ČEŠKA

Potrebno bo spremeniti ustavo

22. 03. 2001 00.00

Da bi postala članica Unije, bo Slovenija morala še enkrat spremeniti ustavo in to prav njen 68. člen. Gre za člen ustave, ki je že bil spremenjen in dopolnjen s členom o vzajemnosti pri nakupu in prodaji nepremičnin, s katerim so skušali zaščititi naš trg nepremičnin. Prav člen o vzajemnosti pa bo treba zdaj črtati iz ustave.

Popravila v nuklearki Temelin

08. 03. 2001 00.00

Češka jedrska elektrarna Temelin je danes zaradi nadaljnjih popravil za teden dni prekinila poskusno delovanje, je sporočilo vodstvo elektrarne. Elektrarno so začasno zaprli, da bi popravili tri zapornice za reguliranje toka, ki povzročajo tresljaje v generatorju glavne turbine. Popravila v elektrarni so sicer potekala že januarja, ko naj bi tresljaje na eni od štirih zapornic že znižali za 80 odstotkov.

Strokovnjaki o varovanju tajnih podatkov

06. 03. 2001 00.00

Pred vstopom v Evropsko unijo in Nato čaka Slovenijo sprejem še enega, zelo pomembnega zakona, in sicer o varovanju tajnih podatkov. Že med obravnavo tega zakona so se razvile polemike o tem, kdaj je nek podatek lahko tajen in, ali pomeni varnostno preverjanje državnih uslužbencev, ki imajo dostop do tajnih podatkov, že kršenje človekovih pravic. Na ta in podobna vprašanja so danes skušali odgovoriti različni strokovnjaki.

Obsodili češkega premiera Zemana

28. 02. 2001 00.00

Češko sodišče je danes kaznovalo češkega premiera Miloša Zemana, ker je neutemeljeno in brez dokazov novinarja Ivana Brezino obtožil korupcije. Sodišče v Pragi je Zemanu naložilo plačilo kazni 300.000 čeških kron (7890 ameriških dolarjev) ter od njega zahtevalo, da se Brezini javno opraviči, ker ga je obtožil, da je od državne elektroenergetske družbe ČEZ sprejemal podkupnino, da bi za njih pisal ugodne članke o sporni jedrski elektrarni Temelin, je poročala češka tiskovna agencija ČTK.

Madžarska zahteva več sedežev

27. 02. 2001 00.00

Madžarski predsednik Ferenc Madl je danes napovedal, da bo Madžarska zahtevala več sedežev v Evropskem parlamentu, kot je predvideno v pogodbi iz Nice, ki so jo sinoči slovesno podpisali zunanji ministri držav članic povezave. Madžarska bo imela po vstopu v EU v Evropskem parlamentu 20 poslanskih sedežev, torej dva manj kot Belgija, Grčija in Portugalska, ki pa imajo približno enako število prebivalcev kot Madžarska, je pojasnil Madl, ki se je v Budimpešti udeležil zasedanja pridružitvenga odbora madžarskega in Evropskega parlamenta. "Prepričan sem, da bomo to anomalijo rešili med pogajanji o institucijah," je še dejal madžarski predsednik.

Najmanj štiri žrtve plazu na Tirolskem

23. 02. 2001 00.00

Na avstrijskem Tirolskem se je danes sprožil snežni plaz, v katerem so umrli najmanj štirje ljudje. Kot je sporočila policija, je plaz v dolini Oetztal blizu smučarskega središča Obergurgl pod seboj pokopal več avtomobilov. Reševalci so doslej našli štiri trupla. Identiteta umrlih še ni znana.

Najmanj štiri žrtve plazu na Tirolskem

23. 02. 2001 00.00

V sosednji Avstriji, predvsem na Tirolskem in Salzburškem, veljajo zaradi močnega sneženja tako rekoč izredne razmere. Številne ceste so zaprte, najhujša nesreča pa se je zgodila pri kraju Galtuer, kjer je plaz zasul avtomobil v katerem je umrla štiričlanska družina.

Izžrebali rokometne pare za EP 2002

20. 02. 2001 00.00

Na sedežu Evropske rokometne zveze (EHF) na Dunaju so izžrebali pare odločilnih srečanj za nastop na evropskem prvenstvu na Švedskem leta 2002. Nastop na Švedskem so si že zagotovile Švedska, Rusija, Španija, Francija in Slovenija, pet najbolje uvrščenih reprezentanc z lanskega zaključnega turnirja na Hrvaškem.

