AvtorUroš Ferrari Stojanović

'Kar je bil Fafangel za epidemiologijo, sem bila jaz za mikrobiologijo. Zdaj pa sem na zavodu'
21. 10. 2021 06.00
V oddaji 24UR ZVEČER je gostovala odpuščena mikrobiologinja dr.Metka Paragi. Ta je po 30 letih dela sedaj na zavodu za zaposlovanje. Povedala je, zakaj po njenem mnenju hitri testi Majbert Pharm niso ustrezni ter tudi, kako je bila kompetentna stroka v času epidemije odrinjena.

Podražitve elektrike, goriva, hrane, oblačil. Kako bo ukrepala vlada?
14. 10. 2021 06.00
Kako draga zima nas čaka? S katerimi potezami bo Evropska unija preprečila velike podražitve elektrike? Kratkoročni ukrepi so sicer v rokah držav članic. Kako bo ukrepala vlada, da nas visoke položnice za elektriko, pa tudi višje cene hrane, oblačil in obutve ne bodo še bolj množično pahnile na rob preživetja? Bomo čakali na evropske predloge ali ukrepali takoj? V oddaji 24UR ZVEČER so svoja mnenja soočili minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, predsednica Trgovinske zbornice Mariča Lah in predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek.

Smo na pragu energetske revščine?
08. 10. 2021 06.00
Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Za gobarje res neugodna sezona? Katere gobe trenutno uspevajo?
25. 09. 2021 07.00
Hladno, toplo, pa spet hladno vreme, vmes pa še sušno obdobje. Za gobarje v Sloveniji letos zato ni najugodnejša sezona. Ampak nekateri se ne dajo in se iz gozda nikoli ne vrnejo praznih košar, pravi poznavalec Jernej Nejč Gradišnik iz Gotovelj pri Žalcu. Katere gobe trenutno uspevajo, kako prepoznati tiste najnevarnejše, katero je zlato pravilo varnega gobarjenja?

Osel, pes in Francozinja sredi Ljubljane
23. 09. 2021 06.00
V Ljubljano so prišli prav posebni gostje. Ko je v sredo ura odbila poldne, je Prešernov trg obstal - nanj je pristopicala nadvse nevsakdanja skupina popotnikov in požela nemalo začudenih pogledov. Francozinja je v tednu mobilnosti v slovensko prestolnico prišla s psom, z oslom in nekaj oprtniki, poveznjenimi čezenj. Nekdanja izdelovalka ur je s svojima kameradoma na poti že 377. dan, v Sloveniji je že en mesec. Cindy spi v šotoru, odpravi se, kamor jo ponesejo noge, navadno po priporočilu gostoljubnih ljudi, vselej pa na zasebno posest k ljudem, ki jo z živalcama radi sprejmejo.

V Avstriji novi ukrepi: za vse necepljene obvezne maske FFP2
15. 09. 2021 19.52
V sosednji Avstriji zaostrujejo ukrepe. Kjer so doslej zadoščale običajne medicinske maske, so zdaj za necepljene obvezne maske FFP2, veljavnost hitrih antigenskih testov je po novem krajša. Vlada napoveduje tudi zaostritev preverjanja izpolnjevanja ukrepov, ki pa jih večina Avstrijcev brez težav in pripomb spoštuje.

Katera cepiva najbolj ščitijo pred delta različico virusa?
12. 09. 2021 18.49
Ali lahko po zadnji odločitvi vlade o zaostritvi pogoja PCT pričakujemo gnečo na cepilnih centrih? Pred delta različico, ki pri nas prevladuje, so sicer bolj učinkovita cepiva mRNA, a prav vsa zelo dobro ščitijo pred hujšim potekom bolezni, poudarja strokovnjak Roman Jerala.

