1 1

O najnovejši iraški krizi danes razpravlja VS
13. 01. 1998 18.16
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Washingtonu izjavila, da ZDA ne izključujejo nobene možnosti, da bi Irak prepričale k brezpogojnemu sprejetju nove ekipe strokovnjakov za nadzor razoroževanja. Albrightova je povedala, da se je o iraškem vprašanju po telefonu pogovarjala tudi z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom. Tiskovni predstavnik Bele hiše Michael McCurry pa je izrazil upanje, da bodo Združeni narodi zavzeli odločno stališče do Bagdada v zadnjem zapletu. Obenem je povedal, da je Washington pripravljen ukrepati tudi enostransko, če bi bilo potrebno. Varnostni svet naj bi se še danes sestal in razpravljal o najnovejši iraški krizi.

Gelbard ostro obsodil predsedstvo BiH
13. 01. 1998 18.13
Posebni ameriški odposlanec za območje nekdanje Jugoslavije Robert Gelbard je ob obisku v Sarajevu ostro obsodil člane tričlanskega predsedstva BiH, ker jim ni uspelo doseči dogovora o podobi skupne denarne enote. Gelbard je visokemu civilnemu predstavniku za BiH Carlosu Westendrorpu svetoval, naj uporabi svoja pooblastila in uveljavi skupno valuto, ki naj bi se začasno imenovala kupa. Posebni ameriški odposlanec, ki se je v Sarajevu srečal s čani predsedstva Alijo Izetbegovićem, Krešimirjem Zubkom in Momčilom Krajišnikom, je iz Sarajeva odpotoval v Banja Luko na srečanje s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić.

Alžirijo bo obiskala misija EU
13. 01. 1998 18.11
Predstavniki zunanjih ministrstev držav članic Evropske unije so v Bruslju tudi formalno potrdili odločitev, da bo Alžirijo, ki jo zadnje dva tedna pretresajo vali krutega nasilja, obiskala misija EU. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov v Bruslju, so na sestanku ocenili, da lahko evropska trojka odpotuje že ta konec tedna, točen datum obiska pa je odvisen od odgovora alžirskih oblasti. Misija, sestavljena iz visokih predstavnikov - najverjetneje političnih direktorjev ali državnih sekretarjev v zunanjih ministrstvih - sedanje predsedujoče države EU Velike Britanije, prejšnjega predsedujočega Luksembruga in prihodnje Avstrije, se mora z zadostnimi informacijami iz Alžirije vrniti do 26. januarja, ko bo o izsledkih poročala na takratnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.

Diplomacija mora delovati na diskreten način
13. 01. 1998 17.45
Zunanji minister Boris Frlec je z maksimo, da "mora diplomacija delovati na diskreten način" na svoji prvi novinarski konferenci v Ljubljani - izvzemši srečanja z novinarji neposredno po prevzemu funkcije septembra lani - posredno odgovoril na pripombe v javnosti o domnevni zaprtosti zunanjega ministrstva. Misel je podkrepil z besedami, češ da "zunanje ministrstvo ne spi" in da "se ne želi skrivati". Dosežke slovenske zunanje politike v letu 1997 je označil za "presenetljivo dobre", saj "presegajo naša realna pričakovanja", leto 1998 pa bo po njegovem "eno najtežjih", tako na notranjepolitičnem kot na zunanjepolitičnem področju. Napovedal je začetek pogajanj z Evropsko unijo 12. marca v Veliki Britaniji, intenziviranje dialoga z zvezo NATO, oblikovanje nove trilaterale na osi Dunaj-Ljubljana-Zagreb predvidoma marca, aktivno vlogo v SECI-ju, "nadaljevanje konstruktivnega dialoga z vsemi sosedami" in "rekonstrukcijo ministrstva".

