škod

Do začasne ustavitve odstrela lovci iz narave odvzeli 180 medvedov

30. 05. 2023 15.35

Upravno sodišče je s 23. majem ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu 235 medvedov v tem letu, ki jo je aprila izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, so sporočili iz nevladne organizacije Alpe Adria Green. Ta je namreč vložila tožbo na sodišče. Po njihovih pojasnilih so lovci navkljub vloženi tožbi odstrel medvedov že izvedli. V času do izdaje začasne odredbe je bilo iz narave z odstrelom že odvzetih 180 rjavih medvedov, so pojasnili na ministrstvu za naravne vire. Na Zavodu za gozdove Slovenije pa so v odzivu poudarili, da navedbe organizacije glede zaslužkov na račun lovskega turizma oz. poboji medvedov ne držijo.

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel

22. 05. 2023 19.42

Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj

14. 05. 2023 10.40

Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Golob pozval k zamrznitvi odločb za odstrel divjih zveri iz narave

18. 04. 2023 15.31

Predsednik vlade Robert Golob je ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana pozval, naj zamrzne vse odločbe za odvzem divjih zveri iz narave. Po njegovem je treba ponovno preučiti, ali je odvzem zveri, kot je predviden, dejansko najbolj ustrezen.

'Slovenija s tako obsežnim odstrelom medvedov krši evropsko zakonodajo'

17. 04. 2023 09.01

Odločitev ministrstva za naravne vire in prostor, ki je v četrtek izdalo odločbo z dovoljenjem za odvzem 230 rjavih medvedov iz narave, predstavlja kršitev slovenske in evropske zakonodaje, so prepričani v slovenskih nevladnih organizacijah. Na to so v javnem pismu opozorili tudi Evropsko komisijo in Evropski parlament.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova

27. 03. 2023 12.03

Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?

14. 01. 2023 10.18

V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Ali zavarovalnice krijejo škodo na avtomobilih, ki jih je zalilo morje?

23. 11. 2022 13.33

Visoka plima in kombinacija vetrovnih razmer je vplivala, da je morje poplavljalo in med drugim poškodovalo vozila na parkiriščih v Izoli in Piranu, ki jih lastniki niso pravočasno umaknili. Da bo morje prestopilo bregove obale, so opozarjale pristojne institucije, prav tako je denimo občina Piran na svoji spletni strani obvestila, naj lastniki odpeljejo avtomobile oz. naj jih ne parkirajo na parkiriščih ob morju. Zanimalo nas je, ali zavarovalnice krijejo škodo na ustrezno zavarovanih avtomobilih v primerih, ko pristojni opozorijo na nevarnost?

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Po neurju v Kranju pol milijona evrov škode: kdo jo mora plačati sam?

13. 10. 2022 07.52

Orkanski veter, ki je avgusta v Kranju odkrival strehe, je po oceni občine povzročil okoli 500.000 evrov škode. Pri stanovanjskih stavbah se škoda pokriva iz požarnega zavarovanja, odškodninska odgovornost pa izhaja iz etažne lastnine. Lastniki poškodovanih avtomobilov, ki nimajo sklenjenega kasko zavarovanja, morajo medtem strošek kriti sami. Kaj pa sanacija? Zima je pred vrati, na strehah pa je le začasna kritina, ki omogoča zasilno zaščito stavbe pred dežjem, ni pa vodotesna.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

V Rogatcu toča, velika kot jajce, poškodovala okoli sto avtomobilov

26. 05. 2022 07.29

Toča, močan veter in obilne padavine – Slovenijo je včeraj okoli pol pete ure popoldan zajelo močno neurje, najhuje je bilo na vzhodu in severovzhodu države. "V povezavi s tem so bili zabeleženi 103 dogodki," so nam sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Med bolj prizadetimi kraji je Rogatec. Največ škode je na poljščinah in v vinogradih, je povedal tamkajšnji župan Martin Mikolič. Po besedah župana Radencev Romana Leljaka pa je samo v njegovi občini nastalo za okoli 300.000 evrov škode.

DZ uzakonil popolno prepoved frackinga

06. 04. 2022 17.30

DZ je s 54 glasovi za potrdil novelo zakona o rudarstvu, ki uvaja popolno prepoved hidravličnega lomljenja oz. frackinga. DZ je o tej tematiki odločal šestkrat, petkrat se je za popolno prepoved neuspešno zavzemala opozicija, tokrat pa je soglašala s predlogom vlade.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?

31. 03. 2022 15.11

Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

'Primer Inštituta Lutra je simbol vsega, kar je narobe z našo državo'

28. 03. 2022 12.14

V več nevladnih organizacijah so se odzvali na našo zgodbo o tem, da Inštitut Lutra še vedno čaka na podpis okoljskega ministra Andreja Vizjaka, čeprav bi ta moral biti zgolj formalnost, sredstva v višini 124.000 evrov za zaščito bobrov od države so jim bila namreč že obljubljena. Zdaj je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS, s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. V nevladnih organizacijah, ki so sklicale novinarsko konferenco, so prepričani, da gre zato za ministrovo osebno maščevanje.

