šesterica

Srečanje pogajalcev luksemburške šesterice

07. 10. 2002 00.00

V Budimpešti se bodo na že osemnajstem srečanju sestali vodje pogajalcev luksemburške skupine kandidatk za članstvo v EU, med njimi slovenski minister za evropske zadeve Janez Potočnik. Do sestanka prihaja le dva dni pred objavo letošnjih letnih poročilih o napredku kandidatk.

Italijanski dan na Vuelti

20. 09. 2002 00.00

Na 13. etapi kolesarske dirke po Španiji so se zmage drugič zapored veselili Italijani. V sprintu šestih ubežnikov je razdaljo od Burgosa do Santanderja najhitreje premagal Giovanni Lombardi.

Sacramento uspešen v petem dvoboju

14. 05. 2002 00.00

Ekipa Sacramento Kings je v polfinalu na zahodu končnice v ligi NBA na domačem parketu premagala Dallas Mavericks s 114:101 in se s 4:1 v zmagah uvrstila v nadaljevanje tekmovanja.

Vodstvo prevzel Evgeni Petrov

10. 05. 2002 00.00

Na 9. kolesarski dirki po Sloveniji je po peti, 175 kilometrov dolgi etapi v vodstvo prišel Rus Evgeni Petrov (Mapei), ki je slekel rumeno majico kolesarju HiT Casinoja Deanu Podgorniku.

V New Yorku odpustili šest duhovnikov

08. 04. 2002 00.00

Newyorška nadškofija je sporočila, da je šesterico duhovnikov, osumljenih spolnega nadlegovanja, zaprosila, naj začasno prenehajo opravljati duhovniške dolžnosti.

Evro je resničnost

01. 01. 2002 00.00

V vseh 12 državah Evropske unije so na Silvestrovo slovesno obeležili uvedbo novih bankovcev in kovancev, osrednji dogodek pa je potekal opolnoči v bruseljskem parku Cinquantenaire. Uvedba nove valute zaenkrat poteka brez težav.

Vajpayee proti vojni

03. 01. 2002 00.00

Indijski premier Atal Behari Vajpayee je ocenil, da vojna s Pakistanom ni nujnost, ob tem pa ponovil, da je pogoj za obnovitev dvostranskega dialoga ustavitev terorizma.

V primeru Makoter 30 let zapora

19. 11. 2001 00.00

Na Okrožnem sodišču v Murski Soboti so za umor podjetnika Janka Makoterja prvoobtoženemu Bojanu Žaliku dosodili najvišjo kazen 30 let zapora. Enako kazen je dobila tudi žena umorjenega, ki naj bi umor naročila.

Nadaljevanje sojenja v zadevi Makoter

13. 09. 2001 00.00

Na Okrožnem sodišču v Murski Soboti še vedno teče glavna obravnava zoper šesterico v zadevi Makoter. Danes se je zaključil tretji krog zaslišanj.

V Portorožu o pristopnih pogajanjih

08. 09. 2001 00.00

Vodje pogajalskih skupin šestih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju v Portorožu napovedali, da bodo države na podpis pristopnih pogodb pripravljene že pred koncem leta 2002.

Obtožba Nicholasa Omana

30. 08. 2001 00.00

Tožilstvo v Kranju je pred dnevi na kranjskem okrožnem sodišču vložilo tožbo proti šestim osebam, med njimi tudi proti Nicholasu Omanu.

Čufarjeva zmagala pod Mt.Blancom

14. 07. 2001 00.00

Mojstrančanka Martina Čufar je na otvoritveni tekmi sezone svetovnega pokala v Chamonixu zmagala, kar je prva zmaga najboljše slovenske plezalke v tem tekmovanju. Pred tem je dvakrat slavila na mastersih v Belgiji. Slovenija je imela v finalu še eno predstavnico - Natalija Gros je v svojem prvem nastopu v svetovnem pokalu osvojila visoko 5. mesto.

