šuštar

Slovenija v letu 2001

25. 12. 2001 00.00

Prvi primer bolezni BSE, policijsko nadzorovanje kritikov globalizacije, politične posledice 11. septembra, sojenje nekdanjemu državnemu sekretarju, obtoženemu jemanja podkupnin in prvo leto vladanja nove politične garniture, je samo nekaj dogodkov, po katerih si bomo zapomnili prvo leto v novem tisočletju.

Državne pomoči brez nadzora

05. 07. 2001 00.00

Vlada je obravnavala poročilo o nadzoru državnih pomoči za zadnja tri leta. Nadzor teh pomoči je, še posebej po primeru Šuštar, postal precej vroča tema. Največ, skoraj polovica oziroma 37,9 milijarde tolarjev, jih je bilo leta 2000 deležno področje kmetijstva in ribištva

Odlikovanje Alojziju Šuštarju

27. 06. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je ob 10. obletnici osamosvojitve Slovenije na današnji slovesnosti vročil zlati častni znak svobode RS Alojziju Šuštarju, nekdanjemu nadškofu in ljubljanskemu metropolitu, za izjemna prizadevanja pri osamosvajanju slovenske države. V nagovoru je predsednik Kučan poudaril, da je počaščen, da lahko danes v imenu slovenske države ob njeni deseti obletnici izroči najvišje državno odlikovanje Šuštarju, ki je s svojim osebnim prizadevanjem, pogumno držo in prepričljivim predstavljanjem resnice o slovenskih osamosvojitvenih prizadevanjih in odločitvah nenadomestljivo prispeval k uspešnosti plebiscita, njegovemu udejanjanju in mednarodnemu priznanju nove slovenske države. Slovesnosti sta se med drugimi udeležila tudi apostolski nuncij Edmund Farhat ter ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode.

Konferenca o boju proti korupciji

26. 06. 2001 00.00

Slovenija je je gostiteljica regionalne konference o boju proti korupciji držav jugovzhodne Evrope, ki jo je organiziralo ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Korupcija, o kateri se je pri nas začelo več govoriti po aferi Šuštar, je tudi v svetu, zlasti v državah s politično nestabilnostjo, vse bolj pogosta.

Zaporna kazen za Šuštarja

23. 06. 2001 00.00

Sojenje obtoženemu Borisu Šuštarju, bivšemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo, in soobdolžencem - Stanislavu Droljcu, Rozani Šuštar in Boštjanu Šobi, ki se je začelo 12. aprila, se je zaključilo.

Sodba že čez dva tedna

07. 06. 2001 00.00

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so nadaljevali sojenje nekdanjemu državnemu sekretarju Borisu Šuštarju, obtoženemu izsiljevanja in jemanja podkupnine. Med pričami so zaslišali tudi nekdanjega ministra Jožeta Zagožna, ki pa o obtoženemu Šuštarju ni povedal nič slabega.

Šuštarju odpravili hišni pripor

01. 06. 2001 00.00

Boris Šuštar, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti, je na prostosti, saj so mu namreč v včerajšnjem nadaljevanju sojenja na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi domnevnega jemanja podkupnine in izsiljevanja odpravili hišni pripor, v katerem je bil od 26. aprila. Nenavadno je, da je odpravo hišnega pripora predlagal tožilec Fišer, saj po njegovem mnenju to ni imelo nobenega smisla. Fišer je povedal, da je sodišče med hišnim priporom Šuštarju odobrilo sedem izhodov, na obravnavi je celo dejal, da so ga videli v Ljubljani na dan Gira d'Italia, Šuštar pa naj bi imel za vse izhode odredbo sodišča - zato je tožilska kritika ciljala ravno na sodišče.

Apih novi predsednik uprave

31. 05. 2001 00.00

Nadzorni svet časopisa Delo je potrdil novo vodstvo družbe. Predsednik uprave je postal Jure Apih, dosedanji namestnik Tita Dobrška, ki za prvega Delovega moža ni več želel kandidirati, člana uprave pa sta ostala Ivo Oman in Emil Šuštar. Nadzorni svet je ravno tako ponovno potrdil Mitjo Meršola za glavnega in odgovornega urednika časopisa Delo. Vsem imenovanim je bil podeljen petletni mandat. Člana za trženje nadzorni svet ni imenoval, zato bo do njegovega imenovanja to delo opravljal predsednik uprave.

