človeško telo

Anja Rijavec
21. 09. 2022 06.00
Anja je velika oboževalka hard rock in heavy metal glasbe, zaradi katere se na koncerte odpravi tudi v oddaljene države. Potuje najraje kar sama, s številnih potovanj pa ima veliko zanimivih zgodb. Na šov Sanjski moški so jo prijavile sodelavke, ki očitno menijo, da je pravi čas, da se Primorki na njenih odpravah nekdo pridruži.

Pokopališče iz 17. stoletja: našli grob 'vampirja'
06. 09. 2022 06.00
Prebivalci vzhodne Evrope so bili skozi zgodovino močno povezani z vampirji. V 11. stoletju so se jih celo tako bali, da so nad trupli izvajali različne obrede, ki so se do 17. stoletja močno razširili. Poljski arheologi so med raziskovanjem več kot 300-letnega pokopališča odkrili grob, ki je pripadal enemu izmed 'vampirjev'.

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!
18. 08. 2022 08.10
Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

Našli smo ključ do sreče!
10. 08. 2022 06.00
Ljudje smo v 95 % naravnani tako, da želimo najprej poskrbeti za druge – torej za svoje otroke, starše, sorodnike, prijatelje in ko se ta seznam konča, nam običajno zmanjka energije in časa, da bi se posvetili tudi sebi in se vprašali ''Kaj si pa jaz želim, da se bom boljše počutil/a?''. Včasih se nam zdi, da bomo preveč egoistični in samovšečni, če bomo sami sebe postavili na prvo mesto in najprej poskrbeli za svoje potrebe ter prioritete, šele kasneje pa poskrbeli za vse naše najbližje. Težko je priti iz tega začaranega kroga, vendar prvi korak je že to, da se pričnemo zavedati, da šele, ko bomo mi zadovoljni sami s sabo, bomo lahko tako lažje osrečili druge.

KAJ JE KLJUČ DO SREČE? NAJPREJ POSKRBITE ZASE IN ZA SVOJE DOBRO POČUTJE!
27. 07. 2022 06.00

'Po udaru strele sem v bolnici zaradi preplastitve kože nepremično ležala pol leta'
18. 07. 2022 19.49
Sreča v nesreči lahko rečemo za petkovo množično gorsko nesrečo, ko je na Malem Triglavu strela udarila vsaj trikrat in pri tem poškodovala 18 planincev. Smrtnih ponesrečencev sicer ni bilo, tudi dva planinca, v katera je strela udarila neposredno, sta izven življenjske nevarnosti. Možnost, da strela udari v človeka, je letno ena na milijon, zato petkova nesreča velja za eno večjih v zgodovini. Poškodbe, ki jih udar pusti, so lahko različne, najhujše so seveda ob neposrednem udaru v človeško telo, saj lahko pustijo tudi doživljenjske posledice. Da bo tako tudi pri Veri Vardjan, so bili prepričani vsi zdravstveni delavci, a ona danes, deset let kasneje, živi polno življenje.

James Cameron o večurnih filmih: V redu je, če vmes odideš na stranišče
07. 07. 2022 07.00
Decembra v kinematografe prihaja težko pričakovani drugi del Avatarja, ki bo trajal približno tri ure, kar je še več kot prvi del, za katerega so morali gledalci v kinodvorani preživeti dve uri in štirideset minut. Režiser je nedavno v intervjuju dejal, da ne želi poslušati pritožb nad dolžino filma, saj ljudje danes serije gledajo tudi po več ur na dan.

V Nemčiji pred stavbo sodišča našli odrezano glavo
29. 06. 2022 13.32
Pred sodiščem v mestu Bonn na zahodu Nemčije so v torek našli odrezano človeško glavo. Telo, za katerega se domneva, da pripada istemu truplu, so našli približno kilometer stran. Tako neznana žrtev kot osumljeni storilec naj bi bila brezdomca.

'Soba, v kateri spimo, naj bo brez klime, prezračena in zatemnjena'
28. 06. 2022 06.00
Zajel nas je vročinski val. Predvsem tisti, ki morajo biti v službi na vročem pa starejši in otroci morajo biti ob tem še posebej previdni. Kako pa ohraniti čim hladnejša bivališča, sploh če nimamo klimatske naprave? In kako se spočiti, kako se naspati v tropskih nočeh?

