ščitijo

Novega lastnika dobili tudi Sberbank na Hrvaškem in Sberbank v BiH
02. 03. 2022 10.14
Največja ruska banka Sberbank pod pritiskom sankcij, ki jih je Zahod zaradi invazije na Ukrajino sprejel zoper Rusijo, zapušča evropski trg. Medtem je Sberbank na Hrvaškem kupila Hrvatska poštanska banka. Sanirala jo bo hvaška centralna banka, kjer zagotavljajo, da bodo vloge varčevalcev absolutno varne in dostopne. Novega lastnika ima tudi Sberbank BH, ki jo je, kot so sporočili iz Agencije za bančništvo Federacije BiH, prevzela ASA Banka.

BLOG: Pozitivni učinki selena
27. 02. 2022 14.11
Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

Ali je BB krema primerna zame?
21. 02. 2022 00.15
Prav gotovo ste že veliko slišali o BB kremah. Pa veste kaj jih dela tako posebne? Se tudi vi sprašujete kako izbrati pravi odtenek za svoj ten kože ter katero od tako široke ponudbe izbrati ravno za svoj tip kože?

11.668 novih okužb: 'Epidemije še ni popolnoma konec, virus lahko preseneti'
04. 02. 2022 09.42
V četrtek smo v Sloveniji potrdili 11.668 novih okužb.Kot je povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager, je po svetu vedno več poročil o hitrem širjenju pod različice omikrona. Omikron sicer predstavlja že skoraj 90 odstotkov vseh primerov okužb. Kot je poudarila, omikron povzroča več blažjih oblik bolezni, a ugotovitev, ali povzroča težave po preboleli okužbi, še ni. Kot pravi, bo verjetno tovrstnih težav več, saj je delež obolelih izredno visok. Kot je še izpostavila, žarišča okužb težko določijo, saj večina oseb navede, da preprosto ne vedo, kje so se okužili.

Vse več hotelov prepoveduje vstop otrokom, starši in pravniki na nogah
30. 01. 2022 15.11
Španija se sooča s hudimi kritikami zaradi pravil nekaterih hotelov, ki prepovedujejo vstop otrokom. Takšnih primerov je v zadnjem času vedno več, hoteli pa odločitev razlagajo s tem, da želijo svojim gostom zagotoviti mir in tišino. Toda to odločitev so nekateri starši in odvetniki ocenili za diskriminatorno.

Pfizer in BioNTech začela s klinično študijo cepiva proti različici omikron
25. 01. 2022 13.00
Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech sta začela s klinično študijo, v kateri bosta ocenjevala varnost in učinkovitost cepiva, ki je usmerjeno proti novi covidni različici omikron. Generalni direktor Pfizerja Albert Bourla je že v začetku leta napovedal, da bo podjetje do marca pripravilo cepivo, ki bo usmerjeno proti omikronu, a bo hkrati ščitilo tudi proti drugim različicam covida-19. V študiji bo sodelovalo do 1420 oseb.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681
18. 01. 2022 09.46
V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

Delavci rudarstva razočarani: Gre za nepremišljeno politično odločitev
17. 01. 2022 13.06
V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) so razočarani nad nacionalno strategijo za izstop iz premoga do leta 2033. Po njihovem mnenju gre za popolnoma politično odločitev, ki je nestrokovna in nepremišljena. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi si želeli, da bi bili zaposleni del načrtovanja izhodne strategije. Velenjski župan Peter Dermola pa meni, da je letnica 2033 za izstop iz premoga nerealna, zato strategije, ki jo je v četrtek potrdila vlada, prav tako ne podpira.