Sojenje Šuštarju

17. 05. 2001 00.00

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je z zaslišanjem nekdanjega direktorja Slovenijavina Jožeta Koviča in direktorja podjetja Stilles Aleksandra Hatlaka nadaljevala obravnava zoper nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Borisa Šuštarja, ki je na sodišče tokrat prvič prišel brez spremstva policije.

Selan potrdil obtožbe proti Šuštarju

19. 04. 2001 00.00

Tudi pred četrtkovim drugim dejanjem korupcijskega procesa je bilo pričakovanje nanj, tako kot na začetek sojenja prejšnji teden, izjemno. Tako kot pred tednom dno so Šuštarja tudi tokrat pripeljali vklenjenega v marici. Prisotni so bili vsi ostali obtoženi in njihovi odvetniki. Za veliko predstavo pa je poskrbel človek, ki ga doslej še nismo videl- Darko Selan, kronska priča procesa in podjetnik, ki je od gospodarskega ministrstva dobil 27 milijonov tolarjev nepovratnih sredstev in ki je 6. novembra lani v pivnici v Murglah Šuštarju v kuverti izročil 70.000 DEM. Na vprašanje, kako komentira Šuštarjev zagovor, da naj bi Selanu denar le posodil, je Darko Selan dejal: ''Nikakor ni šlo za posojilo, temveč za korupcijo.''

Šuštar ostaja v priporu

13. 04. 2001 00.00

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je včeraj, z branjem obtožnice ter zagovori obtoženih Borisa Šuštarja, njegove žene Rozane, Stanislava Droljca in Boštjana Šobe, začela obravnava v primeru Šuštar. Prvoobtoženi Šuštar naj bi po trditvah tožilstva kot državni sekretar samovoljno delil subvencije podjetjem. Tako naj bi direktorju podjetja Selda Pack Darku Selanu omogočil pridobitev nepovratnih sredstev na razpisu ministrstva za gospodarske dejavnosti, pri čemer bi moral Selan Šuštarju izročiti 210.000 nemških mark. Pri dveh kaznivih dejanjih jemanja podkupnine ter izsiljevanja naj bi sodelovali tudi Šuštarjeva žena Rozana, Stanislav Droljc, lastnik in uslužbenec svetovalnega podjetja Start iz Ljubljane in nekdanji član nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe Boštjan Šoba.

Sporen nakup računalniške opreme

22. 03. 2001 00.00

Komaj se je na gospodarskem ministrstvu nekoliko utišal hrup, ki ga je povzročila Šuštarjeva korupcijska afera, že je na vidiku nova. Zaradi spornega nakupa računalniške opreme nekdanjima vodilnima, ministru Jožetu Zagožnu in sekretarju Dragu Bitencu, grozita kazenski ovadbi. Ovadbo pišejo kar na samem ministrstvu, očitajo pa jima prekoračitev pooblastil in zlorabo službenega položaja.

Spomenik laži razhudil Cerkev

12. 03. 2001 00.00

Cerkev odločno nasprotuje ponovni postavitvi sramotilnega stebra in spomenika laži, kot njeni predstavniki imenujejo obeležje v spomin demonstracije žensk leta 1943, pred ljubljansko stolnico. Pri tem jih zlasti jezi ignoranca mestnih oblasti, ki naj bi sicer prenovljen in spremenjen spomenik (restavratorji so spremenili položaj prsta na roki in odstranili del spornega napisa) hotele na staro mesto vrniti "na skrivaj". "S tem prispevajo k zaostrovanju odnosov med Cerkvijo in državo," so na novinarski konferenci opozorili predstavniki ljubljanske nadškofije.