Kje je perspektiva slovenskega turizma?
13. 01. 1998 17.40
Perspektiva slovenskega turizma ni v velikih hotelskih objektih s 300 in več posteljami, temveč v manjših turističnih zmogljivostih z največ 50 ležišči, kjer gostitelj že prvi večer pozna zahteve posameznega gosta. Slovenski turizem bi torej moral graditi na bolj kakovostni ponudbi, je na seji upravnega odbora združenja za turizem in gostinstvo pri GZS ocenil minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek. Člani upravnega odbora združenja za turizem in gostinstvo so skušali od ministra izvedeti, kdaj bo Slovenija zaslužila svojo drugo turistično milijardo. Ta se vsaj v letu 1997 izmika - po zadnjih podatkih Banke Slovenije je namreč naša država v prvih enajstih mesecih preteklega leta s turizmom zaslužila 1,91 milijarde ameriških dolarjev, kar je bilo za tri odstotke manj kot v enakem obdobju leto poprej. Slovenci smo v istem obdobju za turistična potovanja v tujino namenili 518 milijonov dolarjev, to pa je tri odstotke več kot v enajstih mesecih leta 1996.

Finančni izvedenci Slovenije in Hrvaške jutri v Ljubljani
13. 01. 1998 17.39
Jutri se bosta v Ljubljani prvič sestali delovni skupini finančnih izvedencev Slovenije in Hrvaške v zvezi s vprašanjem deviznega varčevanja pri stari Ljubljanski banki - Glavni podružnici Zagreb. Kot je povedal Andrej Rant iz Banke Slovenije, bo slovenska delovna skupina sestavljena iz predstavnikov ministrstva za finance, centralne banke, agencije za sanacijo bank in hranilnic ter stare Ljubljanske banke. V hrvaški delovni skupini pa bodo predstavniki ministrstva za finance in hrvaške centralne banke.

Zvišanje odkupne cene mleka je bilo povsem upravičeno
13. 01. 1998 17.36
Nedavno devetodstotno zvišanje odkupne cene mleka je bilo popolnoma upravičeno, saj so se slovenski kmetje s tem prvič približali pokrivanju lastnih stroškov pridelave, je na novinarski konferenci poudaril v.d. predsednika Sindikata slovenske kmečke zveze Evgen Sapač. Stopnja podražitve mleka je le sledila lanski inflaciji, poleg tega pa spričo izredno nizke povprečne porabe na prebivalca tudi ni tolikšna, da bi morali potrošniki zaradi nje biti plat zvona, menijo kmetje, ki pa so nezadovoljni z ravnanjem mlekarn, ker so višje odkupne cene mleka izrabile za nerazumno zvišanje cen mleka v prodaji.

1998 naj bi bilo za gospodarstvo težje kot prejšnje
13. 01. 1998 17.35
Leto 1998 bo za gospodarstvo težje kot prejšnje, saj gre za ključno leto v obdobju pred pristopom k EU. Pričakujemo, da bo vlada ob aktivni podpori parlamenta in centralne banke oblikovala tako makroekonomsko politiko, ki bo omogočala ne le preživetje, temveč tudi razvoj slovenskega gospodarstva. To je v uvodnem govoru na skupščini GZS Jožko Čuk. Gospodarstveniki so podpredsednika vlade Marjana Podobnika opozorili na nujnost večjega sodelovanja z državami na območju nekdanje Jugoslavije, še posebej z ZRJ. Marjan Podobnik pa je med drugim dejal, da se bo v februarju neuradno udeležil sejma v Beogradu.

Malo konkretnih stališč in predlogov o tem, kako izpelajti pokojninsko reformo
13. 01. 1998 17.33
Belo knjigo o reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki je sicer bila javnosti predstavljena novembra lani, je podprla večina dosedanjih udeležencev javne razprave. Kot je na novinarski konferenci ocenil minister za delo, družino in socialne zadeve Tone Rop, so mnenja o beli knjigi zelo različna, malo pa je tistih, ki pa bi se izrekli proti pokojninski reformi. Da bi ugotovili, kaj javnost, in ne samo socialni partnerji, meni o beli knjigi in kakšna je pripravljenost na pokojnisko reformo, je za ministrstvo za delo agencija Studio 3S opravila anketo na vzorcu 1200 oseb, tokrat pa je o delnih rezultatih (791 anketirancev) spregovoril minister Rop. Posamezniki so zelo kritični do posameznih predlogov v beli knjigi, vendar pa je malo konkretnih stališč in predlogov o tem, kako izpeljati pokojninsko reformo.