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha

15. 02. 2001 00.00

6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Hybaškova na obrambnem ministrstvu

14. 02. 2001 00.00

Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Milan Jazbec in češka veleposlanica v Sloveniji Jana Hybaškova sta na današnjem delovnem srečanju v Ljubljani sodelovanje Slovenije in Češke na obrambnem in vojaškem področju ocenila kot zelo dobro, so danes sporočili z ministrstva za obrambo. Veleposlanica je izpostavila podporo Češke slovenskim prizadevanjem za vstop v zvezo NATO in pripravljenost, da Sloveniji posreduje izkušnje glede članstva v zvezi NATO.

Preiskava o vplivu JE Temelin na okolje

13. 02. 2001 00.00

Avstrijski in češki predstavniki so se danes na Dunaju dogovorili o podrobnostih raziskave o vplivu sporne češke jedrske elektrarne Temelin na okolje, ki naj bi pomirila avstrijske bojazni glede te elektrarne. Češki zunanji minister Jan Kavan in avstrijski minister za kmetijstvo in okolje Wilhelm Molterer sta tako sprejela glavne smernice študije, o kateri so se dogovorili že decembra lani. Evropska komisija pa bo na osnovi stališč vpletenih držav določila kriterije za ocenitev vpliva jedrske elektrarne Temelin na okolje, sta v skupni izjavi še zapisala oba ministra.

Havel zaradi bolezni prekinil turnejo

12. 02. 2001 00.00

Češki predsednik Vaclav Havel je danes zaradi bolezni prekinil šestdnevni obisk na Bližnjem vzhodu. Havel je zbolel za bronhitisom in je sinoči dobil visoko temperaturo, je poročala češka tiskovna agencija ČTK, ki se sklicuje na Havlovega osebnega zdravnika. V nedeljo je Havel iz Savdske Arabije prispel na obisk v Kuvajt, načrtovano pa je še bilo, da bo obiskal Združene arabske emirate. Havel, nekdanji verižni kadilec, ima kronični bronhitis, decembra 1996 pa so mu zaradi tumorja odstranili tretjino pljuč.

Tehnološko zaostajanje srednje in vzhodne Evrope

12. 02. 2001 00.00

Prepad med Vzhodom in Zahodom je večji kot kdajkoli v sodobni zgodovini, kaže študija ekonomske komisije ZN za Evropo, ki jo je pripravil zgodovinar in ekonomist z ameriške univerze UCLA Ivan Berend, v današnji izdaji pa jo povzema francoski dnevnik Le Monde. V njej ugotavlja, da vzhodnoevropske države kljub gospodarskim reformam in gospodarski rasti ostajajo za "zaveso revščine".

Slovenci na sestanku SEP

07. 02. 2001 00.00

Na italijanskem zunanjem ministrstvu v Rimu se je danes začel sestanek nacionalnih koordinatorjev Srednjeevropske pobude in konferenca delovnih skupin SEP, ki se ju udeležuje tudi nacionalni koordinator za SEP, državni podsekretar Peter Kastelic, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Srečanje bo potekalo do 9. februarja.

Slovenija - Tunizija 23:28

27. 01. 2001 00.00

Slovenska rokometna reprezentanca je v 4. krogu (skupina D) svetovnega prvenstva v Franciji izgubila s Tunizijo s 23:38 (10:13). Slovenski rokometaši so pred začetkom izjemno pomembnega srečanja s Tunizijo doživeli presenčenje, kajti dvoboj med Norvežani in favorizirani Rusi se je končal z neodločenim izidom. Nova neprijetnost je slovenske rokometaše v dvorani Dewerdt v Dunkerqueu čakala dve uri kasneje, saj so morali priznati premoč močno motiviranega afriškega tekmeca in pod velik vprašaj postavili celo uvrstitev v osmino finala zaključnega turnija v Franciji. Afričani so s preudarno igro zadržali prednost do konca srečanja in varovancem Matjaža Tominca prizadejali drugi poraz na zaključnem turnirju v Franciji.

Izidi rokometnega SP v Franciji

24. 01. 2001 00.00

Izidi 1. kroga rokometnega SP v Franciji:

Temelin začasno ustavili

18. 01. 2001 00.00

Sporno češko jedrsko elektrarno Temelin so sinoči začasno ustavili. V prihodnjih treh tednih naj bi strokovnjaki temeljito pregledali dovod do turbine, na katerem naj bi bile okvare. Prvi jedrski reaktor, ki od oktobra lani poskusno obratuje, naj bi 5. februarja spet zagnali. Češki časopis Pravo pa danes poroča, da je iz jedrske elektrarne v torek neznano kam izginila oprema v vrednosti 4274 evrov. Češka vlada je pred tem sprejela odločitev, da do 22. januarja zagotovi preverjanje varnosti nuklearke in njenega vpliva na okolje. Vlada se je obvezala, da bo sprejela ustrezno zakonsko uredbo in ustanovila komisijo. Varnostne teste naj bi tako opravili do konca maja. V Avstriji in Nemčiji močno nasprotujejo Temelinu, Avstrija pa je celo zagrozila, da bo Češki preprečila vstop v EU, če ne bo ustavila sporne nuklearke.