Za dveletnega Urbana na dobrodelnem pohodu zbrali 600.000 evrov
11. 09. 2021 20.03
Za malega, komaj dveletnega dečka Urbana z redko gensko okvaro, zaradi katere ne more hoditi in govoriti, so skupaj stopili v Posavju. Planinsko društvo Sevnica je namreč pripravilo dobrodelni pohod. Staršema je, ob pomoči organizacije Palčica Pomagalčica, uspelo zbrati 600.000 evrov. Za klinično študijo, ki bi omogočila razvoj zdravila, je potrebnih še 1,4 milijona. A ta ne bi pomagala le Urbanu, pač pa vsem otrokom, ki se bodo v prihodnosti srečali s to zahrbtno boleznijo.

Kje smo glede na Globalni mirovni indeks in zakaj?
08. 09. 2021 20.17
Afganistan je tudi po Globalnem mirovnem indeksu letos najbolj nemirna država na svetu, medtem pa se Slovenija uvršča visoko. To je nekaj, na kar smo lahko ponosni," pove obramboslovec dr. Iztok Prezelj. Kje na lestvici so naši sosedje, katere so najmanj varne države v Evropi in kako nas vidijo tujci?

Riki in Kiki na poti čez Sirijo in Libanon
24. 08. 2021 19.50
Štorkljina mladiča Riki in Kiki iz okolice Šentjerneja, ki so ju ornitologi opremili s sledilnimi napravami, sta na svojo prvo pot v tople kraje krenila skupaj. Trenutno sta na turško-sirijski meji, čaka pa ju nevarna pot čez Sirijo in Libanon. Katera nevarnost tam preži na njiju in kako pri raziskovanju štorkelj pomagajo elektrikarji?

Krek ne izključuje obveznih mask na prostem
21. 08. 2021 19.10
Direktor NIJZ Milan Krek zaradi naraščanja okužb svari pred kolapsom zdravstvenega sistema in napoveduje novo zaostrovanje ukrepov. Ne izključuje niti obveznega nošenja mask na prostem. Se nam jeseni obetajo spremembe?

Za turiste je Slovenija ena izmed najbolj varnih držav
20. 08. 2021 06.00
Slovenija, Švica, Norveška so tri najbolj varne evropske turistične destinacije. Tako je po poročanju časnika The Independent dosodila ugledna francoska turistična agencija. Kaj torej tuji turisti cenijo v Sloveniji, kaj našo državo naredi varno in v čem so od nas boljši Švicarji in Norvežani?

Težave študentov: 'Vlog je približno 1000 več, kot je razpoložljivih ležišč'
16. 08. 2021 17.53
Šudentje še vedno ne vedo, ali bodo v prihajajočem študijskem letu potrebovali nastanitev v kraju študija ali bodo predavanja spet potekala na daljavo. Do študentske sobe je vse težje priti, saj se število prošenj povečuje, cene zasebnih nastanitev pa so tudi do šestkrat višje. Zaradi covida so bili mnogi tudi ob študentsko delo.

Dan plezanja po slovenski prestolnici: 'Razlika od plezanja v naravi je velika'
14. 08. 2021 17.40
Le nekaj dni po olimpijski tekmi Janje Garnbret Ljubljana gosti plezalski spektakel. Po lanski tekmi nad Ljubljanico se letošnji večerni finale seli na Pogačarjev trg, kjer se bo z ambasadorjem plezanja Jernejem Kruderjem pomerilo pet najboljših rekreativcev. Najbolj pogumni navdušenci pa svoje mišice in pogum že ves dan merijo na različnih objektih v prestolnici.

Kopa velikanka visoka štiri metre, njen obseg pa je rekordnih 38 metrov
13. 08. 2021 20.25
Še en slovenski rekord – oglarska kopa velikanka. Več mesecev so jo postavljali v Dolah pri Litiji in jo tudi prižgali. Privabila pa ni le slovenskih radovednežev, celo francoski turisti naredijo ovinek, da bi jo videli tleti. Kako visoka in obsežna je in koliko lesa so porabili za njeno pripravo?

