življenjski prostor

'Pripravljajo nas na to, da bo morda ujet več let.' Putin pa nič

28. 12. 2018 07.00

Medtem ko se svet pripravlja na bučen vstop v novo leto, bo ukrajinski Donbas vstopil v peto leto, ko prebivalci območja živijo v negotovosti. Analitiki menijo, da je razplet odvisen od Rusov. Dokler bodo pripravljeni plačevati za Putinove kaprice, tako dolgo bo Rusija lahko vztrajala pri samosvoji zunanji politiki.

S prisrčnim sporočilom potrdil njuno ljubezen

14. 12. 2018 16.42

Hollywoodski zvezdnik Chris Pratt je po ločitvi našel srečo s pisateljico Katherine Schwarzenegger, starejšo od dveh hčera akcijskega zvezdnika in politika Arnolda Schwarzeneggerja. Če sta do zdaj svojo ljubezen skrivala, pa ji je Chris zdaj ljubezen izkazal kar na Instagramu.

Flipping Art

22. 11. 2018 11.59

Pogumen duo, ki je žirante na avdicijskem nastopu prestrašil s skokom z balkona. Ana ju je označila kar za "akcijska junaka" in se jima zahvalila za napeto točko.

Jaša Šaban

22. 11. 2018 11.50

Pevec, ki je izrazil željo po zlatem gumbu, ki ga je po nastopu dobil od Branka Čakarmiša. Da pa se je sploh prijavil na Slovenija ima talent, ga je prepričal prijatelj Luka Sešek.

Orkan uničil otok, dom ogroženih živalskih vrst

25. 10. 2018 09.33

Močan orkan je z zemljevida popolnoma izbrisal enega izmed havajskih otočkov, ki je bil pomemben življenjski prostor za vsaj dve ogroženi živalski vrsti. Kakšna je povzročena škoda, oblasti še ne morejo reči, a satelitski posnetki kažejo, da otočka skoraj ni več.

Mladih zdravnikov nič več ne preseneti: pomagali 4400 prebivalcem in izpulili 300 zob

08. 09. 2018 06.00

Večina še vedno ročno obdeluje polja, zato so tam pogostejše bolečine v križu kot pri nas. Pri nas pogosteje naletiš na zaščitniške starše, tu pa si pri večini otrok želiš, da bi jim namenili več pozornosti, ugotavljajo študenti, ki so se odpravili v vasico Majiwa in zdaj rešujejo življenja v regiji, kjer se spopadajo z eno najvišjih pojavnosti virusa HIV v Keniji.

Svet na poti: Izvir reke Krupe

26. 07. 2018 17.59

Tokrat smo obiskali najbolj vodnat in verjetno enega najlepših izvirov v Beli krajini, izvir reke Krupe pod 30 metrov visoko skalo. To je življenjski prostor mnogih zaščitenih vrst, kot je na primer jamska školjka kuščarjeva kongerija, ki živi le na tem območju. Sicer pa imajo kraji ob samo dva in pol kilometrov dolgi rečici tudi bogato zgodovino; od paleolitika pa vse do skrite partizanske bolnišnice.

Zid na meji med ZDA in Mehiko bi ogrozil več kot tisoč živalskih vrst

26. 07. 2018 19.01

Več kot 2700 znanstvenikov je ta teden opozorilo, da bi napovedana izgradnja zidu na meji med ZDA in Mehiko ogrozila več kot tisoč živalskih vrst. Zaradi zidu pa bi lahko nekatere že ogrožene vrste v ZDA povsem izumrle, so še opozorili v pismu, objavljenem v znanstvenem dnevniku BioScience.

Za odvzem po predlogu predvidenih 200 medvedov in 11 volkov

21. 07. 2018 08.35

Lovci bodo od 1. oktobra letos do konec septembra 2019 iz narave lahko odvzeli 200 medvedov in 11 volkov. Tako predvideva osnutek odloka o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka, ki je do konca julija v javni obravnavi. Na ministrstvu za okolje in prostor, ki bdi nad populacijo zveri, opažajo, da se število medvedov in volkov povečuje.

Slovenka odločena: čas je, da obrne nov list v svojem življenju

27. 06. 2018 20.41

Zdravje je naše največje bogastvo, a se tega ponavadi žal začnemo zavedati šele, ko nam preneha služiti. Prej nimamo časa razmišljati o tem, saj nas zaposluje na tisoče drugih, po našem prepričanju bolj pomembnih stvari. A ko enkrat zbolimo, to običajno ne vpliva samo na naše življenje, temveč tudi na življenja naših najbližjih. In ni malo primerov, ko bolezen ali zanemarjanje zdravja privedeta do hudih partnerskih ter družinskih težav. To sta pred nedavnim na lastni koži občutili tudi naši bralki, Hajdi in Vera.