Hrvati in Jgoslovani igrali neodločeno
13. 01. 1998 17.29
Na svetovnem prvenstvu v plavanju v Avstraliji so danes vaterpolisti odigrali tekme drugega kroga. V derbiju so se igralci Hrvaške in ZR Jugoslavije razšli z neodločenim rezultatom 6:6, evropski prvaki Madžari pa so kar s 17:3 premagali Kazahstance. V boju za mesta od 13. do 16. so Južnoafričani s 6:3 premagali Irance, Kanadčani pa so bili boljši od Novozelandčanov (7:5).

Mirnejši začetek dneva na azijskih borzah
13. 01. 1998 11.51
Po včerajšnjem hudem padcu tečajev se je danes trgovanje na azijskih borzah nekoliko umirilo. Na hongkonški borzi, ki jo je včeraj hudo prizadel zlom investicijske banke Peregrine, se je indeks Hang Seng v prvih urah trgovanja povzpel za približno štiri odstotke. Tudi iz Singapurja poročajo, da se je vrednost indeksa STI v zgodnjem dopoldnevu povečala za skoraj šest odstotkov.

Slovencem je najbolj všeč Clio
13. 01. 1998 11.45
Slovenci smo leta 1997 kupili 60.754 novih avtomobilov. Med njimi je bila več kot petina znamke francoskega proizvajalca Renault, pogosto pa smo se odločali tudi za vozila nemškega Volkswagna, italijanskega Fiata, češke Škode in nemškega Opla.

Williamsova ugnala Hingisovo
13. 01. 1998 11.39
V 2. krogu mednarodnega teniškega turnirja za moške in ženske v avstralskem Sydneyju je za največje presenečenje poskrbela 17-letna Američanka Venus Williams, ki je z 2:1 v nizih ugnala prvo igralko lestvice WTA in lansko zmagovalko tega turnirja Švicarko Martino Hingis.

Cook za odpravo sankcij proti Iranu in Libiji
13. 01. 1998 09.52
Britanski zunanji minister Robin Cook bo skušal med svojim obiskom v ZDA sredi tega tedna ameriške predstavnike prepričati, naj omogočijo odpravo mednarodnih sankcij proti Iranu in Libiji. Cook, ki tačas predseduje ministrskemu svetu Evropske unije, meni, da bi morale ZDA normalizirati trgovanje z omenjenima državama, razen ko gre za strateško blago, je dejal njegov tiskovni predstavnik.

Na Kitajskem po potresu še sneg
13. 01. 1998 09.49
Na območju Zhangbei na severozahodu Kitajske, ki ga je nedavno prizadel katastrofalni potres, je danes po dolgih tednih suše začelo močno snežiti, kar še dodatno otežuje delo vojakov in drugih reševalcev, ki poskušajo prizadetim preskrbeti najnujnejše zavetje, v glavnem pod šotori.

Več potresnih sunkov v Umbriji
13. 01. 1998 09.48
Italijansko pokrajino Umbrijo je ponoči prizadelo več potresnih sunkov, katerih moč je bila do 5. stopnje po Mercalliju. Oblasti so tudi sporočile, da je bil njihov epicenter približno tam kot ob katastrofalnem potresu 26. septembra lani. O morebitnih poškodovancih ali gmotni škodi ne poročajo, potresni sunki pa so med prebivalci povzročili nov nemir.

Zopet streljanje v Chiapasu
13. 01. 1998 09.47
Mehiška policija je v ponedeljek zvečer streljala na demonstrante v zvezni državi Chiapas in pri tem enega izmed njih ubila, tri pa ranila. Pristaši zapatistične gverile so namreč na policijo metali kamenje, ker je hotela razčistiti neko blokirano ulico. Kakih 5000 demonstrantov je hotelo s pohodom v bližnji San Cristobal de las Casas spomniti na premirje med vojsko in gverilo, ki so ga sklenili pred štirimi leti.

Uspešni britansko - japonski pogovori
13. 01. 1998 09.46
Japonska vlada je Evropski uniji zagotovila, da gospodarstva ne bo pospeševala enostransko s širitvijo izvoza. To je po končanem vrhunskem sestanku predstavnikov Evropske unije in Japonske v Tokiu danes povedal podpredsednik Evropske komisije Leon Brittan. Na skupni tiskovni konferenci s predsedujočim unije Tonyjem Blairom je Brittan dejal, da kolikor učinkovitejše bo Japonska deregulirala svoje gospodarstvo in pospeševala notranje povpraševanje, toliko prej bo lahko Evropa sprejela povečanje japonskega izvoza. Brittan in Blair sta ugodno ocenila tokijske pogovore. Blair in japonski premier Rjutaro Hašimoto pa sta dosegla dogovor o krepitvi sodelovanja med Veliko Britanijo in Japonsko.