Nov prometni režim: 'Nekateri bi se z avtom zapeljali kar v jezero'
09. 08. 2021 20.43
Blejci in Bohinjci so siti avtomobilov, ki se vsak dan zgrinjajo na njihove ceste. "Nekateri bi se z avtom zapeljali kar v jezero," pravijo. Zato so na Bledu delno zaprli cesto ob vodi, v Bohinju pa bodo zmanjšali število parkirnih mest. Uredili so tudi nova parkirišča, ki so za obiskovalce celo cenejša, predvsem pa razbremenjujejo obrežje.

Pred tekmo z Avstralci: 'Kvalitetnejši smo od njih in lahko zmagamo'
07. 08. 2021 07.52
Kdo so avstralski košarkarji, ki se bodo z našimi fanti pomerili v boju za olimpijski bron? Ohraniti bo treba mirno glavo, Avstralci igrajo grobo in trdo košarko, svari nekdanji košarkarski trener Zmago Sagadin. Slovenski kapetan Edo Murić pa pred bojem zagotavlja, da bodo na zadnjo tekmo prišli motivirani in pripravljeni.

Po nesreči v Blejskem vintgarju: je za varnost ustrezno poskrbljeno?
30. 07. 2021 19.37
V Blejskem vintgarju je madžarski turistki na glavo priletel kos skale, ki se je utrgala z nasprotnega brega. S helikopterjem so jo odpeljali v ljubljanski klinični center, kjer se bori za življenje. Govorili smo tudi z očividcem in preverili, kako je v Vintgarju poskrbljeno za varnost.

Zabava slovenskih košarkarjev po zmagi nad Argentino zmotila Špance
28. 07. 2021 06.00
Nevoščljivost, kot kaže, ne pozna meja tudi na olimpijskih igrah. Po vrhunski predstavi so slovenski košarkarji tudi dan po zmagi nad Argentinci v središču pozornosti, a tokrat zaradi zabave, ki so si jo privoščili v Tokiu. Posnetke, na katerih košarkarji posedajo ob nekaj kozarcih pijače, je na družbenih omrežjih objavila španska košarkarica, Španci pa naj bi zahtevali celo izključitev slovenske reprezentance. Ob tem pa alkohol v olimpijski vasi sploh ni prepovedan.

Slovenskemu kolesarstvu se prihodnosti ni treba bati
25. 07. 2021 20.36
Tadej Pogačar si bo po izjemnih, a napornih nastopih na dirki po Franciji in olimpijskih igrah na Japonskem končno lahko odpočil – zapušča namreč Tokio. Medtem pa kolesarska vročica v Sloveniji ne pojenja – pravi kolesarski praznik so priredili v gorenjski prestolnici. Tradicionalna dirka za veliko nagrado Kranja, na kateri so moči merili kolesarji iz 17 držav, pa je bila predvsem v znamenju navdušenja nad prvo slovensko medaljo na tokratnih olimpijskih igrah. In seveda nad Tadejem Pogačarjem.

Elvis in Makafuj iz Gane v Sloveniji poučujeta in se učita o čebelah
10. 06. 2021 19.26
V Sloveniji se te dni v čebelarstvu izpopolnjujeta čebelarja iz Gane. Njuna država si v pridelavi medu obeta novo razvojno priložnost. Afriške čebele so sicer veliko bolj nemirne od kranjskih sivk in še niso dobro raziskane, zato si novih dognanj od sodelovanja obetajo tudi slovenski raziskovalci.

Na Severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice
20. 07. 2021 20.22
Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot vse kaže, pa nimamo le mišjega leta, na Severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Določanje diagnoze pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Slovenci v zamejstvu svoje vtise iz časov osamosvajanja predstavili na razstavi
23. 06. 2021 19.46
Kako so čas osamosvajanja doživljali Slovenci v zamejstvu in po svetu? Kaj se jim je najbolj vtisnilo v spomin? Njihove zgodbe so predstavljene na razstavi, ki so jo odprli v Etnografskem muzeju v Ljubljani. Veteranske organizacije pa so ob 30-letnici osamosvojitve izdale zbornik Vezisti in zveze, v katerem so tudi doslej še neobjavljeni dokumenti.

