­­­­­­­­­­­Kriza

Finančni trgi v jugovzhodni Aziji ponovno stabilni

28. 02. 1998 12.07

Po mnenju finančnih ministrov Zveze držav jugovzhodne Azije (ASEAN) so se finančni trgi, ki jih je prizadela gospodarska kriza, ponovno nekoliko utrdili. "Finančna kriza se je v preteklih tednih začela ponovno stabilizirati," so ob zaključku srečanja danes v Džakarti ugotovili ministri. Po predstavah članic ASEAN naj bi skupina sedmih največjih industrijskih držav, znanih pod imenom G-7, še bolj odprla svoja tržišča za blago iz jugovzhodne Azije. Po mnenju ministrov je finančna kriza v tem delu Azije kratkoročno sicer škodila gospodarskim in poslovnim pogojem v tem delu Azije, toda dolgoročne gospodarske možnosti so ostale še naprej zanimive.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Kim Dae Jung novi južnokorejski predsednik

25. 02. 1998 09.56

Nekdanji oporečnik Kim Dae Jung je danes prisegel kot novi predsednik Južne Koreje. Kot je dejal 74-letni Kim na slovesnosti pred parlamentom v Seulu, ki se je je udeležilo več kot 40.000 ljudi, državo ta čas pretresa najhujša kriza od časa korejske vojne; kot najpomembnejši cilj pa je navedel izvedbo gospodarske reforme. Kim Dae Jung je na položaju predsednika nasledil Kim Jung Sama.

Je bila iraška kriza sinoči rešena?

23. 02. 1998 10.57

Ruski predsednik Boris Jelcin je po včerajšnjih pogovorih v Bagdadu med generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in iraškim predsednikom Sadamom Huseinom dejal, da je bila iraška kriza "sinoči praktično rešena". Husein je povedal, kar je imel povedati, je dodal Jelcin.

Malezijci ne poznajo brezposelnosti

21. 02. 1998 10.47

Huda gospodarska kriza, ki pretresa Malezijo, v tej državi ni pustila posledic na možnosti za zaposlitev, sporočajo z malezijskega ministrstva za delo. Tako je bilo minuli mesec v Maleziji na voljo kar 80.000 prostih delovnih mest, največ v proizvodnem sektorju. Kot zatrjuje Ibrahim Anwar, podpredsednik malezijske vlade, manjkajočih delavcev Malezija ne namerava nadomestiti s tujimi delavci. Lani je bilo v Maleziji zaposlenih 1,2 milijona tujcev, med katerimi so prevladovali Indonezijci.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku

20. 02. 1998 13.39

Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Waigel v Bangkoku

19. 02. 1998 10.44

Nemški finančni minister Theo Waigel je danes v okviru južnoazijske turneje po državah, ki jih je zajela finančna kriza, prispel v Bangkok. Waigel je v pogovoru z nemškimi predstavniki gospodarskih družb, ki imajo sedež na Tajskem, pozval politično odgovorne v tej državi, naj ne popustijo v prizadevanjih za premostitev denarne in finančne krize na tem območju. Waigla bo sprejel v avdienco tajski kralji Bhumipol, pogovarjal se bo tudi s premierom Chuan Leekpaijem ter finančnim ministrom Tariin Nimmanahaemindo. Waigel bo tako kot Indoneziji Tajski ponudil tri državno podprte kreditne programe v višini 204 milijone mark, s katerimi naj bi Tajska uvozila predvsem investicijsko opremo.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU

16. 02. 1998 15.44

Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

Cohen v Rusiji

12. 02. 1998 15.32

Ameriški obrambni minister William Cohen, ki se bo danes v Moskvi sestal z ruskim vodstvom, je izjavil, da ne želi, da bi bila v ospredju pogovorov iraška kriza.

Nemška industrija povečala proizvodnjo

06. 02. 1998 08.51

Nemška industrija je v letu 1997 kljub krizi v gradbeništvu zabeležila precej večji obseg proizvodnje kot leto poprej. V povprečju se je obseg industrijske proizvodnje v Nemčiji lani povečal za 2,6 odstotka, so sporočili iz zveznega ministrstva za gospodarstvo. Še posebej močan porast je zabeležila predelovalna industrija, kjer se je obseg proizvodnje povečal kar za 4,3 odstotka. Nasprotno pa se je dejavnost v gradbeništvu zmanjšala za 5,1 odstotka. Še leta 1996 se je obseg proizvodnje celotne nemške industrije zmanjšal za pol odstotka. Po trditvah gospodarstvenikov je imela kriza v Aziji na proizvodnjo nemške industrije lani le malo vpliva.

