čezmejnem

Indija in Pakistan tik pred vojno?

20. 05. 2002 00.00

V dveh napadih na meji med Indijo in Pakistanom, za katera so po indijskih navedbah odgovorni islamski skrajneži, sta bila davi ubita dva indijska vojaka, najmanj štirje ljudje pa so bili ranjeni. V zadnjih dneh so v Kašmiru vse pogostejši tudi spopadi med pakistansko in indijsko vojsko.

V Sloveniji teden EU

06. 05. 2002 00.00

Delegacija Evropske komisije v Sloveniji in urad vlade za informiranje letos že petič prirejata tradicionalni teden Evropske unije. Z današnjim dnem so v Sloveniji začele teči številne dejavnosti v okviru tedna Evropske unije.

Na vrhu v Katmanduju brez napredka

06. 01. 2002 00.00

Končal se je vrh sedmih južnoazijskih držav, na katerem ni bilo večjega napredka v odnosih med Indijo in Pakistanom. Britanski premier Tony Blair se je v New Delhiju srečal z indijskim premirjem Vajpayeejem.

Bohinc o varnostni politiki

22. 11. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je v Budimpešti pogovarjal z notranjimi ministri Madžarske, Italije in Hrvaške o medsebojnem sodelovanju lokalnih oblasti na področju varnostne politike v primeru naravnih ali drugih nesreč.

Tovornikova v Beneški Sloveniji

17. 01. 2001 00.00

Državna sekretarka za Slovence po svetu in v zamejstvu Magdalena Tovornik je danes obiskala Beneško Slovenijo in Rezijo. Beneški Slovenci so Tovornikovi, ki jo je spremljala slovenska generalna konzulka v Trstu Jadranka Šturm Kocjan, predstavili težaven položaj slovenske manjšine v Beneški Sloveniji. Deželna vlada Furlanije Julijske krajine ji namreč odreka z deželnim zakonom priznano pravico obstoja. Beneški Slovenci so spregovorili tudi o svojih finančnih težavah, ki onemogočajo nemoteno delovanje slovenskih ustanov in za katere je kriva predvsem dežela Furlanija Julijska krajina, ker slovenski manjšini ne izplačuje dogovorjenih sredstev. Govorili so še o slabi vidnosti slovenske nacionalne televizije v Beneški Sloveniji in o čezmejnem sodelovanju s Slovenijo, od katerega si Beneški Slovenci veliko obetajo, ter o zakonu o globalni zaščiti Slovencev v Italiji.

Slovensko-hrvaško srečanje

07. 01. 2001 00.00

Neuradnega prijateljskega srečanja, ki ga danes opoldan v Seči pri Portorožu organizira Društvo istrskega prijateljstva (DIP), se s slovenske strani udeležuje državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik, s hrvaške pa namestnik hrvaškega zunanjega ministra Joško Paro. Srečanja se udeležujejo tudi podpisniki javnega pisma DIP, župani, poslanci, gospodarstveniki in kulturniki Slovenske in Hrvaške Istre.

Imenovanje enojezičnih ravnateljev

24. 11. 2000 00.00

Okrajni šolski svet v Beljaku na avstrijskem Koroškem je na svoji zadnji seji potrdil imenovanje dveh enojezičnih ravnateljev na dvojezični ljudski šoli v Diči vasi in v Ločah ob Baškem jezeru. Za njuno imenovanje so glasovali člani svobodnjakov (FPÖ) in Avstrijske ljudske stranke (ÖVP).

Francoski železničarji grozijo

28. 09. 2000 00.00

Franciji zaradi vsesplošne stavke železničarjev grozi danes kaos v železniškem prometu. Oblasti se bojijo, da bi do zastojev lahko prišlo tudi v čezmejnem železniškem prometu. Predstavniki delojemalcev državnih železnic SNCF želijo s stavko izsiliti nova pogajanja za kolektivno pogodbo.

Mura (ne)mirna reka?

26. 09. 2000 00.00

Prebivalci ob Muri, ki niti ne vedo, kje je meja, a jih to tudi ne zanima, želijo in zahtevajo, da mejne črte sploh ne bi bilo. Zato bi moral biti sporazum o čezmejnem sodelovanju v gospodarstvu, kulturi,

Srečanje Bavčarja s hrvaškim kolegom

08. 03. 2000 16.53

Prvi uradni pogovor med slovenskim in hrvaškim ministrom za evropske integracije, Igorjem Bavčarjem in Ivanom Jakovčićem, danes v Strunjanu je vključeval teme o aktualnem političnem dogajanju, o pogajanjih Slovenije za vstop v EU, o hrvaških željah po čimprejšnjem vstopu v Evropsko unijo ter o pripravljenosti Slovenije za pomoč Hrvaški na področju vključevanja v evropske integracije. Minister Bavčar je hrvaškemu kolegu izročil vso dokumentacijo o slovenskih pogajanjih za vstop v EU. Sklepni del srečanja pa sta sogovornika posvetila predlogu o čezmejnem sodelovanju, za katerega je Slovenija že namenila 2,177 milijarde tolarjev. Jakovčić je pogovore z evropsko komisijo o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju Hrvaške EU napovedal za jeseni, podpis pa v prvi polovici prihodnjega leta.

