Avtor
prehranski svetovalec

BLOG: Prehranjevanje in zdrava kmečka pamet

10. 06. 2018 09.04

Sol ubija, moka in sladkor sta tiha ubijalca, zelenjava in sadje sta polna pesticidov, jajca so krivec za povišan holesterol, mlečni izdelki škodujejo zdravju, rdeče meso povzroča raka, ribe so polne težkih kovin, morski sadeži največji alergeni, ogljikovi hidrati, krompir in na splošno ves škrob redi ... Kaj nam potem sploh še ostane za jesti?

BLOG: Ste kronično utrujeni in povsem brez energije? Čas je za spremembo

27. 05. 2018 07.00

Časi so na žalost taki, da je "in" biti deloholik, imeti čim več obveznosti, hobijev, spati le pet ur dnevno, ponočevati, se zatekati k hitri prehrani in energijskim pijačam. Vse to vodi v izgorelost in kronično utrujenost, zaradi česar se ljudje zatekajo k različnim spodbujevalcem energije, ki pa na dolgi rok le še dodatno obremenijo organizem in prinesejo še večje težave.

BLOG: Vključite beljakovine v vsak obrok, telo vam bo hvaležno

13. 05. 2018 07.00

Beljakovine najdemo v živilih živalskega izvora (meso, ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki), lahko pa jih pridobimo tudi iz rastlinskih virov (stročnice, žita, oreščki, semena). Ker so vključene v skoraj vsako našo telesno funkcijo, je pomembno, da vsak dan uživamo živila z visoko vsebnostjo beljakovin. Poudarek naj bo na kakovosti.

BLOG: Razstrupljanje jeter se začne v naši kuhinji

15. 04. 2018 06.30

Neizpodbitna resnica je, da živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo, organizem pa izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Imeti zdrava jetra je izjemnega pomena, saj bodo le takšna lahko pravilno in normalno opravljala svoje delo. Na srečo je veliko enostavnih, naravnih metod za razstrupljanje jeter.

BLOG: Ne izogibajte se maščobam, naj bodo sestavni del vsakega obroka

01. 04. 2018 06.30

Maščobe so v naši prehrani zelo pomembne, saj predstavljajo vir energije in imajo kar precej pomembnih lastnosti in koristi za naš organizem. Predstavljale naj bi 25–30 odstotkov dnevnega kalorijskega vnosa. Maščobe same po sebi zavirajo apetit in bi morale biti sestavni del prehranjevanja tudi pri izgubi odvečnih kilogramov.

BLOG: Zakaj je postenje dobro?

18. 03. 2018 10.27

Postenje je v naših življenjih prisotno že tisoče let in je tudi del mnogih religij. Sam na to gledam kot na spremembo v prehranjevalnih vzorcih. Predstavljajte si, da lahko pozitivno vplivate na metabolizem, občutite več energije in uživate v številnih koristih za zdravje, ne da bi se morali pretirano osredotočati na kalorije. To so le nekatere prednosti postenja.

BLOG: Hrana, s katero lahko izboljšate zdravje srca

04. 03. 2018 06.30

To, kar jemo, neposredno vpliva na zdravje našega srca. Za zagotavljanje hranilnih snovi, ki jih srce potrebuje, je ključnega pomena, da v prehrano vključimo živila, ki blagodejno vplivajo na srce. To so losos, oves, zeleno listnata zelenjava, orehi, olivno olje, avokado, temna čokolada, kokosovo olje.

BLOG: Kakšne so prednosti in slabosti uživanja temne čokolade?

18. 02. 2018 06.30

Temna čokolada je živilo, bogato s kalorijami in z visoko vsebnostjo maščob, zato je pomembno, da z njenim uživanjem ne pretiravamo, vsekakor pa se ji ni treba odrekati. Priporočam vam, da čokolado uživate razumno in v zmernih količinah. Na koncu ste vi tisti, ki lahko najbolje določite, ali vam čokolada koristi ali škoduje.

BLOG: S hrano do zdravih zob

04. 02. 2018 06.30

Sladkor, citrusi, gazirane pijače, suho sadje ... ste kdaj pomislili, da lahko s prehrano vplivate na zdravje vaših zob? Morda si redno ščetkate zobe, jih izpirate z ustno vodico, uporabljate zobno nitko in obiščete svojega zobozdravnika dvakrat na leto, a na žalost to še vedno ni nujno zagotovilo, da so vaši zobje zdravi.

BLOG: To so dejavniki, ki negativno in pozitivno vplivajo na naš imunski sistem

21. 01. 2018 06.30

Imunski sistem nas varuje pred raznimi organizmi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. Zdrav imunski sistem prepozna, napade in uniči telesu tuje snovi ter se bori tudi proti lastnim telesnim celicam, ki se zaradi bolezni spreminjajo. Ameriški slamnik, ingver, probiotiki, vitamina C in D, cink in origano je le nekaj izdelkov, ki še dodatno spodbudijo delovanje imunskega sistema.

