov, plača predsednika vlade pa 5.288 evrov.

Na infekcijski kliniki se pripravljajo na zdravljenje s krvjo tistih, ki so covid-19 preboleli

17. 04. 2020 19.42

Novi koronavirus je terjal še pet smrtnih žrtev, doslej že 66. Bolnišnično zdravljenje ta trenutek potrebuje 95 bolnikov s covidom-19, od tega na intenzivni negi 28, osem pa so jih odpustili v domačo oskrbo (skupaj 182). In dobre novice za bolnike: obljubljeno japonsko zdravilo Favipiravir je že v Sloveniji, prav tako bo za najtežje bolnike kmalu znova na voljo zdravilo Remdesivir. Na infekcijski kliniki pa se že pripravljajo tudi na zdravljenje bolnih s krvjo tistih, ki so bolezen že preboleli in imajo tako razvita protitelesa.

Napoved imunologa: 'Življenje, kot smo ga poznali, ne prej kot jeseni naslednje leto'

11. 04. 2020 19.02

Družba z meter in pol distance, nošenje mask v javnih prostorih, poletje doma, brez počitnic v tujini - to je naša nova realnost, opozarjajo strokovnjaki. In tako bo, se zdi, še vsaj leto in pol, vse dokler ne bo razvito učinkovito in varno cepivo, proizvedeno v dovolj velikih količinah in z njim cepljeno nekaj milijard ljudi.

Nas številnih ukrepov in karanten lahko reši samo cepivo?

11. 04. 2020 06.00

Kako daleč je razvoj učinkovitega in varnega cepiva? Kakšne so realne ocene - kdaj ga bomo dobili in kdaj zdravilo za koronavirusno bolezen? Najverjetneje še vsaj nekaj mesecev ne. Zato se morda, kot smo slišali Bojano Beović, vodjo svetovalne strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje, ne bo moč izogniti prekuževanju populacije.

Mesec dela od doma 24ur.com: tragične in navdihujoče zgodbe ter mačke na tipkovnicah

10. 04. 2020 17.51

Uredništvo 24ur.com je bilo prvo v Sloveniji, ki je ob izbruhu koronavirusa celotno redakcijo 'preselilo domov'. Mineva točno mesec dni, odkar smo se soočili z izzivom, kot ga še nismo doživeli. A kup začetnih težav smo premostili, še vedno vam z veliko mero zagnanosti vsak trenutek dneva 'dostavljamo' verodostojne informacije. Tudi mi smo (samo) ljudje in tudi nas se stiske najranljivejših zelo dotaknejo.

V Clevelandu nujno razdaljo med dvema osebama merijo (tudi) s slovenskimi klobasami

03. 04. 2020 06.00

Socialne razdalje, ki je zaradi koronavirusa postala naš nov način življenja, se je na prostem veliko lažje držati kot v zaprtih prostorih, sploh manjših trgovinah. Te svoje kupce na to opozarjajo na različne načine. V prodajalni slovenskih klobas v Clevelandu v zvezni državi Ohio so k temu pristopili precej ustvarjalno. Navodilo kupcem je – ves čas morate stati 12 prekajenih slovenskih klobas narazen.

'Kot družba se moramo vprašati, do kdaj še lahko zdržimo vse te ukrepe'

03. 04. 2020 06.00

Nikjer ni zagotovila, da se val okužb s koronavirusom jeseni ne ponovi, je ob sprejetju mega zakona dejal premier Janša. Ekonomist Marko Jaklič verjame, da če bomo zdaj pravično razdelili pomoč, bomo v prihodnosti tudi lažje prenesli bremena, ki sledijo. Zdravnik Danijel Bešič Loredan pa pravi, da je zdravstveni sistem, kot trenutno deluje, vzdržen le do 15. maja. Kaj pa o uspešnosti spopadanja s koronavirusom pravijo številke, sploh v domovih za starejše, in koliko zdravstvenega osebja pravzaprav imamo v Sloveniji?

Hojs: Ni več izletov na morje, v gore, pohajkovanj ob Blejskem ali Bohinjskem jezeru

29. 03. 2020 08.23

V Sloveniji je z novim koronavirusom okuženih 730 oseb, število mrtvih pa se je povzpelo na 11. Po besedah notranjega ministra Hojsa je bila vlada po "sončni, turistični soboti" prisiljena v zaostrovanje omejitev gibanja. Odslej je prepovedano gibanje izven občine stalnega ali začasnega prebivališča, na zaprtih javnih krajih pa je obvezna uporaba zaščitne maske oz. druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela ter rokavic.