Sporen spomenik

08. 03. 2001 00.00

Po skoraj desetih letih naj bi danes pred ljubljansko stolnico znova postavili spomenik medvojnim ženskim demonstracijam, vendar do tega ni prišlo, saj je namera v cerkvenih krogih dvignila veliko prahu. Ob tem dogodku je ljubljanski nadškof Rode premieru Drnovšku napovedal celo možnost javnih protestov duhovnikov in vernikov, če bo pomnik vrnjen nazaj pred stolnico.

Obtožen tudi Šuštarjev odvetnik

12. 02. 2001 00.00

Odvetnik nekdanjega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Borisa Šuštarja Miro Senica namerava podati ugovor zoper obtožnico proti Zoranu Korenčanu, ki je zaposlen v njegovi pisarni in pritožbo zoper sklep izvenobravnavnega senata ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je v petek Šuštarju podaljšal pripor zaradi begosumnosti.

Šuštar ostaja v priporu

09. 02. 2001 00.00

Izvenobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je podaljšal pripor nekdanjemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Borisu Šuštarju. Vodja okrožnega državnega tožilstva Gorazd Fišer je na okrožnem sodišču v Ljubljani 7. februarja vložil obtožnico zoper pet oseb, med njimi tudi zoper Borisa Šuštarja. Obtožnica zoper peto osebo je bila vložena neposredno, saj zanjo ni bila zahtevana preiskava. Za koga gre, zdaj še ni znano. Trije Šuštarjevi pomagači pa naj bi bili Šuštarjeva žena Rosana, nekdanji član nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe Boštjan Šoba in direktor svetovalnega podjetja Start Stanislav Droljc.

Boris Šuštar ostaja v priporu

11. 01. 2001 00.00

Izvenobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je podaljšal pripor nekdanjemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Borisu Šuštarju, ki je osumljen storitve kaznivega dejanja korupcije in jemanja podkupnine. Pripor je Šuštarju v skladu z zakonom podaljšan za največ mesec dni in sicer do 10. februarja. Borisu Šuštarju so kriminalisti odvzeli prostost lanskega 6. novembra. Zatem je tudi podal odstop z mesta državnega sekretarja.

Špas teater bo odigral drugo stotico

21. 11. 2000 00.00

V mengeškem Špas teatru bo v četrtek, 23. novembra, 100. ponovitev doživela komedija Balkanski špijon, v režiji Branka Djurića-Djure. To je po izjemni uspešnici Dan norosti že druga predstava tega gledališča, ki bo slavila takšen zavidljiv jubilej. Predstava bo ob 20. uri v Kulturnem domu v Mengšu.

Šuštar ostaja v priporu

15. 11. 2000 00.00

Višje sodišče v Ljubljani je odločilo, da ostane Boris Šuštar, ki je osumljen korupcije in jemanja podkupnine, v priporu. Izvenrazpravni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je sicer v petek ugodil zahtevi okrožnega državnega tožilca Gorazda Fišerja, ki je predlagal odreditev pripora za Šuštarja, tako da je bil zoper njega izdan priporni nalog.

Balkanski špijon doživel 100. predstavo

13. 11. 2000 00.00

Novembra bo v

Šuštar ponovno v pripor

10. 11. 2000 00.00

Bivši državni sekretar Boris Šuštar, osumljen jemanja podkupnine, gre spet v pripor. Potem ko ga je predvčerajšnjim preiskovalna sodnica po zaslišanju izpustila, je izvenobravnalni senat ljubljanskega okrožnega sodišča ugodil pritožbi okrožnega tožilca Gorazda Fišerja in za Šuštarja znova odredil pripor.

Šuštarja izročili preiskovalnemu sodniku

08. 11. 2000 00.00

Policija je v zakonitem 48-urnem roku izdelala ovadbo zoper pridržanega državnega funkcionarja Borisa Šuštarja in ga izročila preiskovalnemu sodniku, pri katerem poteka zaslišanje obdolženca, je povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar. Po njenih besedah je državni tožilec Gorazd Fišer, ki je vodil predkazenski postopek, že pripravil zahtevo za preiskavo.

