AvtorTjaša Petrič

Psihiatri opažajo razvoj novih duševnih stanj, povezanih s koronačasom
22. 01. 2021 18.32
Izguba služb, osamljenost in nepredvidljiva prihodnost nekatere potisnejo na rob. Med štirimi stenami se razvijajo ali še poglabljajo depresija, anksiozne motnje in odvisnosti. Slednje v zmanjšani meri zdravijo v psihiatričnih bolnišnicah zaradi pomanjkanja prostorov in kadra, ki so ga odstopili za zdravljenje covidnih pacientov. Čeprav ne beležijo večjega števila pacientov, pa do hospitalizacij zdaj pride, ko so ti že povsem na robu. Pričakujejo pa da bodo stiske privrele na dan šele, ko se bodo razmere umirile. Razvijajo se tudi nova duševna stanja, povezana s koronačasom, ki se odražajo v družbi – nestrpnost in impulzivno vedenje.

Slovenci v tekmovanju za najboljšega učitelja, glavna nagrada zelo bogata
20. 01. 2021 18.37
Se spomnite svojega najljubšega učitelja? Kaj je tisto, kar ga je naredilo posebnega, dobrega, človeškega? Vsak seveda na učitelja gleda s svojimi očmi, zato odločitev o tem, kdo je res najboljši učitelj, ni preprosta. In tekmovanju za najboljšega učitelja sveta se je letos priključilo tudi pet slovenskih učiteljev, glavna nagrada pa dobrih 800 tisoč evrov. Kdo so in kaj jih dela posebne?

Ljubljanski živalski vrt znova odprl svoja vrata
18. 01. 2021 18.49
Živali v živalskem vrtu Ljubljana so bile zadnja dva meseca brez obiskov. Zdaj pa so znova odprli svoja vrata, za vse tiste, ki so imeli letno karto in so bili v času koronavirusa prikrajšani za tri mesece obiskov, pa bodo veljavnost podaljšali. A kljub temu, da so bili zaprti, se je življenje nadaljevalo in obiskovalci so lahko prvič spoznali naraščaj in novega volka, ki je popestril dogajanje v ogradi z dvema samicama.

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci
12. 01. 2021 15.39
Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Grozljive posledice ukrepov: število ubojev se je v letu 2020 povečalo za 50 odstotkov
08. 01. 2021 18.57
Za štirimi stenami se je pisala črna statistika umorov, ubojev, posilstev in nasilja v družini v letu 2020, kar bi lahko bilo povezano z ukrepi, ki naše gibanje omejujejo na dom. V stiski se žrtve namreč ne morejo nikamor zateči, psihično in fizično nasilje pa se le še stopnjuje. Skupno število kaznivih dejanj se je zmanjšalo za tri odstotke – manj je na primer tatvin in pa ropov domov, saj v njih prebijemo več časa. Manj je prijav zlorab otrok, a to še ne pomeni, da se te ne dogajajo, pač pa kaže na to, da žrtev nima možnosti, da bi poiskala pomoč.

Starostniki spletli šale in jih povezali v besedo, ki jo premalokrat izrečemo: 'Hvala!'
04. 01. 2021 19.06
Stanovalci v DSO so ostali brez obiskov svojih bližnjih in brez skupinskih dejavnosti. Ostali so izolirani v svojih sobah. Zato so v oddaji Svet spomnili na to, kako so si s pletenjem naše babice krajšale zimske večere, nas pa so še dolgo potem greli šali ali pa puloverji izpod njihovih skrbnih rok. Volno je priskrbelo uredništvo - podarilo jo je podjetje Dolina volne Majšperk, kjer že 80 let izdelujejo volnene preje, starostnike v petih domovih za starejše po državi pa spodbudili, naj vsi skupaj iz šalov, ki jih bodo spletli, sestavijo kratko, a veliko besedo, ki je premnogokrat pozabljena in premalokrat izrečena: 'Hvala.'

