AvtorTjaša Dugulin

Puberteta se začenja vse bolj zgodaj
21. 02. 2025 19.36
Puberteta je zaradi turbulentnih sprememb že tako stresna in pri deklicah se začenja vse bolj zgodaj - nekaterim se prsi razvijajo že pri šestih, sedmih letih, število tistih z zgodnjo prvo menstruacijo pa se je v ZDA skoraj podvojilo, ugotavlja nova študija v ameriški medicinski reviji JAMA. Vzroki za to so lahko debelost, preveč procesirane hrane in v okolju vseprisotne kemikalije. Vodi pa lahko v težave z višino, duševnim zdravjem, odnosi, naštevajo. Podoben trend opažajo tudi slovenski strokovnjaki.

Rehabilitacijska jama za kronične pljučne bolnike
08. 02. 2025 17.34
Lovljenje sape, piskajoče in težko dihanje, tiščanje v prsih, hud kašelj. To je le nekaj simptomov, s katerimi se spopadajo astmatiki in bolniki s kronično obstruktivno boleznijo pljuč. Da bi upočasnili napredovanje težav, izboljšali počutje oziroma kakovost življenja teh in ostalih pljučnih bolnikov, jim v sežanski bolnišnici že dolgo nudijo prav posebno rehabilitacijo v jami, ki se nahaja le nekaj korakov stran od bolnišnice. Tako imenovano speleoterapijo izvajajo edini v Sloveniji, bolnike pa lahko tja napotijo osebni zdravniki ali pulmologi.

Kako resna je poškodba Luke Dončića?
08. 02. 2025 15.08
Nenaden, odmeven prestop košarkarskega superzvezdnika Luke Dončića od Mavericksov k Lakersom je sprožal ugibanja, kako hitro bo zaigral v zlato-vijoličastem dresu in hkrati obudil zanimanje za poškodbo mečne mišice, s katero se je soočal zadnje tedne. Kako huda je lahko in kako dolgo športniki okrevajo po njej, smo vprašali travmatologa in dolgoletnega zdravnika slovenske košarkarske reprezentance, Marka Macuro.

Za dveletno Loro obstaja upanje v Avstraliji
03. 02. 2025 19.52
Dveletna Lora iz Novega mesta trpi za izjemno redkim sindromom GAND, ki ga ima le približno 400 ljudi na svetu. Zaradi njega ne govori, ne hodi, težko je in pije, v prihodnje bi lahko imela tudi težave s srcem. A obstaja upanje. Starši so se uspeli dogovoriti za razvoj zdravila v Avstraliji. Gre za inštitut, kjer so razvili gensko terapijo za dečka Urbana z zelo podobnim sindromom. Da bi lahko malčici in drugim otrokom s to boleznijo omogočili zdravilo, potrebujejo milijon evrov.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'
01. 02. 2025 09.59
Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

Poučni in zabavni slikopisi za čimmanj stresen obisk zdravnika
31. 01. 2025 20.12
Da bi ob obisku bolnišnice zmanjšali strah in nelagodje otrok, so na ljubljanski Pediatrični kliniki zanje pripravili pet posebnih slikopisov. Male paciente na duhovit način podučijo, kaj jih čaka, ko bodo šli na pregled k zdravniku, zakaj in kako jim bodo vzeli kri, naredili pregled sečil oziroma srca z ultrazvokom in kako poteka preiskava z magnetno resonanco.

Carski rez s pomočjo matere – opolnomočenje ali še en porodni trend?
25. 01. 2025 20.57
Zaradi sterilnega, operacijskega okolja in ker ničesar ne čutijo, se lahko ženske med carskim rezom počutijo izključene iz porodne izkušnje. Zato v nekaterih klinikah po svetu v zadnjih letih omogočajo tako imenovani carski rez s pomočjo matere. Gre za izjemno redko tehniko, ko pomaga ženska tik pred koncem izvleči otroka iz maternice in si ga položi na prsi. Preverili smo, kako tvegan je takšen poseg in ali je pri nas sploh mogoč.

Nataša Bokal v boju z rakom: Obupati se ne sme, boriti se je treba naprej
25. 01. 2025 16.59
Pred šestimi leti je zmagala bitko, vojne kot kaže še ne. Nataša Bokal, ena najboljših slovenskih smučark vseh časov iz legendarne generacije vražjih Slovenk, se že drugič bori z rakom. A tako kot vse težave in poškodbe v svoji karieri oziroma življenju, je tudi to diagnozo sprejela precej pozitivno. Obupu se - verjetno tudi zahvaljujoč športni miselnosti - ni vdala. Ob novem letu si ni postavila nobenih zaobljub, njena velika želja je le ozdraveti.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku
11. 01. 2025 09.00
Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Zdravnik, ki je na voljo 24 ur dnevno
10. 01. 2025 18.56
Bi si želeli zdravnika, ki je na voljo 24 ur na dan? Prav to skušajo omogočiti na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so testno zagnali sistem umetne inteligence, imenovan HomeDOCtor oziroma domači zdravnik. Ta ponuja nasvete za blage do zmerne zdravstvene težave oziroma oceni, kdaj je priporočljiv obisk zdravnika. Kar bi, so prepričani, lahko nekoliko pomagalo zmanjšati število posvetov in pregledov v ambulantah. Poudarjajo pa, da to ni nadomestilo za strokovno zdravniško svetovanje.