Aretacija državnega sekretarja

08. 11. 2000 00.00

Kriminalistična policija je sporočila, da je predvčerajšnjim popoldne zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine v višini nekaj deset tisoč mark priprla dr. Borisa Šuštarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Šuštar je včeraj dopoldne v službo prispel v spremstvu policije, ki je v njegovi navzočnosti opravila preiskavo pisarne. Po tem je skupaj s kriminalisti zapustil prostore gospodarskega ministrstva.

Aretacija državnega sekretarja

07. 11. 2000 00.00

Kriminalistična policija je sporočila, da je včeraj popoldne zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine v višini nekaj deset tisoč mark priprla dr. Borisa Šuštarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Šuštar je dopoldne v službo prispel v spremstvu policije, ki je v njegovi navzočnosti opravila preiskavo pisarne. Po tem je skupaj s kriminalisti zapustil prostore gospodarskega ministrstva.

Zbor zdomcev na Šmarjetni gori

30. 07. 2000 19.56

Na Šmarjetni gori pri Kranju se je danes zbralo več sto zdomcev, članov klubov Naša Slovenija. Pripravili so namreč že peto srečanje slovenskih zdomcev z naslovom V domovini z domovino.

E-mesto z nižjimi stroški komuniciranja

14. 07. 2000 17.18

Ministrstvo za gospodarske dejavnosti je danes predstavilo projekt Elektronsko mesto. Kaj si od projekta, ki naj bi ga začeli izvajati z letom 2001, dokončali pa naj bi ga v treh oziroma štirih letih, lahko obeta gospodarstvo? Z vzpostavitvijo E-mesta bo mogoča nadaljnja vključitev domačih podjetij v svetovne trende globalizacije poslovanja, in sicer prek pridobivanja informacij o tujih trgih, pa tudi z vidika učinkovite izmenjave informacij, dokumentov in drugih podpornih infrastrukturnih elementov poslovanja. ''Ugotavljamo, da so to pomembni elementi konkurenčne sposobnosti slovenskih podjetij. Pri tem pa je potrebno zmanjševati stroške komuniciranja, konkurenčno sposobnost pa povečevati prek pravočasnega pridobivanja kakovostnih informacij,'' je na prvi javni predstavitvi projekta dejal državni sekretar Boris Šuštar.

SRD soglaša z odkupom obveznosti Elana

17. 02. 2000 16.47

Na izredni seji nadzornega sveta SRD so se njegovi člani seznanili s predlogom uprave SRD za odkup terjatev in poslovnega deleža v koncernu Elan od Privredne banke Zagreb. Kot je poudaril Boris Šuštar, predsednik nadzornega sveta SRD, nadzorni svet s pismom o nameri odkupa načeloma soglaša. Upravi SRD je nadzorni svet naložil pripravo natančnejše finančne konstrukcije odkupa, ki jo bo moral še enkrat potrditi nadzorni svet SRD.

Predstavitev projekta Imago Sloveniae

08. 02. 2000 10.33

V rimski palači Barberini bodo danes predstavili nacionalni projekt Imago Sloveniae-Podoba Slovenije. Projekt je bil zasnovan leta 1994, spodbudila pa ga je želja po celoviti revitalizaciji kulturne podobe starih slovenskih mestnih jeder, cerkva in gradov.

Izredni kongres Zelenih Slovenije

15. 01. 2000 19.43

Združitev Zelenih je uspela, je glavno sporočilo novega vodstva te zunajparlamentarne stranke, ki je bilo izvoljeno na današnjem izrednem združitvenem kongresu Zelenih Slovenije v Ljubljani. Kot je poročal Radio Slovenija, pa skupine Zelenih pod vodstvom Mihe Jazbinška na današnjem kongresu ni bilo.

Zeleni Slovenije ostajajo na dveh bregovih

11. 12. 1999 19.29

Tudi današnji poskus obeh sprtih frakcij v stranki Zelenih Slovenije, da bi na skupnem sestanku v Celju odpravili nesoglasja in za januar sklicali združitveni kongres, je propadel, je poročal Radio Slovenija.