Sojenje Makoterjevim morilcem

10. 07. 2001 00.00

Na murskosoboškem Okrožnem sodišču se je začelo sojenje, ki bo verjetno eno najodmevnejših in najdolgotrajnejših v Sloveniji. Na zatožno klop je sedla šesterica, povezana z umorom prleškega podjetnika Janka Makoterja, med njimi tudi žena pokojnega, podjetnica Milica Makoter. Nekateri med njimi naj bi bili vpleteni tudi v bombni napad na ljutomersko policijsko postajo in hišo takratnega komandirja postaje Jožeta Makoterja, sicer brata pokojnega Janka. Obtožnica, dolga 31 strani, poleg Bojana Žalika in Lendavčana Ladislava Olaha bremeni še Ljutomerčana Darka Šinka in Karmen Kocbek ter Lendavčanko Brigito Recek.&nbsp

Grizold na srečanju v Bratislavi

22. 06. 2001 00.00

Obrambni minister Anton Grizold se je danes v Bratislavi udeležil srečanja s kolegi iz držav udeleženk pobude za sodelovanje srednjeevropskih držav v podporo miru (CENCOOP). Ministrska šesterica, poleg Grizolda in slovaškega gostitelja so udeleženci pobude še obrambni ministri Avstrije, Madžarske, Romunije in Švice, je danes podpisala resolucijo o nadaljnjem razvoju pobude CENCOOP. Ta opredeljuje prihodnje možnosti skupnih oblik sodelovanja v podporo miru in regionalnega sodelovanja, zlasti na področju humanitarnih operacij, vojaških opazovalcev, izmenjave informacij in vojaške policije, so sporočili z MORS.

Veslaška regata na Bledu

22. 06. 2001 00.00

Bled bo ta konec tedna gostil tradicionalno 46. junijsko veslaško regato. Boji na Blejskem jezeru se bodo začeli že danes popoldan s kvalifikacijami za sobotne finalne nastope, v soboto popoldan pa bodo še kvalifikacije za nedeljske finalne tekme. Na regati, v mladinski konkurenci je med najmočnejšimi v Evropi, bo nastopilo preko 500 tekmovalcev iz 11 držav. Po mnenju organizatorjev gre za najmočnejšo zasedbo na jezeru po letu 1989, ko je gorenjski turistični biser zadnjič gostil svetovno prvenstvo članskih reprezentanc.

Lončaričevi ženi pet let zapora

20. 06. 2001 00.00

Sodišče v Trstu je Kitajko Wang Xumei, ženo znanega tihotapca s prebežniki Josipa Lončariča, obsodilo na pet let zapora in plačilo kazni v višini 60 milijonov lir (več kot 6 milijonov tolarjev). Kot danes še poroča tržaški dnevnik Il Piccolo, je to precej mila kazen za 32-letno kitajsko državljanko, proti kateri poteka proces tudi na sodišču v Gorici in Bologni.

Šanghajska organizacija proti ZDA

15. 06. 2001 00.00

Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Kitajsko-ruski vrh v Šanghaju

14. 06. 2001 00.00

Kitajska zagotavlja polno podporo Rusiji pri ohranjanju strateškega ravnotežja moči v svetu, je glavno sporočilo z današnjega srečanja med kitajskim predsednikom Jiang Zeminom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v Šanghaju. Putin je ob tem ponovil odklonilno stališče Rusije do ameriških načrtov za izgradnjo protiraketnega ščita.

Srečanje ministrov v Pragi

23. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na srečanju luksemburške skupine v Pragi poudaril, da mora Evropska unija določiti koledar širitve na junijskem vrhu EU v Goeteborgu ali najkasneje na decembrskem vrhu v belgijskem Laeknu. Ob tem je opozoril, da kandidatke na vrhu v Nici izrečeni želji EU, da bi prve nove članice že sodelovale na volitvah v Evropski parlament, pripisujejo ključen pomen. Ratifikacija pristopnih pogodb je zato nujna v letu 2003.