Kakšne so novoletne želje zaposlenih v zdravstvu?
28. 12. 2024 20.45
Za slovenskim zdravstvom je zelo turbulentno leto. Zdravniki si ga bodo zapomnili po rekordno dolgi stavki, občutku neslišanosti in nemoči, pravijo, pa tudi po timskem duhu, predanosti, požrtvovalnosti in mnogih zgodbah s srečnim koncem. V prihajajočem letu si želijo pravih rešitev, boljših pogojev dela, boljše opreme, več sodelavcev in več časa za bolnike, da bi lahko zanje še bolj kakovostno in varno poskrbeli. Kaj pa so v adventnem projektu Zdravniške zbornice zaželeli pacientom?

Sindrom prazničnega srca: Poskrbite za svoje zdravje med prazniki
28. 12. 2024 07.00
Božič je za nami, pred nami pa proslavljanje novega leta. V teh dneh so polne mize in kozarci, toda pretiravanje z mastno, slano, sladko hrano in alkoholom lahko precej obremeni naše telo. Poznate sindrom prazničnega srca? Ne govorimo o dobrosrčnosti ali dobrodelnosti, ampak o sindromu, ki pogosto nastopi po obdobjih hudega popivanja. Zanj so denimo značilne motnje srčnega ritma. Kaj pa zimska depresija, zimski blues? V tem letnem času namreč marsikoga pesti tudi to.

Pomagajmo Karolini in Maticu
24. 12. 2024 20.40
Da bi lahko božične in ostale praznike še naprej preživljali skupaj, pa si želita družini 5-letne Karoline in 7-letnega Matica. Oba imata namreč kruti bolezni, ki lahko že v kratkem vodita v invalidnost in smrt. Zaradi neusmiljene tekme s časom potrebujeta zdravili čim prej. Za Karolino ga strokovnjaki v tujini še razvijajo, Matičevo pa je že na voljo v ZDA. Je pa zanju treba zbrati še precej denarja, zato družini v teh čarobnih dneh prosita za pomoč. Vsak evro bo otrokoma prinesel upanje na bolj svetlo prihodnost in možnosti, ki si jih zaslužita, pravijo.

Pravica do ugovora vesti: farmacevti bi paciente po zdravila lahko poslali drugam
09. 12. 2024 19.55
"To je poseg v ustavno zagotovljene svoboščine in takšen predlog bi bilo treba umakniti." Tako so do potrjenega predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki je konec minulega tedna razklal tudi koalicijo, kritični v Inštitutu 8. marec. Vanj se je namreč prikradel člen, ki uvaja pravico do ugovora vesti farmacevtov – denimo pri izdaji jutranjih ali kontracepcijskih tablet – in sicer na način, da lahko pacientko oziroma pacienta pošljejo v drugo lekarno. Nad predlagano vladno ureditvijo so presenečeni tudi v Lekarniški zbornici.

Likvidatorsko trojico bodo spet privedli na sodišče. Ali gredo v pripor?
08. 12. 2024 20.42
Bo preiskovalni sodnik za trojico osumljenih mafijske likvidacije na ljubljanskem Brdu odredil pripor? 48-urno sodno pridržanje, v katerem mora policija za to zbrati dovolj dokazov, se v ponedeljek popoldne izteče. Državljani BiH, Albanije in Slovenije pa morajo biti v tem roku tudi zaslišani. Policija zaradi načina umora sumi, da je bilo storilcev več, zato preiskavo širi, informacije zbirajo tudi v tujini.

'Začelo se je z izločanjem iz skupine'
07. 12. 2024 07.00
Zbadljivke, žaljivke, grožnje in fizični napadi. Medvrstniškega nasilja je v živo in na spletu vse več in dogaja se povsod. Vso osnovno šolo je bil žrtev tudi 15-letni Filip Golob iz Novega mesta. Zato se tega za večino otrok lepega obdobja spominja z bolečino, tudi solzami, pravi. Uteho je med drugim našel v borilnih veščinah, z letošnjim vstopom v srednjo šolo pa je končno normalno zaživel. Kot pravi, so za njim najlepši tedni, kar jih je doživel.

