(SOD)

Sečoveljske soline: Tako visoke vode ne pomnimo v svoji 20-letni zgodovini
22. 11. 2022 13.56
Morska voda je poplavila velik del severnega Jadrana, zalilo je tudi slovensko obalo. "Tako visoke vode ne pomnimo v svoji dvajsetletni zgodovini," poročajo iz Krajinskega parka Sečoveljske soline. V Kopru so medtem izmerili peto najvišjo gladino morja od leta 1961.

V Piranu in Izoli morje premikalo avtomobile, valovi visoki do treh metrov
22. 11. 2022 08.08
Zaradi visokega plimovanja in kombinacije vetrovnih razmer je morje poplavilo nižje ležeče dele obale. Največ težav je bilo v Piranu. Na pomolu se je prevrnil sod, zaradi česar se je v morje razlila opazna količina odpadnega olja. Sicer pa je voda povzročala škodo v pritličnih stanovanjih in lokalih ter na avtomobilih, ki jih lastniki niso umaknili. Kot kaže, so na svoje jeklene konjičke pozabili tudi v Izoli, kjer je morje prav tako poplavilo več parkirišč.

Opustošeno, izropano območje, ki pa se veseli: Čudež je, da sem tukaj
12. 11. 2022 09.27
V ukrajinski regiji Herson je odhod ruske vojske Ukrajincem prinesel veliko veselja. Čeprav v Kijevu ostajajo previdni, izpostavljajo, da se vojna nadaljuje, analitiki pa opozarjajo, da bi lahko šlo tudi za past, domačini praznujejo, saj so po dolgem obdobju dočakali nekaj olajšanja. Praznovanja so potekala tudi drugod po državi, med drugim v Kijevu in Odesi.

ZDA neuspešno lobirale, zdaj besne: 'Opec se je postavil na stran Rusije'
06. 10. 2022 16.26
Bela hiša je obtožila skupino Opec+, da se je postavila na stran Rusije, potem ko so se države članice dogovorile o znatnem zmanjšanju črpanja nafte. Bidnova administracija je v luči prihajajočih kongresnih volitev pred srečanjem dlje časa lobirala za povečanje črpanja in pritiskala na arabske države, a neuspešno.

Da bi dvignili cene nafte, bodo načrpali dva milijona sodov dnevno manj
05. 10. 2022 18.10
Razširjena skupina velikih dobaviteljic nafte Opec+ se je na zasedanju na Dunaju odločila, da bo z novembrom skupni obseg črpanja zmanjšala za dva milijona 159-litrskih sodov dnevno. To izrazito zmanjšanje črpanja je namenjeno dvigu cene črnega zlata.

München po dveh letih znova gosti Oktoberfest
17. 09. 2022 09.10
V bavarsko prestolnico se po dveh letih vrača sloviti festival piva Oktoberfest, ki so ga zaradi pandemije covida-19 lani in predlani odpovedali. Prvi sod piva, ki bo sicer letos dražjo kot na prejšnjem Oktoberfestu leta 2019, bo slovesno odprl münchenski župan Dieter Reiter. Festival bo trajal do 3. oktobra.

Evropske borze večinoma v plusu: nafta padla na raven pred začetkom vojne
07. 09. 2022 19.03
Indeksi na evropskih borzah so se spustili pod gladino. Evro se je v primerjavi z dolarjem nekoliko okrepil, nafta pa se je pocenila za več kot štiri dolarje (dolar je trenutno enak evru) in padla na ravni pred začetkom vojne v Ukrajini. Razlog je strah vlagateljev pred recesijo svetovnega gospodarstva.

Cene elektrike in plina v Evropi dosegajo rekordne vrednosti
16. 08. 2022 16.20
Borzne cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo. Borzne cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo. Cena megavatne ure elektrike za dobavo v 2023 je na nemški borzi v Leipzigu čez dan presegla 500 evrov in dosegla nove rekordne vrednosti, končala pa tik pod 500 evri. Cena megavatne ure plina za dobavo v prihodnjem mesecu je medtem na nizozemskem vozlišču končala pri 222 evrih.

Zaradi visokih cen nafte si Savdska Arabija spet mane roke
14. 08. 2022 18.46
Visoke cene nafte so blagodejno vplivale na poslovanje naftnih koncernov v ZDA in Evropi. Vsi so letos poročali o visokih medletnih rasteh dobička oziroma celo o rekordih. Tem se je zdaj pridružil še savdski državni naftni velikan Aramco, ki je ob visokih cenah nafte že drugo četrtletje zapored zabeležil rekordni čisti dobiček. Visoke cene nafte krepijo tudi BDP Savdske Arabije, ki je še vedno odvisna od izvoza črnega zlata. Država po desetletju spet ustvarja visoke finančne prilive.