KOMENTAR: Brechtovska gesta v času covidne solidarnosti
15. 01. 2022 09.45
"Splošna korist je pred lastno koristjo," zapiše Brecht v svojo knjižico in kritično premišljuje o stavku, ki so ga nacionalsocialisti zapisali na svoj prapor in ga širili med ljudi. Pretkano, si misli Brecht, ko sprevidi, da za zapisanim stavkom stoji slepar, ki se pretvarja, da je solidaren in poln najbolj plemenitih namenov ter da celo ponoči ne spi, ker ga tako zelo "skrbi" skupnost. Brecht se sprašuje: "Kdo je ta skupnost, ki naj ji koristi posameznik in katere splošna korist naj bi bila pred lastno koristjo? Je to morda samo tista kopica ljudi, ki razširja ta stavek?"

'Za zmedo s poslovnimi in gospodinjskimi odjemi krivi upravniki'
14. 01. 2022 11.04
Upravnik je tisti, ki zakupi energente in dober upravnik išče najugodnejšo varianto že spomladi, pravi Bojan Bučinel. Kot še pojasnjuje, so upravniki tisti, ki so etažne lastnike porinili v obup, saj so prav oni gospodinjstva dali na poslovni odjem, ker se je to takrat izplačalo.

Devetletnik v šoli z olfa nožem grozil osemletnici
11. 01. 2022 18.49
Na eni izmed osnovnih šol v Kopru je devetletni deček osemletni deklici v šoli z olfa nožem grozil, da ji bo odrezal glavo. Takšno vedenje pravi, da je videl v nadaljevankah, ki jih gleda. Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan je poudaril, da je glavna odgovornost na starših, da spremljajo in imajo nadzor nad tem, kaj njihovi otroci gledajo in spremljajo na različnih medijih.

Z medicinsko gobo do lepe kože!
06. 01. 2022 00.15
Do zdrave in sijoče kože z belo drhtavko in drugimi naravnimi učinkovinami.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov
04. 01. 2022 09.54
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Poklukar: V tem tednu bomo 'pretresali' vse vrste ukrepov
03. 01. 2022 10.52
Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da imajo v luči zaostrovanja epidemiološke situacije v državi na mizi predloge številnih ukrepov, o katerih bodo odločali ta teden. "Iskali bomo najboljše rešitve za zdravstvo in družbo kot celoto," je zagotovil. Napovedal je spremembe na področju odrejanja karanten – sedaj namreč ob tesnem stiku z okuženim ni treba v karanteno le tistim, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19.

Na Hrvaškem zbrali potrebne podpise za referendum o ukinitvi covidnih potrdil
23. 12. 2021 18.12
Hrvaška desna opozicijska stranka Most je na novinarski konferenci sporočila, da so zbrali potrebne podpise pod referendumski pobudi. Usmerjeni sta proti pooblastilom štaba civilne zaščite v času epidemije, med drugim zahtevajo razpis referenduma o ukinitvi obveznih covidnih potrdil. Za razpis referenduma je na Hrvaškem treba zbrati 10 odstotkov podpisov vseh volilnih upravičencev, kar je 368.446 podpisov. V Mostu trdijo, da so jih zbrali 400.000, veljavne in preverjene podpise pa bodo 24. januarja predložili saboru.

Meghan in Harry objavila prvo fotografijo hčere Lilibet
23. 12. 2021 15.48
Princ Harry in Meghan Markle sta objavila tradicionalno praznično voščilo, ki sta mu priložila družinsko fotografijo, na kateri pozirata skupaj s svojima otrokoma, dveletnim Archijem in šestmesečno Lilibet. Gre za prvo fotografijo njune hčere, ki sta jo objavila v javnosti.

Hrvaško ustavno sodišče odločilo, da so ukrepi proti pandemiji zakoniti
22. 12. 2021 17.49
Hrvaško ustavno sodišče je presodilo, da so ukrepi za zajezitev širjenja pandemije covida-19 legitimni, in zavrnilo predlog o presoji ustavnosti covidnih potrdil, pooblastil štaba civilne zaščite ter obveznega testiranja zaposlenih v zdravstvu in sociali. Predsednik ustavnega sodišča, Miroslav Šeparović, je pojasnil, da je odločitev o uvedbi covdnih potrdil v skladu z ustavo, ker cepljenje na Hrvaškem ni obvezno. Potrdila tako ščitijo najobčutljivejše, zanje pa ni ustrezne alternative, je dejal.