Los Angeles pometel s Portlandom

30. 04. 2001 00.00

Košarkarji Los Angelesa niso imeli večjih težav v prvem krogu končnice severnoameriške lige NBA. Jezerniki so v tretji tekmi konferenčnega četrtfinala prvič igrali v gosteh, Portland pa tudi na domačem parketu ni bil dostojen tekmec. Kalifornijci so zmagali z 99:86 in napredovali s skupnim izidom 3:0 v zmagah. New York je z zmago v Torontu povedel z 2:1, z enakim izidom pa po uspehu v Phoenixu vodi tudi Sacramento.

Rudarska nesreča v hrastniškem rudniku

25. 04. 2001 00.00

V hrastniškem obratu rudnika Trbovlje se je v torek okoli osme ure zjutraj zgodila huda nesreča. Na odkopu v jami Ojstro je po jutranjem vdoru žitke mase šesterica rudarjev poskušala zavarovati poškodovano območje, pri tem pa je nepričakovano prišlo do ponovnega vdora. Po poročanju našega posebnega poročevalca, so reševalci enega rudarja že našli mrtvega, enega so uspeli rešiti, četverico pa še vedno pogrešajo. Do nesreče je prišlo na globini 310 metrov. Reševalna akcija štirih pogrešanih rudarjev, ki je potekala celo noč, se nadaljuje, reševalne ekipe pa se menjajo vsakih šest ur. Sicer pa skušajo vzpostaviti tudi transportni sistem, s pomočjo katerega bi lažje odvažali nanešeni material.

Peterle v Budimpešti

23. 04. 2001 00.00

Predsedniki parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve šestih držav kandidatk, ki so pristopna pogajanja z EU začela že pred tremi leti, so se na šestem srečanju v Budimpešti zavzeli za nov zagon v širitvenem procesu v času aktualnega švedskega predsedovanja uniji. Ob tem so izrazili prepričanje, da širitvena strategija, potrjena na vrhu v Nici, kandidatkam, še posebej prav prvi šesterici, v pristopnih pogajanjih omogoča hitrejši napredek od predvidenega. Zato so tako lahko pogajanja sklenjena najkasneje v prvi polovici leta 2002, so zapisali v skupni izjavi.

Nogometaši končali v bolnišnici

21. 04. 2001 00.00

Da je nevihta z grmenjem in bliskanjem nevarna za športnike, so potrdili že mnogi pripetljaji, podobni nesreči v Avstraliji. Tokrat jo je šesterica rekreativnih nogometašev, ki so igrali nogomet v predmestju Melbournea, še dobro odnesla

ZDA izgnale 6 Rusov

22. 03. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je včeraj obvestil ruskega ambasadorja Jurija Ušakova, da bodo ZDA danes tudi uradno ukazale izgon za šest ruskih diplomatov. Šesterica bo morala v 48 urah zapustiti državo. Ta razplet dogodkov je posledica aretacije vohuna v vrstah FBI-ja Roberta Hanssena pred mesecem dni. Omenjeni je obtožen vohunjenja za Sovjetsko zvezo in kasneje Rusijo zadnjih petnajst let. Po besedah Powella pa naj bi izgon iz ZDA v prihodnosti dobilo še več Rusov, predvidoma 45. Izgnana šesterica diplomatov naj bi bila neposredno vpletena v sodelovanje s Hanssenom. Izgon preostalih diplomatov, ki bodo morali pospraviti kovčke do poletja, pa naj bi bil čisti povračilni ukrep, s čimer naj bi se število osebja na ruskem veleposlaništvu v Washingtonu izenačilo s številom osebja ameriškega veleposlaništva v Moskvi.

Izgon ruskih diplomatov iz ZDA

22. 03. 2001 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je iz ZDA izgnalo šest ruskih diplomatov, 46 pa mora ZDA zapustiti do 1. julija. Moskva, ki meni, da bo ukrep zaostril odnose med državama, odločitev pa označila za sovražno, je sprejela povračilne ukrepe in napovedala izgon 50 ameriških diplomatov.