V izogib Rusiji: del svoje nafte bi Kazahstan pošiljal prek Azerbajdžana
13. 08. 2022 12.54
Že 20 let Kazahstan svojo nafto pošilja po kaspijskem naftnem konzorciju (CPC) prek ruskega črnomorskega pristanišča Novorosijsk, ki omogoča dostop do svetovnega trga. Julija pa je rusko sodišče zagrozilo z zaprtjem tega plinovoda, zato kazahstanska vlada preventivno želi skleniti pogodbe za druge prodajne poti. Kazahstansko državno naftno podjetje naj bi bilo v pogovorih s trgovsko enoto azerbajdžanskega državnega podjetja. 1,5 milijona ton kazahstanske nafte na leto namreč želijo poslati prek azerbajdžanskega naftovoda, ki črno zlato dobavlja v turško pristanišče Ceyhan v Sredozemlju.

Od torka bencin cenejši za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter
01. 08. 2022 08.12
Od polnoči naprej bodo cene 95-oktanskega bencina in dizla ponovno nekoliko nižje. Na bencinskih črpalkah zunaj avtocest bo liter bencina stal 1,534 evra, liter dizla pa 1,676 evra. Bencin se bo tako pocenil za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter. Regulirani ceni bosta ponovno vključevali tudi "takso CO2", s čimer se ponovno uvaja obveznost plačila okoljske dajatve za določena fosilna goriva. Na črpalkah na avtocestah in hitrih cestah cene goriv trgovci še naprej določajo sami.

Na festivalu Pivo in cvetje uživajte v pivu in se domov odpravite z vlakom
16. 07. 2022 19.54
Po koronskem premoru se je v Laško vrnil festival Pivo in cvetje in to že 57. po vrsti. Za tri dni se bodo ulice Laškega spremenile v festivalsko prestolnico. V petek so simbolično zabili pipo v prvi sod piva, v soboto je na vrsti etno dogajanje, v nedeljo pa povorka starodobnikov. Glavno besedo ima seveda pivo, pričakujejo, da ga bo po grlih steklo za 150.000 vrčkov. A ker je treba v prvi vrsti poskrbeti za varnost, so za vse obiskovalce organizirali prevoze z vlakom.

IEA: Povpraševanje po nafti bo kljub visokim cenam še raslo
13. 07. 2022 12.24
Visoke cene nafte niso zmanjšale povpraševanja, ugotavlja Mednarodna agencija za energijo in napoveduje, da bo povpraševanje raslo še naprej. Kmalu bi lahko celo preseglo ponudbo.

Cene nafte malo nad mejo 100 dolarjev
06. 07. 2022 10.03
Cene nafte so se po precejšnjih torkovih padcih v azijskem trgovanju stabilizirale. Cena zahodnoteksaške lahke nafte se je gibala celo pod mejo 100 dolarjev (97,49 evra) za 159-litrski sod, trenutno pa je nekoliko nad to mejo. Med glavnimi razlogi za previdno vedenje vlagateljev je strah pred morebitno recesijo v prihodnjih četrtletjih.

Nafta se je še dodatno pocenila
23. 06. 2022 08.42
Cene surove nafte so se po sredinem krepkem padcu še dodatno znižale in so najnižje v zadnjih nekaj tednih. Na naftnem trgu namreč vlada strah pred morebitno recesijo, ki bi jo prinesle posledice vojne v Ukrajini in zvišanje obrestnih mer centralnih bank po svetu kot odgovor na vse višjo inflacijo.

Cene nafte na enomesečnem dnu
22. 06. 2022 09.23
Cene nafte so se krepko spustile in dosegle najnižjo raven v približno mesecu dni. Razlog je bojazen pred recesijo v obdobju, ko se centralne banke po svetu spopadajo z visoko inflacijo z zviševanjem obrestnih mer.

Odločitev Feda za krepko zvišanje ključne obrestne mere zvišala cene nafte
16. 06. 2022 08.46
Cene nafte so se v azijskem trgovanju nekoliko zvišale. Navzgor jih je potisnila odločitev ameriške centralne banke Federal Reserve, da konkretno zviša ključno obrestno mero.

Podražitev na podražitev: kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti?
27. 05. 2022 20.54
Od hrane in energentov do storitev. Se cene res ne bodo vrnile na raven pred krizo? Kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti? Kaj prinaša vse višja inflacija? Kako bi se morala reševanja draginje lotiti nova vlada? O tem smo se pogovarjali z ekonomistoma Emilom Erjavcem z Biotehniške fakultete in Markom Pahorjem z Ekonomske fakultete v Ljubljani.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok
17. 05. 2022 08.41
Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

Cene nafte še višje
06. 05. 2022 08.34
Na trgovanje vpliva napoved embarga na rusko nafto, ki jo je v novem svežnju sankcij proti Rusiji predlagala Evropska komisija. Odmevala je tudi novica, da bodo ZDA jeseni začele polniti strateške rezerve črnega zlata. Od začetka leta se je nafta podražila za dobrih 40 odstotkov. Medtem so se cene hrane aprila nekoliko znižale, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?
05. 05. 2022 15.36
Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Ameriška centralna banka zvišala ključno obrestno mero za pol odstotne točke
04. 05. 2022 20.09
Ameriška centralna banka Federal Reserve (FED) je napovedala največje zvišanje obrestnih mer v več kot dveh desetletjih. Ključno obrestno mero je namreč zvišala za kar pol odstotne točke, na raven med 0,75 in 1,0 odstotka, ter napovedala nadaljnja zvišanja.