V nedeljo zvečer je bilo ubitih 400 ljudi v Sidi Hamedu
13. 01. 1998 09.43
Alžirski tisk poroča, da so islamski skrajneži v nedeljo zvečer v kraju Sidi Hamed ubili 400 civilistov in ne 103, kot navajajo uradni podatki. Na pokole v Alžiriji so se odzvali tudi v Washingtonu. State Department je ocenil, da so grozodejstva delo Oborožene islamske skupine (GIA), vanje pa so verjetno vpletene tudi lokalne skupine za samoobrambo. Tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin je menil, da bi bilo dobro, če bi se lahko o položaju na kraju samem prepričal posebni poročevalec ZN, pa tudi predstavniki nevladnih organizacij in medijev.

19% bolgarskega prebivalstva živi v revščini
13. 01. 1998 09.35
Bolgarija je v ponedeljek zaprosila za človekoljubno pomoč v višini 286,1 milijona dolarjev, s katero bi 150.000 najrevnejšim prebivalcem pomagali preživeti zimo. Po ugotovitvah Svetovne banke 19 odstotkov prebivalstva v Bolgariji živi v popolni revščini, mesečni dohodki 92 odstotkov prebivalcev pa so nižji od 120 dolarjev, kar naj bi bil po določilih ZN prag revščine; 37.500 otrok živi v sirotišnicah - bodisi da so sirote ali pa so jih svojci zapustili, ker jih niso mogli preživljati.

Izidi volitev na Kubi
13. 01. 1998 09.34
Nedeljske parlamentarne volitve na Kubi so prinesle pričakovane izide. Volilna udeležba je bila po podatkih centralne volilne komisije več kot 98-odstotna, neveljavnih je bilo le približno pet odtotkov oddanih glasovnic. Kubanski vodja Fidel Castro je bil izvoljen v svojem okrožju El Cobre blizu Santiaga de Cube na vzhodu otoka. Slabih osem milijonov volilcev je izbralo 601 poslanca za parlament in 1192 predstavnikov pokrajin.

Indonezijski zunanji minister svari pred posledicami južnoazijske finančne krize
13. 01. 1998 09.32
Indonezijski zunanji minister Ali Alatas je industrijske države posvaril pred možnimi posledicami južnoazijske finančne krize. Zlom azijskih trgov se utegne prenesti tudi na ostale države in izničiti gospodarske dosežke dolgih desetletij. Alatas je to povedal ob robu obiska na sedežu Združenih narodov v New Yorku, kjer se je udeležil menjave v vodstvu "skupine 77 plus Kitajska". Od Tanzanije je vodenje skupine, ki si prizadeva za boljše gospodarske pogoje v nerazvitem svetu, prevzela Indonezija.

Nočna stavka v Črni gori
13. 01. 1998 09.29
Protesti privržencev nekdanjega črnogorskega predsednika Momira Bulatovića so se v Podgorici nadaljevali tudi ponoči. Po navedbah tiskovne agencije Tanjug je nekaj tisoč najvztrajnejših protestnikov dočakalo dan ob tabornem ognju v parku nasproti črnogorske skupščine. Demonstrantje upajo, da bodo predstavniki republiških oblasti privolili v pogajanja o šestih zahtevah organizacijskega odbora zborovanja. Ta med drugim zahteva pripravo svobodnih parlamentarnih in predsedniških volitev v Črni gori, razveljavitev resolucije o nepriznavanju odločitev zveznih organov in ustavitev aktivnosti v zvezi s spremembo ustave Črne gore in razpisom referenduma o statusu države. Organizacijski odbor je odločil, da se protesti nadaljujejo do izpolnitve zahtev.

Strokovnjaki ZN bodo nadaljevali delo v Iraku
13. 01. 1998 09.23
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes napovedal, da bodo strokovnjaki ZN kljub prepovedi Bagdada nadaljevali svoje delo v Iraku.