Dieta s surovim mesom in slano vodo: ne le bizarna, tudi nevarna
07. 12. 2024 07.00
Surova jajca, surovo mleko, surovo meso in litri slane vode. Na družbenih omrežjih med Slovenci kroži ne le bizarna, ampak predvsem nevarna dieta. Njeni zagovorniki prepričujejo, da se bo telo na ta način hidriralo, očistilo strupov in pozdravilo vseh bolezni. Glavobole, visok pritisk, omotico, zatečenost, pa drisko, izpuščaje, kašelj, utrujenost in druge simptome, ki se ob tem pojavljajo, pripisujejo razstrupljanju in hkrati podpihujejo nezaupanje v uradno medicino. Nekateri tako prehranjujejo celo majhne otroke.

Neverjetna presaditev obraza: 30-letnik se lahko znova smeji
30. 11. 2024 07.00
To je pravi čudež, dobil sem drugo življenjsko priložnost, je po neverjetni presaditvi obraza hvaležen 30-letni Američan Derek Pfaff. Deset let po tem, ko si je s strelom v glavo skušal vzeti življenje, ima končno spet čelo, nos, ustnice in zobe, ponovno lahko diha, se smeji in izraža čustva. Rekonstrukcija, pri kateri je sodelovalo več kot 80 strokovnjakov priznane ameriške klinike Mayo, je trajala skoraj 60 ur. Takšnih presaditev obraza pa je bilo doslej na svetu le okoli 50.

Pred vrhuncom viroz: kako okrepiti malčkov imunski sistem?
29. 11. 2024 19.59
Ste med tistimi starši, ki imajo pozimi otroke skoraj več doma kot v vrtcu ali šoli? Virusi so sicer letos že začeli razsajati, trenutno je največ rinovirusov, bolezni rok, nog in ust, koronavirusa in norovirusa. Večji naval na ambulante pa pediatri pričakujejo v prihodnjih tednih, ko bosta udarila še gripa in RSV. Zato smo preverili, kako skušajo širjenje bolezni preprečiti v vrtcih, pa tudi, kako se z virozami spopasti doma, kako lahko torej starši vsaj nekoliko okrepijo malčkov imunski sistem.

'Namesto da bi zavijala zvezke in knjige za v šolo, sem izbirala žare'
17. 11. 2024 19.20
Šok, ki se ga ne da opisati z besedami. Kot bi ti nekdo nekaj na živo iztrgal iz telesa. Tako se usodnega avgusta pred štirimi leti, ko je v prometni nesreči izgubila svoja dva otroka, spominja Sonja Mikulan. Slovenske ceste še vedno vzamejo veliko življenj, lani 82, letos že 70. Zato v Zavodu Varna pot in Agenciji za varnost prometa ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, ki ga obeležujemo s kampanjo "Tisti dan", poudarjajo vizijo 0-0: nič mrtvih in nič poškodovanih. Letos smo jo uspeli uresničiti le v desetih od 46 tednov.

Letos pomagali že šestim, ki so tehtali manj kot pol kilograma
16. 11. 2024 18.38
Da prav najmanjše nogice pustijo največje sledi, pred svetovnim dnevom nedonošenčkov, ki ga obeležujemo v nedeljo, poudarjajo v enoti za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov na ljubljanski Ginekološki kliniki. V Sloveniji se vsako leto prezgodaj rodi 1400 otrok, nekateri so veliki le za odraslo dlan. Letos so v Ljubljani uspešno pomagali že šestim, ki so tehtali manj kot pol kilograma. In del ekipe je fizioterapevtka, ki je bila sicer tudi sama nedonošenka.

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno
16. 11. 2024 18.31
Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Čakanje na delo, moratorij na posojila: kako rešiti več tisoč delovnih mest?
12. 11. 2024 06.00
Bo zaradi 'kihanja' Nemčije Slovenija res staknila le gripo, ne pa tudi pljučnice? Tako je namreč prepričan gospodarski minister Matjaž Han, ki se je srečal z novo veleposlanico naše najpomembnejše gospodarske partnerice. Beseda je tekla tudi o vse hujši krizi v avtomobilski industriji, po Volkswagnu in Audiju namreč ukinitev na tisoče delovnih mest načrtuje še Nissan. Posledice pa že krepko čutijo tudi slovenska podjetja, povezana s to industrijo. Zaradi upada naročil jih o odpuščanjih, ki so sicer že pretresla zaposlene Mahleja, Boxmarka in Magne, razmišlja skoraj 70 odstotkov. Časa za oklevanje ni več, svarijo v obrtno-podjetniški zbornici, zato so na vlado naslovili ukrepe za ohranitev delovnih mest.