BLOG: Zdrava sladica ne obstaja, obstaja le zdrav odnos do sladic

07. 01. 2018 06.30

Ljudje bi morali spremeniti odnos do hrane in nanjo gledati kot na neke vrste blagoslov oz. nagrado. Ob vsakem grižljaju sladice bi morali uživati in ne imeti občutka krivde. Ne bi si smeli zasidrati globoko v podzavest, da nečesa ne smemo uživati. In kaj, ko pride trenutek, ko bi si radi privoščili nekaj sladkega? Namesto, da bi uživali, bomo pod stresom. Zakaj že? Ključ je v zmernosti.

BLOG: Pripravite praznično večerjo, ki bo ne samo okusna, pač pa tudi zdrava

24. 12. 2017 06.30

Prazničnim dobrotam se je v teh dneh težko odreči, kajne? A če se vsaj malo potrudite, lahko s pravim izborom sestavin pripravite zelo okusno hrano, ki bo imela bistveno boljše vplive na vaše zdravje in vsesplošno počutje. Z receptom, ki sem ga pripravil, boste na svoj račun prišli vegetarijanci in tisti, ki ne uživate mlečnih ter glutenskih izdelkov. Sladica pa je Lchf.

BLOG: Ingver – ena najbolj priljubljenih začimbnih rastlin s številnimi zdravilnimi učinki

10. 12. 2017 06.30

Ingver je dober vir vitamina C, magnezija, kalija, bakra in mangana, zato je naveden kot zdravilo rastlinskega izvora s karminativnimi učinki. Z uživanjem ingverja boste vplivali na sproščanje črevesnih plinov, pomirili črevesni trakt, olajšali težave z bruhanjem, ugodno pa boste vplivali tudi na vznemirjen želodec in neprijetnosti, ki jih prinaša driska.

BLOG: Kako prepoznati znake, da vaše telo potrebuje več vitamina C?

26. 11. 2017 06.30

V teh dneh se veliko ljudi bori s prehladom, nahodom in celo vročino, zato sem sklenil pisati o vsem dobro znanem vitaminu C, ki "dviguje" imunski sistem. Ker to ni vitamin, ki bi ga naše telo proizvajalo samo, ga lahko začne primanjkovati. V telo ga vnesemo z veliko sveže, lokalno pridelane zelenjave in sadja.

BLOG: Zakaj je zeleni čaj zdrav in koliko ga lahko spijemo?

12. 11. 2017 06.30

Eden najbolj zanimivih paradoksov v zvezi z zelenim čajem je, da se s pitjem lahko pomirimo in sprostimo, hkrati pa povečamo budnost. Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki pijejo šest ali več skodelic zelenega čaja na dan, nižje ravni poškodb, nastalih zaradi vnetij. Kaj pa hujšanje, ga res pospeši? Koliko čaja lahko spijemo? In kakšni so negativni učinki?

BLOG: Ali mleko in mlečni izdelki škodujejo našemu zdravju?

29. 10. 2017 06.30

Vse od otroštva nas spodbujajo, da pijemo mleko vsak dan in tako poskrbimo za močne in zdrave kosti. Zdaj pa vam jaz povem, da to pravzaprav ne prispeva k zdravju kosti. V mleku in mlečnih izdelkih je veliko škodljivih snovi, uživanje naj bi celo povečalo tveganja za nastanek nekaterih vrst raka. Pomembno je, kakšno mleko pijete in v kakšnem stanju je vaše črevesje.

BLOG: Zakaj je olivno olje tako zdravo?

15. 10. 2017 06.30

Uživanje olivnega olja je zelo priporočljivo, saj ima številne pozitivne učinke na naše zdravje. Če se le da, vedno izberite ekstra deviško olivno olje, ki se proizvaja s hladnim stiskanjem in brez uporabe kemikalij za prečiščevanje. Pri nakupu bodite pozorni na ceno, embalažo, način pridelave, način shranjevanja in rok trajanja izdelka.

BLOG: Kakšna je cena vašega zdravja in kakovosti vašega življenja?

01. 10. 2017 08.31

Tudi če ste časovno in finančno omejeni, lahko jeste zdravo. Kljub vsem izzivom je zdravo prehranjevanje lahko dostopno, vsaj večini. Ni vam treba biti ne bogat in ne upokojen, da bi lahko kvalitetno jedli in si sami pripravljali svoje obroke. Tukaj gre bolj za voljo in organizacijo oziroma optimizacijo časa.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje minerale?

17. 09. 2017 06.30

Minerali imajo pomembno vlogo pri razvoju kosti, zdravju možganov, celičnih funkcijah in podpiranju metabolizma. So ključni pri prenosu živčnih impulzov v telesu, kontrakciji mišic in vzdrževanju elektrolitskega ravnovesja. Ljudje potrebujejo vsaj 18 različnih mineralov, da pravilno delujejo.

BLOG: Je eko vredno svoje cene?