Za upočasnitev širitve EU

15. 01. 2001 00.00

Po tem, ko je evropski komisar za širitev Günter Verheugen včeraj posvaril pred prenagljenostjo pri širitvi Evropske unije na vzhod, je avstrijski kancler Wolfgang Schüssel danes podprl predlog nemške vlade, po katerem naj bi po vstopu držav kandidatk iz srednje in vzhodne Evrope v EU uvedli sedemletno prehodno obdobje, v katerem bi ohranili določene ovire pri možnostih zaposlovanja državljanov novih članic na trgu delovne sile petnajsterice. Schüssel je švedsko predsedstvo EU pozval, naj na vrhu EU, ki bo junija v Goeteborgu, določi datum za vstop prvih kandidatk. "Seveda vseh dvanajst kandidatk ne bo moglo doseči ciljnega datuma, kljub temu pa bi morali v Goeteborgu vsaj približno vedeti, kdaj se bodo uniji lahko priključile nove članice", je še dejal Schüssel in pri tem kot realistično letnico navedel 2004, pri čemer je kot prvi kandidatki za vstop omenil Slovenijo in Madžarsko..

Zadovoljni nasprotniki JE Temelin

12. 01. 2001 00.00

Češki senat je ratificiral konvencijo, s katero se Češka obvezuje, da bodo vsi njeni objekti, ki bi lahko imeli učinke na območja izven njenih meja, to velja še zlasti za nuklearke, podvrženi varnostnim preverjanjem, v katerih bodo lahko sodelovali tudi strokovnjaki sosednjih držav. Po mnenju združenja avstrijskih nasprotnikov Temelina je bila s tem uresničena njihova zahteva, ki jo že vrsto let postavljajo češki vladi.

Zadovoljni nasprotniki Temelina

12. 01. 2001 00.00

Češki senat je ratificiral konvencijo, s katero se Češka obvezuje, da bodo vsi njeni objekti, ki bi lahko imeli učinke na območja izven njenih meja, to velja še zlasti za nuklearke, podvrženi varnostnim preverjanjem, v katerih bodo lahko sodelovali tudi strokovnjaki sosednjih držav. Po mnenju združenja avstrijskih nasprotnikov Temelina je bila s tem uresničena njihova zahteva, ki jo že vrsto let postavljajo češki vladi.

Najnovejša tehnologija tudi v Slovenijo

11. 01. 2001 00.00

Ameriška vlada je že šestič od leta 1993 prevetrila omejitve, ki veljajo za izvoz visoko zmogljivih računalnikov in med drugim Slovenijo premaknila iz skupine 2 v skupino 1. V tej so države, ki lahko uvažajo visoko zmogljive ameriške računalnike brez omejitev, oz. brez poprejšnjega vladnega pregleda. Ameriška vlada pa ugotavlja še, da tehnološki razvoj krepko prehiteva uveljavljene nadzorne standarde in bo v kratkem kongresu priporočila, da jih popolnoma odpravi. Obstoječi standardi po katerih ameriška vlada omejuje izvoz visoko zmogljivih računalnikov temeljijo na "hardwareu", oz. na "milijonih teoretičnih operacijah na sekundo" (MTOPS). Obrambno ministrstvo ZDA je že leta 1999 ugotovilo, da so ti standardi zastareli, zato se bo potrebno osredotočiti na nadaljnji nadzor občutljive programske opreme, ki bi lahko v napačnih rokah ogrozila nacionalno varnost.

Akti češke fotografije

08. 01. 2001 00.00

V nekdanjih cesarskih hlevih praškega gradu bo do 4. februarja trajala razstava z naslovom Akti češke fotografije na kateri s približno 200 slikami sodeluje 70 avtorjev.

Podpora stavkajočim češkim novinarjem

03. 01. 2001 00.00

V Pragi so danes potekale demonstracije v podporo stavkajočim novinarjem javne češke televizije, h katerim je pozvala državljanska pobuda z imenom ČT - stvar javnosti, v kateri so združene številne znane osebnosti. Po podatkih neke zasebne češke televizije se je že ob začetku demonstracij zbralo več deset tisoč protestnikov.