Na Hrvaškem za ustavne spremembe

15. 03. 2001 00.00

Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

Hude poplave v Mozambiku

04. 03. 2001 00.00

Poplave so v Mozambiku zahtevale že preko sto življenj, so sporočili predstavniki vlade. Po poročanju mozambiške televizije je šesterica hotela pobegniti iz domače vasi, ki jo je zalila voda, pri prečkanju reke pa je naletela na krokodile.

Ustavne spremembe na Hrvaškem

10. 11. 2000 00.00

Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

Kulturne prireditve v Kosoveli domačiji

26. 08. 2000 00.00

Popoldne bodo v Tomaju slovesno odprli prenovljeno Kosovelovo domačijo in v njej spominsko zbirko družine Kosovel. Zbrane bodo nagovorili podpredsednik SAZU akademik Ciril Zlobec, župan občine Sežana Miroslav Klun in poslanec državnega zbora Davorin Terčon. Spominsko zbirko je uredil in postavil kustos Goriškega muzeja Borut Koloini. Družinski predmeti, dokumenti in fotografije članov družine, ki pričajo o njihovem življenju, objavljene knjige Srečka in Stanota, umetniške slike ter bogata družinska knjižnica Kosovelovih so razstavljeni v pritličju hiše. Za obnovo in ureditev domačije, v kateri je od leta 1924 prebivala družina Kosovelovih, ter za ureditev spominske zbirke družine Kosovelovih so poskrbeli Goriški muzej, Nova Gorica in Občina Sežana. Po dogovoru med Občino in Aino Kosovel, je slednja predala hišo v uporabo in oskrbo občini. Domovanje Kosovelovih je bilo v 20. in 30. letih za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev. Družina Kosovelovih je predstavljala kulturni most, ki je v začetnem obdobju okupacije Primorskim Slovencem omogočal stike z matičnim narodom, vzdrževala je stike tako s primorskimi izobraženci kot s tistimi, ki so živeli v Jugoslaviji. Po odprtju prenovljene Kosovelove domačije bo drevi v Tomaju še celovečerna kulturna prireditev, na kateri bodo svoje dosežke predstavili mladi plesalci, gledališčniki, pevci, glasbeniki in godbeniki iz Tomaja in Sežane. Skozi ves dan bo na ogled pet razstav - stanovanjske in kmečke opreme, kamnoseških izdelkov, likovnih del učencev tamkajšnje osnovne šole, cerkvenih listin iz zgodovine tomajske župnije ter kronika delovanja nekdanjih šolskih sester v Tomaju. V nedeljo, 27. avgusta, zvečer bo na Kosovelovi domačiji še literarni večer avtorjev knjižne zbirke Beletrina. Šesterica pesnikov in pisateljev, Esad Babačič, Aleš Čar, Maja Novak, Dušan Šarotar, Aleš Šteger in Jani Virk, bo pred tem, 25. in 26. avgusta, obiskala še Gregorčičevo domačijo v Vrsnem in Gradnikovo domačijo v Medani. S tremi večeri slovenske avtorske besede želijo sodelavci Beletrine počastiti spomin na tri velike primorske pesnike. Hišo v predmestju Tomaja je Anton Kosovel zgradil v začetku dvajsetih let, po tistem, ko so ga nepričakovano upokojili in družino izselili iz šolskega stanovanja. Stavba po svoji arhitekturi ni spomeniško pomembna, je pa zanimiva kot prebivališče kulturno pomembne družine, ki je predstavljala za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev, opozarja višji kustos Koloini.

Proti Clintonu vložena tožba

01. 07. 2000 12.15

Odbor za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov pri vrhovnem sodišču Arkansasa je v okrnjeni sestavi vložil tožbo proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ker je lagal pod prisego v času afere Lewinsky. Clinton je s tem dobil novo klofuto, pri čemer mu v primeru poraza grozi izguba dovoljenja za opravljanje pravniškega poklica. To se je doslej zgodilo le še Richardu Nixonu, ki je licenco izgubil v New Yorku, vendar šele potem, ko je že odstopil s predsedniškega položaja zaradi afere Watergate.