Žrtve koktajlov umrle na zabavi, prirejeni zaradi finančnih težav

06. 02. 1998 08.42

Na zabavi, namenjeni lajšanju tegob zaradi slabega finančnega položaja, je pet moških umrlo, ker so pili koktajle. Smrtonosni koktajli so namreč vsebovali tri - še zdaleč ne nedolžne - bistvene sestavine: alkohol, zdravila na recept in sredstva za odganjanje mrčesa. Predstavniki policije v Kendalu, približno 400 kilometrov vzhodno od Džakarte, so povedali, da so moške po zaužitju pijače prepeljali v bolnišnico, vendar je bilo za pomoč prepozno. Časnik Jakarta Post poroča, da so bili zastrupljeni moški brezposelni ter stari od 30 do 42 let. Vse kaže, da so med seboj tekmovali, kdo bo spil večjo količino pijače. Po besedah načelnika lokalne policije so se možje sešli, da bi pozabili na svoje denarne težave, rastoče cene in brezposelnost, katerih vzrok je huda gospodarska kriza v Indoneziji.

Azijska kriza prizadela tudi Microsoft

05. 02. 1998 10.32

V intervjuju za francoski časnik "La Tribune" je direktor ameriškega računalniškega podjetja Microsoft Bill Gates napovedal padec prodaje Microsoftovih računalnikov na azijskih trgih. Po njegovih besedah obstaja za to več razlogov. Na kriznih azijskih območjih prihaja do zmanjšane prodaje PC-jev, s tem pa je manjša tudi prodaja Microsoftove programske opreme.

Guverner svetovne banke na turneji po azijskih državah

28. 01. 1998 09.49

Guverner Svetovne banke James Wolfensohn bo od 1. do 8. februarja na turneji po šestih azijskih državah, ki jih je prizadela finančna kriza. Namen obiska bo podrobnejša ocena predvsem socialnih potreb na območju, so včeraj sporočili iz Setovne banke. Wolfenshon bo obiskal Tajsko, Singapur, Malezijo, Indonezijo, Filipine in Južno Korejo.

Portugalska se boji za tekstilno industrijo

27. 01. 1998 08.21

Portugalska se spričo finančne krize v jugovzhodni Aziji boji za prihodnost svoje tekstilne industrije, ene najpomembnejših gospodarskih panog v državi. Zaradi padanja vrednosti tečajev azijskih valut beležijo cene določenih tekstilnih proizvodov na svetovnih trgih prosti pad. "Najhujše pa nas v naslednjih mesecih še čaka," opozarjajo gospodarski strokovnjaki.

Tujci leta 1997 za nakupe podjetij odšteli 333 milijard dolarjev

27. 01. 1998 08.15

Podjetja z vsega sveta so v letu 1997 kljub krizi v Aziji in visokoletečemu dolarju za združitve in nakupe podjetij v drugih državah odštela skupaj 333 milijard ameriških dolarjev. To je za 21 odstotkov več kot v rekordnem letu 1996, ugotavlja ameriška revizijska in svetovalna hiša KPMG Peat Marwick LLP.

Azijska gospodarska kriza čez pet let mimo

24. 01. 1998 10.50

Poslovodstva družb desetih azijsko-pacifiških držav menijo, da je sedanja gospodarska kriza prehodna in da se bo čez največ pet let gospodarstvo tega območja vnovič popravilo. Po raziskavi, ki so jo izvedli v Far Eastern Economic Review in Asian Business News, kar 80 odstotkov poslovodij meni, da azijski "gospodarski čudež" še ni zaključen, 45 odstokov pa jih meni, da se bodo gospodarske dejavnosti v regiji popravile v tri do pet letnem obdobju. Obenem je pokazala anketa opravljena na Japonskem, da 72 odstotkov vodilnih družb vrejame, da je japonsko gospodarstvo v upadanju. Mnoge tamkajšnje družbe se namreč pritožujejo, da jim domače banke ponujajo posojila z višjimi obrestnimi merami in zahtevajo strožje pogoje zadolževanja.

Havel svari pred dolgotrajno krizo

23. 01. 1998 15.20

Češki predsednik Vaclav Havel je danes opozoril, da politična kriza na Češkem lahko traja več mesecev, če parlament ne bo izglasoval zaupnice novi vladi Josefa Tosovskega.