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47
V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

S spremljanjem gibanja oči do najboljšega obroka
27. 05. 2022 06.00
Prihodnost kulinarike je v estetskih jedeh, prilagojenih prehranskim potrebam posameznika. Tako pravijo v španskem kulinaričnem centru, kjer premikajo meje živilske tehnologije. Znanstveniki in kuharji skupaj oblikujejo kuhinjo prihodnosti, pa tudi pripomočke, ki naj bi nam v prihodnosti v restavracijah pomagali izbrati najboljši obrok, ki bo zadovoljil še tako zahtevne okuse, hkrati pa poskrbel za zdravje in dobro počutje.

Izšel je napovednik za drugi del Avatarja
10. 05. 2022 18.39
Se še spomnite neverjetno lepe Pandore, kraja, kjer se je odvijal Avatar. Eden izmed najuspešnejših filmov vseh časov bo pozimi končno dobil svoje težko pričakovano nadaljevanje. Spodaj si oglejte napovednik za film Avatar: pot vode, ki decembra prihaja v Slovenijo.

Astronomi odkrili sledi več kot tisoč možnih asteroidov
08. 05. 2022 14.59
Astronomi na nemškem Inštitutu Maxa Plancka za nezemeljsko fiziko so odkrili več kot tisoč sledi, ki najverjetneje pripadajo doslej neznanim asteroidom. Preučili so podatke, ki so sicer v večini opazovanj označeni kot šum ali motnja. "Kar je za enega astronoma odpadek, je lahko za drugega zaklad," je povedal vodja ekipe, Sandor Kruk.

Presajeno prašičje srce okuženo z virusom
06. 05. 2022 16.38
Prašičje srce, ki so ga januarja presadili 57-letnemu Davidu Bennettu, je bilo okuženo z virusom, so ugotovili raziskovalci. Ali je okužba kakor koli pripomogla k smrti Bennetta dva meseca po presaditvi, še preiskujejo. Prašič je bil sicer ob darovanju organa zdrav, na njem so opravili vsa potrebna testiranja, ki jih zahteva ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA).

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje
24. 04. 2022 17.28
Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim?

Zala: Vzgajali so me, naj sledim svojim sanjam
29. 03. 2022 11.53
Zala Resnik Poljašević je 21-letna študentka živilstva in prehrane, sanja pa o delu nutricionistke, da bi ljudem pomagala do bolj zdravega in daljšega življenja. Že zdaj pa živi svoje druge sanje in to je tekmovanje MasterChef.

Dva meseca po transplantaciji umrl človek s prašičjim srcem
09. 03. 2022 17.37
57-letni David Bennett je januarja postal prvi človek na svetu, ki so mu presadili prašičje srce. "To je zgodovinski dan za medicino," so takrat dejali zdravniki, toda pacient 58. rojstnega dne ni dočakal. Iz zdravstvenega centra ameriške univerze Maryland v Baltimoru so sporočili, da je Bennett v torek umrl. Natančnega vzroka smrti sicer niso navedli, dejali so je, da se je "njegovo stanje pred nekaj dnevi začelo slabšati". Njegov sin se je zdravnikom v imenu družine vseeno zahvalil za trud in dejal, da upajo, da bo eksperiment pripomogel k reševanju stiske zaradi pomanjkanja ustreznih organov.

Karim Merdjadi: Če pretiravaš s hrano, je duša srečna, a telo nastrada
05. 03. 2022 07.00
Sodnika Karima smo obiskali v kuhinji MasterChefa, kjer nam je zaupal številne zanimive podrobnosti s snemanja kuharskega šova, ki kmalu prihaja na POP TV. Odkar smo ga nazadnje videli na televiziji, je doživel veliko telesno spremembo, pravi pa, da se je zanjo odločil, ker je želel, da se njegovo telo spočije. Z drugačnim načinom prehranjevanja pa ima največ težav njegova žena, ki mora kuhati manjše porcije.

Brez čebel ne bo življenja
28. 02. 2022 00.15
Sparov album za zbiranje nalepk Rekordomania 3 s priljubljenim Garfieldom v glavni vlogi ponovno razkriva najbolj neverjetne rekorderje živalskega sveta, med drugim tudi eno izmed najboljših živalskih ekologov, čebelo. Letošnjo izdajo albuma je Spar Slovenija pospremil še z družbeno odgovorno akcijo in posvetil prav posebno pozornost slovenskemu čebelarstvu. Sredstva od prodaje albumov v skupni vrednosti 5.000 evrov je namreč namenil Čebelarski zvezi Slovenije, in sicer za nakup uparjalnikov za izvajanje apiterapije v slovenskih vrtcih.