03. 09. 2017 07.09

Ekološko pridelani izdelki so v zadnjem času postali pravi hit. Dejstvo je, da je njihova cena v primerjavi s konvencionalnimi večja, saj so stroški naravnega načina pridelave ekoloških izdelkov veliko večji. Ne glede na višjo ceno, pa menim, da na dolgi rok z nakupovanjem in uživanjem ekološke hrane le profitirate. Kako?

BLOG: Je sonce res naš sovražnik?

06. 08. 2017 06.30

Na vsakem koraku je moč zaslediti opozorila, da sonce povzroča kožnega raka. Svetujejo nam, naj se mu izogibamo in poskrbimo za primerno zaščito. Moje mnenje pa je, da si boste s popolnim izogibanjem soncu naredili le medvedjo uslugo. Priporočam vam vsakodnevno preživljanje časa na soncu.

BLOG: Tudi voda je lahko škodljiva

23. 07. 2017 06.30

Vse celice in organi v telesu potrebujejo vodo za pravilno delovanje. Zaradi tega morate z znojenjem, urinom in dihanjem izgubljeno vodo vedno znova nadomeščati. Ne smemo pa zanemariti dejstva, da tudi pitje prevelikih količin vode lahko povzroči resne zdravstvene zaplete.

BLOG: Koliko vode spijete? Kaj je premalo in kaj preveč?

09. 07. 2017 06.30

Koliko vode na dan potrebujemo? Vsesplošno je znano, da je občutek žeje znak dehidriranosti. Torej nas učijo, da je, ko smo žejni, žal že prepozno, saj smo v stanju, ko je telo izgubilo že dva odstotka vode. Pa je res prepozno? Ne! Svetujem vam, naj bo žeja vaš vodnik. Pijte takrat, ko ste žejni.

BLOG: Živila, ki spodbujajo izgorevanje maščob

25. 06. 2017 06.30

Veliko je govora o pospeševanju metabolizma, zaviranju apetita, izgorevanju maščob, a to se pogosto napačno interpretira. Seveda obstajajo določena živila, ki imajo lahko ob določenih pogojih pozitiven vpliv na izgubo maščobe. A v ozadju je veliko več kot samo to, da jih dodamo v prehrano in pričakujemo, da se bodo maščobe topile same od sebe.

BLOG: Resnice in zmote o hujšanju

11. 06. 2017 06.30

Kolikokrat ste že poskušali uvesti spremembe v vaš način prehranjevanja? Ste bili uspešni pri odpravljanju odvečnih kilogramov? So se na koncu kilogrami že spet vrnili? Niste mogli zdržati tolikšnega stradanja in odrekanja hrani? Naj vas vsaj malo potolažim – niste edini!

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih

28. 05. 2017 07.41

Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

BLOG: Ali so sveže stisnjeni sadno-zelenjavni sokovi zdravju koristni?

14. 05. 2017 06.30

Modri ljudje so pred časom prišli do rešitve, kako telo najlažje oskrbeti z vitamini in minerali. Omislili so si sočenje. Vse, kar potrebujete, je kvaliteten sokovnik, v katerega vstavite poljubno zelenjavo in sadje ter dobite "vitaminsko bombo". Ne potrebujete več zob, žvečenje hrane namesto vas "prevzame" sokovnik. Hitro in enostavno. Kaj pa zdravju koristno?

BLOG: Ali sadje res redi?

30. 04. 2017 06.30

Sadje zvečer? Uh, to pa že ne, saj bo šlo takrat vse v "špeh". Verjemite mi, da se od skodelice gozdnih sadežev pri večerji ne boste zredili. Redi presežek kalorij in ne sadje. Redi vsa procesirana, nekvalitetna hrana in razne pijače z veliko količino sladkorjev. Redi neaktiven način življenja. Mislim, da je uživanje sadja ena manjših težav v našem prehranjevanju.

BLOG: Jajca – da ali ne?

16. 04. 2017 06.30

Jajca so bila od nekdaj pomemben del naše prehrane, dokler niso bila nekako čez noč označena za živilo, ki naj bi bilo našemu zdravju škodljivo. Težava naj bi bila v preveliki količini maščob in holesterola, ki ga to živilo vsebuje. Slišati je tudi nasvete, naj uživamo samo beljake, rumenjake pa odstranimo. Prosim vas, ne počnite tega!

BLOG: Zdrav um, zdravo telo - od bolezni do spremembe življenja

09. 04. 2017 06.30

V borbi z resnimi kroničnimi bolezenskimi težavami me je pred najhujšim rešil dolgoletni trud, ki sem ga vlagal v zdravo prehranjevanje. Zdaj je moja prioriteta ozaveščanje ljudi o zdravem načinu življenja. Hrana je naše gorivo. Vedno pravim, da ljudje več vedo o tem, katero gorivo je primerno za določen avtomobil, kot pa o tem, katera hrana je primerna za človeka. Čas je za ozaveščanje.