Na najdaljši dan v letu praznujejo živali z najdaljšim vratom

21. 06. 2018 15.34

Za najdaljši dan v letu se spodobi, da je namenjen živalim, ki imajo najdaljši vrat. V zadnjih 30 letih je število žiraf upadlo kar za 40 odstotkov. Vzrok za upadanje števila teh dolgovratih živali je predvsem človek, ki zaseda njihov življenjski prostor s svojimi dejavnostmi in nezakonito pobija žirafe.

FOTO: Zmedeni srnjak zataval na obalno promenado in se okopal v morju

24. 03. 2018 10.55

Koprčani so doživeli nevsakdanji dogodek, v morju so namreč videli plavati srnjaka. Zmedeni živali, ki je iz gozda zatavala na obalno promenado, so na pomoč priskočili gasilci in lovci. Srnjaka so ujeli šele na koprski tržnici, kjer se je zatekel na stranišče, in ga vrnili v naravno okolje.

Drevesa lahko shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj in prihranijo do 50 odstotkov energije za ogrevanje

21. 03. 2018 06.16

Obeležujemo mednarodni dan gozdov. Drevesa izboljšujejo mestno mikroklimo, pomagajo privarčevati energijo za ogrevanje in s strateškim umeščanjem shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj. V Ljubljani je okoli 65.000 dreves, vrednost enega je ocenjena na 2300 evrov. Najvišje drevo pri nas je Sgermanova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra.

Karizmatični plenilci, ki skrbijo za ravnovesje vrst v ekosistemih, izginjajo

03. 03. 2018 06.30

Svetovni dan prostoživečih vrst je priložnost, da se zavemo, kako so posledice poseganja človeka v naravo lahko uničujoče, so poudarili na Arsu. Tak primer so tudi velike mačke, ki so ogrožene po vsem svetu. Za mnoge populacije so lokalna izumrtja neizogibna. Med močno ogroženimi je populacija evrazijskega risa, kateri pripadajo tudi risi v Sloveniji.

Hidroelektrarne na Muri lahko ogrozijo oskrbo s pitno vodo

04. 02. 2018 17.14

Okoljevarstveniki opozarjajo, da bi gradnja elektrarn na Muri lahko ogrozila oskrbo pomurskega vodovoda s pitno vodo. Predsednik Zveze društev Moja Mura Samo Tuš je opozoril, da je zdaj vsem jasno, da pri nasprotovanju elektrarnam na Muri ne gre za komarje in ribice, kot je pogosto slišati, ampak za ogrožanje pitne vode za občane.

Vzrejeni za kroglo: mali levčki, ki jih 'mečkajo' turisti, čez nekaj let končajo tragično pod streli lovcev

20. 01. 2018 06.00

Ste že slišali za izraz "canned hunting"? Verjetno ne, saj se dogaja daleč od nas. In kar nas neposredno ne zadeva, nas ponavadi ne zanima. A gre za nehumano industrijo vzreje levov v Južni Afriki za potrebe lovskega turizma. Po domače: leve vzrejajo v kletkah oziroma malih ogradah, da jih potem lovci na trofeje z vseh koncev sveta med dopustom v Afriki lahko ustrelijo.

FOTO: Film, ki je nastajal 10 let – ko te že prvi prizor pusti brez besed

15. 01. 2018 07.57

Slovenski film? Kakšna misel se vam porodi ob tem? "Ta besedna zveza je žal med ljudmi še vedno prepogosto povezana s stereotipi, ki nimajo nič skupnega s tem, kar se dogaja na tem področju. Želel bi si, da bi vsi, ki mislijo, da vedo vse o slovenskem filmu, po dolgem času ponovno zavili v kino in kakšnega tudi zares pogledali. Morda bi potem spremenili mnenje," pa meni Rok Biček, režiser Razrednega sovražnika in Družine.

20. maj razglasili za svetovni dan čebel

20. 12. 2017 07.03

Združeni narodi so na slovensko pobudo 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. S tem se zaključuje več kot triletni trud, ki pa je po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije in glavnega pobudnika Boštjana Noča le prva etapa. Dan je namenjen predvsem zavedanju izjemnega pomena čebel za preživetje človeka.

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi

17. 12. 2017 06.30

Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

Koralni grebeni bi lahko izginili v naslednjih 80 letih, opozarja legendarni David Attenborough

11. 12. 2017 16.32

Britanski voditelj dokumentarnih oddaj David Attenborough je spomnil, da smo včasih menili, da so ogromna prostranstva oceanov neobčutljiva na človeško delovanje, zdaj vemo, da temu ni tako. Opozoril je, da čudovitim koralam, ki so življenjski prostor še za številna druga morska bitja, grozi izumrtje v naslednjih nekaj desetletjih. 