O rešitvi krize na češki televiziji

02. 01. 2001 00.00

K političnemu kompromisu za rešitev spora na češki javni televiziji, ki je izbruhnil zaradi imenovanja Jirija Hodaca za novega generalnega direktorja, je danes pozval tudi predsednik češke poslanske zbornice Vaclav Klaus. Klaus je po srečanju z voditelji treh poslanskih skupin predstavil načrt v osmih točkah, s katerim naj bi spet zagotovili normalno delovanje televizije.

Slovenija nova članica Eurimages

01. 01. 2001 00.00

Z današnjim dnem je Slovenija postala 26. članica sklada Sveta Evrope za koprodukcijo, distribucijo in prikazovanje evropskih igranih in dokumentarnih filmov Eurimages. Slovenijo bo v upravnem odboru sklada Eurimages zastopal Igor Koršič. Odločitev o sprejetju Slovenije je soglasno sprejel upravni odbor sklada v Strasbourgu konec novembra. Slovenija pa je že leta 2000 vstopila v prvi projekt, ki se sofinancira s sredstvi Eurimagesa, mednarodno koprodukcijo Na nikogaršnjem ozemlju. Film bo premierno prikazan na filmskem festivalu v Benetkah.

Temelin pod nadzorom EU

13. 12. 2000 00.00

Češka in Avstrija sta dosegli kompromisno rešitev, da bo preverjanje varnosti sporne češke jedrske elektrarne Temelin potekalo pod nadzorom Evropske unije. Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen, ki je ponoči posredoval na skoraj osemurnih pogovorih avstrijskega kanclerja Wolfganga Schuessla in češkega premiera Miloša Zemana, je danes v Strasbourgu zagrozil, da bo unija proti Avstriji sprožila postopek, če bodo avstrijski nasprotniki Temelina še enkrat zaprli avstrijsko-češko mejo.

Pahor sprejel češko veleposlanico

13. 12. 2000 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor je danes sprejel češko veleposlanico v Sloveniji Jano Hybaškovo. Gostja je Pahorju uvodoma izročila pisno čestitko predsednika češkega parlamenta Vaclava Klausa ob izvolitvi za predsednika DZ. V nadaljevanju pa sta sogovornika izmenjala mnenja glede tesnejšega sodelovanja med parlamentoma obeh držav.

Glavni vzhodnoevropski portali se povezujejo

12. 12. 2000 00.00

Glavni vzhodnoevropski spletni portali zaradi vse večje konkurence manjših portalov načrtujejo medsebojno povezovanje. Med temi portali so poljski Wirtualna Polska, češki Centrum.cz in madžarski Index.hu, ki so sporočili, da njihovo povezovanje pomeni predvsem izmenjavo tehnologij ter združevanje tržne in oglaševalske moči. Temeljni cilj povezovanja je zmanjšanje stroškov in ustanovitev močne vzhodnoevropske mreže, ki se bo lahko dolgoročno uspešno upirala mnogim novim in yahooju podobnim portalom, je povedal predsednik uprave NetCentrum Ondrej Tomek.

Drnovšek zadovoljen z dogovorom

11. 12. 2000 00.00

Slovenija, Slovaška, Madžarska in Češka pozdravljajo dogovor, sprejet na vrhu Evropske unije v Nici, so po srečanju v Bratislavi poudarili predsedniki vlad teh držav - Janez Drnovšek, Mikulaš Dzurinda, Viktor Orban in Miloš Zeman. Novi dogovor o institucionalni prenovi unije namreč odpira pot za širitev EU z letom 2003 in štiri države so prepričane, da bodo končale pogajanja za članstvo v EU do konca leta 2001. Tako Slovenija, Madžarska in Češka, sicer članice luksemburške skupine, kot tudi Slovaška, ki je pogajanja z EU začela kasneje, pa so izrazile upanje, da bodo lahko sodelovale na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Širitev EU v 5 do 10 letih?

08. 12. 2000 00.00

Države, ki bodo med prvimi sprejete v Evropsko unijo, kot so Poljska, Češka, Madžarska, Slovenija ali Estonija, bi lahko postale članice evro območja v petih ali desetih letih, je v Frankfurtu ocenil guverner nemške centralne banke Ernst Welteke. Hkrati je bil mnenja, da novih članic v evropsko denarno unijo ne bi smeli sprejeti sočasno niti ne takoj po sprejemu v EU zaradi nevarnosti, da bi zaradi tega prišlo do neravnovesja.