Zgodbe, ki so se zaradi koronavirusa izoblikovale v izjemne podjetniške ideje
28. 12. 2020 18.47
Letošnje leto bomo zagotovo vsi z velikim veseljem pozabili. A nas je marsikaj tudi naučilo. Med drugim tega, da smo močnejši, če stopimo skupaj - v prenesenem pomenu, seveda. Že spomladi v prvem valu koronavirusa so vzniknile številne ideje, kako kupiti domačo zelenjavo, sadje in izdelke in tako ubiti dve muhi na en mah: jesti zdravo in podpreti domače kmete, pridelovalce, ki so se pri prodaji naenkrat znašli v slepi ulici. In kaj je pri vsem skupaj najbolje? Da so se ideje tako prijele, da danes veljajo za izjemne podjetniške ideje.

Kljub epidemiji se trudijo starejšim pričarati praznično vzdušje
24. 12. 2020 19.41
Ker letos težko pričakovanih božično-novoletnih zabav ne bo, se v domovih za starejše, ki jih je epidemija najbolj prizadela, še toliko bolj trudijo, da bi stanovalcem čim bolj polepšali decembrske praznike. Starostniki si seveda najbolj želijo, da bi epidemija čim prej minila, da bi lahko videli in objeli domače ter se svobodneje gibali. Jih pa iskreno razveselijo že drobne pozornosti. Tudi tistim v rdečih conah, ki še prebolevajo okužbo in so zato še nekoliko bolj osamljeni, so okrasili sobe in jim s tem pričarali vsaj malo vzdušja.

13-letni Žiga priznal napako in zlato medaljo po pošti poslal drugouvrščenemu
21. 12. 2020 19.01
Da so mladi vendarle drugačni in imajo vrednote, pa dokazuje zgodba mladega kajakaša. Zmaga je tisto, kar žene športnike na tekmovanjih. A obstaja še več kot zgolj zmaga. Poštena pot do nje. 13-letni kajakaš Žiga Lin Hočevar je vedel, da je na državnem prvenstvu naredil napako, a so jo ostali spregledali. Tako je postal zmagovalec. A ni želel biti zmagovalec na tak način, zato je zlato medaljo po pošti poslal drugouvrščenemu. Fair play na najvišji ravni, ki ga je prepoznal tudi Olimpijski komite Slovenije in po katerem bi se lahko zgledoval vsak.

21 tisoč pisem za 21 tisoč pričaranih nesmehov oskrbovancem domov za starejše
04. 12. 2020 18.41
Obiski starostnikom pomenijo zelo veliko, to jim da vedeti, da niso sami, da jih nekdo ima rad in misli nanje. In ker smo v času, ko je obiskovanje lahko nevarno, so v domu starejših Notranje Gorice razširili svojo tradicionalno božično akcijo, v kateri so zaposleni pisali pisma oskrbovancem in pozvali vse, naj svoje lepe misli namenijo najstarejšim članom naše družbe. Direktorica doma Ana Petrič si je zadala cilj - 21 tisoč pisem. To bi zadostovalo za vse stanovalce domov starejših po Sloveniji. V le nekaj tednih pa so jih uspeli zbrati veliko več, pisma pa še kar prihajajo.

Po predvajanju filmov o nasilju nad ženskami številni klici na SOS telefon
03. 12. 2020 18.59
Med letošnjimi dnevi aktivizma in boja proti nasilju nad ženskami so na pobudo Društva SOS-telefon nastali trije kratki filmi, resnične zgodbe resničnih oseb, da bi odprli oči družbi, bližnjim in žrtvam, naj prekinejo nasilje. Filme so hkrati predvajali v več evropskih državah, delili sta jih tudi evropska organizacija Ženske proti nasilju in Evropska ženska mreža proti spolnemu nasilju. Takoj po prvih ogledih filmov so sledili tudi prvi klici na SOS-telefon, ki pa bi bil še učinkovitejši, če bi lahko deloval 24 ur na dan.

Česa se otroci učijo z različnimi igračami?
02. 12. 2020 19.23
Otroci so že napisali svoje želje in zagotovo se na večini seznamov, ki jih je dobil Miklavž, znajde tudi kakšna igrača. Verjetno se niti ne zavedamo, kaj kupujemo, ko si naš otrok zaželi kocke ali kakšno barbiko. Specialni pedagog Marko Juhant nam je razkril, česa vse se učijo otroci z različnimi igračami. A pri teh ni treba pretiravati. V povprečju Evropejci za igrače zapravimo okoli 200 evrov na leto. Kakovost igranja pa nikakor ni povezana s številom igrač.