Grozljivka med Laponci na Norveškem: policija razkrila 151 primerov posilstev in spolnega nadlegovanja

29. 11. 2017 07.41

Skupnost Laponcev na norveškem je pretresla policijska preiskava, ki je razkrila serijo posilstev, nekatera so se zgodila v 60. letih prejšnjega stoletja. Med žrtvami naj bi bili tudi otroci. Odkritje je znova sprožilo obtožbe o diskriminatornem obnašanju norveških oblasti do Laponcev, saj prijav spolnega nadlegovanja v preteklosti niso vzeli dovolj resno.

Prehrana in življenjski slog za boj proti raku – Ne ignoriraj, podpiraj.

29. 11. 2017 07.13

Rak, bolezni srca in ožilja, diabetes, povišan krvni tlak, nenormalen holesterol, vse to so stanja, ki so bila še desetletja v preteklost neznana ali izjemno redka, danes pa ubijajo vsepovprek.

Scorpions: Pričakujemo pristne reakcije občinstva, saj bomo pri vas prvič!

23. 11. 2017 06.15

62-letni Matthias Jabs je že slabih 40 let kitarist zasedbe Scorpions. Pravi, da je zadovoljen z življenjem v rokenrolu, da ima sanjsko službo, ki jo je razvil iz hobija. Hkrati priznava, da so se z leti umirili in da je bolj fit kot večina njegovih sošolcev. 5. decembra bodo v Ljubljano pripeljali svoj multimedijski šov.

FOTO: Priznanje za novinarja 24ur.com Blaža Garbajsa: 'Zgodbe, ki jih ustvarja, so v vseh pogledih izstopajoče'

17. 11. 2017 20.10

Naš novinar Blaž Garbajs si je z odličnim delom prislužil pohvalo Društva novinarjev Slovenije. ''Pripoveduje s sliko. Je novinar, a z izjemnim očesom snemalca in odličnim občutkom režiserja,'' so poudarili v društvu. Debitantsko nagrado za dosežke mladih novinarjev, ki so v poklicu manj kot pet let, pa je dobila novinarka POP TV Tjaša Dugulin.

Mesta prihodnosti: raketni nahrbtnik za vrnitev v naše pametne hiše

10. 11. 2017 17.50

Asociacije na življenje v prihodnosti skoraj vedno vključujejo raketni nahrbtnik za vrnitev domov - v naše pametne hiše. A resničnost prinaša drugačne izzive. Kako se bo naš življenjski prostor soočal s pomanjkanjem zemlje za pridelovanje hrane, taljenja ledu, kakšna bo videti obala? Kje bomo živeli v prihodnosti?

Znanstveniki potrdili obstoj nove vrste človeku podobnih opic

02. 11. 2017 20.56

Po večletnem preverjanju so znanstveniki zdaj prepričani: v odročni indonezijski džungli živi nova vrsta človečnjakov iz rodu orangutanov. Tapanulski orangutan, ki živi na otoku Sumatra, pa je najbolj ogrožena vrsta človeku podobnih opic na svetu.

FOTO: Tudi to so posledice brezvestno odvržene plastike: v Mariboru reševali ježka z vraščenim obročem plastičnega zamaška

30. 10. 2017 06.28

Ob robu cestišča v Mariboru je sprehajalka našla v klobčič zvitega ježa, ki je bil na prvi pogled hudo poškodovan. Ko so veterinarji rano oskrbeli, pa jih je presenetilo nekaj nenavadnega: jež je imel okoli vratu dobesedno vraščen obroč od plastičnega zamaška.

Nove plastenke narejene iz plastike, odvržene v oceane

25. 10. 2017 11.43

Plastenke Ecover, ki so v 50 odstotkih izdelane iz v ocean odvržene plastike, predstavljajo začetne korake v borbi proti velikemu okoljskemu problemu. Vsako leto v morja in oceane odvržemo več kot osem milijonov ton plastike. Če bo šlo tako naprej, bo teža odvržene plastike do leta 2050 presegla težo vseh rib, ki plavajo v oceanih.

14 kvalitetnih gostiln v Mariboru in okolici

10. 10. 2017 06.30

Če razmišljate, kje bi si v štajerski prestolnici in okolici lahko privoščili okusno kosilo, morda kakšno pico, ribje jedi ali želite peljati boljšo polovico na romantično večerjo, ste tukaj na pravem naslovu. Pripravili smo seznam 14 kvalitetnih gostiln in v vsej pestri ponudbi boste zlahka našli nekaj zase.

FOTO in VIDEO: To so zmagovalni nastopi prve oddaje Znan obraz ima svoj glas!

24. 09. 2017 21.27

Za nami je prva oddaja četrte sezone Znan obraz ima svoj glas, ki bo znova ustvarjala prostor neskončne zabave. Spet smo lahko spremljali odlične vokalne nastope in neverjetne preobrazbe osmih nastopajočih. In prvi zmagovalec je postal Marijan Novina s presenetljivo preobrazbo in nastopom.