Čezmejna televizija je nuja

10. 12. 1999 19.49

Na Pomorski postaji v Trstu je danes potekal posvet z naslovom Čezmejna televizija - sanje, ki postajajo resničnost. Udeleženci posveta, ki ga je pripravil deželni odbor za radiotelevizijske usluge Furlanije-Julijske krajine (FJK), so med drugim izpostavili potrebo po resničnem čezmejnem televizijskem kanalu, ki bi oddajal v jezikih narodov z območja Srednje Evrope, in bi bil odraz pisane stvarnosti tega območja. Trenutno je namreč v teku le poskusna faza, z izmenjavo televizijskih dnevnikov deželnega RAI-a in TV Koper.

Slovenija za članstvo Hrvaške v WTO

24. 09. 1999 14.07

Delegaciji Slovenije in Hrvaške sta danes v prostorih slovenske stalne misije pri Združenih narodih podpisali bilateralni protokol o zaključku dvostranskih pogajanj za pristop Hrvaške v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Protokol je na slovenski strani podpisal veleposlanik in vodja stalne misije Republike Slovenije pri ZN Gregor Zore, na hrvaški pa vodja pogajalske hrvaške delegacije za pristop v WTO Neven Mimica.

Univerza tudi na Primorskem?

25. 08. 1999 17.53

Ocena slovenskega izobraževalnega sistema, ki ga je na ministrstvo za šolstvo in šport naslovila strokovna komisija OECD v zvezi z zamislijo o ustanovitvi univerze na Primorskem, je člane Slovenskega foruma (SF), kot so povedali na današnji novinarski konferenci, močno presenetila in začudila. Ocena namreč izraža dvom o smiselnosti ustanavljanja univerze in predlaga, naj bi se na zahodni meji zadovoljili le z visokimi strokovnimi šolami, zaradi majhnosti in prerevnosti.

Bavčar in Antonione o čezmejnem sodelovanju

15. 07. 1999 21.29

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar se je popoldne na sedežu deželne vlade v Trstu srečal s predsednikom dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) Robertom Antonionejem. Pogovarjala sta se o trenutnem položaju Slovenije v procesu vključevanja v Evropsko unijo in o dosedanjem in bodočem dvostranskem čezmejnem sodelovanju med Slovenijo in FJK.

Podpisan sporazum o čezmejnem sodelovanju med Slovenijo, Avstrijo in Madžarsko

11. 06. 1999 15.37

Slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi sta opoldne na Soboškem gradu v okviru programa Phare podpisala sporazum o čezmejnem sodelovanju med Slovenijo, Avstrijo in Madžarsko.

Programski odbor med Slovenijo in Italijo o čezmejnem sodelovanju

04. 06. 1999 10.47

Na Gradu Štanjel se bo danes začel otvoritveni sestanek skupnega odbora za sodelovanje med Slovenijo in Italijo z obravnavo predloga programa Phare za čezmejno sodelovanje 98/99.

Začela se je dvodnevna konferenca SE o čezmejnem sodelovanju

15. 04. 1999 17.40

V madžarskem Sarospataku se je danes začela dvodnevna konferenca Sveta Evrope o čezmejnem sodelovanju in zaščiti naravne in kulturne dediščine v Srednji Evropi, ki se je udeležuje tudi generalni sekretar SE Daniel Tarschys.

Pravosodni ministri EU sporazumeli o boju proti korupciji

30. 10. 1998 16.05

Pravosodni ministri Evropske unije so se sporazumeli o temeljih za boj proti korupciji v zasebni sferi. S sporazumom, ki naj bi ga podpisali decembra, se bodo zakonodajalci po posameznih državah obvezali, da bodo preganjali ''podkupovanje in podkupljivost'', je po koncu neformalnega srečanja ministrov na Dunaju povedala nemška pravosodna ministrica Herta Daeubler-Gmelin. Po njenih besedah si bodo tudi na tem področju prizadevali za ''skupne standarde v pravnih načelih''.

Mednarodna konferenca o čezmejnem gospodarskem sodelovanju

18. 09. 1998 17.00

Z otvoritvenim govorom slovenskega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja se je v Portorožu začela dvodnevna mednarodna konferenca EU in čezmejno regionalno gospodarsko sodelovanje, s posebnim poudarkom na severnojadranskih pristaniščih Koper, Trst in Reka.

Občinske svete bodo vodili župani

09. 12. 1997 14.48

Novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je vlada sprejela minuli teden, bo posegla predvsem v organizacijo dela občinskih organov in med drugim odpravila njihovo nepovezano delovanje, saj naj bi v skladu s predlaganimi rešitvami občinske svete vodili župani. Namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo Stane Vlaj pa je spregovoril o pripravah na podpis Evropske okvirne konvencije o čezmejnem sodelovanju teritorialnih skupnosti. Minister brez listnice, pristojen za lokalno samoupravo, je opozoril, da bo moral državni zbor pred sprejemom zakona, ki ga bo vlada vložila v prvo branje, glede na vsebino sprememb, ki zadevajo koristi občin, pridobiti njihovo mnenje.