Projekt Zbliževalnik: 'PVC je tako tanek, da je možno začutiti toploto dlani'
27. 11. 2020 18.43
Klici, Zoom ali Skype pogovori ne morejo nadomestiti osebnih stikov v DSO. In prav te že zelo pogrešajo v domovih starejših, kjer obiski niso možni zaradi možnosti prenosa okužbe. V ta namen je nastal projekt Zbliževalnik, ki kljub pregradi omogoča stik, ki sicer ne bi bil mogoč. Priložnost so med prvimi videli tudi v Domu starejših Notranje gorice, direktorica Ana Petrič pa je od predsednika države dobila jabolko navdiha zaradi njene predane skrbi za starostnike.

Kljub zaprtju nenujnih dejavnosti frizerka delala v domu starejših
25. 11. 2020 18.39
Že mesec dni velja za vso državo, da je prepovedano izvajanje nenujnih dejavnosti. Tako tudi frizerji nimajo dela. A to ne velja za dom starejših v Celju. Tam so namreč starostniki kljub vsem prepovedim po državi lahko šli k frizerki, ki je delala v domu. Po tem, ko so zaznali prve okužbe s koronavirusom v domu, je zbolela tudi frizerka. Kako je to mogoče, da je bila frizerska dejavnost v domu dovoljena in kje so ukrepi, o katerih tako veliko govorimo?

Gostinci na priljubljenih pohodniških točkah prostovoljno zapirajo svoja vrata
20. 11. 2020 18.29
Prizori z nekaterih koncev države kažejo sliko, kot da ne bi bili v epidemiji. Takšna točka je tudi Šmarna gora, kjer si mnogi z vzponom nanjo malo oddahnejo od epidemije in časa, v katerem živimo. Pa tudi na Rašici in Joštu je podobno. Ljudje pridejo, se nadihajo svežega zraka, na vrhu pa popijejo kakšen čaj ali pa kaj na hitro pojedo. A to naredijo nekaj metrov od koč, kar pa je zdaj prepovedano. In zato so se nekateri gostinci, ki obratujejo na priljubljenih pohodniških točkah, sami odločili, da se odpovedo zaslužku in poslu ter zaprejo svoja vrata.

Anini Michelinovi zvezdici v sodelovanju z lokalnimi kmeti odslej tudi na domačih mizah
18. 11. 2020 20.01
Slovenski gostinci in dobavitelji imajo hude težave, saj nimajo komu prodajati. Tudi restavracije, ki so bile letos prvič nagrajene z Michelinovimi zvezdicami. Ana Roš že desetletja ustvarja svoje krožnike s sestavinami, ki jih dobi pri lokalnih kmetih. Ker ve, kako dragoceni so, se je odločila, da jim poskuša kar najbolj pomagati, tako pa lahko vsak postane vrhunski kuhar oziroma lahko vsaj skuha to, kar bi sicer dobil v nagrajeni restavraciji.

Svetovni dan stranišč: od zlatih do kristalnih pa tudi vesoljskih straniščnih školjk
17. 11. 2020 19.33
Sveti prostor, kamor nihče ne vstopa, ko ste tam vi. Prostor, kjer imate svoj mir s svojim telefonom. Prostor, kjer nekateri berejo, drugi pa ga zapustijo kar se da hitro. In prostor, ki mu sicer ne namenjamo neke velike pozornosti, pa vendarle ga vsako domovanje mora imeti. In če vsako leto izberejo najboljša oziroma najlepša stranišča v državi, vam pokažemo tudi tiste tehnološke presežke z Japonske.

Brez praznika kakijev in množice kupcev, a shajajo s prodajo distributerjem
16. 11. 2020 19.54
Pred dvajsetimi leti so kaki večinoma poznali le Primorci. Danes ga po zaslugi praznika kakija, ki bi moral biti letos že 20., poznamo vsi. V dolini Neretve so letos pogrešali turiste, ki bi domačinom pomagali pri pobiranju mandarin in jih seveda tudi dražje kupovali – kako pa je s strunjanskimi vitaminskimi bombami? Praznika kakija in neverjetne gneče seveda na Obali ni bilo, a epidemija rešuje sadjarje na drugačen način. Tako velikega povpraševanja po sadju menda še ni bilo.