Višja kazen za neobzirneže, ki parkirajo na prostorih, rezerviranih za invalide
20. 06. 2021 18.22
Kazen za neobzirneže, ki neupravičeno parkirajo na prostoru za gibalno ovirane, bo po novem drastično višja. Raziskave kažejo, da parkirna mesta za invalide po Sloveniji skoraj polovico časa zasedajo vozila brez dovolilnice. Kako se ob takih prizorih počutijo tisti, ki na običajnem parkirišču sploh ne morejo iz vozila? In kako visoka bi zares morala biti kazen?

Dobrodelni Vid nadaljuje akcijo: 'To, kar delaš, je zelo plemenito'
18. 06. 2021 19.09
Vid Čeplak, dobrodelni najstnik iz Nazarij, nadaljuje akcijo licitacij športnih dresov in drugih športnih pripomočkov, s katero bi učencem osnovne šole, ki jo zapušča, rad omogočil brezplačne šolske dejavnosti. Svoje častno pokroviteljstvo mu je podelil tudi predsednik republike. Od kod navdih za dobrodelnost?

Pume v bližini slovenske meje še niso našli
07. 06. 2021 19.49
Duhove na Hrvaškem te dni med drugim buri pobegla puma, ki naj bi tavala med Dravo in Muro, nedaleč od slovenske meje, lahko pa bi zašla tudi v Slovenijo. Hrvaški policisti jo iščejo celo z droni, tudi slovenski so že prejeli prijave, da naj bi se potikala po Lendavi. Je ušla slovenskemu ali madžarskemu lastniku? In kaj storiti, če jo res srečamo?

Vrednosti dušikovega dioksida v Ljubljani presegajo priporočene meje
26. 05. 2021 18.27
Letošnjo zimo je bilo zaradi epidemije in omejitev javnega življenja motornega prometa občutno manj kot sicer – približno za petino manj. Kljub temu pa kakovost zraka na številnih točkah v Ljubljani presega vrednosti, ki so sprejemljive za zdravo bivanje. To so pokazale meritve, ki sta jih Inštitut za zdravje in okolje ter Organizacija Focus izvajala februarja. Kdo je vdihavanju škodljivih plinov najbolj izpostavljen in kje v Ljubljani je koncentracija največja?

Kam potovati in kako?
24. 04. 2021 07.25
Stroga pravila bomo morali upoštevati tudi med počitnicami ob prehodu meje, predvsem nas tu zanima Hrvaška. Po raziskavi agencije Valicon bi namreč kar tretjina Slovencev že do junija dopustovala, največ na Hrvaškem in v Sloveniji. Kako danes ali jutri čez mejo, kateri testi veljajo, katera cepiva, koliko odmerkov, pa tudi kam potovati in kako?

Maturantje: Letos imamo bistveno slabše razmere za pisanje mature
11. 04. 2021 19.53
Dijaki in šolarji se v ponedeljek vračajo v šolske klopi. Zaskrbljujejo izsledki raziskav o duševnem počutju med mladimi, narašča tudi število samopoškodb in samomorilnih misli. S številnimi stiskami se srečujejo tudi maturantje. Glede na to da so se dijaki več mesecev šolali na daljavo, je šolsko ministrstvo začetek marca izdalo sklep o prilagoditvah mature. Mnenja ravnateljev o teh smernicah so različna, prav tako tudi lanske izkušnje in pripravljenost na letošnjo izvedbo zrelostnega preizkusa.

Igor Lukšič med kandidati za rektorja ljubljanske univerze
07. 04. 2021 18.23
Novi rektor Univerze v Ljubljani za obdobje 2021–2025 bo izbran 13. aprila, kandidati so štirje. Med njimi je tudi nekdanji dekan in zdajšnji profesor na FDV dr. Igor Lukšič, ki ima v nasprotju s preostalimi tekmeci edini tudi razgibano politično preteklost.