Po tridnevnih nemirih le kompromis za rešitev konflikta v Skadarju

22. 01. 1998 09.41

Po tridnevnem napetem položaju v mestu Skader na severu Albanije so se oblasti z oboroženimi civilisti sinoči dogovorile za kompromis za rešitev konflikta. Tako so se izognili prelivanju krvi, saj je oborožena skupina izrekla pripravljenost, da preda stavbo okrajne uprave. Predstavniki oblasti so povedali, da so bili izpuščeni trije nekdanji policisti, ki so jih bremenili povezanosti z lokalnimi zločinskimi tolpami.

Hongkonška letalska družba odpustila 760 delavcev

20. 01. 1998 08.23

Hongkonška letalska družba Cathay Pacifik je sklenila odpustiti 760 delavcev. Kot so sporočili predstavniki družbe, so v preteklem letu poslovali neuspešno, pozitivnih sprememb pa ni pričakovati niti letos, saj se finančna kriza v Aziji še stopnjuje, prav tako pa se je občutno zmanjšalo tudi število letalskih poletov v Hongkong. V prihodnjih mesecih naj bi se po pričakovanju letalskega sindikata število odpuščenih delavcev še povečalo.

Malezija ne potrebuje programa IMF temveč reforme

19. 01. 1998 10.09

Malezija potrebuje čvrsto monetarno politiko in strukturne reforme, nikakor pa ne programa pomoči Mednarodnega denarnega sklada, je po končanih pogovorih v Kuala Lumpurju dejal generalni direktor IMF Michel Camdessus. "V primerjavi z njenimi azijskimi sosedami Malezije ni prizadela tako huda kriza, zato verjetno tudi ne potrebuje finančne pomoči. Priporočamo ji le več gospodarske odprtosti, več tujih vlaganj in močnejšo navzočnost tujcev v finančnem sektorju in boljši nadzor nad kreditnim sektorjem," je dejal Camdessus.

Hude izgube na hongkonški borzi

12. 01. 1998 18.29

Zlom največje azijske investicijske družbe Peregrine Investments Holdings Ltd., višje obrestne mere in dolgotrajna finančna in monetarna kriza v azijskih državah so danes botrovali hudim izgubam na hongkonški borzi. Indeks Hang Seng je prvič po treh letih zdrknil pod mejo 8000 točk in se ob koncu trgovanja zaustavil pri 8121 točkah. Nemir na azijskih trgih se je preselil tudi v Evropo, saj s skoraj vseh evropskih borz poročajo o strmem padanju tečajev vrednostnih papirjev. O tri- do štiriodstotnem padcu tečajev v dopoldanskem delu trgovanja so poročali iz Pariza, Londona, Frankfurta, Bruslja, Osla in celo Moskve, kjer so tečaji nekaterih vrednostnih papirjev zdrsnili kar za 10%.

Milijon Indonezijcev izgubilo zaposlitev zaradi gospodarske krize

02. 01. 1998 08.56

V letu 1997 je zaradi gospodarske krize, ki je prizadela Indonezijo, izgubilo zaposlitev približno milijon tamkajšnjih zaposlenih, so sporočili iz indonezijske zbornice za trgovino in industrijo. Nekoč cvetoče indonezijsko gospodarstvo je v letu 1997 prizadela kriza nacionalne valute rupije, ki je od januarja do konca decembra izgubila približno 60 odstotkov vrednosti. V zbornici tudi napovedujejo, da se bo gospodarska rast letos umirila na tri do štiri odstotke, medtem ko naj bi v letu 1997 po prvih izračunih znašala 6,5 odstotka. Tesni svetovalce predsednika države Suharta Radius Prawiro je podjetja, ki imajo visoke dolgove v tujih valutah, pozval, naj razglasijo stečaj. Indonezija ima 91 milijonov delavcev.

V Hong Kongu letos manj obiskovalcev

22. 12. 1997 08.14

Bilanca obiskov v iztekajočem se letu 1997 je bila v Hong Kongu glede na ocene občutno nižja od pričakovane. Namesto predvidenega velikega števila obiskovalcev, ki so jih pričakovali v tem zgodovinskem letu, je v nekdanjo britansko kolonijo prišlo 1,2 milijona turistov manj kot v minulem letu oziroma deset odstotkov manj kot leta 1996.