Biden sprostil strateške rezerve: milijon sodov nafte na dan
31. 03. 2022 08.52
Ameriški predsednik Joe Biden je naznanil, da bodo iz strateških naftnih rezerv ZDA v naslednjih šestih mesecih sproščali po milijon sodov nafte na dan, kar bo po njegovih besedah pomagalo znižati cene nafte, ki naraščajo zaradi ruske agresije na Ukrajino.

OMV in MOL še nekoliko dvignila cene pogonskih goriv
11. 03. 2022 13.52
Družbi OMV Slovenija in MOL Slovenija sta še nekoliko dvignili cene pogonskih goriv. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena za liter 95-oktanskega bencina tik pod 1,60 evra, medtem ko liter dizla stane 1,737 oziroma 1,735 evra. Družba Petrol za zdaj cene ohranja na ravneh, na katere jih je zvišala v torek. Na Petrolovih bencinskih servisih, ki jih je v državi največ, je tako cena litra 95-oktanskega bencina pri 1,563 evra, cena litra dizla pa pri 1,67 evra.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo
08. 03. 2022 12.47
Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

Pogonska goriva občutno dražja, dizel poskočil na 1,67 evra
08. 03. 2022 07.17
Napovedi o drastičnih podražitvah pogonskih goriv so se uresničile. Dizel je za več kot 18 centov dražji, 95-oktanski bencin pa se je podražil za okoli 10 centov na liter. Tako cene 95-oktanskega bencina kot dizla so s tem dosegle nove rekordne vrednosti. O dobavah naftnih derivatov je premier Janša v ponedeljek zvečer sestankoval tudi z ministri in vodilnimi v večjih naftnih trgovcih pri nas.

Cene nafte dosegle najvišje ravni po letu 2008
07. 03. 2022 08.44
Cene nafte so se v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Naftne trge je namreč razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije. Nemški kancler Olaf Scholz pa je posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod. Kot je poudaril, je uvoz ruskih energentov ključen za vsakdanje življenje Evropejcev, s prepovedjo uvoza pa bi bila ogrožena tudi evropska energetska varnost.

Rekordne cene plina v Evropi, podražitve tudi pri nas
02. 03. 2022 12.01
Cene zemeljskega plina so se v luči ruskega napada na Ukrajino dopoldne zavihtele rekordno visoko, a so se nato spustile. Nafta medtem dosega najvišje vrednosti zadnjih let. Nekaj največjih ponudnikov goriva smo vprašali, kako bodo trenutne razmere v Ukrajini še vplivale na cene pri nas. Odgovorili so nam iz Energetike Ljubljana in Petrola, kjer so svoje odjemalce že obvestili o podražitvah plina v prihodnjih mesecih. Glede na trenutne razmere v Ukrajini, pa ne morejo izključiti nadaljne rasti cen tako pogonskih goriv kot plina.

Cene dizla najvišje v zgodovini, dražji tudi bencin, surova nafta in plin
01. 03. 2022 15.33
Največji trgovci pogonskih goriv so znova dvignili cene dizla in bencina, in sicer za tri cente. Na Petrolu se je cena dizla dvignila na 1,488 evra na liter, na OMV medtem dizel stane 1,489 evra na liter. Za 2,7 centa se je medtem cena dvignila tudi bencinu. Medtem se nadaljuje tudi rast cen surove nafte in plina, slednji se je podražil za več kot 13 odstotkov.

Evropo skrbi (ne)zanesljivost oskrbe z nafto in plinom iz Rusije
28. 02. 2022 16.03
Ministri držav EU, pristojni za energetiko, so se sestali na izrednem zasedanju. EU je namreč močno odvisna od ruskega plina, zato se vse bolj krepijo bojazni glede poteka dobav. Nemčija je že napovedala gradnjo dveh novih plinskih terminalov na severu države. Zasedanja se udeležuje tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki je sicer že prejšnji teden dejal, da mora biti gradnja plinskega LNG terminala prioriteta. V naši bližini eden že stoji na hrvaškem otoku Krk. "V prihodnje moramo opraviti temeljit strokovni, okoljski in finančni razmislek, da bi podoben terminal postavili tudi na slovenskih tleh in tako zagotavljali diverzificirano dobavo plina za slovenske odjemalce," so za 24ur.com dejali na infrastrukturnem ministrstvu.