BLOG: Pozitivni učinki selena
27. 02. 2022 14.11
Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

'Ghosting' kot pasivno agresiven način zaključka odnosa brez pojasnitve
13. 02. 2022 09.09
Tik pred najbolj romantičnim praznikom, valentinovim, smo se pogovarjali s psihoterapevtko Mirjano Nadjalin o najnovejših trendih pri iskanju ljubezni, dotaknili pa smo se tudi novodobnega pojava – 'ghosting'. Primernega izraza v slovenščini za enkrat še nimamo, mlajšim generacijam pa je takoj jasno, za kaj gre. Gre namreč za nepričakovano in nepojasnjeno prekinitev odnosa z danes na jutri. Ob tem pa smo govorili tudi o aplikacijah za iskanje ljubezni, njenih pasteh in tudi prednostih.

Sindrom zlomljenega srca: ni zgolj ljubezen tista, ki ga povzroča
12. 02. 2022 14.57
Ko nas prizadene ljubljena oseba, ali ko nam umrejo tisti, ki smo jih imeli najraje, pravimo, da je naše srce zlomljeno. A to ni le figurativen opis čustev, ki jih ob tem občutimo, pač pa gre pogosto tudi za dejanske fizične spremembe na tem pomembnem organu. Vendar pa novejše raziskave kažejo, da sindrom zlomljenega srca pogosto povzročajo tudi drugi dejavniki, ne le čustveni stres.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?
15. 01. 2022 08.00
57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Kje so meje in pasti lepote?
15. 01. 2022 07.00
Lepotni ideali so se skozi zgodovino spreminjali ves čas, vendar pa so trenutni ideali še veliko bolj nevarni kot kdaj koli prej, saj jih je nemogoče doseči na naraven način. Trajno videz spreminjajo vse mlajši, starejši postajajo neprepoznavni, kult mladosti in všečkov nas spreminja v plastične spake, ne da bi vedeli, kaj to dolgoročno pomeni za naše zdravje, način življenja in prihodnost družbe.

57-letnik, ki je dobil prašičje srce, ima kriminalno preteklost
14. 01. 2022 06.00
57-letni David Bennett, ki so mu v Baltimoru prejšnji teden presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, je pred 34 leti zagrešil kaznivo dejanje – večkrat je zabodel moškega v baru, ki je posledično ostal paraliziran. Obsojen je bil na deset let zaporne kazni.

Zorčič: V stiski nismo samo kot država, temveč tudi kot družba
23. 12. 2021 19.46
Predsednik DZ Igor Zorčič je na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril, da bomo bogastvo družbe dosegli takrat, ko bomo "v vsej svoji različnosti sposobni soglašati, v kakšni državi in svetu želimo živeti". Kot je še dejal, pa je nujno zavedanje, da lahko ustvarjanje delitev koristi posameznikom, zagotovo pa ne družbi. Premier Janez Janša je medtem na osrednji državni proslavi poudaril, da je bila slovenska osamosvojitev inovacija, Slovenci pa nismo zgodovinsko nikomur nič dolžni.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'
28. 11. 2021 17.40
Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Edinstvena raziskava o propadanju človeškega telesa v vesolju: 20 žensk bo lebdelo na vodi
20. 11. 2021 14.44
Kako hitro propade človeško telo v vesolju? Ker se raziskave, v kateri bi iskali odgovor na to vprašanje, v vesolju ne da izvesti, so raziskovalci pripravili najboljši približek bivanja v vesolju oziroma mikrogravitaciji – lebdenje na vodi. Raziskava bo kot prva preučevala ženske, 20 jih bo v okviru raziskave kar pet dni lebdelo na vodi. Znotraj raziskave bodo med drugim preučevali upadanja mišične mase in spremembe mišične presnove. Raziskava bo potekala šest mesecev, pri njej pa bo sodeloval tudi slovenski inštitut za kineziološke raziskave.

BLOG: Ganoderma lucidum, goba z zdravilnimi učinki
07. 11. 2021 17.42
Ganoderma lucidum je goba z mnogimi farmacevtsko zanimivimi učinkovinami. Mnogi jo imenujejo "Panacea Polypore", kar v prevodu pomeni goba za vse bolezni. Včasih je bila dostopna le v naravni obliki, danes pa jo najdemo v obliki različnih produktov, kot so kapsule, čaji, tinkture in sirupi. Pomagala naj bi celo pri zdravljenju raka, okvarah jeter, sindromu kronične utrujenosti, boleznih krvožilja in mnogih sodobnih boleznih. V vsem času njene uporabe še niso zasledili stranskih učinkov.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'
25. 09. 2021 07.00
O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."