Skupina Triglav lani čisti dobiček povečala za več kot polovico

02. 03. 2022 09.46

Skupina Triglav je lani zabeležila 113 milijonov evrov čistega dobička, kar je 53 odstotkov več kot leta 2020, prihodke pa je okrepila za 10 odstotkov na 1,46 milijarde evrov. V Triglavu so rast pripisali zavarovalno-tehničnemu delu poslovanja ter upravljanju premoženja strank v vzajemnih skladih in individualnem upravljanju.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'

14. 02. 2022 06.00

Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Da ne bi počilo, ko se pred vami nenadoma zasvetijo oči

05. 02. 2022 07.04

Na slovenskih cestah je postavljenih skoraj 2000 prometnih znakov, ki opozarjajo na odseke, kjer obstaja še posebej velika nevarnost, da bo pred vaše vozilo skočila divjad. Kljub temu se vsak dan v povprečju povozi kar 15 prostoživečih živali, opozarjajo lovci. Omejitev hitrosti 90 km/h še ne pomeni, da je treba toliko tudi dejansko voziti, pravi inštruktor varne vožnje. Policisti največ primerov povoženja naštejejo na območju PU Ljubljana in Nove Gorice. Zavarovalničarka pove, da škoda po takem trku hitro znese več sto, tisoč evrov.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Lovska zveza opozarja na preveliko število medvedov

25. 01. 2022 14.56

V Sloveniji je več kot 1000 medvedov, kar je veliko preveč, pravijo na lovski zvezi. Poudarili so, da je prostor omejen in da ima v tem primeru polno odgovornost okoljsko ministrstvo, ki pa glede populacije medvedov nima vizije. V zvezi z zadnjim napadom medveda pravijo, da lokalni lovci odstrela ne bodo predlagali.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij

21. 01. 2022 16.29

Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora

12. 11. 2021 10.47

Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Detektivi bodo brezplačno svetovali strankam

20. 10. 2021 16.59

Detektivska zbornica Slovenije bo v četrtek, na obletnico dneva ustanovne skupščine leta 1994, že četrto leto zapored pripravila probono dan detektivske dejavnosti. Detektivi bodo predstavili svoje delo in brezplačno delili nasvete strankam, ki se bodo predhodno najavile.

Minister Podgoršek: Pričakujemo, da bi bila letošnja letina rib zelo primerljiva s prejšnjimi leti

18. 08. 2021 17.08

Čeprav je letošnji ulov rib precej slabši od lanskega, bodo jesenski ulovi primerljivi z minulimi leti, pričakuje kmetijski minister Jože Podgoršek. V lanskem letu je izlov znašal okrog 150 ton, po letošnjih ocenah bodo ribiči ulovili okoli 110 do 120 ton. Podgoršek je povedal, da potekajo tudi pogovori s Hrvaško glede ribarjenja v izključni ekonomski coni.

Naravne katastrofe samo v prvem polletju povzročile za 65,7 milijarde evrov škode

12. 08. 2021 15.48

Katastrofe, ki so posledica delovanja narave ali človeka, so v prvem polletju povzročile za 77 milijard dolarjev (65,7 milijarde evrov), je sporočila švicarska pozavarovalnica Swiss Re. Med katastrofami, ki so povzročile največ škode, so zimsko neurje v ZDA in junijske nevihte v Nemčiji, Belgiji in drugih državah.

Suša prizadela skoraj vse poljščine in travinje, ključno je namakanje

08. 07. 2021 16.01

Pomanjkanje padavin in visoke temperature že močno vplivajo na kmetijske rastline. Zaradi suše so prizadete skoraj vse poljščine in travinje, ugotavljajo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer škodo zaradi suše okvirno ocenjujejo na 20 do 50 odstotkov. V teh razmerah je ključno namakanje, koristjo tudi drugi tehnološki ukrepi.

Doševo pismo predsedniku je najbolj sofisticirana iskra upora doslej

08. 11. 2020 11.27

Globoka kriza in obča družbena zmeda ustvarjata sijajne glasbene sadove – od brutalnih klofut političnim avtoritetam do korenitih stilskih preobrazb.

Zaradi številnih poškodovanih vozil postavili mobilno cenilno enoto

03. 08. 2020 13.03

Neurje, ki je prejšnji teden zajelo nekatere dele Slovenije, je samo v laški občini povzročilo za 1,7 milijona evrov škode. Močan veter je odkrival strehe in podiral drevesa, ki so ponekod padla na osebne avtomobile, v Domžalah in okolici pa je ogromno škode povzročila zelo velika toča. Zaradi velikega števila poškodovanih avtomobilov so na Zavarovalnici Triglav aktivirali mobilno cenilno enoto, v pripravljenosti pa so tudi cenilci drugih zavarovalnic.

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah

30. 07. 2020 06.22

Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.