Golob: Vabilo ameriškega predsednika je izraz ugleda, ki ga ima Slovenija
19. 10. 2024 19.53
Vabilo ameriškega predsednika je izraz spoštovanja, prijateljstva med državama in ugleda, ki ga ima Slovenija ter njena zunanja politika, je pred torkovim srečanjem z Joejem Bidnom v Beli hiši prepričan predsednik vlade Robert Golob. Memorandumov ne bodo podpisovali, pravi Golob, bodo pa izmenjevali poglede o številnih svetovnih izzivih, denimo na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini, v ospredju bodo tudi pogovori o energetski varnosti in Zahodnem Balkanu. Ga bo čez lužo spremljala tudi partnerica Tina Gaber?

Kako se pripraviti in kako regenerirati po maratonu?
19. 10. 2024 19.06
Na tisoče tekačev je že v nizkem startu pred jutrišnjo preizkušnjo v prestolnici. Tiste glavne priprave oziroma treningi so seveda že mimo, velja pa tik pred zdajci vseeno upoštevati nekaj koristnih napotkov, sploh če se največjega športno-rekreativnega dogodka v državi udeležujete prvič, svetujeta tekaški trener in strokovnjak za prehrano.

Je uporaba UV lučk pri permanentnem lakiranju varna?
19. 10. 2024 06.57
V zadnjih letih se vse več žensk odloča za permanentno lakiranje nohtov, saj so tako vedno urejene in prihranijo precej časa. Za utrjevanje teh posebnih lakov pa se najpogosteje uporabljajo lučke z ultravijolično svetlobo, ki sprožajo pomisleke o varnosti. Študije so pokazale, da lahko daljše obsevanje nohtov oziroma rok dolgoročno povzroči kožnega raka. Dobra novica pa je, da jih lahko pred manikuro ali pedikuro zaščitimo na preprost in učinkovit način.

Po odhodu kirurgov šempetrsko bolnišnico zapuščajo še trije radiologi
15. 10. 2024 19.49
Težave imajo tudi v šempetrski bolnišnici. Po tem, ko je maja dalo odpoved pet kirurgov, so zdaj ostali še brez treh radiologov. Dva sta kot razlog za odhod navedla predlagano novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi razmejila javno in zasebno oz. precej omejila delo zdravnikov pri drugih izvajalcih. V zdravstvu sicer že vse od napovedanih sprememb svarijo pred begom kadra in to se, kot kaže, tudi uresničuje.

Referenduma v Ljubljani ne bo, ni dovolj zbranih podpisov
08. 10. 2024 20.16
Referenduma o spremembi odloka o krajinskem parku Tivoli, ki ga je sprožila debata o primernosti Magnificovega koncerta v največjem ljubljanskem parku, ne bo. Civilni družbi s podporo mestne opozicije v mesecu dni namreč ni uspelo zbrati zadostnega števila podpisov. V veljavi tako ostaja odlok, s katerim organizatorjem za izvedbo dogodka ni treba pridobiti predhodnega soglasja zavoda za varstvo narave. In medtem ko župan pravi, da je tak rezultat odraz zaupanja Ljubljančanov v delo občine, nasprotniki napovedujejo, da njihovega boja proti "interesom kapitala" s tem še ni konec.

Študentka medicine na TikToku deli zanimivosti s predavanj: 15.000 sledilcev
05. 10. 2024 08.22
Pred enim letom se je študentka medicine Ema odločila, da bo zanimivosti, ki jih izve na predavanjih oziroma med učenjem, na poljuden način delila na družbenem omrežju TikTok. Odziv je bil odličen, sledilci – danes jih je že dobrih 15 tisoč – so jo začeli kmalu zasuvati s temami oziroma vsakodnevnimi težavami, ki jih zanimajo. Čeprav postaja neke vrste zdravstvena influencerka, pa se sama s tem ne poistoveti. Kot pravi, si želi le izobraževati ljudi z verodostojnimi, znanstveno podprtimi vsebinami.

Izgubila 65 kilogramov, odstraniti dala odvečno kožo: 'Občutek lahkotnosti'
04. 10. 2024 19.17
Srečanje z abrahamom je bilo za Danijelo Fink Sotlar dvojna prelomnica. Takrat se je namreč odločila tudi za korenito spremembo življenjskega sloga, z zdravo prehrano in vadbo je izgubila neverjetnih 65 kilogramov. Ji je pa nato veliko težav povzročala odvečna koža, zato se je odločila za odstranitev. Kdaj je pacient sploh primeren za takšen poseg, kako poteka in kakšno je okrevanje? V novomeški bolnišnici smo se kirurškemu timu pridružili pri operaciji odvečne kože.