Mala pozornost za veliko veselje: pobuda, ki bo starostnikom polepšala praznične dni
13. 11. 2020 19.01
Zaradi skrbi pred okužbo je bilo v prvem valu veliko starostnikov v domovih za starejše izoliranih in osamljenih. Zdaj imamo dovolj znanja, da ne smemo dopustiti, da pride do popolne izolacije, pravi direktorica Doma Notranje Gorice. In tako je tudi pri stiku z zunanjim svetom. V DSO-jih po Sloveniji so starostnike navadili na videoklice, da so sploh lahko videli svoje najbližje. Ampak ni ga čez pisma in voščila, napisana na roko, kot smo to počeli včasih. Zato pobuda Mala pozornost za veliko veselje. Da jih v naslednjem prazničnem mesecu presenetimo s pismom.

Naznanitev cepiva proti koronavirusu poskrbela za ples delnic na borzah
10. 11. 2020 19.01
Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech, razvijalca cepiva proti koronavirusu, sta sporočila, da bo cepivo proti koronavirusu morda na voljo že v naslednjih mesecih. Ta novica je poskrbela za pravi ples na borzah, kjer zdaj slavijo dejavnosti, katerim smo se morali vse od pomladi odrekati, nekakšni poraženci pa so postala podjetja, ki so nam v času koronavirusa omogočala čim bolj normalno življenje. Med njimi je tudi vsem znana aplikacija Zoom.

V rekordnih desetih dneh zagotovili 56 bolniških postelj
09. 11. 2020 17.22
Velik projekt, ki so ga končali v rekordnem času. V UKC Ljubljana jim je namreč v desetih dneh uspelo izvesti prenovo Diagnostično-terapevtske službe (DTS) in zagotoviti 56 novih postelj. Nove bolnišnične postelje za bolnike s covidom-19 so lahko postavili v prostorih kompleksa DTS tudi ob pomoči Slovenske vojske in Civilne zaščite.

Kako obračunati s težavami in stiskami? 'Cilj je edini razlog, ki nas dvigne s kavča'
07. 11. 2020 14.19
Pred dobrim tednom dni so po skoraj štirih mesecih življenja med štirimi stenami v avstralskem Melbournu odpravili karanteno. Kakšne so bile posledice zmage nad koronavirusom? Vsak dan zaprtja je brez dela ostalo okoli 1200 ljudi, strokovno psihološko pomoč pa išče kar 30 odstotkov več prebivalcev. Koronakriza prinaša posledice, o katerih bomo poročali še dolgo po tem, ko premagamo virus. Slovenci težko priznamo, da smo v stiski, a že v prvem valu jih je na tisoče klicalo na pomoč. Kako naj kljub negotovosti ostanemo razumni? Povsem normalno je namreč, da smo prestrašeni, zbegani in jezni.

Mladi upi osvajajo svet klasične glabe
29. 10. 2020 19.29
Mlada glasbenika, ki imata pri svojih letih že zavidljivo kariero, flavtistka Dorotea Senica in violinist Nikola Pajanović, osvajata svet klasične glasbe. Pred nekaj leti smo ju lahko spoznali tudi preko natečaja Mladi upi, ki talentiranim in zagnanim glasbenikom, športnikom, mladim znanstvenikom omogoča, da pri premagovanju finančnih ovir do njihovega cilja. Kaj pa mlada talenta počneta danes?

'Zdi se mi, da je korona pokazala solidarnost med ljudmi'
28. 10. 2020 18.37
Za zdaj še ni tako velikih potreb po dostavi hrane in zdravil, kot je bilo v prvem valu epidemije. A to se utegne spremeniti že v naslednjem tednu ali dveh, z morebitno vnovično zaustavitvijo javnega življenja. Pomlad je tako občine kot krajevne skupnosti učila, kaj krajani potrebujejo, zato jim zdaj ponekod že prihajajo naproti. Izkazalo se je namreč, da je ljudem težko prositi za pomoč, sploh ko je treba poklicati popolne neznance.