Slaba posojila japonskih bank
13. 01. 1998 09.19
Japonske banke imajo v svojih bilancah bistveno več slabih posojil, kot pa so doslej domnevali. Kot je sporočilo japonsko finančno ministrstvo, so bile japonske banke konec septembra obremenjene s slabimi posojili v skupni vrednosti 76,71 bilijona jenov (približno bilijon nemških mark). Še decembra lani je japonsko finančno ministrstvo trdilo, da slaba posojila japonskih finančnih ustanov znašajo le 28,1 bilijona jenov.

Zmanjšanje števila brezposlenih v Španiji
13. 01. 1998 09.19
Število brezposelnih v Španiji se je lani bistveno zmanjšalo. Kot je sporočilo špansko ministrstvo za delo, se je stopnja brezposelnosti s 13,8 odstotka, kolikor je znašala januarja 1997, v decembru znižala za eno odstotno točko. Decembra lani je bilo brez dela 2,08 milijona Špancev, kar je 140.000 manj kot konec leta 1996. V primerjavi z novembrom se je stopnja brezposelnosti zmanjšala za 0,1 odstotka.

Albanija načrtuje povečanje proizvodnje nafte
13. 01. 1998 09.18
Albanija naj bi letos načrpala približno 420.000 ton nafte, kar je za 60.000 ton več kot lani, je poročala albanska tiskovna agencija ATA. Pri družbi Albpetrol napovedujejo tudi povečanje količin načrpanega zameljskega plina, in sicer naj bi se te letos v primerjavi z letom 1997 povzpele za 3800 milijonov kubičnih metrov na 22.800 milijonov kubičnih metrov. Družba Albpetrol namerava v posodobitev opreme za črpanje nafte in zemeljskega plina vložiti 880 milijonov lekov (približno milijardo tolarjev), tuje naložbe v projekt posodobitve pa naj bi znašale 64 milijonov lekov (približno 74 milijonov tolarjev).

Vsak deseti Belgijec ima mobilni telefon
13. 01. 1998 09.17
Hitro razvijajoči se trg mobilne telefonije v Belgiji je lani beležil rekordne rezultate. Podatki Belgacoma kažejo, da danes skorajda vsak deseti Belgijec uporablja mobilni telefon. V začetku januarja letos je imel operater mobilne telefonije Proximus, ki ga upravlja Belgacom Mobile, več kot 700.000 naročnikov - samo decembra lani je pridobil 65.000 novih. Konec leta 1996 je Proximus beležil 401.000 naročnikov. Belgacom napoveduje, da bo do konca leta 2000 mobilni telefon uporabljala četrtina Belgijcev. Drugi operater mobilne telefonije v Belgiji, Mobistar, je imel decembra lani 215.000 naročnikov.

Prvi mednarodni dokument, ki prepoveduje kloniranje človeka
13. 01. 1998 08.34
Devetnajst držav, med njimi Slovenija, je v Parizu podpisalo protokol Sveta Evrope, prvi obvezujoči mednarodni dokument, ki prepoveduje kloniranje človeka. Protokol je odgovor Evrope na grožnjo, da naj bi kloniranje potem, ko je februarja 1997 uspel tovrstni eksperiment na sesalcih na Škotskem, izvajali tudi na ljudeh. Protokol k t.i. Oviedski konvenciji je prvi in edini obvezujoč mednarodni dokument, ki odločno in strogo prepoveduje kloniranje človeka oziroma "vsakršen poskus, da bi ustvarili človeško bitje, ki bi bilo genetsko identično nekemu drugemu, najsi bo mrtvo ali živo". Prepoved ne predvideva nikakršnih izjem.

Najnovejši porteret angleške kraljice
13. 01. 1998 08.32
Nek 27-letni britanski umetnik je pravkar končal enega najbolj sodobnih portretov Elizabete II., na katerem kraljičina glava, ločena od telesa, plava v zraku, prestol pa je zamegljen v obrisih, je poročal britanski tisk. Kraljica je na sliki zelo sproščena, zanimivo pa je zlasti dejstvo, da ne nosi tiare, temveč predstavlja edini nakit na sliki broška. Po mnenju tiska se želi tako kraljica približati svojim podložnikom po smrti princese Diane. Portret, za katerega je kraljica pozirala lani poleti, bodo uradno izobesili letos marca. Umetnik je med drugim portretiral tudi Davida Bowieja s soprogo Iman ter dramatika Harolda Pinterja.