Zakaj je uporaba kreme za roke nujna?
22. 12. 2021 00.15
Prav vsi smo se že kdaj srečali s suho in razpokano kožo na rokah, natančneje na členkih, kjer je koža najbolj izpostavljena. Do takšnih težav še pogosteje prihaja ravno v zimskem času, ob padcu temperatur in vlage v ozračju. Pomembno je, da za nego rok izberemo hranilno kremo, ki bo kožo vlažila in varovala pred izsušitvijo.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52
V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Srečen konec: Plaz zasul dva planinca, reševalci oba rešili
12. 12. 2021 17.16
Zgodaj popoldne je snežni plaz na Tolstem vrhu v Mestni občini Kranj zasul dva planinca. Posredovali so gorski reševalci gorskih reševalnih služb Tržič in Kranj, ki so s pomočjo helikopterja Slovenske vojske in dežurne ekipe gorskih reševalcev na Brniku oba rešili iz plazu in ju prepeljali v dolino.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'
10. 12. 2021 09.04
Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

8 napak pri negi las, ki jih morate odpraviti!
29. 11. 2021 00.15
Naši lasje so vsak dan izpostavljeni različnim dejavnikom in stresu, kar lahko sčasoma povzroči poškodbo las ter dolgočasne in lomljive lase. Nekatere slabe navade hitro prepoznamo in se jih zavedamo, druge pa so prisotne pa za njih sploh ne vemo oz se ne zavedamo, da so za naše lase te navade lahko zelo slabe. Spodaj smo opisali nekaj skritih vzrokov poškodb, ki jih poskusite odpraviti. Poskrbite za svoje lase, da bodo zasijali v vsej svoji lepoti!

Komentar: Ali sploh veste, kako dolg je meter in pol?
28. 11. 2021 12.19
Od aprila sem zaradi zahtevne operacije hrbtenice v bolniškem staležu in kot novinarka odtlej spremljam dogajanje okoli covida-19 le še iz domačega naslonjača. S težavo in velikim presenečenjem opazujem številke, ki rastejo v nebo in se sprašujem, od kod? Česa se še nismo naučili, da je tako? Kje smo padli na izpitu?

Strela med nogometom poškodovala devet otrok
22. 11. 2021 10.43
Huda nevihta je konec tedna v Južni Afriki med igranjem nogometa presenetila večje število otrok. Otroci so si zavetje poiskali pod drevesom, v katero pa je treščila strela. Dva otroka sta na kraju nesreče umrla, ostale pa so reševalci hudo poškodovane prepeljali v bolnišnico.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.28
60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Nagradna igra: podarjamo razstrupljevalne pakete v termah!
26. 10. 2021 00.15
Zakorakali smo v sezono razstrupljanja. Liverin Forte prečisti telo in razstrupi jetra, razstrupljevalni paketi v Rimskih termah pa še duha. Še DANES sodelujte v nagradni igri in osvojite katerega izmed številnih paketov razvajanja za dve osebi v Rimskih termah ali razstrupljevalnih tretma z Liverinom Forte.

Na Otoku beležijo največ dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom na svetu
19. 10. 2021 18.36
Številke nakazujejo, da se je oktobra na Otoku začel nov val epidemije, Združeno kraljestvo pa trenutno beleži najvišje število dnevno potrjenih okužb na svetu. Prav tako so zabeležili tudi najvišje dnevno število umrlih v zadnjih sedmih mesecih, narašča pa tudi število hospitalizacij. A Johnsonova vlada, ki "budno spremlja razmere" za zdaj še ne razmišlja o zaostrovanju ukrepov.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.