Kaj počne parajahalka Hana Brečko Simšič danes?
22. 10. 2020 20.24
Že osmo leto zapored naša medijska hiša skupaj z Zavarovalnico Triglav in zavodom Vse bo v redu predstavlja razpis Mladi upi 2020. Ta je namenjen mladim nadarjenim umetnikom, športnikom in parašportnikom ter znanstvenikom, da dobijo finančno pomoč. Leta 2017 se je na razpis prijavila takrat 18-letna Hana Brečko Simšič, parašportnica, jahalka, ki se v Sloveniji ni mogla kvalificirati za paraolimpijske igre, saj parajahalskih tekem sploh ni bilo.

Vse več okužb med zdravstvenimi delavci. Stroka poziva k previdnosti
07. 10. 2020 20.16
Bolnišnice, domove za starejše in druge socialne zavode močno bremeni hitro naraščanje števila okuženih med zdravstvenimi delavci. Od začetka epidemije se jih je okužilo že več kot 820, v karanteno pa morajo tudi vsi sodelavci, ki so bili v stiku z njimi. Poleg vsesplošnega pomanjkanja zdravstvenega kadra je trenutno to najbolj pereč problem zdravstva. Ker pa se dogaja tudi to, da okužbo v bolnišnico ali dom za starejše prinesejo tudi zdravstveni delavci sami, je vse več pozivov, naj bodo še bolj pazljivi in pozorni.

Zakonca prejela več Amazonovih paketov, ki jih nista naročila. Gre za goljufijo?
23. 09. 2020 18.55
Starejši zakonski par je več dni zapored prejemal pakete spletne trgovine Amazon. A ne gre za kakšno zasvojenost z nakupi. Zakonca sta pakete s pametnimi slušalkami prejemala kar brez naročila in brez plačila. Sumijo, da gre za goljufijo neznanih prodajalcev, ki so uporabili njuno ime in naslov. Zdaj pa s temi podatki lahko tudi pišejo pozitivne komentarje za izdelke v njunem imenu, kar prodajalcem pomaga, da uvrstijo svojo trgovino višje med ponudniki.

'Z majhno investicijo in dobro idejo lahko izdelaš produkt, ki uspe na trgu'
16. 09. 2020 20.21
Nagrado Gospodarske zbornice za izjemne dosežke je na 53. podelitvi dobilo osem nagrajencev - direktorica AMZS-ja, predsednik uprave Elektra Ljubljana, direktorja družbe Elrad International, izvršni direktor TKK-ja, direktor M Sore, direktor družbe TRO rezalna orodja ter direktor družbe MESI za razvoj medicinskih naprav, Jakob Šušterič. Z njim smo govorili o njegovi poslovni poti, ki se je začela s študijem elektrotehnike. Že takrat je bil prepričan, da z majhno investicijo in dobro idejo lahko izdelaš produkt, ki uspe na trgu. Napravo za zgodnje odkrivanje zamaščenosti žil je s soustanoviteljema izdelal v 3. letniku fakultete, leto kasneje pa so jo že začeli prodajati.

Ne samo bitka dveh kolesarjev, ampak tudi bitka dveh občin
14. 09. 2020 19.36
Pred zadnjim tednom Toura se napetost in pričakovanje stopnjujeta tudi v domačih krajih Rogliča in Pogačarja – v Zagorju in Komendi. In ni zgolj bitka med kolesarjema, je tudi bitka med dvema občinama. Če je Zagorje zadnje dni že obarvano v rumeno, pa v Komendi očitno še razmišljajo, ali bi se odeli v belo ali rumeno. Do decembra, ko se bo Pogačar vrnil v rodno vas, bodo že vedeli, kaj vse razobesiti ob njegovi vrnitvi. Že zdaj pa je jasno, da je kolesarstvo tema številka ena pogovorov v Komendi in Zagorju.

Zakaj maske? 'Osnovno načelo vljudnosti je, da ne popljuvamo drugih'
11. 09. 2020 18.59
Z nošenjem maske preprečimo, da bi se dotikali nosu in ust ter s tem prenašali viruse. To namreč kar v 80 odstotkih storimo z rokami. Potem ko so v začetku drugega vala obolevali večinoma mladi, pa je zdaj virus prodrl tudi v najšibkejše skupine. Z nekom lahko posedamo dalj časa in se ne nalezemo, lahko pa nekdo, ki gre mimo nas, zakašlja in nam prenese virus. Zato smo tudi za skeptike, ki jim ni jasno, kako lahko nošenje različnih zaščit preko naših ust in nosu pomaga, obiskali Kliniko Golnik.