Padec delnic na Daljnem vzhodu vplival tudi na evropske borze

19. 12. 1997 14.53

Najnovejši padci tečajev delnic na azijskih finančnih trgih so danes vplivali tudi na precejšnje pocenitve delnic na evropskih borzah. Tečaji 225 vodilnih delnic na tokijski borzi so se v povprečju znižali za 5,24 odstotka. Trgovci padanje tečajev pojasnjujejo z bojaznimi, da utegne finančna kriza na Japonskem povzročiti propade še več podjetij. Danes se za več kot pet odstotkov pocenile tudi delnice v Južni Koreji, kjer so včeraj potekale predsedniške volitve. V Evropi je nemški indeks delnic DAX kmalu po današnjem začetku trgovanja padel za več kot dva odstotka, indeks ATX na Dunaju pa se je znižal za 0,2 odstotka. Tudi borze v Parizu in Londonu so zabeležile podobne padce tečajev vrednostnih papirjev.

Privatizacija v Braziliji: v dveh letih 54 milijard dolarjev?

13. 12. 1997 10.42

Brazilija namerava v prihodnjih dveh letih s privatizacijo državnih podjetij zaslužiti najmanj 54 milijard dolarjev, je sporočil minister za načrtovanje Antonio Kandir. Po njegovih besedah je to skrajni minumum, ki bi ga Brazilija morala doseči tudi v primeru, če se bo finančna kriza, ki so jo izzvala nihanja na azijskih borzah, nadaljevala.

Zaradi finančne krize v Indoneziji prodali manj mobilnih telefonskih aparatov

06. 12. 1997 11.21

Zaradi finančne krize v Indoneziji se je ustavila skokovita rast prodaje mobilnih telefonskih aparatov. Padanje tečaja nacionalne valute rupije je namreč uvožene telefone tako podražilo, da se je njihova prodaja od avgusta zmanjšala že za 40 odstotkov, je pokazala anketa med vodilnimi prodajalci mobilnih telefonskih aparatov na indonezijskem trgu: Siemensom, Nokio in Ericssonom. Mobilni telefoni tudi v Indoneziji veljajo za statusni simbol. Finančna kriza je prizadela vse panoge, vključno z dobavitelji mobilnih telefonskih aparatov. V Indoneziji, ki ima uradno 200 milijonov prebivalcev, je bilo leta 1996 še 465.000 lastnikov mobilnih telefonov, letos pa se je njihovo število z 1,1 milijona že več kot podvojilo. Indonezijska rupija je od julija v razmerju do ameriškega dolarja izgubila približno 40 odstotkov vrednosti.

Višje devizne rezerve Češke

06. 12. 1997 11.18

Devizne rezerve Češke so se oktobra po začasnih podatkih češke centralne banke povečale na 15,275 milijarde ameriških dolarjev. Septembra je Češka razpolagala s 14,723 milijarde dolarjev deviznih rezerv. Po podatkih centralne banke so se oktobra povečale devizne rezerve predvsem poslovnih bank, in sicer s 3,787 milijarde na 4,272 milijarde dolarjev. Nasprotno pa je centralna banka zabeležila le malenkosten porast deviznih rezerv - z 10,936 milijarde na 11,003 milijarde dolarjev. Tako šibak porast je najverjetneje posledica intervencij v podporo češki kroni, ki jo je ogrozila politična kriza.

Neizogiben padec češke vlade?

29. 11. 1997 14.09

Politična kriza na Češkem, ki jo je sprožil škandal v zvezi s financiranjem največje stranke vladajoče koalicije, Državljanske demokratske stranke, je dosegla vrhunec danes, ko je iz koalicije izstopila še druga stranka.

Kriza v Aziji je <i>prikrit blagoslov</i>

13. 11. 1997 00.00

Generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michel Camdessus je danes v Singapuru izjavil, da se bo finančna in denarna kriza držav jugovzhodne Azije pokazala kot <i>prikrit blagoslov</i>. Kot je pokazal primer Mehike, lahko gospodarstva, ki jih zdaj preteresa kriza, v nekaj letih pričakujejo ponovno solidno rast. Dejal je še, da obstaja <i>potencial za visoke stopnje rasti v prihodnjih dveh desetletjih</i>. Finančna in denarna kriza na Tajskem, Filipinih, v Indoneziji in Maleziji je po mnenju Camdessusa kriza zaupanja, resda pa je izgubljeno zaupanje težko povrniti in je za to potrebno nekaj časa.